آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

راه رشد انفجاری گیاهان [+ سریع ترین روش رشد گیاه]

گیاهان و گل ها چه در آپارتمان مورد استفاده قرار گیرند چه در محیط بیرونی، می توانند تاثیر زیادی روی روحیه افراد داشته باشند. بسیاری از افراد که یک گل کوچک خریداری می کنند، تمایل دارند تا زودتر از حالت استاندارد، شاهد رشد آن باشند. در چنین شرایطی تنها و بهترین راه برای رشد گیاهان، استفاده از روش هایی است که می توانند باعث رشد انفجاری گیاهان شوند. در این مقاله قصد داریم شما را با سریع ترین روش رشد گیاهان آپارتمانی و خارج از خانه آشنا کنیم.

راه های موثر برای رشد انفجاری گیاهان      

گیاهان می توانند راهی برای کاهش استرس و اضطراب شما باشند. برای اینکه بتوانید در خانه یا محیط بیرونی منزل آرامش داشته باشید، باید از گیاهان مختلف استفاده کنید که با سرسبزی خودشان روحیه شما را بهبود می بخشند و باعث جلوگیری از افسردگی می شوند. رشد انفجاری گیاهان به شما این امکان را می دهد تا زودتر از چیزی که انتظار دارید، شاهد رشد گیاه خودتان باشید.

راه های مختلفی برای رشد انفجاری گیاهان وجود دارند که می توانید از هر یک از آن ها کمک بگیرید. از تامین نور مناسب بگیرید تا استفاده از کودهای مناسب برای رشد گیاهان. در ادامه مقاله در مورد راه های موثر روی رشد انفجاری گیاهان با شما صحبت می کنیم.

راه های موثر برای رشد انفجاری گیاهان      

برای رشد انفجاری گیاهان چه کاری کنیم؟

راه های زیر می توانند برای رشد انفجاری گیاهان کمک کننده باشند. اگر می خواهید گیاه شما زودتر از چیزی که تصور دارید، رشد کند و بلند شود کافیست که از روش های زیر کمک بگیرید.

 • تامین نور مناسب

هر گیاهی نیاز به نور مناسب برای رشد دارد. برای اینکه مطمئن شوید گیاهان در محلی قرار گرفته اند که نور خورشید به اندازه کافی به آن ها می تابد، باید در ابتدا مشخص کنید که گیاه شما نیاز به چه مقدار نوری دارد؟ برخی از گیاهان به نور مستقیم خورشید نیاز دارند، ولی برخی دیگر با نور غیر مستقیم رشد بهتری خواهند داشت.

مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید یا نور غیر مستقیم نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به طوری که برخی از گیاهان ترجیح می دهند که فقط 2 الی 3 ساعت در طول روز در معرض نور باشند و بعضی دیگر برای اینکه رشد خوبی داشته باشند، نیاز به 6 الی 8 ساعت نور خورشید دارند. اگر شرایط تامین نور مناسب برای رشد انفجاری گیاهان را ندارید، می توانید از نورهای مصنوعی مانند نور مهتابی استفاده کنید.

 • آبیاری مناسب

هر گیاهی برای اینکه بتواند به درستی رشد کند، نیاز به آبیاری منظم و مناسب دارد. اما این بدین معنی نیست که هر چقدر بیشتر به گیاه آب دهید، رشد سریع‌تر و بیشتری خواهد داشت. حتی علاوه بر میزان آبیاری، نحوه آبیاری نیز روی رشد انفجاری گیاهان تاثیر بسیار زیادی دارد. برخی از گیاهان به خشکی علاقه بیشتری دارند. به همین خاطر فقط باید زمانی به آن ها آب بدهید که حدود 2 الی 3 سانتی متر از خاک این گیاهان خشک شده اند.

بعضی از گیاهان نیز به رطوبت علاقه بیشتری دارند. به همین خاطر باید همیشه خاک آن ها را مرطوب نگه دارید تا رشد مناسبی داشته باشند. معمولا همه گیاهان برای داشتن رشد مناسب، نیاز به آبیاری مستقیم در خاک دارند. مرطوب کردن برگ ها و ساقه ها در اکثر موارد توصیه نمی شود. علاوه بر این موضوع باید توجه داشته باشید که میزان آبیاری بستگی به فصل آبیاری نیز دارد. آبیاری گیاهان در اوج گرمای تابستان باید بیشتر از آبیاری گیاهان در فصل زمستان انجام شود.

برای رشد انفجاری گیاهان چه کاری کنیم؟

 • استفاده از خاک مناسب

خاک نیز نقش مهمی در رشد گیاهان دارد. برای اینکه رشد انفجاری گیاهان آغاز شود، باید از خاک مناسب استفاده کنید. خاک حاصلخیز و زهکشی شده، بهترین گزینه برای رشد گیاهان هستند. البته هر یک از گیاهان نیاز به خاک متفاوتی دارند و باید حتما مطابق با نیازهای آن ها، خاک مناسب و غنی را تامین کنید. برای اینکه متوجه شوید گل و گیاه شما نیاز به چه خاکی دارد، کافیست که در اینترنت جستجو کنید تا متوجه شوید خاک غنی و مفید برای گیاه شما چیست.

