آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

وسایل مورد نیاز برای کاشت ماری‌جوانا در خانه

شاهدانه یکی از کهن‌ترین گیاهان زراعی است، که در سراسر جهان کشت و مصرف می‌شود. در ابتدا کاشت این گیاه تنها به منظور تهیه الیاف صورت می‌گرفت؛ رفته‌رفته بذر شاهدانه و برگ آن به خوبی شناخته شد و امروزه در صنایع غذایی، دارویی و بسیاری از صنایع دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بسیار شنیده‌ایم که کشت گیاه ماری‌جوانا در خانه بسیار دشوار یا حتی غیرممکن است؛ برای انسان‌های موفقی که دل به دریا زده و برای پیروزی می‌جنگند، هیچ کاری غیرممکن نیست. در این مقاله قصد داریم تا مراحل کاشت شاهدانه به روش هیدروپونیک را بررسی کرده و وسایل مورد نیاز برای کاشت ماری‌جوانا در خانه را به شما عاشقان گل و گیاه معرفی کنیم.

روش هیدروپونیک

هیدروپونیک یا آبکشت نوعی کشت خلاقانه است، که شما را قادر می‌سازد تا بدون نیاز به سموم زراعی، خاک، فضای وسیع و آب فراوان، در کمترین زمان ممکن گیاهانی کاملا ارگانیک را پرورش دهید. امروزه بسیاری از طرفداران سبک زندگی سالم، گلخانه‌های کوچکی در فضای آپارتمانی خود ساخته و به روش هیدروپونیک سبزیجات مورد نیاز خود را کاشته و از طعم خوش سلامتی لذت می‌برند.

در این روش به جای استفاده از خاک، گیاهان از مواد آلی کوکو، پرلیت، توپک‌های رس، پشم سنگ و پیت ماس به همراه محلول غنی مبتنی بر آب تغذیه می‌شوند. تمام گیاهانی که ریشه عمیقی ندارند را به راحتی می‌توان به این روش کاشته و در کمترین زمان ممکن پرورش داد.

به طور کلی گیاهان برای رشد به آب کافی، مواد مغذی و نور خورشید نیاز دارند. از آنجا که این روش غالبا در آپارتمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و نور کافی برای رشد گیاهان فراهم نمی‌شود، شما به یک منبع نور کمکی برای تکمیل مثلث رشد گیاه در روش هیدروپونیک نیاز دارید.

روش هیدروپونیک

وسایل مورد نیاز برای کاشت ماری‌جوانا در خانه

برای کاشت هر گیاهی به روش هیدروپونیک، ابتدا باید محیط کشت را فراهم کنید؛ برای ساخت یک گلخانه هیدروپونیک به موارد زیر نیاز دارید.

  • لامپ فلورسنت به تعداد کافی
  • PHسنج دقیق
  • دماسنج دیجیتال برای اندازه گیری دمای محیط به صورت دقیق (اگر محیط ایزوله برای رشد گیاهان فراهم کرده‌اید، یک دماسنج جیوه‌ای هم می‌تواند کاربردی باشد و نیازی به پرداخت هزینه بالا نیست)
  • محلول غذایی هیدروپونیک
  • گلدان‌های مناسب
  • بذر شاهدانه
  • کوکوپیت و پرلیت
  • رنگ سفید (تعجب نکنید، واقعا استفاده از رنگ سفید مهم است!)

قبل از تهیه موارد بالا، از وجود موارد پایین مطمئن شوید:

  • در این روش، گیاهان به سرعت رشد می‌کنند، اما نه در دو روز! پس در مراحل کار صبر خود را از دست ندهید.
  • مطابق نقشه پیش بروید و مراحل را دقیق انجام دهید.

وسایل مورد نیاز برای کاشت ماری‌جوانا در خانه

مراحل کاشت شاهدانه به روش هیدروپونیک

پس از تهیه وسایل مورد نیاز برای کاشت ماری‌جوانا، نوبت به ساخت گلخانه هیدروپونیک برای کاشت شاهدانه می‌رسد. اتاق مورد نظر را با رنگ سفیدی که خریدید نقاشی کنید. رنگ سفید باعث انعکاس نور شده که برای رشد شاهدانه بسیار لازم است. بعد از اتمام نقاشی، نوبت وصل کردن لامپ‌های فلورسنت است. لامپ‌ها باید نزدیک گلدان‌ها باشند تا نور کافی برای رشد شاهدانه فراهم شود. نور کافی برای رشد شاهدانه حداقل 3000 لومن بر وات است.

در این مرحله شما نیاز به کنترل دمای گلخانه توسط یک دماسنج دقیق دارید؛ دمای بهینه برای پرورش ماری‌جوانا 27 الی 29 درجه سانتی گراد است. دمای پایین موجب خواب بذر و عدم رشد آن می‌شود، و دمای بالاتر از بازه ذکر شده نیز برای گیاه کشنده است.

تهویه هوا برای رشد جوانه های گیاه ضروری است، در این صورت ممکن است کنترل دما کمی چالش‌برانگیز باشد. برای رسیدن به هر دو هدف شما چاره‌ای جز آزمون و خطا ندارید؛ پس صبورانه تهویه را فراهم کرده و دما را بررسی کنید.

مرحله اول خیساندن بذرهای شاهدانه است. به مدت یک شبانه‌روز بذرها را در دستمالی مرطوب قرار داده و با پلاستیک بپوشانید و سپس در محیطی کاملا تاریک رها کنید تا مرحله جوانه‌زنی بذرها آغاز شود.

مرحله دوم کاشت بذرها در بستری مناسب است؛ بهترین بستر برای کاشت این گیاه گلدان راک وول است و پس از رشد کامل می‌توانید آنها را به بستر اصلی، یعنی بستر پرلیت و کوکو پیت منتقل کنید. پشم‌سنگ یا راک‌وول الیافی تهیه شده از مواد معدنی است که برای رشد گیاهان در مراحل اولیه بسیار مناسب است.

مرحله سوم تغذیه گیاهان با محلول غذایی است. میزان PH آب را کنترل کنید تا بین 5/5 الی 6 باشد. با برنامه کوددهی کنید و از مشاوران شرکت سازنده کود کمک بگیرید.

همواره مثلث رشد گیاه را در نظر داشته باشید. بستر گیاه شاهدانه باید همیشه مرطوب باشد و نور کافی نیز باید همواره فراهم باشد، همچنین به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان آب خالص را برای آبیاری استفاده نکنید و مواد مغذی مورد نیاز شاهدانه را فراهم کنید.

 

نوشتن دیدگاه