آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

20 استفاده جالب از جوش شیرین در باغبانی

جوش‌شیرین ماده طبیعی ارزان قیمتی است که در باغبانی کاربردهای فراوان و مفیدی دارد. جوش‌شیرین مانع از رشد قارچ و باکتری‌ها می‌شود و به دفع آفات مانند شته‌ها و کنه‌ها کمک می‌کند. البته فهرست کاربردهای جوش‌شیرین بلندبالاست. در این گفتار 20 استفاده جالب از جوش‌شیرین در باغبانی را به شما توضیح خواهیم داد.

استفاده‌های کاربردی از جوش‌شیرین در باغبانی

جوش‌شیرین از ماده‌ای به نام بی‌کربنات به دست می‌آید و خاصیت قلیایی دارد و به‌عنوان یک ماده طبیعی پاک‌کننده و برای دفع بوهای نامطبوع به کار می‌رود. از جوش‌شیرین در باغبانی و نگهداری گیاهان نیز بهره زیادی می‌برند. از استفاده‌های کاربردی از جوش‌شیرین در باغبانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دفع آفات و حشرات با جوش‌شیرین

 مواد لازم برای دفع آفات و حشرات با جوش‌شیرین شامل موارد زیر است:

 • 1 قاشق غذاخوری جوش‌شیرین
 • دو قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی
 • یک فنجان آب

 مواد فوق را در یک بطری با هم مخلوط کرده سپس آن را روی گیاهان خود اسپری کنید. جوش‌شیرین مانع از رشد و تولیدمثل آفات مانند شته، کنه، پشه و مگس سفید گلدانی می‌شود.

استفاده‌های کاربردی از جوش‌شیرین در باغبانی

نابودی بیماری‌های قارچی گیاهان

بیماری‌های قارچی و انواع کپک گیاهان شامل «لکه‌های سیاه» و «کپک پودری» را با استفاده از جوش شیرین می توانید از بین ببرید. برای این کار لازم است که یک قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را با دو قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی به همراه یک فنجان آب با هم مخلوط کرده سپس آن را روی گیاهان خود اسپری کنید.

 تمیزکاری ابزار باغبانی

 یکی از اقدامات مهم بعد از باغبانی تمیزکردن ابزار باغبانی است، در غیر این صورت امکان انتقال بیماری از روی ابزار به گل‌ها و گیاهان وجود دارد. کافی است که نصف فنجان جوش‌شیرین را با یک قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی در یک گالن آب گرم با هم مخلوط کنید سپس ابزار باغبانی خود را درون ظرف قرار دهید. به این صورت تمامی ابزارها کاملاً ضدعفونی و تمیز می‌شوند.

 پاک‌سازی برگ‌ها

 تمیزکردن و زدودن آلودگی از برگ‌ها باعث شادابی و فتوسنتز بهتر گیاهان می‌شود. برای این کار لازم است مخلوط آب و جوش‌شیرین را بر روی برگ‌ها اسپری کنید.

 دفع بوهای بد و نامطبوع

 چنانچه کمپوست یا قسمت‌هایی از گلدان بوی بدی می‌دهند، کافی است که مقداری از پودر جوش‌شیرین را بر روی آنها بپاشید. جوش‌شیرین یکی از بهترین مواد برای دفع بوی بد لوازم باغبانی است.

استفاده‌های کاربردی از جوش‌شیرین در باغبانی

تولید بهترین تقویت‌کننده و کود

 برای ساختن یک کود مغذی و بسیار مفید از مواد زیر استفاده کنید:

 • یک لیتر آب
 • یک قاشق غذاخوری نمک حمام
 • دو قاشق غذاخوری جوش‌شیرین
 • نصف یک قاشق غذاخوری آمونیاک

 در نهایت تمامی مواد مذکور را مخلوط کرده و ماهی یکبار آن را پای گل‌های خود بریزید.

 پرورش گوجه‌فرنگی‌های خوشمزه

 جوش‌شیرین خواص اسیدی خاک را تقویت می‌کند به همین دلیل باید در هنگام کاشتن نشای گوجه‌فرنگی، مقدار کمی جوش‌شیرین را با خاک پایه مخلوط کرده و سپس نشای گوجه‌فرنگی را بکارید.

 تقویت PH خاک

 برای متعادل‌کردن خاک و افزایش خاصیت اسیدی آن لازم است که ابتدا یک فنجان خاک و نصف فنجان آب مقطر را با هم خوب مخلوط کنید، سپس مقداری جوش‌شیرین را روی آن بریزید. اگر روی سطح ظرف حباب دیده شود به این معنی است که خاک اسیدی است.

نابودی علف‌های هرز

جوش‌شیرین برای نابودی موقتی علف‌های هرز بسیار مناسب است، پس برای این کار ابتدا بر روی علف‌های هرز مورد نظر آب بریزید سپس روی آن‌ها را جوش‌شیرین بپاشید.

