آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

از بین بردن شته با مایع ظرفشویی

شته یکی از آفت‌های اصلی گیاهان آپارتمانی است و می‌تواند آسیب جدی به رشد آن‌ها وارد کند. این آفت می‌تواند به سرعت گسترش پیدا کرده و نباتات را ظرف مدت چند روز از بین ببرد. به همین دلیل دفع و کشتن حشرات مورد اشاره به محض دیدن آن‌ها روی گیاهان آپارتمانی بسیار مهم است. در این مطلب از دانشنامه گلخانه درباره نحوه از بین بردن شته با مایع ظرفشویی و سایر روش‌ها بیشتر صحبت خواهیم کرد تا بتوانید از به خطر افتادن سلامت گل خود جلوگیری کنید.

نحوه آسیب زدن شته ها به گیاهان مختلف

حتما تا کنون دیده‌اید که روی برگ گیاهان نقاط چسبنده‌ای به وجود آمده است. این چسبندگی‌ها که معمولا در بخش‌های سبز رنگ و جوانه نباتات به وجود می‌آیند، نشان‌دهنده تجمع شته‌ها هستند. خوب است، بدانید که سرعت انتقال حشرات کوچک از رستنی به رستنی دیگر بسیار بالا است. این آفت‌ها با چسباندن خود به برگ گیاهان از شیره جوانه آن‌ها تغذیه کرده و موجب پژمرده شدن و خشک شدنشان می‌شوند. پس از مدت زمان کوتاهی شاهد افتادن برگ‌های آلوده خواهید بود. زمانی که تعداد حشرات روی برگ‌ها زیاد باشند، برگ‌ها شروع به افتادن کرده و مایعات روی آن‌ها باعث ایجاد قارچ‌های مضر و خشک شدن گل می‌شوند.

برای نجات گل‌های آپارتمانی از دست حشرات مورد بحث روش‌های مختلفی وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از سم‌های مخصوص کشتن حشرات.
  • استفاده از سرکه.
  • چسب تله حشرات.
  • شستن گیاه با آب فشار قوی.
  • جدا کردن قسمت آلوده نباتات.

این روش‌ها بسیار ساده هستند و زمان زیادی را از شما نمی‌گیرند. یکی دیگر از روش‌های موثر از بین بردن شته استفاده از مایع ظرفشویی است که در ادامه به تشریح آن خواهیم پرداخت. اما بهترین راه این است که مراقب رشد غیرطبیعی بخش‌های مختلف گل خود باشید و در صورت مشاهده هرگونه علائم مشکوک پیشگیری‌های لازم را انجام دهید.

همچنین سعی کنید که حشرات مفید مانند کفشدوزک، بالتور سبز، زنبورهای انگلی یا حشرات مونث را به سمت گل خود بکشانید. زیرا این حشرات به شته‌ها حمله کرده و آن‌ها را می‌کشند. قرار دادن گلدان نعناع، رازیانه، شوید و بومادران در کنار گیاهان آپارتمانی یا کاشتن آن‌ها در باغچه نیز باعث جذب حشرات و شکارچیان مفید می‌شود.  

نحوه آسیب زدن شته ها به گیاهان مختلف

مایع ظرفشویی برای گیاهان آپارتمانی آلوده به شته

در صورتی که از روش‌های مطرح شده در بالا نتیجه رضایت‌مندی به دست نیاوردید، بهتر است که برای نجات گل خود از مایع ظرفشویی استفاده کنید. برای این منظور باید مقداری مایع ظرفشویی را با مقداری آب و روغن مایع مخلوط کرده و سپس محلول به دست آمده را به صورت اسپری به قسمت‌های آلوده گل بپاشید.

خوشبختانه مایع ظرفشویی قدرت از بین بردن کامل این حشرات را دارد. اما در هنگام استفاده از این ماده باید حسابی مراقبت باشید که محلول به خاک گلدان برخورد پیدا نکند. همچنین بهتر است که آفت‌کش را در ابتدا روی بخش کوچکی از گل امتحان کرده و از مضر نبودن آن مطمئن شوید. اگر گیاه به محلول حساسیت نداشت، آن را به کل قسمت‌ها به ویژه زیر برگ‌های آن اسپری کنید. بر قسمت‌هایی که حشره تخم‌گذاری کرده است، مقدار بیشتری از محلول را بپاشید. زیرا این آفت‌کش خیلی سریع تخم حشرات و حشرات نابالغ را از بین می‌برد.

مایع ظرفشویی برای گیاهان آپارتمانی آلوده به شته

سوالات متداول درباره دفع شته گیاهان آپارتمانی

  • بهترین روش از بین بردن حشرات کوچکی مانند شته از روی نباتات کدام است؟

روش‌هایی که در این مطلب به آن اشاره شد، از استفاده از سرکه و حشره‌کش گرفته تا مایع ظرفشویی در از بین بردن این حشره موذی و مضر مفید هستند، اما از بین بردن شته با مایع ظرفشویی را می‌توان موثرترین راه دانست.

  • آیا هرس کردن گیاه در از بین بردن حشرات مضر موثر است؟

با هرس کردن بخش‌های آلوده نباتات می‌توان از روند افزایش حشرات مورد اشاره جلوگیری کرد و حتی گاهی با این کار آن‌ها را به طور کامل نجات داد.

  • حشراتی مانند شته چه آسیب‌هایی به گیاهان وارد می‌کنند؟

هنگامی که شته‌ها به گل‌های آپارتمانی می‌چسبند، از شیره جوانه‌های آن‌ها تغذیه می‌کنند. همین امر باعث پلاسیده شدن و خشک شدن برگ‌های نباتات می‌شود. حتی پس از مدتی قارچ‌های سمی و آفات دیگر نیز به گیاهان آلوده شده حمله کرده و آن‌ها را از بین خواهند برد.

 

نوشتن دیدگاه