آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

گیاهان بالکنی مقاوم به سرما و گرما

یکی از مواردی که همیشه هنگام خرید گیاهان، مخصوصا اگر ساکن مناطق سردسیر باشید، به ذهن شما می‌آید، میزان مقاومت گیاه مد نظر شما در برابر سرما است. این موضوع مخصوصا برای کسانی اهمیت دارد که گیاه خود را در بالکن و در معرض سرما و یخبندان قرار می‌دهند و همین موضوع آنقدر حیاتی است که گاهی ما را از خرید گیاه مورد علاقه‌مان منصرف می‌کند. حالا شاید برایتان سوال باشد که چه گیاهانی را می‌توان در هوای سرد نگهداری کرد؟ گیاهانی مانند گل کاغذی، گل یخ و سوسن چشم سیاه از انواع گیاهانی هستند که می‌توانید به عنوان یک گیاه بالکنی نگهداری کنید. این گیاهان نه تنها در سرما بلکه در گرما هم مقاومت نشان می‌دهند.

معرفی 12 گیاه بالکنی مقاوم به سرما و یخبندان

اصطلاح گیاه بالکنی به معنای گیاهانی است که می‌توانند در بالکن نگهداری شوند. این گیاهان معمولا به سرما و گرما مقاوم‌اند و عمر طولانی‌تری دارند. قبل از اینکه این مطلب را بخوانید توجه کنید که نگهداری هیچگونه گیاهی در دمای زیر منفی پنج درجه امکان پذیر نیست و منطور از سرما، سرمایی کاملا متعادل است. علاوه بر این به یاد داشته باشید که بهتر است به گیاهان خود در این فصل کود‌های منیزیم و غیره بدهید. در این بخش تصمیم داریم که دوازده نوع گیاه مختلف را که به سرما تا حدودی مقاوم هستند به شما معرفی کنیم.

 • گل کاغذی

گل کاغذی یک گل ظریف و دلپذیر است که از برگ‌های باریک و نازک تشکیل شده است. این گل با رنگ سفید و صورتی و رگه‌هایی بر روی برگ‌ها، زیبایی خاصی دارد. برای نگهداری در سرما، بهتر است گل کاغذی را در محیط خنک و خشک قرار دهید. از آبیاری زیاد آن خودداری کنید و برگ‌های خشک شده را بردارید تا گیاه سالم و زیبا بماند.

 • گل یخ

 این گیاه گلی منحصر به فرد است که در طول زمستان می‌روید. این گل دارای گل‌های سفید و شفاف است که ظاهری شبیه به یخ و برف دارند. این گل توان زنده ماندن در سرما و در محیط باز را دارد اما بهتر است که از آبیاری زیاد آن خودداری کنید.

 • گیاه پیچک

گیاه پیچک یک گیاه علفی است که در مناطق خشک و کم آب رشد می‌کند. این گیاه دارای برگ‌های سبز تیره و گل‌های کوچک و زرد است. برای نگهداری این گیاه منحصر به فرد می‌توانید آن را در گلدان‌های بزرگ و بکارید و در بالکن نگهداری کنید. این گیاه به سرما حساس نیست و به آبیاری‌ای متعادل نیاز دارد.

معرفی 12 گیاه بالکنی مقاوم به سرما و یخبندان

 • بگونیا‌

 گیاه بگونیا گلی زیبا و محبوب است که عمدتا در رنگ‌های متنوعی یافت می‌شود. این گل دارای برگ‌های پهن و  گل‌های نارنجی و قرمز است. برای نگهداری بگونیا در سرما، توصیه می‌شود آن را در محیطی با دسترسی متوسط به نور قرار دهید. اما مراقب باشید که نور زیاد باعث سوختگی برگ‌ها نشود. همچنین توجه کنید که آبیاری آن در هنگامی انجام شود که سطح خاک کاملا خشک باشد.

