آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

راهنمای از بین بردن شته گیاهان آپارتمانی

اگر تا به حال سابقه نگهداری از گیاهان آپارتمانی را داشته اید، احتمالا نام شته را به عنوان یک پشه موزی و آسیب زننده به گیاه شنیده اید. شته ها که معمولا رنگ سبز، قهوه ای یا مشکی دارند، می توانند از خودشان مایع عسل مانند ترشح کنند و باعث چسبناک شدن برگ های گیاهان آپارتمانی شوند. اگر شته به جان گیاهان آپارتمانی شما بیفتد، بهتر است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکل گیاه آپارتمانی خودتان را رفع کنید. در غیر این صورت نه تنها یک گیاه آپارتمانی بلکه ممکن است سایر گیاهان شما نیز به شته مبتلا شوند. با ما همراه باشید تا شما را با روش های از بین بردن شته گیاهان آپارتمانی آشنا کنیم.

شته چیست و چطور به گیاه آسیب می زند؟

شته یک حشره ریز است که می تواند آسیب بسیار زیادی به یک گیاه بزند. شته یک مایع عسل مانند از خود ترشح می کند و می تواند با مکیدن شیره جوانه های جدید گیاهان آپارتمانی، به آن ها آسیب زیادی وارد کند. شته ها در انتهای ساقه قرار می گیرند و خودشان را به قسمت های سبز و جوان گیاه می چسبانند.

اگر شته به گیاه شما افتاده باشد، با دقت به جوانه های تازه رشد کرده، می توانید متوجه شوید که شته به آن ها آسیب زده است یا خیر. معمولا شته ها باعث می شوند، جوانه های تازه چروکیده و پلاسیده به نظر برسند. به همین خاطر اگر احساس می کنید جوانه های جدید گیاه روز به روز در حال از بین رفتن هستند، حتما به وجود شته در گیاه خودتان شک کنید. معمولا پس از اینکه شته ها به گیاهان آسیب وارد کنند، برگ های جدید گیاهان می ریزند و دچار مشکل می شوند.

جالب است بدانید که شته ها در فصل زمستان و فصول سرد از بین نمی روند. تخم های شته با چسبیدن به بافت چوب گیاه زنده می مانند و مجددا در بهار کار خودشان را آغاز می کنند. شته های نر نوزادهای جدید به دنیا می آورند و این شته ها به سرعت به یک شته بالغ و بزرگ تبدیل خواهند شد. علاوه بر اینکه شته ها می توانند به یک گیاه آسیب وارد کنند، می توانند به گیاهان دیگر نیز منتقل شوند. به همین خاطر معمولا از بین بردن شته گیاهان آپارتمانی در همان ابتدا بسیار ضروری و مهم است.

شته چیست و چطور به گیاه آسیب می زند؟

چطور می توانیم شته را از بین ببریم 

اگر شته در حال از بین بردن گیاهان آپارتمانی شما است، باید از همین حالا دست به کار شوید و شروع به از بین بردن آن ها کنید. برای رفع شته گیاهان آپارتمانی می توانید از روش های مختلفی کمک بگیرید. انتخاب هر کدام از این روش ها به شما و مواد اولیه ای که در دسترس دارید، بستگی دارد.

 • جدا کردن بوته

اولین کاری که می توانید برای از بین بردن شته گیاهان آپارتمانی انجام دهید، جدا کردن بوته و ساقه آلوده است. البته این کار زمانی امکان پذیر است که هنوز شته ها به سایر بخش های گیاه نفوذ نکرده باشند. به محض اینکه شته را در بخشی از گیاه مشاهده کردید، آن گیاه را جدا کنید. در این صورت سایر بخش های گیاه به شته مبتلا نمی شوند.

 • استفاده از سم مخصوص

یکی از روش های از بین بردن شته، استفاده از سم مخصوص است. سم های مخصوص می توانند به راحتی شته ها را از بین ببرند. سم هایی که برای از بین بردن شته مورد استفاده قرار می گیرند، معمولا غلظت بالایی دارند و باید حتما برای استفاده از آن ها، در ابتدا مقدار کمی از این سم ها را با آب ترکیب کنید و سپس سم را در یک قوطی اسپری ریخته و آن را روی برگ های گیاهان اسپری کنید.

چطور می توانیم شته را از بین ببریم 

 • استفاده از سرکه

سرکه یکی از ترکیباتی است که در همه خانه ها پیدا می شود. برای رفع شته گیاهان آپارتمانی می توانید از سرکه استفاده کنید و دیگر هزینه زیادی را برای خرید سم و موارد این چنینی صرف نکنید. شته ها علاقه زیادی به مزه ترش سرکه دارند و به راحتی به آن می چسبند. بنابراین بدون اینکه نیاز باشد سرکه را به برگ های گیاه بزنید، می توانید با قرار دادن یک ظرف پر از سرکه در کنار گیاه اجازه دهید تا شته ها به سرکه نزدیک شوند و به دام بیفتند.  برای استفاده از این روش، می بایست مقداری سرکه را با مایع صابون مخلوط کنید. سپس ظرف سرکه را در کنار گلدان گیاهان قرار دهید و روی آن را با نایلون بپوشانید و چند سوراخ کوچک روی پلاستیک ایجاد کنید تا شته ها بوی سرکه را متوجه شوند و به سمت آن حرکت کنند.

