آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

دزدگیر گلخانه

برقراری امنیت مناطق مختلف از قدیم الایام جزو یکی از نیازهای اساسی بشر بوده که از ابتدای تاریخ سعی در دستیابی به آن با روش های گوناگون دارد و به همین دلیل انواع دزدگیر اماکن ساخته شدند.در این مقاله از دانشنامه گلخانه قصد داریم تا شما را با دزدگیر و انواع دزدگیر گلخانه آشنا کنیم. سیستم اعلام سرقت یا همان دزدگیر نام وسیله ای است که در هنگام عبور از یک حریم خصوصی یا شکستن در یا قفل، با درآوردن آژیر یا ارسال پیام، این اقدام غیرقانونی را اعلام می‌کند. سیستم های اعلام سرقت یکی از بخش های مهم سیستم های حفاظتی _ امنیتی هستند. همانطور که از نام آن مشخص است ، این سیستم ها امکان تشخیص ورود غیر مجاز به اماکن مختلف را امکان پذیر می کنند.به این ترتیب شما می توانید تدابیر لازم امنیتی را برای مقابله با سرقت یا کاهش خسارت های ناشی از آن بیاندیشید.

وظیفه اصلی دزدگیر یا همان سیستم اعلام سرقت، اعلام ورود غیرمجاز به یک مجموعه یا حریم شخصی طی شکستن یک در یا قفل با ایجاد صدا یا نور یا یک تماس تلفنی می‌باشد.

نحوه کارکرد دزدگیر اماکن به این شکل است که هر دزدگیر دارای تعدادی زون پیش فرض بسته یا باز میباشد. هر چه تعداد این زون ها بیشتر بوده و یا قابلیت افزایش زون ها وجود داشته باشد کارایی دزدگیر ها نیز افزایش میابد.

سنسور ها و چشمی های مختلف میتوانند به هر یک از این زون ها متصل شوند و زمانی که دزدگیر به وسیله ریموت در حالت قفل قرار بگیرد، سنسور ها و چشمی های دزدگیر فعال میشوند و سپس از طریق سیم کارتی که در دزدگیر های امروزی قرار میگیرد با صاحب دزدگیر تماس میگیرد.

دزدگیر در گلخانه هوشمند نیز چنین عمل می کند و از گلخانه ها در مقابل به سرقت رفتن محصولات و بروز حوادث ناگوار حفاظت می کند. بدین صورت که اگر کسی قصد سرقت محصولات را دشته باشد آلارم های هشدار به صدا در آمده و تصویر فرد سارق را ثبت و ضبط می کنند و دستیار صوتی با ارسال پیامی کشاورز را مطلع می کند.

گلخانه های دارای محصولات با ارزش بالا، هدف اکثر سارقان هستند. محصولات گلخانه ای ، اتصالات فلزی ، لوله و اتصالات گلخانه ها از جمله مواردی است که همیشه مورد توجه سارقان بوده است. از این رو همیشه این دغدغه برای گلخانه داران  وجود داشته است که چگونه امنیت گلخانه خود را تامین کنند.

با توجه به این که امکان حضور شبانه روزی گلخانه دار در گلخانه وجود ندارد و همچنین به علت وسعت گلخانه هزینه استخدام چندین نگهبان برای گلخانه دار رقم بالایی می‌باشد ، گلخانه داران به استفاده از سیستم های امنیتی  و دزدگیر گلخانه ترغیب شده اند.

دزدگیر گلخانه

مشخصات فنی دزدگیر گلخانه

از نظر فنی دزدگیر یک کیت شامل پنل مرکزی، آژیر و حسگر می باشد. سیستم آلارم توسط یک پنل مرکزی اداره می شود که وظیفه تلفن کردن ، ارسال پیامک خروجی برای آژیر و حتی چراغ دارد.حسگرهای دزدگیر بسیار مقاوم هستند . مهمترین آنها حسگرهای حرکتی ، مگنت درب ، حسگر لرزش یا ضربه و سنسور دود یا گاز هستند .

