آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

بهترین نوع بخاری گلخانه

گلخانه محیطی است که در تمام فصول سال، شرایط مناسب برای رشد و نمو گیاهان را فراهم می سازد. در گلخانه ها دمای محیط در زمستان و تابستان کنترل شده و در محدوده معینی تنظیم می گردد، از این رو استفاده از سیستم های سرمایشی در تابستان و بخاری گلخانه در زمستان، برای تنظیم دمای این محیط امری اجتناب ناپذیر خواهد بود. محصولاتی که در گلخانه‌های پرورش می‌یابند به دلیل محیط گلخانه دارای مقاومت بسیار کمتری در برابر سرما و گرمای بیش از حد هستند. این امر موجب می‌شود تا حتی در صورت یک درجه اختلاف دما با دمای موردنیاز، محصول مربوطه به ‌صورت کامل خراب شود. در این ‌بین استفاده از سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی می‌تواند بهترین روش ممکن برای جلوگیری از چنین آسیب‌های دمایی باشد، به طبع سیستم‌های سرمایشی در فصول گرم و سیستم‌های گرمایشی در فصول سرد سال مورد استفاده قرار می‌گیرند. انتخاب بهترین نوع بخاری گلخانه به شما عزیزان کمک خواهد کرد تا در زمینه تامین گرمای موردنیاز گلخانه در فصول سرد سال دچار مشکل نشوید. گلخانه‌ها از جمله محیط‌هایی به شمار می‌آیند که حفظ دمای مناسب آن ها از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. کوچک‌ترین تغییری در دما می‌تواند موجب نابودی محصول شود. امروزه بخاری‌های گلخانه در مدل‌ها و ظرفیت‌های متنوعی تولید می‌شوند. به طبع عدم آشنایی با مهم‌ترین ویژگی‌های موردنیاز در یک بخاری گلخانه موجب انتخاب محصول نادرست و هدررفت وقت و هزینه شما خواهد شد. در این متن قصد داریم به طور کامل شما را با بخاری گلخانه و همچنین مهم‌ترین مواردی که باید پیش از خرید چنین محصولاتی در نظر بگیرید، آشنا کنیم. هر چه اطلاعات شما در این زمینه بیشتر باشد، می‌تواند محصول باکیفیت‌تری را خریداری کنید، بنابراین اگر قصد خرید بهترین نوع بخاری گلخانه را دارید و یا در این زمینه کنجکاو هستید، به‌ هیچ‌ وجه این مطلب از دانشنامه گلخانه  را از دست ندهید.

بهترین نوع بخاری گلخانه

مقایسه و انتخاب بهترین بخاری برای گلخانه

امروزه بخاری‌های گلخانه در انواع و ابعاد مختلفی تولید می‌شود، همین امر موجب شده تا انتخاب یک بخاری مناسب برای بسیاری از افراد به امری ملال‌آور تبدیل شود. پیش از خرید هر نوع بخاری برای گلخانه، باید به مواردی همچون ظرفیت، ابعاد، نوع متریال و ... توجه کنید. برای انتخاب بهترین هیتر برای یک گلخانه میوه، سبزی ، گیاهان زینتی و … با ادامه متن همراه باشید.

