آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

  • گیاهان چهار فصل باغچه ای

    داشتن یک باغچه یا بالکن سرسبز و پرگل در فصل‌های سرد سال، باعث می‌شود تا شما بهار را در این فصل‌ها به خانه خود بیاورید. برخلاف تصور عموم مردم، نوعی...

  • گل مناسب دستشویی در فنگ شویی

    فنگ شویی برای هر محیطی ایده ­ای دارد. چیدمان منزل و بخش‌­های مختلف آن حتی سرویس بهداشتی نیز در فنگ شویی پیش بینی شده­ است. در چیدمان بر اساس فنگ...

  • بهترین کود برای رشد زاموفیلیا

    یکی از محبوب­‌ترین گیاهان آپارتمانی زاموفیلیا است. این گیاه به واسطه مقاومت بالای خود در شرایط آپارتمانی شناخته می­‌شود. همچنین به‌ خاطر ظاهر زیبای...

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

 10گیاه مقاوم به سرما برای راه پله + مشخصات و عکس

اگر شما هم به دنیای گل و گیاه علاقه دارید، حتما در آپارتمان شما گیاهان تزئینی پیدا می­شود. گیاهان آپارتمانی و تزئینی نیاز به مراقب خاصی دارند. باید آب، خاک، نور و دمای مناسب آن­ها فراهم شود تا همیشه سرزنده باشند. در عین حال، با فرا رسیدن فصول سرما باید یا دمای بهینه­ای برای گیاه فراهم شود یا گیاه نسبت به سرما مقاوم باشد. در این مطلب با 10 گیاه مقاوم به سرما برای راه پله آشنا می شویم. با ما همراه باشید.

انواع گلهای آپارتمانی مقاوم به سرما

گیاهان مقاوم به سرما معمولا مراقبت کمتری به لحاظ تنظیم دما و نور نیاز دارند. این گیاهان در اصطلاح سایه دوست هستند. بنابراین می­توان گلدان این گیاهان را در راه پله قرار داد. در ادامه ده گیاه آپارتمانی مقاوم به سرما معرفی می شود که برای قرارداد در راه پله مناسب هستند.

گیاه آپارتمانی سانسوریا

گیاه سانسوریا شاید یکی از محبوب­ترین گیاهان آپارتمانی باشد. این گیاه در عین زیبایی و شادابی، مقاومت خوبی نسبت به شرایط محیطی از جمله افت دما دارد. گیاه سانسوریا در اندازه ها و ابعاد مختلف وجود دارد. همچنین معمولا به رنگ­های سبز و ابلق دیده می­شوند. یکی از انواع سانسوریا، نوع پا کوتاه آن است که بومی کشور چین است. این نوع سانسوریا به علت مقاومت مناسب نسبت به دما و سایه دوستی یکی از بهترین گزینه ها برای قراردادن در راه پله است.

گیاه برگ عبایی

گیاه برگ عبایی نیز یکی از گیاهان تزئینی و آپارتمانی مقاوم به سرما است. برگ عبایی نیز بومی کشور چین است. این گیاه هم در نور کم و هم در نور زیاد رشد می­کند و طول آن نهایتا به 60 سانتی متر می­رسد. پس یک گیاه ایدئال برای قراردادن در راه پله محسوب می­شود. یکی از ویژگی­های این گیاه این است که نسبت به تغییرات آبیاری حساس نیست. بنابراین برنامه آبیاری مشخصی ندارد، اما بهتر است در صورت افزایش دما آب آن را قطع نکنید.

انواع گلهای آپارتمانی مقاوم به سرما

 گیاه برگ انجیری

گیاه برگ انجیری از جمله گیاهانی است که علی­رغم جلوه زیبا، مقاومت بالایی در مقابل سرمای محیط دارد. این گیاه برگ­های سبز و بزرگی دارد و امکان رشد در نور غیر مستقیم یا نور کم را نیز داراست. گیاه برگ انجیری بومی مناطق استوایی است و در سایه درختان رشد می­کند. شرایط نگهداری آن بسیار ساده است و نیاز به مراقب ویژه­ای ندارد. همچنین نیاز آن به آب بسیار اندک است و معمولا هفته­ای یک بار آبیاری گلدان کفایت می­کند. باید دقت داشت که بعضی از انواع این گیاه تا سه متر رشد می­کنند، اما نوعی برگ انجیری مینیاتوری وجود دارد که در مالزی رشد کرده و طول کوتاه­تری دارد و مناسب برای راه پله است.

گیاه برگ عبایی

یکی دیگر از گیاهان تزئینی آپارتمانی که مقاوم به سرما است، گیاه برگ عبایی است. این گیاه با برگ­هایی به رنگ سبز تیره و نوارهای کرم رنگ شناخته می­شوند. به خاطر نیاز اندک به نور و حتی نیاز کم به آب، بهترین گزینه برای نگهداری در شرایط آپارتمانی محسوب می­شود.

