آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

کاربرد فن سیرکوله در گلخانه

یکی از مهم ترین کاربرد فن سیرکوله در گلخانه می توان به خروج هوای نسبتا گرم از محیط و یکنواخت نمودن دمای گلخانه اشاره کرد. زیرا استفاده از این نوع جت فن، محصولات ارگانیک و با کیفیتی را به صاحب گلخانه ارائه می دهد. البته جت فن گلخانه ای علاوه بر استفاده در انواع گلخانه ها در دیگر اماکن همچون انبارهای نگهداری محصولات متعدد، سالن های صنعتی، مرغداری ها، دامداری ها و کارگاه های تولیدی نیز کاربرد دارد.

اهمیت وجود فن سیرکوله در گلخانه

یکی از عوامل اصلی که موجب از بین رفتن محصولات گلخانه می شود، عدم تهویه مناسب است. بنابراین استفاده از یک فن سیرکوله مناسب جهت تهویه گلخانه ها از اهمیت خاصی برخوردار بوده و باید صاحبان گلخانه به این مسئله توجه داشته باشند. همچنین در فضاهای سربسته به محض افزایش دما، هوای گرم به سوی ارتفاعات بالاتر در حرکت بوده و هوای سرد با چگالی بیشتر به گیاهان و زمین گلخانه نزدیک می شود. پس گیاهان از طریق تماس با هوای سرد آسیب دیده و از کیفیت محصولات می کاهند.جت فن گلخانه از نوع سیرکوله یکی از مناسب ترین محصولات بوده که برای چنین شرایطی طراحی شده است.ناگفته نماند که این فن جهت ایجاد تعادل در مقدار رطوبت، مقدار دی اکسید کربن و سایر عوامل  داخل گلخانه به کار برده می شود.

اهمیت وجود فن سیرکوله در گلخانه

محاسبه فن سیرکوله در گلخانه

هر یک عدد فن سیرکوله  در یک دهانه قرار می گیرد که تعداد نصب به ازای هر بسته به مساحت گلخانه بستگی دارد. البته همه سیرکوله ها در هر دهانه در یک جهت تعبیه می شوند و در دهانه مجاور بایستی در جهت مخالف نصب گردند. برای مثال در شرایطی که دهانه های گلخانه در قسمت شرقی- غربی هستند،  بایستی همه فن ها در یک دهانه در سمت شرق و در دو دهانه کناری یا مجاور در سمت غرب باد بزنند. همچنین اگر فن به صورت دقیق محاسبه نگردد و تعداد آن با توجه به محیط زیادتر یا کمتر باشد، کاهش محصول را به دنبال دارد.

محاسبه فن سیرکوله در گلخانه به این صورت بوده به ازای یک متر مربع از مساحت گلخانه به یک مترمکعب در دقیقه هوادهی نیاز است. البته در یکی دیگر از روش های محاسبه، از ابتدای طول گلخانه به اندازه یک چهارم در نظر گرفته می شود و فن نخست در آنجا تعبیه می گردد.  سپس با توجه به طول دهانه با 15 متر فاصله مجددا فن دیگری نصب خواهد شد. همچنین فن هایی که دارای پرتاب افقی هستند به علت رطوبت زیاد فضا در ارتفاع 2 الی 2.5 متری تعبیه می گردند تا رطوبت را از این طریق به حرکت دربیاورند.

محاسبه فن سیرکوله در گلخانه

البته این ارتفاع به آسانی در دسترس بوده که برای جلوگیری از خسارات و افزایش ایمنی کار، توری در برابر فن قرار می گیرد. ناگفته نماند که برداشتن این تور از جلو فن ممنوع است.

