آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

کاربرد سیستم پد و فن گلخانه ای

سیستم پد و فن گلخانه ای از کارآمدترین سامانه های سرمایشی به شمار می آید. این سیستم مناسب ترین گزینه برای خنک کردن محیط های گرم و خشک است. اگر علاقه دارید با این نوع سامانه بیشتر آشنا شوید، با ما در این مقاله از دانشنامه گلخانه همراه باشید.

پد و فن گلخانه ای چیست؟

اسم سیستم خنک کننده پد و فن (Evaporativ cooling system) در بین سامانه های سرمایش تبخیری دیده می شود. این سامانه اکنون در گلخانه ها، مرغداری ها و ... کاربرد زیادی دارد. افزون بر این به علت مزیت های زیاد این سامانه، کارآفرینان ایرانی زیادی علاقه مند به استفاده از این سیستم شده اند. پد و فن گلخانه ای سیستمی محسوب می شود که بر اساس تبخیر شدن آب عمل می کند. مدلسازی این سامانه به دو شکل مکنده و دمنده است. در ادامه مطلب نحوه کارکرد این دو مدل، مزیت ها و معایب آن را به همراه استفاده کلی این سامانه را توضیح خواهیم داد.

کاربرد سیستم پد و فن گلخانه

هنگامی که گلخانه شما در منطقه ای گرم و خشک واقع شده است، برای ممانعت از ایجاد نوسانات حرارتی گیاهان چه اقدامی می کنید؟ چنانچه قصد داشته باشید این دو مسئله را با هم حل کنید چه پیشنهادی خواهید داشت؟ سیستم پد و فن گلخانه، این دو مشکل را برای شما حل می کند. علاوه بر این سامانه قادر است معضلات ناشی از گرد و خاک منطقه را نیز کاهش دهد.

با وارد شدن آب به پدها و آغاز کار سیستم سرمایشی، برگ های گیاهان به درستی تنفس خواهند کرد. به همین خاطر کشت شما راحت تر رشد می کند، اما همه این موارد در صورتی امکان دارد که سیستم به شکل مناسبی کار گذاشته شده باشد. بنابراین این نکته را در نظر بگیرید که اساس کار این سیستم بر پایه تبخیر است. سیستم تبخیر نیز هنگامی خوب عمل می کند که بین دما و رطوبت تفاوت زیادی وجود داشته باشد.

به همین علت در منطقه شمالی کشور که رطوبت هوا متناسب است، این سامانه عملکرد خوبی ندارد. سیستم پد و فن سلولزی گلخانه به صورت بهینه قادر است دمای هوا را کاهش و رطوبت را متعادل کند. چنانچه از سیستم های فوگر در کنار این سامانه هم استفاده نمایید، بهره وری شما بهتر خواهد شد و نیز در استفاده از آب هم به درستی صرفه جویی خواهید کرد.

کاربرد سیستم پد و فن گلخانه

طرز کار سیستم پد و فن گلخانه

اولین مرحله وارد شدن آب به مخزن است. هر چقدر محل استقرار مخزن سردتر باشد، سامانه خنک کننده شما بهتر عمل خواهد کرد. به همین علت خیلی از افراد این مخزن را در داخل زمین حفر شده، قرار می دهند.

دومین مرحله وارد شدن آب به لوله ها و سپس پمپ است. لوله ها هم باید بتوانند دمای آب را در حد پایینی حفظ کنند. همچنین پمپ آب ضروری است که از قدرت لازم برای پمپاژ آب به بالای گلخانه برخوردار باشد. در اینجا است که عملکرد اصلی سیستم سرمایشی پد و فن آغاز می شود. پدهایی که از جنس کاغذهای کرافت یا پوشال ساخته شده اند روی دیوارها نصب می شوند. در نهایت آب از قسمت بالا روی پدها سرازیر خواهد شد. با نفوذ آب به ریزترین منفذهای این پدها است که دمای محیط کاهش پیدا می کند.

بعد از آن که آب به حد کافی نفوذ یافت، نوبت به کار بردن فن ها است. فن ها مسئول عبور دادن هوا از بین پدها هستند و سپس هوای خنک را به گیاهان می رسانند. مکان نصب فن ها مشخص می کند که سامانه شما از نوع دمنده یا مکنده است. چنانچه فن ها مابین پد و دیوار استقرار یافته باشند، سیستم از نوع دمنده و در صورتی که در جلوی پدها نصب شده باشند، سیستم از نوع مکنده است. 

طرز کار سیستم پد و فن گلخانه

راندمان بالاتر در سیستم پد و فن گلخانه

در صورتی که قصد دارید راندمان سیستم پد و فن گلخانه ای را بالا ببرید، بهتر است گلخانه را به صورت بهینه عایق بندی کنید. چنانچه درب ها و منافذ باز باشند، هوا در عوض اینکه از بین پدها عبور کند، از منافذ رد می شود. به خاطر همین بهره وری کمتر می شود. عایق کردن لوله ها از روش های قدیمی است که برای بالا بردن راندمان این سامانه ها استفاده می شد. توصیه می کنیم لوله ها در زیر زمین قرار بگیرند که دمای آب کمتر باشد. این کار سبب کاهش مصرف آب نیز می شود.

سیستم پد و فن گلخانه ای مکانیزمی به روز و کاربردی محسوب می شود که امروزه مورد توجه گلخانه ها قرار گرفته است. در متن فوق سعی کردیم به طور کامل به معرفی و کاربردهای این سیستم بپردازیم. امیدواریم مطالب فوق مورد استفاده شما واقع شده باشد.

نوشتن دیدگاه