آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

علت شیره زدن نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار گیاهی از خانواده Apocynaceae با نام علمی Pachypodium و نام لاتینMadagascar palm است. این گیاه بومی ماداگاسکار و جنوب آفریقا بوده و به دلیل شباهت زیاد به نخل‌ها به نام نخل ماداگاسکار نام گرفته است. برگ‌های نخل ماداگاسکار سبز و باریک هستند؛ تنه آن گوشتی و پوشیده از خار است. نخل ماداسگار از گیاهان مقاوم و محبوب آپارتمانی است که در شرایط تنش خشکی، مقاومت بالایی دارد. در این مقاله به بررسی علت شیره زدن این گیاه می‌پردازیم پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

شیره‌ای شدن برگ‌های نخل ماداگاسکار

علت اصلی تمام مشکلات برگی نخل ماداگاسکار آفات و بیماری‌های قارچی است. در صورت عدم درمان و پیش‌گیری به موقع، کل گیاه درگیر و در نتیجه نابود می‌شود. برای مبارزه با آفات و بیماری‌ها باید از قارچ کش و سموم سیستماتیک مناسب استفاده کرد. در صورت مشاهده این مشکل در ابتدا باید برگ‌های آلوده را حذف نمود. هنگامی که گیاه کامل آلوده نشده باشد و آفت زیاد به آن آسیب نزده، می‌توانید از محلول رقیق آب و صابون به شکل اسپری استفاده کنید.

نخل ماداسگار از گیاهان مقاومی است که بسیار کم به آفات و بیماری‌ها مبتلا می‌شود. حشراتی همچون کنه تار عنکبوتی به‌ ویژه شپشک آرد آلود، شپشک‌ها و شته‌ها باعث آسیب به این گیاه می‌شوند. این حشرات مکنده هستند و از شیره نخل ماداگاسکار برای تغذیه استفاده می‌کنند. به همین علت گیاه ضعیف شده و برگ‌هایش می‌ریزد. از علائم وجود این حشرات، بد فرم شدن برگ‌ها و از دست دادن شکل طبیعی آن است. همین طور بعضی اوقات به خاطر ترشحات این حشرات سطوح برگ‌ها حالتی چسبناک پیدا می‌کند که شاید به علت جمع شدن کپک سیاه رنگ یا کپک دوده‌ای باشد. در این مواقع سطح برگ‌ها به رنگ سیاه درآمده و می‌ریزند.

 بهترین روش برای از بین بردن این حشرات مکنده و رفع مشکل، به کارگیری سموم سیستماتیک است. این سموم جذب شیره گیاه می‌شوند و به این ترتیب حشراتی که در حال تغذیه از شیره نخل ماداگاسکار هستند در هنگام مکیدن شیره گیاه می‌میرند.

نخل ماداگاسکار به علت داشتن شیره سمی بسیار خطرناک بوده و جزء رسته خرزهره‌ها دسته بندی شده است. همین طور تنه این گیاه سرشار از خارهای تیز است که باید دور از دسترس کودکان قرار گیرد. توجه داشته باشید که اگر می خواهید این نخل را در منزل نگهداری کنید، حتماً نکات ایمنی را رعایت نمایید.

شیره‌ای شدن برگ‌های نخل ماداگاسکار

پیش‌گیری و درمان شیره‌ای شدن برگ‌های نخل ماداگاسکار

برای پیش‌گیری و مبتلا نشدن به بیماری‌های قارچی هیچ وقت بر روی برگ‌های این گیاه آبپاشی نکنید. زمانی باید آن را آبیاری کرد که سطح خاک کاملاً خشک باشد. رطوبت زیاد باعث ایجاد لک و پوسیدگی گیاه می‌شود. حتماً برگ‌های زرد و بیمار را از گیاه هرس کنید تا از گسترش بیماری و آفت جلوگیری شود و گیاه رشد بهتری داشته باشد.  

برای نگهداری از نخل ماداگاسکار باید به چگونگی آبیاری گیاه، شرایط دمایی و نور مورد نیاز گیاه توجه بسیار کرد. این گیاه به نور بسیاری نیاز دارد و در مکان‌های پر نور رشد می‌کند و برای افرادی مناسب است که منزلشان نور بسیار دارد. تکثیر آن توسط بذر و قلمه‌زنی صورت می‌گیرد. بیماری و آفات مختلف از مهم‌ترین علل پژمردگی این گیاه هستند که باید در زمان مناسب از آفت کش استفاده کرد. استفاده از کودهای مورد نیاز گیاه به تقویت آن کمک کرده و باعث افزایش رشد و پیش‌گیری از بیماری‌های گیاهی می‌شود، ولی در مصرف کودها نباید زیاده‌روی کرد، زیرا باعث پوسیدگی گیاه و ابتلا آن به قارچ می‌شود.

شپشک آرد آلود و کنه از آفات مهم این گیاه هستند که باعث شیره زدن نخل ماداگاسکار می‌شوند. برای رفع این آفات از سم کنفیدور، آبامکتین، آدمیرال، موسپیلان، دورسبان و... باید استفاده کرد. در هنگام سمپاشی حتماً از دستکش استفاده کرده و هر ده روز یک بار دوره سمپاشی را تکرار کنید تا آفت به طور کامل از بین برود.

پیش‌گیری و درمان شیره‌ای شدن برگ‌های نخل ماداگاسکار

 از نشانه‌های آلودگی گیاه به شپشک آرد آلود، وجود تفاله‌های سفید پودری شکل و شیره عسلی بر روی برگ‌ها و سطح گیاه است. شپشک آرد آلود از آفات خطرناک گیاهان شناخته شده که به شکل گروهی به گیاه حمله و با ایجاد خراش و مکیدن از شیره آن باعث آسیب رساندن به برگها و در نهایت نابودی کل گیاه می‌شود. بهترین روش برای از بین بردن این حشرات مکنده، استفاده از سموم سیستماتیک است، زیرا این سموم وارد قسمت شیره گیاه شده و باعث از بین بردن حشرات در هنگام تغذیه از شیره گیاه می‌شوند. 

نخل ماداگاسکار از جمله گیاهان زینتی و آپارتمانی است که در تصفیه هوا نقش موثری دارد. این گیاه محبوب، شباهت بسیاری به انواع ساکولنت و کاکتوس دارد. زادگاه اصلی این گیاه در آفریقا است. در کشور آفریقا در طبیعت این نوع نخل تا ارتفاع 3 متری دیده می‌شود ولی در کشور ایران جزء گیاهان زینتی گلخانه‌ای است. در این مقاله به بررسی عارضه شیره زدن نخل ماداگاسکار پرداختیم و فهمیدیم که علت آن آفت شپشک پودری است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان سایت تماس حاصل فرمایید.

 

نوشتن دیدگاه