آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

محاسبه تعداد فن گلخانه + راهنمای جامع 1401

حفظ وضعیت هوایی گلخانه ها به شکل بهینه از از موارد با اهمیتی محسوب می شود که نیاز به دقت زیادی دارد. به وجود آوردن یک وضعیت متعادل و ماندگار از طریق لوازم و تجهیزات سرمایشی، گرمایشی و ... امکان می پذیرد. از شاخص ترین سامانه هایی که در گلخانه ها کاربرد دارد، پد و فن گلخانه ای است. نحوه محاسبه تعداد فن گلخانه نکته مهمی است که در این مقاله از دانشنامه گلخانه به طور کامل به آن خواهیم پرداخت. از شما دعوت می کنیم ما را تا پایان این متن همراهی نمایید.

چگونگی تعیین تعداد فن در گلخانه ها

سامانه فن در گلخانه سبب می شود که هوایی متعادل و مطلوب در محیط گلخانه برقرار باشد. در رابطه با به کارگیری فن و لوازم مشابه آن لازم است به دو مورد مهم توجه شود:

  • انتخاب مکان کارگذاری فن ها
  • شمار فن گلخانه

مکان کارگذاشتن و تعداد فن گلخانه به موارد مختلفی وابسته است و در هر گلخانه ای تفاوت دارد. نصب تعداد فن به اندازه مناسب اهمیت بالایی دارد. چنانچه تعداد بالا یا کمی فن نصب گردد، معضلات غیر قابل جبرانی در گلخانه به وجود آید. از موارد مؤثر در شمار فن ها می توان خصوصیات و مشخصه های فنی آن ها را نام برد. خصوصیاتی از جمله دبی هوای خارج شده، بیشترین سرعت موتور، قدرت موتور، میزان بازدهی و ... نیز از موارد مهمی هستند که بر تعداد فن های لازم برای گلخانه تاثیر می گذارند. شمار فن هایی که در گلخانه ها بکار گرفته می شوند به موارد زیادی مربوط می شوند. از جمله این موارد به شرح زیر هستند:

  • مقدار حجم هوای گلخانه
  • نمودار سایکومتریک دمای تر و خشک منطقه
  • اندازه و توانایی مکندگی و دمندگی تهویه

سامانه های پد و فن به دو شیوه مختلف در گلخانه ها نصب می شوند. فشار هوا در پشت فن ها که به نوعی فشار مثبت فرض می شود و فشار روی پدها که به عنوان فشار منفی در نظر گرفته می شود. به کارگیری فشار مثبت در گلخانه هایی رایج است که در محیط جغرافیایی پر گرد و غباری واقع هستند. به منظور حفظ رطوبت هر متر مربع ۲.۶ لیتر آب لازم است. از این جهت که مقدار آب برای تبخیر پدها در هر وضعیت اقلیمی تفاوت دارد، به همین علت شمار فن ها نیز متفاوت است.

فن هایی که به وسیله پدهای سلولزی در فضای گلخانه کار گذاشته می شوند، در منطقه ای مناسب است که وضعیت اقلیمی خشک و نیمه خشک دارد. دمای هر گلخانه بسته به نوع گیاهان کشت شده در آن متفاوت است. با این حال معمولأ ۱۰ تا ۲۰ درجه سانتی گراد درجه حرارت مطلوب برای محیط گلخانه ها است. چنانچه دمای گلخانه از درجه حرارت مطلوب زیادتر باشد، باعث پژمردگی گیاهان گلخانه ای می شود. مطلوب ترین دما برای گیاهانی که فعالیت فتوسنتز دارند، دمای ۲۰ الی ۲۲ درجه سانتی گراد است. فن های اگزاست قادرند این دما را به ‌آسانی در داخل گلخانه فراهم نمایند.

چگونگی تعیین تعداد فن در گلخانه ها

محاسبه تعداد فن سیرکوله در گلخانه

فن های سیرکوله از جمله فن های با سرعت زیاد به شمار می آیند. فن های سیرکوله در اقسامی با شمار پره های ۳، ۴ و ۶ تایی و با قطرهای ۴۰ و ۵۰ سانتی در بازار یافت می شوند. برای هر دهانه گلخانه یک فن سیرکوله لازم است. روش کارگذاری این نوع فن به این صورت است که ابتدا سیرکوله در یکی از دهانه های گلخانه نصب می شود. سپس سیرکوله را در دهانه دیگر به شکل معکوس نصب می کنند.

تعداد فن گلخانه ای سیرکوله ضروری است که توسط افراد متخصص در این زمینه حساب شود. چرا که کم و زیاد بودن آن ها سبب خواهد شد که از مرغوبیت و تعداد تولیدات کاسته شود. معمولا برای هر متر مربع از محیط گلخانه یک متر مکعب بر دقیقه هوادهی نیاز است. به این سبب اطلاعات مورد نیاز از محیط گلخانه خود را به دقیقه تبدیل کنید.

محاسبه تعداد فن سیرکوله در گلخانه

شیوه دیگر برای حساب کردن تعداد فن های سیرکوله به این نحو است که  یک فن را در ۴/۱ ابتدایی طول گلخانه مستقر می کنند. پس از آن به ازای هر ۱۵ متر یک فن دیگر کار گذاشته می شود. به عنوان نمونه چنانچه یک گلخانه ۴۰ متر باشد، در ۴/۱ ابتدایی که معادل 10 متر است، یک فن را نصب می کنند. دومین فن در فاصله ۱۵ متری مستقر می شود.

در این مطلب توضیحاتی در مورد نحوه محاسبه تعداد فن گلخانه خدمت شما ارائه گردید. اکنون با استفاده از این مقاله می توانید تعداد فن مورد نیاز برای گلخانه خود را تخمین بزنید.

 

نوشتن دیدگاه