آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

 • آیا قلمه گل محمدی در آب ریشه میزند

  گل محمدی، گیاهی زیبا و خوش‌بو با خواص فراوان است که بسیاری تمایل به پرورش آن در خانه یا باغ خود دارند. تکثیر این گیاه از طریق قلمه، روشی آسان و رایج است. اما...

 • گیاهان چهار فصل باغچه ای

  داشتن یک باغچه یا بالکن سرسبز و پرگل در فصل‌های سرد سال، باعث می‌شود تا شما بهار را در این فصل‌ها به خانه خود بیاورید. برخلاف تصور عموم مردم، نوعی...

 • مدت زمان رشد قارچ دکمه‌ای

  هر نوع قارچی مدت زمان خاصی برای دوره پرورش خود دارد. دوره پرورش قارچ دکمه‌ای که از معروف‌ترین انواع قارچ‌های خوراکی است؛ حدود 6 تا 8 هفته طول...

 • گل نسرین نماد چیست

  گل نسرین، با نام علمی Amaryllis belladonna، گیاهی زیبا و با شکوه است که به دلیل داشتن گل‌های بزرگ و رنگارنگ خود شناخته می‌شود. این گل در رنگ‌های...

 • هر کیلو بذر قارچ چقدر قارچ میدهد

  قارچ به عنوان یکی از اصلی‌ترین عناصر غذایی در تمام دنیا به حساب می‌آید. قارچ‌های دکمه‌ای که به صورت پرورشی تولید می‌شوند، رایج‌ترین نوع از این...

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

از بین بردن شته با سرکه

شته‌ها از جدی‌ترین آفات برای گیاهان آپارتمانی هستند، آنها از شهد جوانه‌های گیاه تغذیه کرده و رفته‌رفته گیاه را خشک و پلاسیده می‌کنند. بزرگترین مشکل این است که گاهی اوقات خیلی دیر متوجه حمله شته‌ها و سرایت آن به سایر گیاهان شده و شاهد بروز قارچ در بخشی از گیاهان آپارتمانی خود می‌شویم.

خوشبختانه راه‌های آسان و خانگی فراوانی برای مقابله با شته وجود دارد و شما عاشقان گل و گیاه به محض شناسایی شته، می‌توانید برای نجات گیاهان خود اقدام کنید. در این مقاله قصد داریم تا با روش‌های مقابله با شته به خوبی آشنا شده و روش از بین بردن شته با سرکه را شرح دهیم، با ما همراه باشید.

نجات گیاهان آپارتمانی آلوده به شته

برای نجات گیاهان آلوده به شته روش‌های متعددی وجود دارد و خوشبختانه بسیاری از این روش‌ها ساده، ارزان و خانگی هستند. با هم این روش‌ها را بررسی کنیم:

 • استفاده از سم‌های مخصوص شته

اگر از عاشقان گل و گیاه هستید و آپارتمان شما یک فضای سبز همه چیز تمام است، استفاده از این روش را به شما توصیه می‌کنیم. احتمال این که شته به گیاهان دیگری سرایت کرده باشد بسیار زیاد است؛ پس بهتر است کلیه گیاهان آپارتمان خود را سم‌پاشی کنید. یک سم‌پاش مناسب تهیه کنید و از سم مناسب گیاهان زینتی استفاده کرده و مطابق دستورالعمل روی بسته‌بندی، به سم‌پاشی گیاهان اقدام کنید.

 • استفاده از چسب شته

استفاده از این روش زمانی توصیه می‌شود که گیاه خود را ابتدا به یکی از روش‌ها پاکسازی کرده و سپس برای مقابله با شته‌هایی که جان سالم به در برده‌اند از این چسب‌ها استفاده کنید. یکی از مهم‌ترین مزیت‌ این چسب‌ها اعلام حضور شته‌ها است. بهتر است حتی اگر کاملا از نبود شته مطمئن هستید، باز هم از این تله استفاده کنید، تا به سرعت متوجه تهدید شته شده و به موقع برای نجات گیاهان خود اقدام کنید.

