آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

تأثیر آب قند بر رشد گیاهان | فواید و مضرات آب قند برای گیاه

استفاده از مواد طبیعی بسیار ساده برای رشد گیاهان از گذشته های دور تا به حال رایج بوده و هست. علاقمندان به گل و گیاه معتقدند که آب قند توانایی گیاه را برای جذب آب و مواد مغذی افزایش می دهد و زمینه رشد شاخ و برگ ها را فراهم می کند. در این مقاله به بررسی تاثیر آب قند بر رشد گیاهان می پردازیم.

آیا آب قند باعث رشد گیاه میشود؟

آب قند یکی از موثرترین تقویت کننده های خارق العاده برای گیاهانی است که رشد خوبی ندارند و در حال مرگ هستند. از آبیاری گلهای سالم و شاداب با آب قند بپرهیزید زیرا نحوه جذب رطوبت و مواد مغذی توسط ریشه را تغییر می دهد و این موضوع به گل آسیب می رساند. به این صورت که آب قند مانع جذب مواد تقویت کننده خاک شده و به جای اینکه به رشد گیاهان کمک کند، آنها را از بین می برد. نباید گلهای آپارتمانی خود را به صورت روزانه با آب قند آبیاری کنید.

 تأثیر آب قند بر رشد گیاهان چگونه است؟

آب قند در کوتاه مدت برای گیاهان در حال نابودی بسیار مفید است و قند های طبیعی آن را تقویت می کند. همچنین فعالیت های میکروبی در خاک را افزایش داده و  گل های آسیب دیده به سرعت بهبود می یابند. آب قند عمر گلهایی را که از ساقه جدا کرده اید یا دسته گلی را که از گلفروشی خریده اید، افزایش می دهد و آنها را تازه نگه می دارد.

 فواید آب قند برای گیاهان

هیچ مدرک علمی وجود ندارد که ثابت کند آب قند برای گیاهان مفید است. برعکس، استفاده نادرست از آب قند به گلها آسیب می رساند. آب قند برای گلهایی خوب است که از ساقه خود جدا شده اند و شما می خواهید آن را در گلدان پر از  آب در خانه نگهداری کنید؛ زیرا از پژمرده شدن آنها جلوگیری می کند و  مدت زمان شادابی و عمر گلها را افزایش می دهد. ساقه گلهای بریده شده قند را جذب کرده و باعث احیای کربوهیدرات مورد نیازشان می شود؛ یعنی شاخه گل این پیام را دریافت می کند که هنوز زنده و سالم است و باید به شکوفایی خود ادامه دهد. تاثیر قند موقتی است و در نهایت گلها از بین می روند.

 فواید آب قند برای گیاهان

 مضرات آب قند برای گیاهان

همانطور که گفته شد استفاده از آب قند برای گیاهان سالم بسیار مضر است؛ زیرا گیاهان نمی توانند مانند انسان قندهای غیرطبیعی را متابولیزه کنند؛ یعنی آنها مانند انسان سیستم گوارشی ندارند که بتواند قند را به سوخت وساز بدن تبدیل کند. نوع قندهایی که گیاهان برای رشد خود تولید می کنند حاوی ترکیبات متفاوتی از (مونوساکاریدها ) است و قندهایی که ما از فروشگاه می خریم حاوی پلی ساکاریدهایی است که به درد گلهای آپارتمانی نمی خورند؛ بنابراین آب قند فعالیت ریشه ر ا مسدود می کند و باعث پوسیدگی آن می شود. در نهایت گیاه سالم آب را جذب نمی کند و پژمرده می شود.

 تاثیر قند بر رشد گیاه

گیاهان قند یا گلوکز مورد نیاز خود را از طریق فرآیند فتوسنتر (نورساخت) از دی اکسید کربن و آب موجود تامین می کنند. اما تاثیر قند بر رشد گیاه از طریق اضافه شدن آب قند به خاک گلدان است. قند یک منبع تغذیه در خاک به شمار می رود؛ زیرا میکروارگانیسم های موجود در خاک قند را مصرف می کنند و در این پروسه نیتروژن و مواد معدنی به راحتی در دسترس ریشه گیاه قرار می گیرد. به همین دلیل است که توصیه می شود از کودهای آماده ای استفاده کنید که حاوی نیتروژن و  منابع غذایی کربنی مناسب برای رشد گیاهان هستند.

 تاثیر قند بر رشد گیاه

 میزان قند در آب گیاهان چقدر باشد؟

اگر می خواهید به گیاهانی که آسیب دیده اند، آب قند بدهید توصیه می کنیم که یک قاشق غذاخوری شکر را با یک لیتر آب حل کنید و سپس محلول به دست آمده را کم کم به گلدان اضافه کنید تا حدی که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.

کارشناسان توصیه می کنند بهترین کود طبیعی برای گیاهان آپارتمانی پوست موز است و به جای استفاده از آب قند می توانید  تکه های کوچک پوست موز را در خاک گلدان خود دفن کنید. به این صورت گیاه شما به خوبی تغذیه و تقویت می شود.

 

نوشتن دیدگاه