آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

بهترین کود ارگانیک برای گیاهان آپارتمانی

اگر شما هم صاحب یک گیاه آپارتمانی هستید و گیاهتان علی‌رغم آبیاری منظم و قرار داشتن در مقابل نور خورشید باز هم پژمرده و بی‌نشاط هست، لازم است این مقاله را تا آخر بخوانید. گیاه شما به تنها چیزی که در این مرحله نیاز دارد کود است. کودی که بتواند مواد غذایی مورد نیاز را به آن برساند و باعث شود مثل روز اول با‌نشاط و سرسبز شود. در این جا می‌خواهیم از بهترین نوع کود‌ها، یعنی کود‌های ارگانیک با شما صحبت کنیم و مورد استفاده‌ترین آن‌ها را به شما معرفی کنیم. پس تا پایان همراه ما باشید!

کود ارگانیک برای گیاهان آپارتمانی

کود‌های ارگانیک همانطور که از اسمشان پیداست کاملا طبیعی و سرشار از مواد مغذی و مفیدی هستند که به بهبود رشد و تقویت گیاه کمک زیادی می‌کنند. کود‌های ارگانیک در انواع مختلفی قابل استفاده هستند که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

  • کود کمپوست

کود کمپوست ناشی از تجزیه گیاهان و بقایای حیوانات است که باعث می‌شود از آن به عنوان بهترین و کارآمد‌ترین کود ارگانیک نام ببریم. مواد آلی این کود باعث بهبود رشد گیاه، بهبود ساختار خاک و تقویت ریشه گیاه می‌شود. از جمله عناصری که در این کود وجود دارد می‌توان به: نیتروژن، کلسیم، پتاسیم، کربن و دیگر عناصر مهم اشاره کرد. از این کود بهتر است که در فصول مناسب سال (مانند بهار و یا تابستان) که فعالیت رشد گیاه بیشتر است، استفاده کنید.

  • کود‌های حیوانی

قطعا یکی از پر‌مصرف‌ترین کود‌های ارگانیک، کود حیوانی است. این کود از فضولات حیواناتی تهیه شده که تغذیه آن‌ها بیشتر از غلات‌ بوده است. کود‌های حیوانی بسیاری برای استفاده در بازار موجود هستند مانند کود گوسفندی، گاوی، اسب و یا حتی مرغ!
برخی از این نوع کود‌ها نسبت به دیگری مرطوب‌تر هستند و زمان بیشتری را صرف تجزیه در خاک می‌کنند. از طرفی تعدادی نیز بسیار خشک هستند و سبب می‌شوند به سرعت جذب خاک شوند و مواد غذایی را به ریشه گیاه برسانند. کود حیوانی به دلیل داشتن عناصر مهم و حیاتی برای گیاهان مانند نیروژن، پتاسیم و کلسیم به عنوان پرکاربرد‌ترین کود شناخته می‌شود. یادتان باشد شما می‌توانید از هر نوع کود حیوانی (که جیره غذایی آن غلات باشد) در هر زمانی استفاده کنید، اما مراقب باشید استفاده بیش از اندازه ممکن است باعث سوختن ریشه و آسیب رساندن به گیاهتان شود.

کود ارگانیک برای گیاهان آپارتمانی

کود های ارگانیک خانگی برای گیاهان آپارتمانی

به جز کود کمپوست و حیوانی، نوع دیگری کود ارگانیک وجود دارد که به راحتی می‌توان در هر خانه‌ای به آن دسترسی پیدا کرد و آن چیزی نیست جز کود ارگانیک خانگی. فقط کافیست نگاهی دقیق‌تر به اطرافتان بیندازید تا آن‌ها را مشاهده کنید. در ادامه به نمونه‌هایی از این کود اشاره می‌کنیم.

  • تفاله قهوه و چایی می‌تواند یکی از راحت‌ترین و موثر‌ترین کود‌های ارگانیک خانگی باشد. این تفاله ها سرشار از نیتروژن هستند که باعث تقویت گیاه شما می‌شوند.
  • اگر صاحب حیوان خانگی یا ماهی آکواریومی هستید پس دارای کود ارگانیک خانگی نیز هستید. فضولات حیوانات خانگی و آب آکواریوم می‌تواند به عنوان کود، مواد مغذی گیاهتان را فراهم کند.
  • پوسته تخم‌مرغ و پوست موز سرشار از کلسیم و پتاسیم هستند و به بهبود رشد گیاهتان کمک می‌کنند.

ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را بیشتر با کود‌های ارگانیک آشنا کنیم. توجه داشته باشید که استفاده از کود، درست مانند آبیاری و نور خوشید برای گیاهان حائز اهمیت است. پس در استفاده از آن غفلت نکنید!

 

نوشتن دیدگاه