گیاه برگ عبایی گونه­های زیادی دارد، اما همه آن­ها مناسب شرایط آپارتمان نیستند. در واقع گونه ابلق آن بهترین سازگاری را با محیط آپارتمانی دارد و می­تواند جلوه خوبی به راه پله شما ببخشد. گیاه برگ عبایی ابلق یک گونه سایه دوست است که حتی در خاک ضعیف نیز به خوبی رشد می­کند.

انواع گلهای آپارتمانی مقاوم به سرما

گیاه فیتونیا یا گل برگ نعنایی

گیاه فیتونیا یک گیاه همیشه سبز است. این گیاه در نور غیر مستقیم به خوبی رشد کرده و در شرایط سرما مقاومت خوبی دارد. گل برگ نعنایی یا همان فیتونیا ارتفاع کمی دارد و نهایتا تا 20 سانتی متر قد می­کشد. برگ­های آن شکل تخم مرغی دارند و رنگ­های مختلفی همچون سبز، ارغوانی، قرمز و صورتی دارند. به علت کوچکی این گیاه، و عدم نیاز به نور مستقیم می­توان آن را در راه پله قرار داد. حتی اگر دمای راه پله تا حد زیادی افت کند، این گیاه مقاومت کرده و همیشه سبز می­ماند.

گیاه زاموفیلیا

شاید بهترین گزینه برای انتخاب یک گیاه که مقاومت خوبی نسبت به سرما دارد، زاموفیلیا باشد. این گیاه نسبت به استرس­های محیطی واکنش چندانی ندارد، مثلا شرایط بی آبی و سرما را به خوبی تحمل می­کند. گیاه زاموفیلیا در نور غیر مستقیم رشد می­کند، بنابراین برای فضاهای بسته که نور کمتری به آن­ها وارد می­شوند (مانند راه پله) گزینه فوق العاده­ای است.

انواع گلهای آپارتمانی مقاوم به سرما

 گیاه آگلونما

گیاه آگلونما یک گیاه بومی کشورهای جنوب شرق آسیا است. این گیاه می­تواند شرایط سرما را به خوبی تحمل کند. گیاه آگلونما نیز یک گیاه همیشه سبز است و به خاطر نیاز کم خود به نور یک انتخاب ایدئال برای نگهداری در آپارتمان است. گیاه آگلونما در فصول سرد گل می­دهد. این گیاه طیف رنگی متنوعی دارد و ظاهر زیبایی به فضای داخلی و راه پله شما می­بخشد.

گیاه شمعدانی

گیاه شمعدانی یک گیاه آشنا برای همه افراد است. این گیاه می­تواند درفصول مختلف سبز بماند و نسبت به سرما مقاومت خوبی نشان می­دهد. گل شمعدانی با رنگ قرمز خود جلوه زیبایی دارد و مهم­ترین ویژگی آن این است که هم در نور مستقیم و هم نور غیر مستقیم امکان رشد دارد. به علت اندازه کوچک این گیاه، می­توان آن را در هر فضایی قرار داد. همچنین چون نیاز زیادی به آب و نور ندارد، لزومی برای مراقبت همیشگی از آن وجود ندارد.

گیاه کلیویا

یک گیاه مناسب برای شرایط آپارتمانی گیاه کلیویا یا گل خورشیدی است. این گیاه مقاوم به سرما زیبایی خاصی دارد. برگ­های بلند و گل نارنجی روشن آن، فضای آپارتمان شما را به طور چشم گیری تحت تاثیر قرار می­دهد.  این گیاه اندازه به نسبت کوچکی دارد و ارتفاع آن حداکثر به 120 سانتی متر می­رسد. همچنین به خاطر نیاز کم آن به نور مستقیم، برای نگه داری در راه پله گزینه مناسبی است.

کاکتوس کریسمس

کاکتوس کریسمس یک گیاه زمستانی بسیار محبوب است. این گیاه با برگ­های آویزان و شکوفه­های خوش رنگ خود که در انتهای برگ­ها ظاهر می­شوند شناخته می­شود. این گیاه نیاز به آبیاری منظم دارد و باید مراقبت خاصی از آن شود. کاکتوس کریسمس یک گیاه سایه دوست است و نور غیر مستقیم خورشید را ترجیح می­دهد. همچنین فضای کمی را اشغال می­کند و گزینه بسیار خوبی برای قرارگیری در راه پله است.

برای آشنایی بیشتر با گیاهان آپارتمانی و مقاوم می توانید سایر مقالات سایت را مطالعه فرمایید.

 

نوشتن دیدگاه