آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

  • بهترین کود برای رشد زاموفیلیا

    یکی از محبوب­‌ترین گیاهان آپارتمانی زاموفیلیا است. این گیاه به واسطه مقاومت بالای خود در شرایط آپارتمانی شناخته می­‌شود. همچنین به‌ خاطر ظاهر زیبای...

  • گل مناسب دستشویی در فنگ شویی

    فنگ شویی برای هر محیطی ایده ­ای دارد. چیدمان منزل و بخش‌­های مختلف آن حتی سرویس بهداشتی نیز در فنگ شویی پیش بینی شده­ است. در چیدمان بر اساس فنگ...

  • گیاهان چهار فصل باغچه ای

    داشتن یک باغچه یا بالکن سرسبز و پرگل در فصل‌های سرد سال، باعث می‌شود تا شما بهار را در این فصل‌ها به خانه خود بیاورید. برخلاف تصور عموم مردم، نوعی...

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

خون دادن به گیاه ماری جوانا

برای افزایش عملکرد و کیفیت گیاهان، استفاده از کودهای ارگانیک و آلی بهترین راهکار است. پودر خون، مقادیر بسیار زیادی آهن و نیتروژن دارد که می‌توان از آن به جای کودهای شیمیایی برای تأمین نیازهای گیاهان و تغذیه آن‌ها استفاده کرد. نیتروژن از عناصر مهم رشد گیاهان شناخته شده است، به همین دلیل در این مقاله به بررسی اثر پودر خون در آزادسازی نیتروژن و آهن برای تأمین مواد غذایی موثر در رشد گیاه ماری جوانا می‌پردازیم، پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

فراهمی نیتروژن و آهن از خاک غنی شده با پودر خون

 ماری جوانا یا شاهدانه از گیاهان قدیمی آسیای مرکزی است که در گذشته از الیاف آن برای تولید بادبان، گونی، تور ماهیگیری، نخ دندان و کمربند استفاده می‌کردند، همچنین در تولید کاغذ و دارو نیز کارایی داشته و از بذر آن برای تولید روغن و لاک استفاده می‌شد.

استفاده از کودهای طبیعی برای بهبود شرایط خاک و تأمین عناصر مورد نیاز این گیاه موثر هستند. گیاه شاهدانه رشد بسیار سریعی داشته به همین علت به نیتروژن بسیاری نیاز دارد. نیتروژن زیاد، باعث افزایش رشد رویشی گیاه می‌شود. کودهای نیتروژن دار باید در ابتدای رشد رویشی ماری جوانا به آن داده شود تا گیاه فرصت کافی برای جذب و تأثیرگذاری را داشته باشد.

خون از فرآورده‌های مهم جانبی تولید شده در کشتارگاه‌های دامداری است که طی فرآیندهای شیمیایی به پودر خون تبدیل می‌شود. می‌توان از آن در تغذیه دام و تغذیه گیاه به عنوان کود استفاده کرد. نیتروژن مهم‌ترین ماده تشکیل دهنده پودر خون است. پودر خون به دست آمده در کشتارگاه‌ها تنها کود آلی به شمار می‌رود که دارای نیتروژن قابل حل در آب است. این پودر به غیر از نیتروژن و آهن شامل فسفراسیدهای آمینه، کمپلکس‌های آلی و هورمون‌های مورد نیاز رشد گیاهان نیز است.

فراهمی نیتروژن و آهن از خاک غنی شده با پودر خون

 هنگامی که پودر خون در خاک با شرایط دمایی بالا، رطوبت و تهویه مناسب قرار بگیرد، توسط باکتری‌ها تجزیه و به آمونیوم تبدیل می‌گردد. پودر خون در خاک‌های آهکی سریع‌تر آزاد سازی شده و با تجزیه آن اسیدیته خاک را کم می‌کند. نسبت مقدار کربن به نیتروژن در این ماده کم بوده و لیگنین به نیتروژن آن مساوی با صفر است. این دو عامل مهم، بیانگر تجزیه سریع‌تر و در دسترس قرارگرفتن نیتروژن بیشتر در پودر خون است.

آهن موجود در پودر خون به صورت کلات است که باعث حفظ آهن قابل استفاده گیاه می‌شود. کود نیتروژن تأثیر مثبتی بر افزایش عملکرد گیاهان از جمله گیاه ماری جوانا دارد. استفاده از کودهای شیمیایی برای تأمین نیتروژن مورد نیاز گیاه باعث هدر رفتن نیتروژن از راه نیترات زدایی و آب شویی نیترات و در نتیجه غیر قابل دسترس بودن نیتروژن برای گیاه می‌شوند، ولی مواد آلی مانند پودر خون از آبشویی نیتروژن جلوگیری کرده و نیترات زدایی خاک را کم می‌کنند. در نتیجه، خصوصیات شیمیایی و فیزیکی خاک با استفاده از این مواد آلی بهبود پیدا می‌کنند. استفاده از پودر خون در کشاورزی علاوه بر حفظ حاصلخیزی خاک، کمک شایانی به رفع مشکلات زیست محیطی نیز می‌کند.

بیشترین استفاده از پودر خون در خاک‌های آهکی و قلیایی است. استفاده از این کود، کمبود آهن گیاهان را در این نوع خاک‌ها برطرف می‌کند. همان‌طور که اشاره شد؛ پودر خون مزایای زیادی در کشاورزی دارد با این وجود، تنها ایراد آن در این است که فقط به مدت سه تا چهار ماه در خاک باقی می‌ماند و بعد از آن کاملاً از بین می رود.

فراهمی نیتروژن و آهن از خاک غنی شده با پودر خون

نحوه استفاده از پودر خون

 نحوه استفاده از این کود برای گیاهان به این صورت است که می توانید آن را مستقیم با خاک ترکیب کنید یا اینکه چند مرتبه با آب رقیق کرده و در هر نوبت آبیاری به آن اضافه کنید. بهتر است این کود در مراحل اولیه رشد گیاه به خاک اضافه شود تا عملکرد بهتری داشته باشد. برای اینکه بدانید آیا خاک گیاه به این ماده آلی نیاز دارد یا نه، باید در ابتدا میزان پتاسیم، نیتروژن، فسفر را در آزمایشگاه آنالیز کنید. با انجام آزمایش می‌توانید زیاد بودن و کمبود عناصر خاک را تشخیص دهید. بررسی برگ‌های زرد یا پژمرده گیاه نیز یک راهکار ساده دیگر بوده که نشان دهنده کمبود نیتروژن است. پاشیدن مقداری پودر خون بر روی سطح خاک باعث دفع آفات می‌شود ولی باید توجه کنید که از این پودر زیاد استفاده نشود زیرا باعث سوختگی برگ‌های گیاهان می‌شود. 

تغذیه کودی گیاه ماری جوانا از اهمیت زیادی برخوردار است. استفاده از کودهای ارگانیک و با کیفیت در مراحل رشد گیاه لازم و ضروری است. در صورتی که بخواهید بدون استفاده از کودهای شیمیایی، نیتروژن مورد نیاز گیاهانی همچون گیاه ماری جوانا را تأمین کنید؛ می‌توانید از پودر خون استفاده کنید. این محصول از خون حیوانات خونگرم که در کشتارگاه‌ها ذبح می‌شوند به دست می‌آید. این کود آلی برای افزایش سرسبزی و پرپشت شدن گیاهان کارایی زیادی دارد؛ زیرا نیتروژن مورد نیاز گیاهان را به سرعت در اختیار گیاه قرار داده و باعث بهبود عملکرد آن می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان سایت تماس بگیرید. 

 

نوشتن دیدگاه