آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

 • قند برای ریشه زایی گیاهان خوب است؟

  یکی از سوالات متداول در حوزه کشاورزی و باغداری این است که آیا قند برای ریشه زایی گیاهان خوب است؟ اگر می‌توانستیم با بله یا خیر به این پرسش جواب...

 • آیا قلمه گل محمدی در آب ریشه میزند

  گل محمدی، گیاهی زیبا و خوش‌بو با خواص فراوان است که بسیاری تمایل به پرورش آن در خانه یا باغ خود دارند. تکثیر این گیاه از طریق قلمه، روشی آسان و رایج است. اما...

 • از بین بردن شته با سرکه

  شته‌ها از جدی‌ترین آفات برای گیاهان آپارتمانی هستند، آنها از شهد جوانه‌های گیاه تغذیه کرده و رفته‌رفته گیاه را خشک و پلاسیده می‌کنند. بزرگترین مشکل...

 • چگونه باکس گل درست کنیم

  برای ساخت باکس گل طبیعی اول از همه چیز داشتن ذوق و قریحه برای چیدمان لازم است و شما باید برای خلق یک جعبه گل دوست داشتنی سلیقه به خرج بدهید. بعد از...

 • چگونه پتوس ابلق داشته باشیم

  گیاه زینتی و رونده پتوس یا پوتوس، گیاهی آپارتمانی است که به واسطه رشد سریع و شرایط نگهداری آسان تقریبا در هر خانه و محیط کاری یافت می‌شود. در صورتی...

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

از بین بردن شته سبزی خوردن

شته یک حشره کوچک است که اگر به جان گلخانه شما و سبزی خوردن های موجود در آن بیفتد، همه آن ها را نابود می کند. به محض اینکه شته در گیاهان خودتان دیدید، باید به فکر رفع آن ها باشید. از بین بردن شته سبزی خوردن در گلخانه ها آنقدر حائز اهمیت است که اگر زود این کار را انجام ندهید، به راحتی شاهد از بین رفتن گیاهان رشد کرده در گلخانه خودتان خواهید بود. برای خلاص شدن از شر شته های گلخانه اقدامات مختلفی وجود دارند که می توانید از آن ها کمک بگیرید. در ادامه مقاله قصد داریم روش های مختلف از بین بردن شته سبزی خوردن را به شما توضیح دهیم.

چگونه از شر شته در گلخانه خود خلاص شوید؟

برای از بین بردن شته سبزی خوردن راه های مختلفی وجود دارد. به طور کلی توصیه ما پیشگیری از رشد شته در گلخانه است که می تواند با کاشت گیاهان مختلف دافع شته و همچنین وجود پرنده های شته خوار انجام شود، اما پس از اینکه شته ها را در گلخانه خودتان مشاهده کردید، باید حتما به فکر رفع آن باشید. اگر دیر برای از بین بردن شته سبزی خوردن اقدام کنید، ممکن است همه گیاهان گلخانه شما از بین بروند.

برداشتن برگ های در حال مرگ

یکی از بهترین راهکارها برای از بین بردن شته، برداشت برگ هایی است که با شته از بین رفته اند. در واقع شما باید قسمتی از گیاهان که در معرض شته ها هستند را به صورت کامل نابود کنید تا از ورود نسل بعدی شته ها جلوگیری نمایید.

شستشوی گیاهان شته دار

اگر روی برگ های گیاهان شته مشاهده کردید، باید با آب پر فشار برگ ها را بشویید و مجددا با پنبه و دستمال برگ ها را تمیز کنید. با اینکار شته ها از گیاه دور می شوند و دیگر نیازی نیست نگران گسترش آن ها روی گیاهان دیگر باشید. در واقع شته ها قابلیت پرواز ندارند و با از بین بردن آن ها از روی گیاهان، دیگر نیازی نیست که شاهد رشد مجدد شته ها باشید.

تمیز کردن گیاه با الکل

الکل یک ماده مناسب برای ضد عفونی کردن گیاهان است. اگر روی برگ های گیاه شته وجود دارد و نمی دانید که چگونه از شر آن خلاص شوید، کافیست که با الکل گیاه را تمیز کنید. برای اینکه از الکل جهت تمیز کردن گیاه استفاده کنید، لازم است که پنبه ای را به الکل آغشته کنید و روی برگ های گیاهان بکشید تا همه شته ها از بین بروند. این روش از بین بردن شته سبزی خوردن زمان بر است، اما اثربخشی بسیار خوبی دارد. پس حوصله کنید و به آرامی برگ های گیاهان را با الکل پاک کنید.

تمیز کردن گیاه با الکل

استفاده از روغن چیریش برای رفع شته

یکی از روش های از بین بردن شته گیاهان، استفاده از روغن چیریش است. این روغن خاصیت نابود کردن شته ها را دارد و می تواند به عنوان یک ترکیب ضد قارچ نیز شناخته شود. این روغن نه تنها آسیبی به گیاه نمی رساند، بلکه برای آن مفید است. پس می توانید با خیالی راحت از این روغن برای رفع شته گیاه استفاده کنید.

استفاده سموم و مواد شیمیایی

بدون شک اصولی ترین روش برای از بین بردن شته گیاهان، استفاده از سموم و مواد شیمیایی است که می توانند آفات را بکشند و باعث سالم ماندن گیاهان شوند. البته در برخی از مواقع استفاده از این مواد شیمیایی برای گیاهان توصیه نمی شود؛ چون هم برای گیاهان مضرات زیادی دارند، هم می توانند به سلامت انسان ضرر بسیار زیادی وارد کنند، بنابراین فقط باید در صورت لزوم از سموم خاص برای از بین بردن شته استفاده کنید. سمومی که می توانند بدین منظور مورد استفاده قرار گیرند، شامل موارد زیر هستند:

 • سم ایمیداکلوپرید
 • سم دیکلرووس
 • سم دیمتوات
 • سم آکتامیا
 • سم تیاترین
 • سم تیاکلوپرید
 • سم استامی پراید
 • سم اسپیروتترامات

استفاده سموم و مواد شیمیایی

ترکیب آب و صابون

یکی از بهترین روش ها برای رفع شته سبزی، استفاده از آب و صابون است. برای این کار لازم است که 2 تا 3 قاشق غذاخوری صابون را در یک بطری حاوی آب گرم مخلوط کنید. سپس بطری را خیلی خوب تکان دهید تا مواد با یکدیگر ترکیب شوند. سپس ترکیب آب و صابون را از تمام جهات به گیاه اسپری کنید. شته ها از این ترکیب فراری هستند و به راحتی از گیاه دور می شوند. البته ذکر این نکته الزامی است که ترکیب آب و صابون نباید در دمای بیشتر از 32 درجه سانتی گراد مورد استفاده قرار گیرد، چرا که به راحتی جذب گیاه می شود و به آن آسیب بسیار زیادی وارد خواهد کرد.

 

نوشتن دیدگاه