 • شستن گیاهان آلوده به شته

شستن گیاه آلوده به شته، یکی از آسان‌ترین راه‌های مقابله با این آفات است. می‌توانید شیر آب ظرفشویی خانه خود را در حالت اسپری قرار داده و با فشار بالا بخش‌های آلوده به شته را بشویید. اگر احتمال وارد آمدن هرگونه آسیب به گیاه در این روش وجود دارد، بهتر است سایر روش‌های خانگی را امتحان کنید.

 • استفاده از محلول مایع ظرفشویی برای مقابله با شته

مایع ظرفشویی یکی از قدرتمندترین اسلحه‌هایی است که برای مقابله با شته در خانه دارید. تنها کافیست اسپری سم‌پاش خود را با محلول آب، مایع ظرفشویی و اندکی روغن مایع پر کرده و به جنگ شته‌ها بروید.  بهتر است ابتدا خاک گلدان را با پلاستیک بپوشانید، تا احتمال ورود این مایع به خاک وجود نداشته باشد. اسپری سم‌پاش را به خوبی تکان داده و تمامی قسمت‌های آلوده به شته را اسپری کنید.

 • حذف قسمت‌های آلوده به شته

متاسفانه گاهی آنقدر دیر می‌شود که شما مجبور به حذف برخی از گیاهان زیبای خود می‌شوید. البته بهتر است ابتدا گیاه‌هان آلوده را در فضایی دیگر به طور کامل سم‌پاشی کرده و در گلدانی با خاک جدید نگاه دارید و با استفاده از چسب شته احتمال وجود این آفت را بررسی کنید. اگر گیاه پاک شده و رشد کرد، آن را به جمع دوستانش بازگردانید.

نجات گیاهان آپارتمانی آلوده به شته

سرکه برای گیاهان آپارتمانی آلوده به شته

تمامی روش‌های ذکر شده در بالا بسیار کارآمد هستند و آسیبی را به گیاهان وارد نمی‌کنند، اما استفاده از سرکه می‌تواند بسیار سریع‌تر و آسان‌تر باشد. در ادامه چند سلاح قوی و کار‌آمد که می‌توانید با سرکه ساخته و به جنگ با شته‌ها بروید را با هم بررسی کنیم.

 • ترکیب سرکه، روغن و مایع ظرفشویی

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم مایع ظرفشویی می‌تواند شما را از شر شته‌ها خلاص کند، اما چرا باید به جای آب از سرکه استفاده کنیم؟! زیرا شته‌ها عاشق مزه و عطر سرکه هستند و با کمال میل سم خوشمزه‌ای که برای آن‌ها آماده کرده‌اید را خواهند نوشید.

 • ترکیب سرکه و صابون مایع

از این ترکیب هم به عنوان سم و هم به عنوان تله می‌توان استفاده کرد.

تله: محلول را در یک ظرف ریخته و سر آن را با سلفون بپوشانید و چند سوراخ ریز ایجاد کرده و تله را در مجاورت گیاه آلوده قرار دهید.

سم: محلول را در اسپری سم‌پاش ریخته و بدون تماس آن با خاک، قسمت‌های آلوده را سم‌پاشی کنید.

سرکه برای گیاهان آپارتمانی آلوده به شته

 • تله سرکه و کره بادام‌زمینی

این تله دقیقا مانند چسب شته عمل می‌کند. برای آماده کردن آن کافیست مقدار کمی سرکه را با کره بادام‌زمینی مخلوط کرده و داخل جعبه مقوایی بریزیید. تنها یک ساعت برای دعوت تمامی شته‌ها به این مهمانی کافیست.

شته‌ها آفاتی متداول در میان گیاهان آپارتمانی هستند، این آفات به شدت مسری بوده و می‌توانند به صورت کاملا خاموش تمامی گیاهان ارزشمندتان را تهدید کنند. بهتر است همیشه از یک تله برای بررسی حضور این آفات استفاده کرده و در صورت مشاهده آن به سرعت مرحله پاکسازی را شروع کنید.

 

نوشتن دیدگاه