  • بخاری کابینتی یا کوره هوای گرم: یکی از پرکاربرد ترین و پرمصرف ترین سیستم های گرمایشی مناسب برای گلخانه، انواع بخاری و هیتر کابینتی است. این دستگاه ها طول عمر بالایی دارند و هیچ گونه آلاینده و دودی به محیط وارد نمی سازد. مشعل دستگاه، حرارت را به درون کوره بخاری هدایت کرده و تمامی دود حاصل از احتراق نیز از طریق دودکش دستگاه به خارج از گلخانه منتقل می گردد. این نوع هیتر ها در انواع گازسوز، گازوئیل سوز و دوگانه سوز قابل تولید و طراحی می شوند. در پشت کوره این دستگاه چندین فن تعبیه شده که گرمای کوره  را به گلخانه هدایت کرده و به صورت همرفتی سبب گرمایش محیط می گردند.
  •  جت هیتر دودکش دار: جت هیتر های بدون دودکش به دلیل تولید آلاینده و انتشار آن در محیط، برای استفاده در گلخانه ها مناسب نبوده و عمدتا در مرغداری ها مورد استفاده قرار می گیرند، اما جت هیتر دودکش دار هم مانند بخاری کابینتی، آلاینده تولید شده در کوره را از طریق دودکش به خارج از گلخانه هدایت کرده و هیچ گاز مونوکسید کربنی به گلخانه وارد نمی سازند، از این رو می توان از این سیستم گرمایشی در گلخانه استفاده نمود. همان طور که از نام جت هیتر دودکش دار مشخص است، این بخاری ظاهری شبیه به موشک دارد. معمولا جت هیتر را توسط زنجیر از سقف گلخانه آویزان می کنند، اما برخی از این دستگاه ها قابل نصب بر روی پایه نیز می باشند
  • سیستم گرمایش تابشی گلخانه:  همان طور که از نام این دستگاه مشخص است، انواع بخاری تابشی با تاباندن گرما به محیط مقابل خود، آن را گرم ساخته و برای استفاده در یک نقطه مناسب کرده اند. در برخی از گلخانه ها از این نوع سیستم گرمایشی استفاده می شود. این دستگاه را به سقف گلخانه و در فاصله های مشخص از یکدیگر نصب می سازند تا تمام محیط گلخانه در برابر پرتوهای گرم آن ها قرار گیرد. البته استفاده از این تعداد بخاری تابشی در یک گلخانه، نیازمند صرف هزینه بالایی نیز می باشد.
     سیستم گرمایش مرکزی گلخانه: روش دیگری که در برخی از کشور ها برای گرمایش یک گلخانه استفاده می شود، گرمایش مرکزی توسط دیگ بخار است. در این روش آب در انواع دیگ بخار، به جوش آمده و آب داغ و یا بخار آن از طریق لوله هایی به تمامی نقاط گلخانه هدایت می شود. از این طریق گرما به محیط گلخانه هدایت شده و آب درون لوله ها نیز سرد می گردد. سیستم گرمایش مرکزی معمولا در گلخانه های بسیار بزرگ و پیشرفته کاربرد داشته و در یک گلخانه سنتی مورد استفاده قرار نمی گیرد.
  • سیستم گرمایش از کف گلخانه: یکی از پر هزینه ترین سیستم های گرمایش گلخانه، سیستم گرمایش از کف آن است. برای راه اندازی این سیستم در کف گلخانه اقدام به لوله کشی و عایق بندی کرده و سپس روی آن را می پوشانند. آب داغ با گردش در این لوله ها سبب گرمایش سطح گلخانه و محیط آن می گردد. دقت داشته باشید که در صورت ترکیدگی یا خرابی هر یک از لوله ها نیاز است تا مجددا قسمتی از کف گلخانه تخریب گردد.

بهترین نوع بخاری گلخانه

ویژگی های بهترین نوع بخاری گلخانه

همان طور که می دانید گیاهان برای رشد و نمو، نباید در معرض دود و آلاینده های حاصل از احتراق قرار بگیرند، از این رو ضروری است از هیتر هایی در گلخانه استفاده شودکه داری دودکش باشند. البته هیتر های برقی هیچ آلاینده ای تولید نمی کنند. هر چه راندمان گرمایشی یک وسیله بیشتر باشد، خرید و استفاده از آن در یک گلخانه نیز بالا می رود. هیترهای کابینتی با راندمان بالای خود به یکی از پرکاربرد ترین بخاری های گلخانه تبدیل شده اند. در برخی از مناطق کشور، سوخت گاز در دسترس نبوده و معمولا از گازوئیل برای گرمایش محیط استفاده می شود. توصیه می گردد دستگاهی را برای گرم نمودن گلخانه خود استفاده نمایید تا علاوه بر مصرف گاز، با گازوئیل نیز کار کند. به این بخاری ها دوگانه سوز گفته می شود و در زمان قطعی گاز به راحتی با گازوئیل روشن می شوند. فن موجود در بخاری ها با گرفتن هوای سرد گلخانه و دمیدن آن به کوره، هوایی گرم و داغ به محیط وارد می سازند، همچنین این فن ها سبب انتشار یکنواخت گرما در تمام محیط می شوند. توصیه می شود هیتری برای گلخانه خود خریداری نمایید که دارای فن باشد. با توجه به مطالب ذکر شده بهترین نوع بخاری گلخانه، بخاری و کوره هوای گرم دودکش دار است. این دستگاه ها علاوه بر راندمان و طول عمر بالا، به صورت گازی ، گازوئیلی و دوگانه سوز نیز قابل سفارش است. این دستگاه را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید.

 

نوشتن دیدگاه