 • سوسن چشم سیاه

 این گیاه گلی با برگ‌های سبز تیره و گل‌های بزرگ و زیبا است. این گل گلبرگ‌هایی زرد دارد که در مرکز آن‌ها یک گردی مشکی وجود دارد؛ به همین دلیل است که به آن سوسن چشم سیاه می‌گویند. برای نگهداری این گیاه در بالکن، بهتر است سوسن چشم سیاه را در نور کم قرار دهید. در واقع می‌توانید سوسن را درون سایه و زیر سایه‌بان نگهداری کنید. خاک مناسب برای رشد آن باید دارای زهکشی خوب و خاک حاصلخیز باشد.

 • گل زمستانی شاه پسند

 این گیاه جذاب بومی آمریکا و اروپا است. این گیاه گلی است که در فصل زمستان می‌روید و دارای تنوع و تکثر بسیار خوبی است. عمر این گیاه زیاد است و با توجه به رشدش در زمستان با هوای سرد و مرطوب کاملا سازگاری دارد. این رستنی دارای گل‌هایی با گلبرگ‌‌های کوچک است. در واقع شکل گل طوری است که گویی دسته گلی از گل‌های مینیاتوری است. برای نگهداری در سرما، بهتر است گل زمستانی شاه پسند را در فضای باز قرار دهید و نور مناسبی برای آن فراهم کنید. برای این گیاه از آبیاری معتدل استفاده کنید و خاک آن را مرطوب نگه دارید.

 • گل کوکب

 این گیاه گلی جذاب و کمیاب است که اکثر ما نام آن را کم‌تر شنیده‌ایم. این گل زیبا در رنگ‌های صورتی، نارنجی و قرمز وجود دارد. این گل دارای ساقه‌هایی طویل و گلبرگ‌هایی کروی شکل است که به جذابیت آن می‌افزاید. این گل در برابر سرما کاملا آسیب پذیر است و بهتر است که آن را در فصول سرد درون اتاق نگه‌داری کنید. بهترین زمان برای قلمه گیری از این گیاه در اواخر زمستان است.

معرفی 12 گیاه بالکنی مقاوم به سرما و یخبندان

 • تاج خروس

 گلی با شکل ظریف و منحصربه‌فرد است که در رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد وجود دارد. این گل دارای گلبرگ‌هایی به شکل تاج خروس است که نامش هم از آنجا نشات می‌گیرد. گیاه تاج خروس یک گیاه بومی مناطق گرمسیری است که بهتر است در سرما نگهداری نشود. در فصول سرد این گیاه را به داخل خانه منتقل کنید؛ زیرا این گیاه تحمل هوای زیر ده درجه را ندارد و قطعا از بین خواهد رفت. سعی کنید آبیاری گیاه معتدل باشد و محیط نگهداری آن مرطوب نباشد.

 • کالانکوئه

 گیاهی گلدار است که دارای گل‌هایی کوچک به رنگ‌های زرد، نارنجی و صورتی است که در انواع متنوعی وجود دارد. این گیاه یکی از مقاوم‌ترین گیاهان گلدار است که در برابر گرما و سرما کاملا مقاوم است. شما می توانید این گیاه را در بالکن و در هوای سرد نگهداری کنید. همچنین بهتر است که نور بسیار زیادی برای این گیاه فراهم باشد. این گیاه در فصل زمستان می‌تواند بدون آبیاری زنده بماند.

 • Galanthus

این رستنی به نام گل برفی یا گل بهمن نیز شناخته می‌شود، یک گل زیبا و کوچک است که در فصل زمستان می‌روید. این گل دارای برگ‌های سبز تیره و گلبرگ‌های سفید با لبه‌های سبز است. این گیاه کاملا با هوای سرد سازگار است. خاک مناسب برای این گیاه خاک شنی و ماسه‌ای است و بهتر است که آن را در سایه نگهداری کنید. آبیاری آن هم متوسط است.

 • گل ارکیده سیمبیدیوم

 یک گل زیبا و خاص است که در برخی مناطق گرم و مرطوب رشد می‌کند. این گل دارای گلبرگ‌های بزرگ و ظریف است که در رنگ‌های متنوعی یافت می‌شود. این گیاه با سرما سازگار نیست و بهتر است که در دمای دوازده تا بیست و هشت درجه سانتیگراد آن را نگهداری کنید. خاک این گیاه باید سبک باشد و به رطوبت و آبیاری کمی نیاز دارد.