 • کوددهی مناسب

هر موجود زنده ای برای اینکه رشد مناسبی داشته باشد، نیاز به تغذیه دارد. استفاده از کودهای مخصوص گیاهان برای تامین مواد مغذی آن ها بسیار مهم است. اگر می خواهید شاهد رشد انفجاری گیاهان باشید، باید تا حد ممکن کود مناسب را برای گیاه خودتان تامین کنید. البته این بدین معنی نیست که همه گیاهان نیاز یکسانی به کود دارند. برخی از گیاهان علاقه ای به کودهای حیوانی و غیر حیوانی ندارند، ولی برخی دیگر بدون کود اصلا رشد خوبی ندارند. کود مناسب می تواند برای رشد انفجاری گیاهان فواید بسیار زیادی را به همراه داشته باشد که در ادامه به ترکیبات مفید برای کوددهی گیاهان اشاره می کنیم.

 • نیتروژن

نیتروژن یکی از انواع عناصری است که می تواند برای رشد سریع گیاهان و انفجاری آن ها مورد استفاده قرار گیرد. نیتروژن به رشد برگ ها و سبز شدن گیاهان کمک می کند.

 • فسفر

فسفر نقش بسیار مهمی را در توسعه ریشه گیاهان، گل ها و بذرها ایفا می کند. فسفر می تواند باعث رشد ریشه گیاهان و بهبود عملکرد آن ها شود.

برای رشد انفجاری گیاهان چه کاری کنیم؟

 • پتاسیم

پتاسیم در انتقال آب و مواد غذایی درون گیاه نقش بسیار مهمی دارد. پتاسیم می تواند به تقویت ساختار گیاهان و افزایش مقاومت آن ها در شرایط مختلف کمک کند.

 • انتخاب گونه های گیاهی مناسب

بعضی از گیاهان به صورت طبیعی رشد انفجاری دارند و نیازی نیست که شرایط خاصی را برای آن ها رعایت کنید. برای رشد سالم‌تر و بهتر، باید گونه های گیاهی را انتخاب کنید که می توانند رشد انفجاری و سریع‌تری داشته باشند. در این صورت بدون اینکه نیاز به فراهم کردن شرایط خاص داشته باشید، گیاه شما رشد انفجاری و سریعی خواهد داشت.

 • آب جوشیده تخم مرغ

شاید برای شما جالب باشد که گاهی بدون استفاده از کودهای گیاهی، می توانید به رشد گیاهان کمک کنید. آب جوشیده تخم مرغ یکی از روش های تقویت رشد انفجاری گیاهان است. فقط کافیست که آب جوشیده تخم مرغ آب پز را دور نریزید و آن را به گیاه خودتان بدهید. اگر هفته ای یک بار این آب را به گیاه بدهید، رشد آن انفجاری و سریع خواهد شد.

 • معجون آب و شیر برای رشد انفجاری گیاهان

برای رشد انفجاری گیاهان، استفاده از معجون آب و شیر بسیار مفید است. یک دستمال نرم و تمیز را به محلول آب و شیر آغشته کنید و سپس برگ های گیاه را تمیز و براق نمایید. اگر مقدار کمی سس مایونز را نیز به این معجون اضافه کنید، اثر آن بهتر خواهد شد.

برای رشد انفجاری گیاهان چه کاری کنیم؟

 • تعویض گلدان گیاه

راه رشد انفجاری گیاهان فقط مربوط به خاک و آبیاری آن ها نیست. بهتر است که هر چند وقت یک بار اقدام به تعویض گلدان گیاهان نیز کنید. بهترین زمان برای تعویض گلدان ها درست قبل از شروع دوره رشد آن ها است که در اکثر موارد، اوایل بهار چنین شرایطی به وجود می آید.

 • آبیاری گیاهان با یخ

برای رشد بهتر گیاهان خانگی می توانید از روش آبیاری با یخ استفاده کنید. برای این کار باید چند تکه یخ را دور ساقه گیاه قرار دهید تا یخ ها به آرامی در اطراف گیاه ذوب شوند و جذب ریشه گیاه گردند. این روش آبیاری می تواند بهترین روش برای رشد انفجاری گیاهان باشد.

 • استفاده از فیلتر کاغذ و دانه قهوه

یک ترفند عالی برای رشد انفجاری گیاهان، استفاده از فیلتر کاغذ و دانه قهوه است. در این روش شما می بایست در هنگام تعویض گلدان، فیلترها را در کف گلدان قرار بدهید تا مواد مغذی راحت‌تر به گیاه منتقل شوند. علاوه بر آن می توانید از دانه های قهوه برای رشد بهتر گیاه استفاده کنید. برای این کار می بایست دانه های قهوه ای که برای تهیه قهوه مورد استفاده قرار داده اید را در گلدان بگذارید تا مورچه ها و حشرات مضر از آن دور شوند.

 

نوشتن دیدگاه