آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

جنس کاغذ پد سلولزی

کاغذهای پد سلولزی یکی از انواع کاغذهایی هستند که با ساختار در هم تنیده منظمی که دارند می توانند به خوبی در وسایل سرمایشی کارایی عالی از خود نشان دهند. از دیرباز از این کاغذها در ساختار سیستم های سرمایشی استفاده می شد اما رفته رفته این پدها دچار تغییر و تحولاتی شدند تا بتوانند کارآمدتر از پیشین باشند تا اینکه به شکل امروز یعنی پدهای سلولزی در آمده اند. به دلیل استفاده های رایجی که از این پدها می شود، امروز تصمیم گرفته ایم که در این مقاله از دانشنامه گلخانه بیشتر درباره آنها صحبت کنیم.

جنس کاغذ پد سلولزی از چیست؟

سلولز اصلی ترین بخش ساختار گیاهان است که از رشته های موازی و محکم ساخته شده است. پدهای سلولزی نیز از بخش های رشته مانندی درست شده که به صورت منظم نسبت به یکدیگر قرار گرفته اند و در هم تنیده شده اند، به همین خاطر ساختار فوق العاده محکمی تشکیل داده اند.
این پدها دارای منافذ گسترده ای هستند که سبب می شوند که به سیستم های سرمایشی در جهت خنک کردن بیشتر فضا کمک کنند، تا حدی که اگر این پدها نباشند، هوای سرد چندانی تولید نخواهد شد. از آنجاییکه این پدها از جنس گیاهان هستند، به طور دائم در تماس با آب هستند بدون آنکه ذره ای از بافتشان تغییر کند، به همین خاطر هیچ ماده ای را نمی توان جایگزین این کاغذهای سلولزی کرد.

جنس کاغذ پد سلولزی از چیست؟

این پدهای سلولزی از جنس کاغذ کرافت هستند، از این رو می توانند تا حد زیادی آب را جذب کنند. امروزه کاغذ پدهای سلولزی در کولر، مرغداری و گلخانه ها کاربردهای بسیار گسترده ای دارند و اهمیت استفاده از آن ها در مرغداری و گلخانه ها فوق العاده بالا است، زیرا سودآوری مجموعه و برخی از ضرر و زیان ها به کنترل دما و ایجاد هوای خنک در آن ها بستگی دارد.
برای مثال در مرغداری ها استفاده از کرافت ها سبب شده است که آمونیاک و دی اکسید کربن به خوبی از مرغداری ها خارج شوند و کیفیت تخم مرغ در روند تخمگذاری بالا رود، همچنین این پدها می توانند از وجود گرد و غبار در محیط پیشگیری کنند یا در گلخانه ها سبب می شوند که هوای مطبوعی در گلخانه ها ایجاد شده و رشد هر گونه باکتری و قارچ در محیط متوقف شود. جنس این پدهای سلولزی باعث شده است که آنان خاصیت های منحصر به فردی داشته باشند و این حجم از کارایی خوب را از خود نشان دهند.

کاغذ کرافت چیست؟

کاغذ کرافت یکی از انواع کاغذهایی است که به علت استفاده از سولفات خمیر پاپ در آن، مقاومت بسیار بالایی در بین انواع کاغذها دارد. کیفیت بالای این کاغذهای کرافت و دوامی که دارند باعث شده است که از آن ها در پاکت ها، کارتن ها و برخی از جعبه ها استفاده شود. البته این کاغذهای کرافت بسته به ترکیباتی که دارند می توانند از گرم های مختلفی برخوردار باشند و بسته به همین موضوع کاربردهای متنوعی نیز دارند. از این رو است که پدهای سلولزی که در کولر، مرغداری و گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند از نوعی کرافت ساخته می شوند.

کاغذ کرافت چیست؟

کاربرد کاغذ کرافت در پد سلولزی

در چند سال اخیر طبق تحقیقاتی که انجام شد، محققان به این نتیجه رسیدند که استفاده از کاغذ کرافت در پدهای سلولزی سبب مقاومت چند برابری آن ها می شود و کیفیت کار به طرز قابل توجهی افزایش پیدا می کند. اما علت چیست؟ کاغذهای کرافت به گونه ای هستند که می توانند به خوبی حجم زیادی از آب را در خود جذب کنند و ذره ای آسیب نبینند و همانند قبل باقی بمانند.
از طرفی از آنجاییکه از این کاغذهای کرافت در سیستم سرمایشی کولرها استفاده می شود، باید این کاغذها بتوانند به خوبی آب را جذب کنند تا سیستم هواساز سیستم های سرمایشی، هوا را به راحتی خنک کنند. همچنین کاغذهای کرافت دارای خاصیت مویینگی بی نظیری هستند که همین مسئله سبب شده است که به خوبی از پس این فرآیند بر بیایند.

به همین دلیل است که هیچ متریال دیگری جز کرافت برای پدهای سلولزی نمی توانند مناسب باشند، با اینحال به دلیل تنوع و حجم زیادی از پدهای سلولزی که در بازار وجود دارد، این کاغذها از کیفیت های مختلفی برخوردار هستند و باید در حین خرید تحقیق کرد و سپس آن ها را خریداری کرد.

نوشتن دیدگاه