آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

 • بهترین کود برای رشد زاموفیلیا

  یکی از محبوب­‌ترین گیاهان آپارتمانی زاموفیلیا است. این گیاه به واسطه مقاومت بالای خود در شرایط آپارتمانی شناخته می­‌شود. همچنین به‌ خاطر ظاهر زیبای...

 • گل مناسب دستشویی در فنگ شویی

  فنگ شویی برای هر محیطی ایده ­ای دارد. چیدمان منزل و بخش‌­های مختلف آن حتی سرویس بهداشتی نیز در فنگ شویی پیش بینی شده­ است. در چیدمان بر اساس فنگ...

 • گیاهان چهار فصل باغچه ای

  داشتن یک باغچه یا بالکن سرسبز و پرگل در فصل‌های سرد سال، باعث می‌شود تا شما بهار را در این فصل‌ها به خانه خود بیاورید. برخلاف تصور عموم مردم، نوعی...

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

کارخانه فن گلخانه

فن گلخانه ای از مهم ترین ملزومات و تجهیزات گلخانه به حساب می آید. وجود فن برای تهویه و یکنواخت کردن هوای گلخانه الزامی است. همچنین، یک فن گلخانه با خنک کردن دمای هوای داخل گلخانه، از وارد شدن آسیب به گیاهان جلوگیری به عمل می آورد. با توجه به اهمیت فن گلخانه در سلامت و رشد گیاهان گلخانه ای، کارخانه های زیادی بر سر ساخت فن گلخانه با کیفیت با یکدیگر رقابت دارند.

هدف یک کارخانه فن گلخانه، ساخت فن های مجهز و با کیفیتی است که بتوانند در عین گردش هوا به خروج گرد و غبار و رطوبت اضافی کمک کنند. نصب فن گلخانه نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. در صورتی که اصول نصب فن های گلخانه ای به خوبی رعایت نشود، سیستم سرمایشی و گرمایشی گلخانه نمی تواند در زمان مناسب فعال گردد. این موضوع چه در زمستان و چه در تابستان می تواند مشکل ساز باشد.

اهمیت استفاده از فن گلخانه ای

به طور معمول، دمای یک گلخانه باید بین 10 تا ۲۲ درجه ثابت نگه داشته شود. مقدار این دما بر اساس نوع محصول و موقعیت جوی تعیین می گردد. در صورت گرم شدن بیش از حد دمای داخل گلخانه، گیاهان به شدت آسیب خواهند دید.

اهمیت استفاده از فن گلخانه ای

لازم است بدانید که عدم وجود یک فن گلخانه ای مناسب باعث افزایش دمای گلخانه حتی در فصل زمستان خواهد شد. افزایش گرما و رطوبت در فضای گلخانه نیز پوسیدگی گیاه یا از بین رفتن محصولات گلخانه ای را در بر خواهد داشت.

از مهم ترین مزایای استفاده از فناوری گلخانه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کنترل سطح رطوبت موجود در فضای گلخانه
 • انتقال گرد و غبار و آفت به خارج از فضای گلخانه
 • بهبود سطح دی اکسید کربن
 • تهویه هوای داخل گلخانه
 • یکنواخت کردن دمای هوا در فضای گلخانه

تولید کننده فن گلخانه

 وجود یک فن مناسب در هر گلخانه، نقش مهمی در افزایش بازده گلخانه خواهد داشت. یک تولید کننده یا کارخانه فن گلخانه موظف است تا فن های گلخانه ای با بهترین کیفیت و کامل ترین طراحی را به مصرف کننده ارائه دهد. به طور کلی، کارخانه فن گلخانه باید از بهترین مواد برای ساخت فن گلخانه استفاده کند. همچنین، طراحی فن گلخانه باید به گونه ای باشد تا بیشترین بازده را ارائه دهد. برای مثال یک فن گلخانه دمنده باید بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن، بیشترین هوا و گرد و غبار را از محیط داخل گلخانه به بیرون هدایت کند.

هرچه کیفیت مواد سازنده یک فن گلخانه بالاتر باشد، قیمت آن فن نیز بیشتر خواهد بود. از سوی دیگر، میزان بازدهی فن گلخانه نقش بسزایی در تعیین قیمت آن خواهد داشت.

تولید کننده فن گلخانه

ساخت فن گلخانه

هدف از نصب فن گلخانه ای، تهویه وگردش هوا است. به طوری که دمای داخل و میزان رطوبت موجود در فضای گلخانه به حد استاندارد برسد. سیستم سرمایشی و گرمایشی گلخانه به گونه ای تعبیه می شود که بتواند به صورت اتوماتیک دمای فضا را ثابت نگه دارد. ساخت فن گلخانه ای یک کار تخصصی است که باید توسط کارشناسان این امر انجام گیرد. در صورتی که کیفیت ساخت فن گلخانه چندان قابل توجه نباشد، بازده گلخانه به شدت کاهش پیدا می کند. زیرا فن گلخانه نقش موثری بر تنظیم درجه حرارت گلخانه، خروج گرد و غبار و آفات به بیرون از فضا، بهبود گرده افشانی گیاهان و رساندن هوای تازه به آن ها خواهد داشت.

ایجاد وقفه و اختلال در هر یک از این امور می تواند بازده گیاهان و کیفیت محصولات گلخانه ای را تحت تاثیر قرار دهد. فن گلخانه با تهویه مناسب هوا، به عملکرد بهینه سیستم سرمایشی و گرمایشی کمک خواهد کرد. در واقع، گردش صحیح هوا در داخل گلخانه باعث می شود تا اندازه گیری های دما و رطوبت دقیق تر انجام گیرد. در نتیجه، هیتر و جت فن گلخانه ای یا سیستم خنک کننده در زمان مناسب خود فعال خواهند شد.

تناسب فن گلخانه با مساحت محیط

تناسب فن گلخانه با مساحت محیط

نکته مهمی که باید به آن دقت کنید، رعایت تناسب مساحت گلخانه با ظرفیت خنک کنندگی و تهویه فن گلخانه ای خواهد بود. یعنی هر چه مساحت گلخانه وسیع تر باشد، از فن های بزرگتری باید استفاده شود. البته می توان با نصب تعداد مشخصی از فن هایی با اندازه متوسط در قسمت های مختلف گلخانه، به گردش هوا و یکنواخت کردن دمای فضای داخل گلخانه کمک نمود.

انتخاب بهترین برند فن گلخانه ای

در حال حاضر تعداد زیادی کارخانه فن گلخانه در رقابت شدیدی با یکدیگر به سر می برند. برای انتخاب بهترین فن گلخانه لازم است کلیه مشخصات مربوط به هر یک از فن های تولیدی این کارخانه ها را با دقت بررسی نمایید. این نکته را در نظر داشته باشید که فن گلخانه نقش بسزایی در کسب نتیجه مطلوب از برپایی یک گلخانه خواهد داشت. بنابراین نوع طراحی، جنس مواد سازنده و میزان بازده از مهم ترین فاکتورهایی هستند که باید در هنگام خرید فن گلخانه ای به آن ها دقت نمایید. در دانشنامه گلخانه شما می توانید اطلاعات بیشتری درباره انواع فن گلخانه‌ای به دست آورید.

نوشتن دیدگاه