آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

مدت زمان رشد قارچ دکمه‌ای

هر نوع قارچی مدت زمان خاصی برای دوره پرورش خود دارد. دوره پرورش قارچ دکمه‌ای که از معروف‌ترین انواع قارچ‌های خوراکی است؛ حدود 6 تا 8 هفته طول می‌کشد. هر چه تعداد دوره پرورش قارچ در سال زیادتر باشد، مقدار برداشت آن نیز بیشتر خواهد بود. ولی این گونه نیست که شما بتوانید هر تعداد که علاقه داشته باشید، مدت دوره رشد قارچ را اضافه کنید. در این مقاله به بررسی کامل مدت زمان رشد قارچ دکمه‌ای می‌پردازیم؛ پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. 

طول دوره پرورش قارچ دکمه‌ای

دوره پرورش قارچ از زمان ضدعفونی کردن کامل سالن پرورش و ورود کمپوست به سالن آغاز می‌شود. این مدت از رشد میسلیوم‌ها آغاز شده و تا پایان برداشت قارچ ادامه دارد. پس از 24 روز، دوره پنجه‌دوانی قارچ کامل شده و بعد از آن، قارچ‌ها رشد خواهند کرد؛ پس از رشد قارچ‌ها، برداشت آن در 3 یا 4 فلش انجام می‌شود. در هر دوره از این فلش‌ها، 4 تا 6 روز مدت زمان برداشت قارچ به طول می‌انجامد و بین هر دو فلش نیز، یک تا 2 روز فاصله ایجاد می‌شود.

به‌ طور کلی مراحل پرورش قارچ دکمه‌ای در سالن‌های پرورش قارچ از ابتدا تا انتها دوره رشد، شامل پر کردن سالن در یک روز، میسیلیوم در کمپوست 14 روز، خاک دهی 1 روز، رویش میسیلیوم در خاک 9 روز، هوادهی 13 روز، برداشت دوم 7 روز، برداشت سوم 7 روز و تمیز کردن سالن 1 روز است.

با توجه به موارد بیان شده، می‌توان گفت که مدت هر دوره پرورش قارچ، 40 روز است و پس از آن سالن را ضدعفونی می‌کنند. البته در ایران به دلیل گران بودن قیمت کمپوست و قیمت پایین قارچ، تعداد پرورش آن بیشتر از 40 روز است و در دو ماه انجام می‌شود.

طول دوره پرورش قارچ دکمه‌ای

در سال چند دوره می‌توان قارچ دکمه‌ای پرورش داد؟

قارچ نسبت به سبزیجات و صیفی‌جات، زودتر به ثمر می‌رسد و بار می‌دهد. به همین علت هر تولید کننده قارچ، در یک سال و در یک سالن، چندین بار کمپوست بستر کشت را تعویض می‌کند و به تولید دوباره می‌پردازد. ولی تعداد این دوره‌ها به عوامل بسیاری بستگی دارد که در ادامه به این عوامل اشاره می‌شود. اگر تمام تجهیزات سالن پرورش قارچ همچون دستگاه رطوبت سنج ، تجهیزات سرمایشی و گرمایشی مناسب و دیگر تجهیزات پرورش قارچ به شکل کامل آماده باشند، تعداد دوره پرورش قارچ به شکل زیر خواهد بود :

  • پرورش قارچ دکمه‌ای در2 ماه

بهترین زمان برای پرورش قارچ ماه‌های فصل پاییز و زمستان است، اما با تنظیم دما و تهویه مناسب می‌توان در سایر فصل‌ها نیز به پرورش این ماده غذایی ارزشمند پرداخت. به طور معمول در کشور ایران، مدت دوره‌های پرورش قارچ، 60 روز یا دو ماه است. به این منوال می‌توان در هر سال، 6 دوره پرورش قارچ را انجام داد. ولی باید مدت زمان ضدعفونی و گندزدایی سالن و تجهیزات آن را نیز در نظر گرفت که پس از اتمام هر کشت باید انجام گیرد.

با احتساب زمان شروع و پایان پرورش قارچ و گندزدایی سالن، می‌توان گفت که در هر سال، پرورش قارچ در 5 دوره 2 ماهه قابل انجام است. اما فقط در صورتی این مقدار را می‌توانیم اجرا کنیم که سالن ما از تجهیزات سرمایشی بسیار با کیفیتی برخوردار باشد. اگر این امکانات را نداشته باشیم؛ نمی‌توانیم در فصل تابستان اقدام به پرورش قارچ دکمه‌ای کنیم. در این صورت از 12 ماه سال، سالن در 3 ماه محصولی نخواهد داشت و فقط4  دوره می‌توان کار پرورش قارچ را انجام داد.

در سال چند دوره می‌توان قارچ دکمه‌ای پرورش داد؟

در این مقاله به بررسی مدت زمان رشد قارچ دکمه‌ای پرداختیم و دانستیم که در یک سال، چند دوره می‌توان در سالن، قارچ دکمه‌ای پرورش داد. با توجه به تجهیزات و نحوه مدیریت درست، می‌توان هر دوره پرورش قارچ دکمه‌ای را 40 روزه یا 2 ماهه در نظر داشت .با این وجود در هر سال، 9 دوره 40 روزه و 5 دوره 2 ماهه پرورش قارچ قابل انجام است. اما در صورتی که تجهیزات سرمایشی کافی برای رفع گرمای تابستان نداشته باشیم، در هر سال فقط 4 بار پرورش قارچ دکمه‌ای امکان‌پذیر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پرورش قارچ دکمه ای به سایر مقالات سایت سر بزنید.

 

نوشتن دیدگاه