مشخصات فنی فن سیرکوله

در طراحی و تولید فن سیرکوله بیشتر جنس استیل مورد استفاده قرار می گیرد که از مقاومت بالایی در تماس با عوامل طبیعی همچون رطوبت برخوردار می باشد. همین عامل بر طول محصولات پرورشی داخل گلخانه می افزاید. البته برخی مواقع برای ساخت بدنه فن، آلومینیوم به کار برده می شود که این متریال همانند دیگر متریال های مصرفی، مزایا و ویژگی های مختص به خود را دارد. همچنین جنس تیغه های مصرفی در پروانه های این نوع فن از استیل بوده که در موارد محدود از آهن به دلیل بهبود عملکرد و افزایش مقاومت مورد استفاده قرار می گیرد.

موتورهای داخل فن سیرکوله گلخانه در شکل های تک فاز و سه فاز طراحی و تولید می گردند که هر کدام از قدرت های متفاوتی برخوردار هستند. از دیگر تفاوت های این دو نوع فن در توان خروجی و توان مصرفی آن ها است که این اعداد با توجه به قدرت موتور با یکدیگر فرق دارند. همچنین میزان صدا و سرعت موتور از جمله تفاوت این نوع فن بوده که نسبت به دیگر فن های مختص به گلخانه از میزان صدای کمتری برخوردار هستند. البته این عامل بیشتر به نوع موتور مورد استفاده در این فن ها وابسته است.

مزایای فن سیرکوله در گلخانه

مزایای فن سیرکوله در گلخانه

این فن بسته به مکان مورد استفاده از مزایای زیادی برخوردار بوده که در این قسمت به مزایای آن در گلخانه اشاره می شود.

  • وزن مناسب این فن باعث شده که استفاده و نصب آن در گلخانه به آسانی صورت گیرد.
  • عملکرد فن سیرکوله نسبت به دیگر محصولات مشابه، بهینه تر و بهتر می باشد.
  • این فن بر روی روند رشد و برداشت محصولات موثر بوده و موجب بهبود کیفیت و عملکرد آن ها می شود.
  • فن ها از نوع سیرکوله از ظاهر زیبایی برخوردار بوده که بر جذابیت گلخانه می افزایند.
  • سیستم تهویه موجود در این نوع جت فن به گونه ای است که فرایند تعریق در گیاهان و جذب دی اکسیدکربن را بهبود می بخشد.
  • این فن در فصل زمستان، رطوبت موجود در محیط گلخانه را به طور چشمگیری کاهش می دهد.
  • فن از نوع سیرکوله در فصل زمستان، گرما را به شکل بهینه ای در محیط گلخانه پخش نموده و موجب ایجاد هوای متعادل در همان محیط می شود.
  • این نوع فن نسبت به دیگر فن های مصرفی در گلخانه ها از طول عمر بالاتری برخوردار می باشد.
  • نحوه نصب این جت فن بسیار آسان و ساده بوده که در زمانی کوتاهی صورت می گیرد.
  • میزان صدای کم یکی دیگر از مزایای فن گلخانه ای از نوع سیرکوله است.

انواع فن سیرکوله

انواع فن سیرکوله

این نوع فن های مصرفی در گلخانه ها به دسته های متعددی تقسیم می شوند که پارامترهای مختلفی روی این دسته بندی تاثیر می گذارند. بنابراین ابعاد و اندازه یکی از فاکتورهای تاثیرگذار بر نوع دسته بندی فن گلخانه ای است. فن های سیرکوله بر اساس قطر در اندازه های 40,50,60 سانتی متری دسته بندی می شوند که سایز محفظه به شکل استوانه فن ها را به نمایش می گذارند. البته این استوانه ها، جریان هوا را هدایت می کنند.

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر دسته بندی این نوع فن ها، تعدا پره های مورد استفاده در محصول است که فن های 3,4,6,9 پره را شامل می شوند. توان موتور یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار به تقسیم بندی نوع جت فن بوده که هرچه توان بیشتر باشد قدرت پمپاژ و مکش هوا افزایش می یابد. در دانشنامه گلخانه شما می توانید اطلاعات بیشتری درباره کاربرد فن سیرکوله در گلخانه به دست آورید.

نوشتن دیدگاه