آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

قرص آسپرین برای رشد گیاهان

قرص آسپرین یک داروی ضدالتهابی و یک محصول شیمیایی از گروه سالیسیلات‌ها است. سالیسیلات‌ها برای تسکین درد، کاهش التهاب و جلوگیری از لخته‌شدن خون استفاده می‌شوند. ماده‌ای که در آسپرین مؤثر است، اسید سالیسیلیک نام دارد. اسید سالیسیلیک مانند هورمون، سیستم ایمنی و رشد گیاه را تقویت می‌کند. این تأثیر شامل افزایش جوانه‌زنی، افزایش مقاومت در برابر بیماری‌ها و آفات و افزایش عمر گیاه هم می‌شود. در این گفتار به چگونگی تأثیر قرص آسپرین بر رشد و آفت‌زدگی گیاه پرداخته‌ایم.

نحوه استفاده از قرص آسپرین برای گیاهان چگونه است؟

نحوه‌ی استفاده از قرص آسپرین برای رشد گیاه به شرح زیر است:

 • ابتدا یک قرص 325 میلی گرم را پودر کنید.
 • در یک بطری یا سطل مقدار یک لیتر آب گرم بریزید.
 • قرص پودر شده را به آب اضافه کنید و گیاه را با آن آبیاری کنید.

می‌توانید محلول را هم به‌ صورت آبیاری و هم اسپری استفاده کنید. برای آبیاری فقط کافی است محلول را بر خاک اطراف گیاه بریزید. برای اسپری‌کردن هم با استفاده از قوطی اسپری محلول را بر روی برگ‌ها و ساقه‌ی گیاه بپاشید. این محلول را می‌توانید هر سه هفته یکبار استفاده کنید. البته اگر حال گیاهتان خوب نیست، هفته‌ای یکبار هم قابل ‌استفاده است.

نحوه استفاده از قرص آسپرین برای گیاهان چگونه است؟

مزایای استفاده از قرص آسپرین برای گیاهان

همانطور که اشاره کردیم، قرص آسپرین برای گیاهان مزایایی دارد. در زیر این مزایا را عنوان خواهیم کرد:

 • جلوگیری از حمله‌ی آفت‌ها به گیاه با کمک به تقویت سیستم ایمنی گیاه.
 • کاهش خطر ابتلای گیاه به بیماری‌های قارچی.
 • تحریک رشد گیاه با کمک به افزایش جذب مواد مغذی توسط گیاه.
 • افزایش جوانه‌دهی و گل‌دهی گیاه با افزایش هورمون‌های گیاهی مانند اکسین.
 • کاهش ریزش برگ‌های گیاه و همچنین افزایش تعداد برگ‌های گیاه.

قلمه‌زنی گیاه با استفاده از قرص آسپرین

برای افزایش موفقیت قلمه‌زنی گیاه، قرص آسپرین به شما کمک می‌کند. برای استفاده از آسپرین فقط باید یک قلمه‌ی سالم از گیاه مادر جدا کنید. توجه داشته باشید که طول این قلمه باید حداقل 5 سانتی‌متر باشد. حال قرص آسپرین 325 میلی‌گرمی را پودر و درون آب گرم حل کنید. با گذشت 30 دقیقه زمان آن است که قلمه از محلول خارج شود. پس از خارج شدن آب اضافی از قلمه، زمان آن است که قلمه را در خاک مناسب بکارید. نکاتی که باید برای قلمه‌زنی به آن توجه داشته باشید:

 • قلمه‌ای که از گیاه مادر جدا می‌کنید باید حداقل دارای دو گره، یعنی محل اتصال برگ به ساقه، باشد.
 • برگ‌های اضافی گیاه قلمه را جدا کنید و سپس در محلول آب و آسپرین قرار دهید.
 • آبیاری منظم قلمه مهم است، اما زمان آبیاری بسته به نوع گیاهان تفاوت دارد.

نکات مهم در هنگام استفاده از قرص آسپرین

 • اولین نکته‌ در استفاده از قرص آسپرین این است که از این قرص بیش از حد استفاده نکنید. استفاده‌ی بیش از حد از آسپرین نه‌ تنها برای رشد گیاه مفید نیست، بلکه مضر هم هست. استفاده‌ی هر سه هفته یکبار و یا در صورت آسیب جدی گیاه، هفته‌ای یکبار کافی است.
 • توجه کنید که اگر گیاهتان را به ‌تازگی در محیطی جدید قرار داده‌اید، بهتر است ابتدا بگذارید گیاه خودش را با محیط وفق بدهد. شاید نیازی به استفاده از آسپرین نباشد.
 • اگر می‌خواهید از آسپرین برای گیاهی که در گلدان است استفاده کنید، بهتر است ابتدا گلدان را آبیاری کنید. این کار باعث می‌شود ریشه‌های گیاهتان آسیب نبینند.
 • قرص آسپرین را پودر و آن را در آب گرم حل کنید.
 • از قرص آسپرین بدون کافئین استفاده کنید. کافئین می‌تواند برای گیاهتان مضر باشد.

درمان قارچ و آفات گیاه با قرص آسپرین

تحقیقات نشان داده‌اند که قرص آسپرین می‌تواند برای درمان قارچ و آفات گیاه هم استفاده شود. دلیل این امر خواص ضدباکتریایی و ضدقارچ آسپرین است. اسید سالیسیلیک موجود در آسپرین یک عامل ضدالتهاب است که به کاهش آسیب‌های ناشی از قارچ و آفت کمک می‌کند. از مزایای استفاده از آسپرین برای درمان قارچ و آفات گیاه مقاوم نشدن گیاه در برابر مواد و کودهای شیمیایی است. استفاده از این مواد موجب ایجاد مقاومت در گیاه می‌شود و آسپرین این مشکل را به حداقل می‌رساند.

درمان قارچ و آفات گیاه با قرص آسپرین

قرص آهن برای رشد گیاه بهتر است یا قرص آسپرین؟

در مقایسه‌ی تأثیر قرص آهن و قرص آسپرین برای رشد گیاه، قرص آهن انتخاب می‌شود. دلیل این امر آن است که قرص آهن به دلیل دارا بود آهن، نه ‌تنها مغذی بلکه برای رشد گیاه ضروری است. آهن در گیاه موجب تولید کلروفیل می‌شود. کلروفیل ماده‌ای است که به ‌موجب آن گیاه می‌تواند نور خورشید را جذب کند. آهن همچنین انتقال مواد مغذی از ریشه به ساقه را تسهیل می‌کند.

قرص آسپرین به ‌موجب اسید سالیسیلیک بیشتر به تقویت سیستم ایمنی گیاه می‌پردازد. بااین‌حال اسید سالیسیلیک به ‌تنهایی بر روی رشد گیاه تأثیر دارد اما نه به اندازه‌ی آهن. در نهایت اگر گیاهتان دچار آفت زدگی بود استفاده از آسپرین مؤثر است. حتی برای جلوگیری از آفت‌زدگی هم می‌توانید از آسپرین استفاده کنید ولی اگر نیاز به رشد بیشتر گیاهتان بود، قرص آهن مناسبتر است.

اگر به گیاهتان به دلایلی همچون استرس ناشی از تغییر مکان، قلمه، آفت، قارچ زدگی و موارد دیگر آسیبی وارد شده، می‌توانید به ‌جای استفاده از کودها و مواد شیمیایی از قرص آسپرین برای تقویت گیاهتان و رشد آن کمک بگیرید. امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد. 

 

نوشتن دیدگاه