آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

با 26 نوع از گیاهان آپارتمانی مقاوم آشنا شوید

 امروزه بسیاری از علاقه‌مندان گل‌وگیاه به دنبال نگهداری گیاهان آپارتمانی مقاوم هستند؛ زیرا امکانات زیادی برای نگهداری از انواع گل در خانه خود ندارند و با محدودیت‌های خاصی روبرو هستند. به همین دلیل در این مطلب ۲۶ نوع از گیاهان آپارتمانی مقاوم را به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید یک یا چند عدد از این گل‌های زیبا و دل‌فریب را با توجه به سلیقه خود انتخاب کنید. خوشبختانه این گیاهان آپارتمانی بادوام مراقبت‌های سخت و حساسی ندارند و با حال و هوای منازل امروزی بسیار سازگار هستند.

۲۶ نوع از گیاهان آپارتمانی مقاوم

زاموفیلیا

 زاموفیلیا (Zamioculcas zamiifolia)، یکی از بادوام‌ترین گیاهان آپارتمانی است که می‌تواند برای مدت زمان بسیار طولانی سرزنده و شاداب بماند. زاموفیلیا به جواهر زنگبار نیز معروف است و از گیاهان گرمسیری به شمار می‌رود و در صورتی که شرایط نگهداری و مراقبتی مناسبی را برای آن فراهم نمایید تا ۱ متر رشد کرده و بزرگ می‌شود. زاموفیلیا در نور کم و خاک نسبتاً خشک نیز رشد خوبی دارد؛ اما بهتر است که در نور غیرمستقیم قرار گرفته و به طور متوسط آن را آبیاری نمایید.

دارسنا پرچمی

 دارسنا پرچمی (Dracaena marginata) یک گیاه آپارتمانی محبوب است که برگ‌های بلند و نوک‌تیزی دارد و جزو گیاهان بومی آفریقای جنوبی محسوب می‌شود و همچنین به عنوان یک گیاه تصفیه‌کننده هوا نیز شناخته شده است. این گیاه زیبا و باطراوات در شرایط مناسب تا ۳ متر رشد می‌کند و برگ‌هایی به رنگ سبز اسفناجی تیره با حاشیه قرمز یا نارنجی دارد. گل‌های دارسنا پرچمی، سفید و کوچکی هستند که در تابستان شکوفا می‌شوند. دارسنا یکی از بادوام‌ترین گیاهان آپارتمانی است که هم افراد مبتدی و هم حرفه‌ای می‌توانند به‌خوبی از آن مراقبت نمایند و نیازی به نور مستقیم ندارد و آبیاری متوسطی را لازم دارد. در فنگ شویی از این گل مجلل به عنوان یک گل خوش‌یمن با نماد فراوانی هم استفاده می‌نمایند.

لیندا

 گیاه آپارتمانی لیندا (Beaucarnea recurvata) که با نام‌های دم‌اسبی، درخت صبر، و نخل دم‌اسبی نیز شناخته می‌شود و از گیاهان گرمسیری بومی مکزیک به شمار می‌رود. برگ‌های سبز تیره، بلند و ساقه ضخیم و پیازی‌شکل لیندا، ظاهری بسیار شیک و مطبوع به فضای خانه می‌دهد. خوشبختانه لیندا نیز از گیاهان سخت و مقاومی است که باید در برابر نور غیرمستقیم قرار گیرد و آبیاری هفتگی لازم دارد. البته دقت کنید که خاک گلدان به‌خوبی زهکشی شده و در فصل رشد هر دو ماه یکبار به آن کود متعادل بدهید.

۲۶ نوع از گیاهان آپارتمانی مقاوم

سانسوریا

 سانسوریا (Sansevieria) یک گیاه بسیار محبوب و پرطرفدار است که نگهداری از آن نیز آسان بوده و در شرایط مختلفی قابلیت مراقبت دارد. این گیاه برگ‌های بلند و باریک و ضخیمی دارد که در رنگ‌های مختلف از جمله سبز، زرد و سفید موجود است.

 خوشبختانه سانسوریا نیز یکی از بادوام‌ترین گیاهان آپارتمانی محسوب می‌شود و باید در نور غیرمستقیم آن را قرار دهید. سانسوریا بسیار خوش‌منظر و شیک است به‌طوری‌که ظاهری زیبنده را به خانه شما می‌دهد. در فنگ شویی از این گیاه به نماد ثروت و همچنین مبارکی یاد می‌کنند.

