آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

بهترین کود مایع برای گیاهان آپارتمانی

امروزه شاهد حضور پر‌رنگ گل و گیاهان آپارتمانی در خانه‌ها هستیم. گل و گیاهانی که باعث شادابی خانه‌هایمان شدند و محیط زندگی ما را به محیطی آرامش‌بخش و پر‌انرژی تبدیل کرده‌اند. بسیاری از صاحبان گیاهان آپارتمانی بر این باور هستند که گیاهان آپارتمانی مراقبت کم‌تری نسبت به گیاهان غیر آپارتمانی دارند. این نظر تا حدودی درست است ولی نه کاملا.
گیاهان آپارتمانی درست مثل انواع دیگر رستنی ها نیازمند مراقبت هستند. آن‌ها علاوه بر نور خورشید و آبیاری هفتگی، نیازمند تغذیه مواد مغذی نیز هستند که این مواد مغذی تنها از مصرف کود مناسب نصیب آن‌ها می‌شود.
در این مطلب به بررسی بهترین کود مایع مناسب گیاهان آپارتمانی می پردازیم. پس اگر شما هم صاحب گیاه آپارتمانی با‌نشاط هستید با ما همراه شوید.

عناصر موجود در بهترین کود مایع برای گیاهان آپارتمانی

از مهم‌ترین کود‌های مورد استفاده برای گیاهان آپارتمانی کود‌های مایع هستند. استفاده از کود مایع نسبت به کود‌های جامد بسیار راحت‌تر است، مخصوصا برای کسانی که صاحب گیاهان آپارتمانی هستند. از مزایای استفاده از این کود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کنترل میزان استفاده از کود‌های مایع راحت‌تر است. شما می‌توانید با توجه به گیاهانی که در اختیار دارید میزان مشخصی از این کود را برای آن‌ها استفاده کنید.
  • با استفاده از این کود، مواد مغذی مورد نیاز گیاه، خیلی سریع در دسترس قرار می‌گیرد.
  • کود مایع هم از طریق ریشه گیاه و هم از طریق برگ‌های آن قابل جذب است.

از بهترین کود‌های مایع می‌توانیم به آن‌هایی اشاره کنیم که از عناصر مفید همچون فسفر، پتاسیم، آهن، نیتروژن، مس، بور، کلسیم، منیزیم و ... بهره‌مند هستند. پر‌مصرف‌ترین کود‌های مایع، کود‌ مایع آلی و شیمیایی هستند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

  • کود مایع آلی

به این نوع، کود مایع ارگانیک هم گفته می‌شود. کود مایع آلی از مواد طبیعی مانند فضولات حیوانات و بقایای گیاهان درست شده است. از معروف‌ترین این کود‌ها می‌توان کمپوست، مالچ، کود دامی کهنه، امولسیون ماهی، پودر استخوان و دانه سویا را نام برد. استفاده از این ماده مغذی باعث تقویت، رشد و در نهایت سرزنده بودن گیاه شما می‌شود.

  • کود مایع شیمیایی

کود مایع شیمیایی همانطور که از اسمش مشخص است کاملا شیمیایی و آزمایشگاهی است. این کود دارای مواد مغذی زیادی همچون ازت، فسفر و پتاسیم است که به رشد سریع گیاه شما کمک می‌کند. از غلظت آن هم می‌شود به عنوان نقطه قوت نام برد و هم می‌توان آن را از معایب دانست، چرا که خیلی سریع مواد مغذی را به ریشه های گیاه می‌رساند اما استفاده نادرست و بیش از حد آن موجب خرابی و آسیب رساندن به گیاه شما می‌شود.

عناصر موجود در بهترین کود مایع برای گیاهان آپارتمانی

بهترین کود مایع برای گیاهان آپارتمانی آلی است یا شیمیایی؟

احتمالا تا الان این سوال برایتان پیش آمده که بالاخره کدام یک از این دو نوع کود را استفاده کنیم؟ کود آلی یا شیمیایی؟ برای جواب دادن به این سوال بهتر است اول نگاهی کلی به هر دو آنها بیندازیم و مزایا و معایبشان را سبک سنگین کنیم.

  • اولین موردی که باید به آن اشاره کنیم،طبیعی و مصنوعی بودن محتویات هر کود است. کود مایع عالی از مواد کاملا طبیعی درست شده است و هیچ گونه نگه‌دارنده‌ای ندارد، در حالی که کود شیمیایی کاملا مصنوعی و دارای ترکیبات شیمیایی است.
  • در کود مایع شیمیایی مواد مغذی به میزان مساوی تقسیم شده است و باعث شده که تمامی مواد مورد نیاز در دسترس گیاه قرار بگیرد، اما در کود آلی مواد مغذی به صورت نا‌مساوی وجود دارد و ممکن است وجود یکی از مواد از دیگری بیشتر باشد.

بهترین کود مایع برای گیاهان آپارتمانی آلی است یا شیمیایی؟

  • تاثیر کود شیمیایی نسبت به کود آلی بیشتر است.
  • کود مایع آلی دارای انواع مواد مغذی هم برای خاک است و هم برای گیاه، در صورتی که نوع شیمیایی آن فقط گیاه را تغذیه می‌کند.
  • کود شیمیایی ارزان قیمت‌تر از مدل آلی است و از این رو بیشتر قابل دسترس شما قرار می‌گیرد.

برای پرسش به این سوال که کدام مدل بهتر است نمی‌توان جواب دقیقی داد. هر دو این کود‌ها مواد مورد نیاز گیاه شما را تامین می‌کنند و باعث شادابی و افزایش طول عمر آن می‌شوند اما استفاده از هر کدام از آن‌ها به خود شما بستگی دارد.

 

نوشتن دیدگاه