دزدگیرهای موجود در بازار هرچند از لحاظ ظاهر در انواع و اشکال مختلفی ارائه شده‌اند، ولی بطور کلی همگی آنها دارای یک ساختار مشترکی می‌باشند. اکثر دزدگیرها دارای خط تحریک باز و خط تحریک بسته هستند که محل وصل حسگر باز و حسگر بسته می‌باشند و دارای کلید معمولی یا سوئیچ آلفا یا قفل رمزی یا کلید کنترل از راه دور جهت روشن و خاموش کردن دستگاه می‌باشند. همچنین مدارات دزدگیر شامل مدار شارژ باتری جهت قطع شدن برق دستگاه بوده و دارای مدار آژیر می‌باشند و در نهایت دزدگیرها گاهشمار ورود و گاهشمار خروج و گاهشمار آژیر دارند و ممکن است مجهز به تلفن کننده خودکار در هنگام تحریک نیز باشند.

مشخصات فنی دزدگیر گلخانه

کاربرد دزدگیر گلخانه

شما می‌توانید از دزدگیر گلخانه برای حفاظت در مقابل ورود افراد ناشناس به محوطه گلخانه ، انبار و محل بسته بندی محصولات استفاده کنید. اتصالات فلزی گلخانه به علت قیمت بالای آن ها همیشه مورد نظر سارقان بوده است و خواهد بود. شما میتوانید با نصب دزدگیر گلخانه از به سرقت رفتن اتصالات و بخش های فلزی گلخانه خود جلوگیری نمایید.

دزدگیر میتواند به گونه ای طراحی شود که به هنگام حرکت دادن تجهیزات گلخانه مانند فن ها ، هیتر ها و سایر تجهیزات مکانیکی به شما هشدار داده شود یا با به صدا در آوردن آژیر به فراری دادن سارق کمک کند.

مزایای بسیاری برای دزدگیر گلخانه وجود دارد که از مهم ترین آنها می توان به آرامش ذهنی که برای گلخانه دار ایجاد می گردد اشاره نمود. نصب دزدگیر در گلخانه باعث می شود تا فرد اطمینان داشته باشد که در صورتی که فردی بخواهد به صورت غیر مجاز وارد هر قسمتی از گلخانه گردد امکان اطلاع به اطرافیان و پلیس توسط دزدگیر وجود داشته و خطری وی را تهدید نخواهد کرد. همین آرامش ذهنی باعث می شود تا کشاورز حاضر به صرف هزینه جهت خرید دزدگیر باشد و در اسرع وقت اقدام به خرید و نصب دزدگیر گلخانه نماید.

از دیگر فوایدی که برای نصب دزدگیر گلخانه وجود دارد تحت پوشش قرار گرفتن بیمه در صورت وقوع سرقت از محل مورد نظر می باشد. در بسیاری از کشورها این قانون وجود دارد که شرکت های بیمه تنها در صورتی اقدام به پرداخت خسارت حاصل از سرقت می نمایند که فرد از دزدگیر در مکان مورد سرقت استفاده کرده باشد.

دزدگیرهای گلخانه می توانند به سنسورهای دود نیز تجهیز شده و در صورتی که میزان دود بیش از حد نرمال شود سیستم به حالت فعال در آمده و شروع به هشدار نماید. در واقع می توان این گونه بیان کرد که دزدگیرگلخانه علاوه بر پیشگیری از وقوع سرقت می توانند در جلوگیری از آتش سوزی نیز نقش داشته باشند.

شاید نظر شما این باشد که دزدگیر گلخانه تنها در مواردی کاربرد دارد که سرقت صورت گرفته و سارق وارد ساختمان شده است. اما این تصوری غلط بوده و بسیاری از سارقین هنگامی که دزدگیرها را در محلی مشاهده می کنند از انجام سرقت جلوگیری کرده و به این ترتیب آمار سرقت ها تا حد زیادی کاهش می یابد.

در دزدگیرهای جدید امکان کنترل کردن از راه دور گلخانه وجود داشته و می توان در مواقعی که در گلخانه حضور ندارید نیز اقدام به کنترل اوضاع نموده و اطرافیان را از خطر آگاه سازید.

 

نوشتن دیدگاه