پتوس

 گیاه پتوس (Epipremnum aureum) تنوع بسیار زیادی دارد و شرایط نگهداری و مراقبت از آن نیز بسیار راحت است. برگ‌های کوچک و بزرگ پتوس به‌صورت قلبی شکل با رگه‌های زرد، ملاحت و زیبایی آن را دوچندان می‌کند. در حال حاضر گونه‌های جدید و رنگارنگی از این گیاه در بازار عرضه می‌شود و نیازی به نور و آبیاری فراوان هم ندارد. حتی افراد غیرحرفه‌ای هم به‌خوبی می‌توانند آن را در منزل نگهداری و تکثیر نمایند.

شفلرا

 گیاه آپارتمانی شفلرا (Schefflera arboricola) یک گیاه گرمسیری بومی استرالیا است. و برگ‌های تیره و براقی به شکل چتر دارد و از بادوام‌ترین گل‌های آپارتمانی به شمار می‌رود. مراقبت از شفلرا ساده است؛ اما باید کمی بادقت از آن نگهداری کنید و به‌موقع به آن آب‌داده و در نور غیرمستقیم قرار دهید.

۲۶ نوع از گیاهان آپارتمانی مقاوم

گیاه بامبو

 گیاه بامبو (Dracaena sanderiana) یک گیاه بسیار شیک و مجلل است که مراقبت از آن سخت نیست و تقریباً در هر آپارتمانی می‌توانید آن را نگهداری کنید. بسیاری از مردم معتقد هستند این گیاه نماد خوش‌شانسی و ثروت است و البته قدرت تصفیه آن بسیار بالاست. بامبو در نور غیرمستقیم رشد می‌کند و هفته‌ای یکبار باید آب داخل گلدان را عوض کنید.

آلوئه‌ورا

 گیاه آپارتمانی آلوئه‌ورا (Aloe vera) یک گیاه بسیار مقاوم و جذاب است که به دلیل خواص درمانی و زیبایی خاصی که دارد بسیاری از گیاه دوستان آن را در منزل خود نگهداری می‌کنند. آلوئه‌ورا هوای داخل اتاق را به‌خوبی تصفیه کرده و اکسیژن زیادی را تولید می‌کند. این گیاه نیاز به نور مستقیم نداشته و می‌تواند به‌خوبی آب را در داخل برگ‌های خود حفظ کند.

کاکتوس

 گیاه آپارتمانی کاکتوس (Cactaceae) در طیف بسیار گسترده و متنوع در سراسر جهان وجود دارد. شکل ظاهری این گیاهان بسیار خاص و منحصربه‌فرد است و همیشه خریداران محبوب خود را دارد. بیش از ۲۰۰۰ گونه مختلف از کاکتوس در جهان یافت می‌شوند که در فصل گل‌دهی، گل‌های بسیار زیبا و رنگارنگی را به شما هدیه می‌دهند. کاکتوس‌ها بادوام‌ترین گیاهان آپارتمانی هستند که شما می‌توانید انواع آن را در اندازه‌های کوچک و بزرگ در خانه خود نگهداری نمایید.

۲۶ نوع از گیاهان آپارتمانی مقاوم

آنتوریوم

 آنتوریوم (Anthurium) یک گیاه گرمسیری است که به دلیل گل‌های رنگارنگ و برگ‌های براق خود شناخته می‌شود. این گیاه بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است و بیش از ۸۰۰ گونه مختلف دارد. گل‌های آنتوریوم به شکل قلبی پهن و براق و ضخیم است که در رنگ‌های زیبا به چشم می‌خورد. به همین دلیل مقاوم و بادوام، ملیح و طناز است.

  گازمانیا

 گازمانیا (Gasteria) یک گیاه آپارتمانی زیبا و مقاوم است که به دلیل برگ‌های گوشتی و رنگارنگ خود شناخته می‌شود. این گیاه بومی آفریقا است و بیش از ۷۰ گونه مختلف دارد. گازمانیا فقط یکبار به گل می‌نشیند و رشد و حیات خود را از طریق پاجوش‌هایی که ایجاد می‌کند ادامه می‌دهد. گازمانیا به معنای ستاره آتشین است و ساقه ندارد. وسط این گیاه یک فرورفتگی است که باید همیشه آن را از آب پرکنید و ماهی یکبار آب آن را عوض نمایید.