 • درختچه آزالیا

 این درختچه یک گونه از درختان متعلق به خانواده میرتاسیه (Myrtaceae) است. این درختچه بومی استرالیا است و دارای برگ‌های کوچک و شاخه‌های چوبی است. درختچه آزالیا در فصل بهار گل‌های بزرگ و بنفش یا صورتی می‌دهد که بوی خوشایندی دارند. درختچه آزالیا به عنوان یک گیاه زینتی در باغ‌ها و فضاهای سبز مورد استفاده قرار می‌گیرد و جزو درختان محبوب در مناطقی با آب و هوای گرم و خشک است. به همین دلیل بهتر است که این گیاه را در آب و هوای سرد نگهداری نکنید.

معرفی 12 گیاه بالکنی مقاوم به سرما و یخبندان

سوالات متداول گیاهان بالکنی مقاوم به سرما

 • چه گونه‌های دیگری از گیاهان مقاوم به سرما هستند؟

   برخی از گیاهان دیگر بالکنی مقاوم به سرما شامل ژرانیوم(Geranium)، بنسای(Bougainvillea)، سنبل‌الطیب(Lavender)، ساکولنت(Succulent)، پیچا(Pansy) وگرمسیری‌هایی مانند پالم(Palm) و بامبو (Bamboo) هستند. این گیاهان توانایی تحمل دماهای پایین را دارند و می‌توانند در فصل سرما به خوبی رشد کنند.

 • آیا باید گیاهان را در فصل سرما به داخل منزل ببرم؟

  در بیشتر مناطق، گیاهان مقاوم به سرما می‌توانند در فضای باز و بالکن‌ها در طول فصل سرما به خوبی رشد کنند. با این حال، اگر شرایط آب و هوایی بسیار سرد و یخبندان است، ممکن است بخواهید گیاهان را به داخل منزل ببرید یا در مکانی با دمای معتدل‌تر قرار دهید.

سوالات متداول گیاهان بالکنی مقاوم به سرما

 • آیا باید گیاهان را در فصل سرما آبیاری کنم؟

  در فصل سرما، رشد گیاهان کاهش می‌یابد و نیاز آبی آن‌ها کم‌تر می‌شود. بنابراین، آبیاری را کاهش دهید و فقط زمانی آبیاری کنید که خاک کاملا خشک شده باشد. از آبیاری زیادی خودداری کنید زیرا این کار ممکن است به ریشه‌ها آسیب برساند.

 • آیا باید به گیاهان در فصل سرما کود بدهم؟

 در فصل سرما، فعالیت رشد گیاهان کاهش می‌یابد و نیاز آن‌ها به کود نیز کمتر می‌شود. با این‌حال گیاه برای حفاظت از خود در برابر سرما به کودهایی مثل منگنز، آلومنیوم، مس و... . نیاز دارد.

نگهداری گیاهان در فصل زمستان همیشه دغدغه‌ای بزرگ برای دوست داران گیاهان است. مخصوصا اگر از کسانی باشید که گیاه‌تان را در بالکن نگهداری می‌کنید. خیلی از افراد به دلیل مشغله‌های زیاد در فصل زمستان گیاه خود را در بالکن رها می‌کنند و بعد از یک هفته متوجه مرگ گیاه خود می‌شوند. در این مطلب تلاش کردیم از بین گونه‌های مختلف گیاهان گونه‌هایی را به شما معرفی کنیم که مقاومت بیشتری در برابر سرما و یخبندان دارند. گونه‌هایی مانند گل بهمن، پیچک و بگونیا. همچنین در این مطلب از سایت دانشنامه گلخانه سعی کردیم که به سوالات متدوال شما درباره‌ی گیاهان بالکنی و سرماپسند پاسخ دهیم. شما می‌توانید در بخش کامنت‌ها نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

 

نوشتن دیدگاه