شستشو و ضدعفونی دست‌ها

پس از گل‌کاری و باغبانی دست‌ها آلوده می‌شوند؛ بنابراین لازم است که آنها را تمیز و ضدعفونی کنید. مقدار کمی از جوش‌شیرین را با آب مخلوط کرده و برای مدت‌زمان کوتاهی دست‌های خود را در آن قرار دهید.

حفظ شادابی گل‌ها

هنگامی که شاخه گلی را از گل‌فروشی می‌خرید یا از بوته اصلی آن جدا می‌کنید برای اینکه مدت‌زمان بیشتری عمر کند و تازه بماند آن را در مخلوط جوش‌شیرین و آب قرار دهید.

تمیزکردن گلدان‌های سفالی

 گلدان‌های سفالی مستعد آلودگی‌های زیادی هستند؛ بنابراین اگر می‌خواهید مجدداً از آنها استفاده کنید بهتر است که همه گلدان‌ها را با مخلوط آب و جوش‌شیرین تمیز کنید. به ‌این ‌ترتیب تمامی آلودگی‌ها و نمک‌های سخت از بین می‌روند.

شکوفایی و گل‌دهی بهتر گیاهان

 محلول آب و جوش‌شیرین باعث تقویت گل‌دهی و شکوفایی بهتر گیاهان می‌شود؛ بنابراین کافی است که یک لیتر آب را با یک قاشق جوش‌شیرین مخلوط کنید و روی جوانه‌ها و غنچه‌ها اسپری کنید.

 دفع مزاحمت حشرات

 در بسیاری از موارد مورچه‌ها در اطراف گلدان رژه می‌روند، به همین دلیل برای دفع مزاحمت آنها باید مخلوطی مساوی از جوش‌شیرین و شکر را در یک ظرف ریخته و در محل رفت ‌و آمد مورچه‌ها بپاشید. آنها شکر موجود را مصرف کرده و می‌میرند.

استفاده‌های کاربردی از جوش‌شیرین در باغبانی

 دفع حلزون‌ها

 در بسیاری از مواقع اطراف گیاهان پر از حلزون می‌شود، کافی است که مقداری از جوش‌شیرین را روی حلزون‌ها و خاک بپاشید.

تمیزکاری فضولات پرندگان

 اکثر اوقات پرندگان سطح فضای حیاط یا باغچه و نیمکت‌ها و استخر را آلوده می‌کنند؛ لذا برای از بین ‌بردن فضولات پرندگان، از یک پارچه آغشته به محلول آب و جوش‌شیرین استفاده کنید و لکه‌ها و آلودگی‌ها را کاملاً پاک کنید.

 ضدعفونی میوه و سبزی‌ها

 برای ضدعفونی میوه‌ها باید مقدار کمی جوش‌شیرین را در لگنی پر از آب بریزید و سپس آنها را درون ظرف قرار دهید سپس خواهید دید که باکتری‌ها و میکروب‌ها به ‌خوبی از بین می‌روند.

 انهدام اسپور قارچی گل رز

 جوش‌شیرین از گسترش قارچ‌ها بر روی گیاهان جلوگیری می‌کند؛ بنابراین چهار قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را با یک لیتر آب مخلوط کرده و محلول به‌ دست ‌آمده را کاملاً بر روی گیاهان و خاک گلدان اسپری کنید.

 از بین‌ رفتن سفیدک‌های پودری گیاهان

در باغچه‌هایی که رطوبت زیاد است امکان حضور سفیدک‌های پودری بر روی گیاهان نیز وجود دارد. کدو، خیار تحت‌تأثیر آنها از بین می‌روند. مواد لازم برای  از بین‌ رفتن سفیدک‌های پودری گیاهان به شرح زیر است:

 • 1 قاشق غذاخوری جوش‌شیرین
 • 1 گالن آب
 • 1 قاشق غذاخوری روغن‌نباتی
 • 1 قاشق غذاخوری مایع ظرف‌شویی

تمامی مواد فوق را در یک گالن آب بریزید و به‌خوبی مخلوط کنید. سپس ترکیب را در یک بطری اسپری ریخته آن را بر روی گیاهان افشانه کنید. هفته‌ای یکبار این کار را انجام دهید.

حذف زنگ‌زدگی ابزار باغبانی

 درصورتی‌که ابزار باغبانی شما زنگار بسته است و به‌خوبی کار نمی‌کند، باید چهار قاشق غذاخوری جوش‌شیرین را با یک لیتر آب در یک لگن مخلوط کرده و وسایل باغبانی خود را داخل آن بیندازید. سپس با یک اسکاچ زنگ‌زدگی‌ها را از روی ابزار خود حذف کنید.

 

نوشتن دیدگاه