 • چسب تله

یکی دیگر از روش های از بین بردن شته گیاهان آپارتمانی، استفاده از چسب تله است. این چسب های مخصوص معمولا با رنگ زرد تولید شده اند و می توانند حشرات ریز را به خود جذب کنند. برای استفاده از چسب تله جهت از بین بردن شته گیاهان، بهتر است که چسب را دور ساقه گیاهان حلقه کنید تا شته ها به آن جذب شوند. معمولا چسب های تله ترکیباتی دارند که به راحتی حشرات را به خود جذب می کنند. فقط در هنگام خرید چسب تله شته، به چسبندگی بالای آن توجه داشته باشید.

 • شستن گیاهان آپارتمانی

روش دیگری که برای رفع شته گیاهان آپارتمانی وجود دارد، شستن گیاهان آپارتمانی است. اگرچه نمی توان تضمین کردن که پس از شستن گیاهان به طور کامل شته ها از بین بروند، ولی اگر می خواهید یک روش ساده را امتحان کنید، کافیست که گیاه را به آرامی و با آب بشویید. این کار باعث تمیز شدن گیاه نیز می شود و زیبایی آن را چندین برابر خواهد کرد.

برای این کار می توانید نوک انگشت خودتان را جلوی شلنگ آب بگیرید و آن را به حالت اسپری قرار دهید. سپس برگ ها و ساقه های گیاه را با فشار نسبتا زیاد بشویید. فقط به میزان حساسیت گیاه و ظریف بودن ساقه ها و برگ های آن توجه داشته باشید تا آسیبی را به آن وارد نکنید.

چطور می توانیم شته را از بین ببریم 

 • استفاده از مایع ظرفشویی

یکی دیگر از روش هایی که می تواند برای از بین بردن شته گیاهان بدون سم مورد استفاده قرار گیرد، استفاده از مایع ظرفشویی است. اگر از روش های توضیح داده شده نتیجه خوبی نگرفته اید، می توانید برای نجات گیاه خودتان از ترکیب مایع ظرفشویی، روغن مایع و آب کمک بگیرید. این سه ماده را با هم ترکیب کنید و به قسمت شته زده گیاهان اسپری کنید. ترکیب فوق می تواند باعث از بین بردن تمامی شته های گیاهان آپارتمانی شود، ولی نباید با خاک گیاه برخورد داشته باشد.

 • جوش شیرین

جوش شیرین یکی از ترکیباتی است که می تواند برای از بین بردن شته گیاهان آپارتمانی مورد استفاده قرار گیرد. جوش شیرین در همه خانه ها وجود دارد و همین موضوع سادگی مصرف آن را چندین برابر می کند. خوشبختانه جوش شیرین ماهیت غیر سمی داشته و به گیاهان آسیب زیادی وارد نمی کند. شما می توانید یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را به یک فنجان آب اضافه کنید و به آن دو قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی هم اضافه کنید. حالا این چند ماده را با یکدیگر ترکیب کنید و در ظرف سپری بریزید. حالا کافیست که این ماده را به برگ های گیاهان اسپری کنید و اجازه دهید تا تاثیر خود را روی گیاهان بگذارند.

 • استفاده از الکل

الکل یکی دیگر از موادی است که می تواند برای از بین بردن شته گیاهان آپارتمانی مورد استفاده قرار گیرد. الکل با خاصیت ضد میکروبی خودش برای پاک کردن گیاهان آپارتمانی از آلودگی ها و آفت های گیاهی انتخابی بسیار عالی است. با این حال در استفاده از الکل برای از بین بردن شته گیاهان باید حتما دقت داشته باشید تا خطری گیاه و شما را تهدید نکند.

اولین روش برای استفاده از الکل، این است که مقداری الکل را روی یک پنبه بریزید و آن را به برگ های گیاه بزنید. محلول الکل 70 درصد برای از بین بردن شته گیاهان آپارتمانی بسیار عالی است. اعمال الکل روی برگ های گیاهان آپارتمانی می تواند باعث شود تا شته های این گیاهان از بین بروند.

 • استفاده از دارچین

شما می توانید از دارچین برای از بین بردن شته استفاده کند. برای این کار دو یا سه قاشق دارچین را در نیم لیتر آب بریزید و خوب با آب مخلوط کنید. سپس اجازه دهید چند ساعت بگذرد و محلول دارچین را از صافی رد کنید. سپس آن را در یک محلول اسپری بریزید و به برگ های گیاه اسپری کنید.

چطور می توانیم شته را از بین ببریم 

سوالات متداول راهنمای از بین بردن شته گیاهان آپارتمانی   

 • بهترین روش برای از بین بردن شته گیاهان آپارتمانی چیست؟

هر کدام از روش ها می توانند برای از بین بردن شته گیاهان آپارتمانی مورد استفاده قرار گیرند، ولی شاید موثرترین راه استفاده از سم مخصوص برای از بین بردن این آفت ها باشد.

 • آیا ریزش برگ های گیاه نشانه شته زدن آن است؟

بله. گاهی اوقات آنقدر شته ها از ساقه گیاه تغذیه می کنند که باعث از بین رفتن برگ های گیاه نیز می شوند. اگر برگ های گیاه شما در حال ریزش هستند، به شته زدن آن ها شک کنید.

 • آیا می توان با هرس کردن گیاه شته ها را از بین برد؟

بله با هرس کردن بخش آلوده گیاهی که به شته مبتلا شده است، می توان از تکثیر شته ها جلوگیری کرد.

 

نوشتن دیدگاه