آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

 • گیاهان چهار فصل باغچه ای

  داشتن یک باغچه یا بالکن سرسبز و پرگل در فصل‌های سرد سال، باعث می‌شود تا شما بهار را در این فصل‌ها به خانه خود بیاورید. برخلاف تصور عموم مردم، نوعی...

 • بهترین کود برای رشد زاموفیلیا

  یکی از محبوب­‌ترین گیاهان آپارتمانی زاموفیلیا است. این گیاه به واسطه مقاومت بالای خود در شرایط آپارتمانی شناخته می­‌شود. همچنین به‌ خاطر ظاهر زیبای...

 • گل مناسب دستشویی در فنگ شویی

  فنگ شویی برای هر محیطی ایده ­ای دارد. چیدمان منزل و بخش‌­های مختلف آن حتی سرویس بهداشتی نیز در فنگ شویی پیش بینی شده­ است. در چیدمان بر اساس فنگ...

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

بهترین کود برای رشد زاموفیلیا

یکی از محبوب­‌ترین گیاهان آپارتمانی زاموفیلیا است. این گیاه به واسطه مقاومت بالای خود در شرایط آپارتمانی شناخته می­‌شود. همچنین به‌ خاطر ظاهر زیبای خود جلوه خوبی به دکوراسیون داخلی خانه شما می‌­بخشد.

با وجود پتانسیل بالای این گیاه برای رشد در شرایط کم نوری و کم آبی، می‌­توان به کمک کود رشد آن را تقویت کرد تا زیبایی آن دو چندان شود. انتخاب کود مناسبی که حاوی مقدار کافی مواد مغذی مورد نیاز گیاه زاموفیلیا باشد، تاثیر قابل توجهی بر رشد ساقه و برگ­‌های آن و همچنین حفظ رنگ و براقی آن خواهد داشت. در ادامه به بررسی بهترین کودها برای گیاه زاموفیلیا می‌­پردازیم.

بهترین کود زاموفیلیا برای رشد انفجاری و پاجوش زدن

پیش از معرفی بهترین کود برای زاموفیلیا، باید نسبت به مواد مغذی که گیاه برای رشد خود نیازدارد، آگاهی داشت. هر گیاهی مواد آلی و معدنی مورد نیاز خود را از خاک تامین می‌­کند، مانند فسفر، پتاسیم، منیزیم و غیره. کمبود این مواد به اشکال مختلف در رشد گیاه تاثیر می­‌گذارد.

گیاه زاموفیلیا یک گیاه بسیار مقاوم است، با این وجود برای رشد انفجاری آن می‌­توان از بعضی از کودها استفاده کرد در زیر به آن‌­ها اشاره می‌­شود:

 • کود 10-52-10 NPK حاوی فسفر بالا

این نوع کود دارای مقادیر بالای فسفر است. از آنجایی که ماده معدنی فسفر باعث رشد برگ و ساقه می‌­شود، می‌­تواند ظاهر گیاه شما را متحول کند. علاوه بر آن، وجود فسفر کافی در کود، باعث گل دادن زاموفیلیا می­‌شود و در بلند مدت پاجوش‌­های بزرگتری ایجاد می‌­کند.

 • کود 36-12-12 NPK حاوی پتاسیم بالا
  این نوع کود حاوی مقادیر بالاتر پتاسیم است که باعث رشد قابل توجه گیاه و همچنین مقاومت آن در مقابل استرس‌­های مختلف مانند کم آبی می‌­شود. تاثیر دیگر پتاسیم رشد ریشه است که موجب ایجاد پاجوش‌­های بیشتر و باکیفیت می‌­شود.
 • کود آهن
  گیاه به جز مواد مغذی اصلی یعنی فسفر، پتاسیم و نیتروژن (ازت) نیاز به بعضی ریزمغذی‌­های دیگری نیز دارد. از جمله آن‌­ها، آهن است که در رشد زاموفیلیا و ایجاد پاجوش‌­های قوی تاثیر گذار است. کود آهن باعث افزایش اندازه برگ و شادابی بیشتر گیاه می‌­شود.
 • کود هیومیک اسید
  این کود حاوی هیومیک اسید است که باعث کاهش pH خاک شده و با حل کردن مواد مغذی مورد نیاز برای رشد گیاه، موجب تسهیل در جذب آن توسط ریشه می‌­شود.

به جز کود مواد دیگری نیز ممکن است باعث افزایش عملکرد رشد گیاه زاموفیلیا شود. بعضی افراد برای رشد انفجاری زاموفیلیا به خاک آن آسپیرین اضافه می‌­کنند. این قرص به سبب داشتن ماده‌­ای به نام اسید سالیسیلیک باعث افزایش رشد گیاه می‌­شود. در صورتی که مایلید از این روش استفاده کنید قرص را در آب رقیق کنید و پای گیاه بریزید.

دقت کنید، افزایش بیش از حد غلظت ماده مغذی می‌­تواند اثر عکس داشته باشد. در بعضی موارد باعث پوسیدگی، خشک شدن، دفرمه شدن و نهایتا پژمردگی گیاه می‌­شود. به همین خاطر فواصل کود دهی را باید رعایت کنید.

کود مناسب این گیاه باید pH متعادلی داشته باشد، یعنی خیلی اسیدی یا خیلی بازی نباشد. در صورتی که pH خاک تغییر کند، ریشه قابلیت جذب بعضی مواد مغذی مورد نیاز گیاه را از دست می‌­دهد و در نتیجه راندمان رشد کاهش می‌­یابد.

بهترین کود زاموفیلیا برای رشد انفجاری و پاجوش زدن

نکات دیگر برای رشد زاموفیلیا

صرف نظر از نوع کود استفاده شده، بهتر است شرایط نگهداری گیاه نیز بهینه باشد. اولا خاک زاموفیلیا باید ترکیب مناسبی داشته باشد، بهترین ترکیب برای خاک گلدان زاموفیلیا ترکیب کوکوپیت و ماسه و اندکی پرلیت است. نیاز زاموفیلیا به آب کم است، با این حال آب مورد نیاز آن به گرما و رطوبت محیط نیز بستگی دارد. بهترین زمان برای آبیاری، زمانی است که یک سوم خاک گیاه خشک شده باشد.

بهترین دما برای نگهداری زاموفیلیا حدود 15 تا 25 درجه سانتیگراد است. این گیاه در مقابل دماهای بالا مقاومت خوبی دارد، ولی در شرایط زمستانی، بهتر است آن را در جای گرم‌­تر آپارتمان خود قرار دهید.

نکات دیگر برای رشد زاموفیلیا

این گیاه نیاز به هرس کردن ندارد و تنها برگ­های پوسیده یا سوخته آن را به کمک قیچی تیز جدا کنید. همینطور، از آنجایی که این گیاه بومی مناطق استوایی است، بهتر است در مکان مرطوب نگهداری شود.

برای افزایش پاجوشی گیاه حتما نور مناسب و مواد غذایی کافی (انواع کود) برای گیاه تهیه کنید. با وجود اینکه زاموفیلیا حساسیت بالایی نسبت به نور ندارد، اما اگر سیکل نوری بهینه آن رعایت شود، سرعت پاجوش مناسبی در آن مشاهده می‌­شود.  

 

نوشتن دیدگاه