 درخت پول

 درخت پول (Pachira aquatica) یک گیاه آپارتمانی محبوب است که به دلیل نگهداری آسان و ظاهر جذاب خود شناخته می‌شود. البته گونه‌های مختلفی از این گیاه وجود دارد و برگ‌های پر و بسیار زیبایی هم دارد. درخت پول را باید در نور غیرمستقیم قرار دهید و مرتباً مرطوب نگه دارید.

ساکولنت

 گیاه ساکولنت (Succulent) نوعی گیاه است که آب را در برگ‌ها، ساقه یا ریشه خود ذخیره می‌کند. این گیاهان به دلیل مقاومت و نگهداری آسان خود طرف‌داران زیادی دارند و بیش از ۱۰۰۰۰ گونه مختلف دارند. تنوع رنگی این گیاه بسیار زیاد است؛ به طوری که از قراردادن آنها در کنار هم رنگین کمانی از گل‌ها را می‌بینید. ساکولنت‌ها آب کمی لازم دارند و نباید زیاد مرطوب بمانند؛ زیرا باعث پوسیدگی ریشه‌ها خواهد شد.

آگلونما

 (Aglaonema) این گیاه همیشه سرسبز و پر از برگ‌های تیره است که به عنوان گیاه زینتی در بسیاری از خانه‌ها دیده می‌شود. در بسیاری از موارد با توجه به فضای نگهداری، رنگ برگ‌ها از تیره به روشن تغییر می‌کند و معمولاً رشد کمی داشته و نیازی به نور مستقیم ندارد. فقط در فصل تابستان باید به طور کامل آبیاری شود و مرطوب بماند.

۲۶ نوع از گیاهان آپارتمانی مقاوم

برگ عبایی

 گیاه برگ عبایی (Aspidistra elatior)بسیار دوست‌داشتنی، لطیف و زیبا است که زینت‌بخش منازل زیادی از مردم است. این رستنی برگ‌هایی پهن و کشیده دارد و به رنگ سبز تیره و مات است. این گیاه در سایه هم قابلیت مراقبت و نگهداری را دارد و حتی در سرویس‌های بهداشتی نیز می‌توانید آن را قرار دهید. برگ عبایی بادوام‌ترین گیاه آپارتمانی است که به گیاه فولادی نیز معروف است.

دیفن‌باخیا

 گیاه آپارتمانی دیفن‌باخیا (Dieffenbachia) یک گیاه گرمسیری است که برگ‌های رنگارنگ و براق داشته و بیش از ۵۰ گونه مختلف از آن در سراسر جهان به چشم می‌خورد. ارتفاع دیفن‌باخیا بسته به میزان رشد آن متفاوت است و یکی از بهترین گل‌های زینتی برای سالن و نشیمن به شمار می‌رود.

هدرا

 گیاه آپارتمانی هدرا (Hedera helix) یک گیاه رونده است که برگ‌های سبز و چرمی بسیار زیاد و ظریفی دارد و بسیار تماشایی و باطراوت است. معمولاً می‌توانید هم در فضای باز و هم در خانه از آن بادقت بیشتری مراقبت نماید. نام دیگر هدرا «پاپیتال» است و با گذشت زمان طول ساقه‌ها نیز بیشتر می‌شوند. این گیاه پیچک، به نور کم نیاز دارد و رشد آن بسیار سریع است و جالب اینکه بسیار مقاوم و سرسخت هم هست و یکی از بادوام‌ترین گیاهان آپارتمانی به حساب می آید.

پرسیاوشان

 گیاه آپارتمانی پرسیاوشان (Adiantum raddianum) از تیره سرخس است که به دلیل برگ‌های ریز و توری مانند خود بسیار دلبرانه خودنمایی می‌کند. از این گیاه باستانی در شاهنامه نیز نام برده شده است و بسیار ملیح، لطیف، جذاب و دوست‌داشتنی است.

شامادورا

 گیاه آپارتمانی شامادورا (Chamaedorea elegans) یک گیاه نخلی شکل کوچک است که بومی مکزیک و گواتمالا است. این گیاه به دلیل برگ‌های شانه‌ای شکل و سبز تیره خود زیبایی و جذابیت زیادی دارد و در شرایط مختلفی رشد کرده و بسیار مقاوم است. شامادورا هوا را به‌خوبی تصفیه کرده و فضای اتاق را دلچسب می‌کند.

 قاشقی یا پپرومیا

 پپرومیا (Peperomia)برگ‌های گوشتی و قاشقی شکل دارد و بسیار محبوب است. نگهداری و مراقبت از این گل زیبا و جذاب بسیار راحت است. این رستنی رشد کندی دارد؛ اما همیشه سبز، سرسخت و بادوام است. گل قاشقی نور کمی لازم دارد و باید به طور متوسط مرتباً آبیاری شود.

۲۶ نوع از گیاهان آپارتمانی مقاوم

فیلندرون برگ انجیری

فیلندرون برگ انجیری (Philodendron bipinnatifidum) یک گیاه آپارتمانی همیشه سبز است که برگ‌های بزرگ و پهنی دارد که شکاف‌های روی برگ‌هایش زیبایی آن را بیشتر کرده است. این گیاه بومی آمریکای جنوبی است و رشد سریعی دارد. برگ انجیری زینتی بسیار شکیلی است که تقریباً در هر فضایی می‌توانید آن را نگهداری نمایید.

گل گندمی

 گیاه آپارتمانی گندمی (Chlorophytum comosum) یک گیاه همیشه سبز است و برگ‌های آن باریک و بلند با ترکیبی از رنگ‌های سبز و کرم است که ظاهری ابلق را به آن می‌دهند. برگ‌های این گیاه با رشد زیاد به صورت آویز و معلق از گلدان قرار گرفته و زیبایی خود را دو چندان می‌کند. گل گندمی در نور بسیار کم رش می کند و در فضای کم نور برگ‌های آن سبزی تیره ای پیدا می کنند. در تابستان هفته‌ای حداقل ۲ بار نیاز به آبیاری دارد و در فصل سرد سال هم یکبار در هفته به آن آب بدهید.

گیاه برگ بیدی

 گیاه آپارتمانی برگ بیدی (Tradescantia)همیشه سبز است و رقص رنگ‌های متعدد را در برگ‌های کوچک و زیبای این گیاه به خوبی می‌بینید. این گیاه بسیار دلنواز و جذاب است و با افزایش رشد برگ‌ها و ساقه‌های آن مانند آبشار معلق می‌شوند. طراوت و شادابی آن فضایی پر از انرژی مثبت را در منزل شکل می‌دهد.

یوکا

 گیاه آپارتمانی یوکا (Yucca)کاملاً ایستا و پابرجا است که فضای خانه را لاکچری و لوکس می‌کند. این گیاه نور زیادی لازم دارد و برگ‌های آن کشیده و خنجری شکل هستند. یوکا رشد کندی دارد؛ اما یکی از بادوام‌ترین گیاهان آپارتمانی به شمار می‌رود و عمری طولانی دارد.

۲۶ نوع از گیاهان آپارتمانی مقاوم

فیکوس

 گیاه آپارتمانی فیکوس (Ficus) یک گیاه همیشه سبز است و برگ‌های بزرگ و چرمی پهنی داشته و متعلق به مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان است و رشد سریعی دارد. فیکوس الاستیکا، فیکوس بنجامین از گونه‌های محبوب و پرطرفداری هستند که برای مدت زمان زیادی دوام آورده و عمر می‌کنند. فیکوس در رنگ‌های سبز، شرابی، سیاه وجود دارد که یکی از لوکس ترین گل‌های آپارتمانی نیز محسوب می‌شود.

کالانکوئه

 گیاه آپارتمانی کالانکوئه (Kalanchoe blossfeldiana) یک گیاه همیشه سبز است و گل‌های رنگارنگ کوچکی دارد. این گیاه بومی ماداگاسکار است و سریع رشد می‌کند. اگر به دنبال این گیاه با گل‌های زیادی هستید بهتر است که آن را در معرض نور بیشتری قرار دهید. این رستنی کود زیادی لازم ندارد. آبیاری این گیاه زمانی است که خاک روی آن خشک می‌شود.

 در خاتمه توصیه می‌کنیم از گل‌های آپارتمانی بادوام در فضاهای مختلفی از منزل خود استفاده کنید. این گیاهان زینتی، زیبایی چشمگیری به فضای اتاق و سالن می‌دهند و علاوه بر ایجاد انرژی مثبت به خوبی هوای اطراف خود را تصفیه کرده و فضا را دلپذیر می‌کنند، بنابراین با توجه به اینکه خانه های آپارتمانی نور مستقیم زیادی ندارند، نگهداری از گیاهان آپارتمانی مقاوم کاری بسیار راحت و لذتبخشی است.

 

نوشتن دیدگاه