آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

تابلو هوشمند گلخانه

امروزه شیوه های سنتی کشاورزی در داخل ایران، امکانات مورد نیاز جهت ایمنی غذایی، فراهم نمودن کسب و کار و صادر نمودن تولیدات کشاورزی را ایجاد نخواهد کرد و این امر مختص ایران نیست، چون با افزایش شمار جمعیت در دنیا، احتیاجات انسان زیادتر شده و به وهله تازه ای گام نهاده است. در این رابطه، به منظور صرفه جویی در مصارف آب و انرژی و ازدیاد تولیدات کشاورزی، صنعت گلخانه شکل گرفته است. گلخانه ها محوطه های به نسبت کوچکی هستند که پتانسیل فراهم نمودن وضعیت بهینه برای پرورش گیاهان در موقعیت های آب و هوایی متفاوت و فصل های مختلف را دارا می باشند. امروزه این شرایط بهینه را از طریق سامانه های اتوماتیک و هوشمندی فراهم کرده اند.

یکی از این سامانه ها تابلو هوشمند گلخانه است که ما در این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی ها و توانمندیی های آن آشنا کنیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

تابلو برق گلخانه هوشمند

تابلو برق هوشمند سامانه ای است که به منظور برآوردن نیاز صاحبان گلخانه برای فراهم کردن شرایط مورد نیاز رشد گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم خیلی از نیازمندی های گلخانه را مطابق با وضعیت اقلیمی منطقه استقرار گلخانه بررسی می کند و فضای داخل گلخانه را به شکلی بهینه مدیریت می کند.

تابلو برق گلخانه هوشمند

در فضای گلخانه ضروری است که نیازهای محیطی مثل نور، نمناکی و دما برای پرورش محصولات مرغوب حد متعادلی داشته باشند، با استفاده از این سیستم دیگر نیازی نیست که فرد کارشناس به طور مداوم وضعیت دما و رطوبت و سرعت باد را بررسی کند و شخصا اقدام به فراهم نمودن شرایط مناسب کند. افزون بر این، تابلو هوشمند گلخانه این امکان را فراهم می کند صاحب گلخانه بتواند از فاصله دور به صورت آنلاین وضعیت گلخانه را زیر نظر داشته باشد.  در ایام سرد سال در زمان غروب خورشید بستن دریچه ها در زمان مناسب از هدر رفت حرارت جذب شده از نور خورشید جلوگیری می کند و در فصل گرم سال با به وجود آوردن رطوبت مناسب به وسیله سامانه فوگر، تهویه و دریچه رطوبت بهینه برای پرورش گیاهان را فراهم و اضافه آن را با خروج در زمان مناسب مطابق با شرایط محیطی خارج گلخانه اعمال می کند.

از این طریق از به وجود آمدن بیماری های قارچی و اختلالات دمایی جلوگیری به عمل می آید. افزون بر این در سامانه تابلو هوشمند میزان سرعت فن ها قابل بررسی و مدیریت است. همه این قابلیت ها به وسیله حسگرهایی که در بخش های مختلف گلخانه کار گذاشته شده اند شناسایی می شوند و دستورات ضروری برای رفع نیازهای گلخانه از طریق سیستم تابلو هوشمند ارسال خواهد شد.

تابلو برق گلخانه هوشمند

مشخصات فنی تابلو سیستم هوشمند گلخانه

 در تابلو هوشمند کنترل، حسگرها اصلی ترین نقش را بر عهده دارند، به همین علت در این سیستم ها سنسورهایی با  بالاترین دقت و سرعت نصب شده اند. همچنین امکان کارگذاری  سنسورهای تخصصی در این سامانه نیز وجود دارد. مزیت اصلی سنسورهای دیجیتالی این است که از قابلیت کالیبره اتوماتیک برخوردار هستند و به صورت مدام دمای حسگر و دمای ورودی به سامانه مورد بررسی قرار می گیرد و دیگر لازم نیست که به صورت دستی کالیبره گردد. از طریق ترانسمیتر افزون بر اینکه این امکان وجود دارد که حسگر را در فاصله زیاد از تابلو هوشمند کار گذاشت، از ایجاد نویز در سامانه نیز ممانعت به عمل می آید. به وسیله LED  این امکان وجود دارد که محل نصب حسگر را به آسانی پیدا کرد و نیز می توان از سلامت نشانگر سیم ارتباطی حسگر مطلع شد.

ماژول مراقب حسگرها از آنها در مقابل اتصالی کابل های برق و نوسانات برقی حفاظت می کند و می تواند به شکل سخت افزاری حسگرها را خطایابی نماید و به مدیریت اطلاع دهد. همه حسگرها به شکل وایرلس با قابلیت برد ۱۰۰۰ متر و سرعتی برابر با بی سیم با توانایی نشان دادن دیتای تشخیصی در مکان نصب حسگر قابلیت ارائه دارند افزون بر این از طریق نمایشگر صنعتی لمسی کار گذاشته شده روی دستگاه شرایط بخش های مختلف گلخانه قابل بررسی و مدیریت خواهد بود. با استفاده از سامانه هشدار تابلو هوشمند گلخانه این امکان وجود دارد که از رخدادهایی مانند آتش سوزی و... آگاهی یافت و اقدام به برطرف نمودن خطرات کرد. علاوه بر این سامانه هشدار گویای آن مشکل به وجود آمده به صورت هشدار صوتی به مدیریت ارسال می گردد همچنین متن هشدار و ساعت دقیق شکل گیری مشکل را می توان روی نمایشگر مشاهده نمود.

تابلو برق گلخانه هوشمند

افزون بر این قابلیت ها، چنانچه پیام هشدار به  دست کاربر نرسد ماژول اقدام به برقراری تماس با مدیریت خواهد کرد. از دیگر توانایی های تابلو هوشمند گلخانه می توان به قابلیت متصل شدن آن به اینترنت، قابلیت مدیریت و تنظیم آن در هر مکان به صورت آنلاین، نمودار گیری آنلاین و امکان بروز رسانی نرم افزار از فاصله دور را نام برد. این سامانه به صورت خودکار تمام رخدادها و وضعیت ها را به شکل نمودار و بدون هر گونه محدودیت ضبط می کند و قابلیت وصل فلش مموری به منظور انتقال نمودارها و مشاهده آنلاین تمام نمودارها و نیز قابلیت تغییر نمودارها به شکل فایل اکسل را دارد. در ادامه مقاله تجهیزات گلخانه ای تحت کنترل سامانه تابلو هوشمند گلخانه را به شما معرفی خواهیم نمود.

 • کنترل پنجره های سقفی
 • سامانه مدیریت گرمایش (رادیاتور، کوره هوای گرم)
 • سامانه کنترل تهویه و پد
 • سامانه فوگر (مه پاش)
 • سامانه مدیریت فن های چرخشی (فن سیرکوله)
 • سامانه مدیریت آبیاری و کوددهی
 • شید درونی (ایجاد سایه و ذخیره انرژی)
 • شید بیرونی (سایه انداز)
 • سامانه مدیریت نور مصنوعی (روشنایی)
 • سامانه مدیریت دریچه پد (رولاپ پد)
 • سامانه کنترل آبپاش سقف (روف اسپرینکل)
 • سامانه گوگرد سوز
 • سامانه دی اکسید کربن ساز
 • سامانه مدیریت روشنایی سالن
 • سامانه خروجی تحت کنترل کاربر

مشخصات فنی تابلو سیستم هوشمند گلخانه

سخن پایانی

در این مطلب به توضیح مشخصات فنی و کاربردهای تابلو هوشمند گلخانه پرداختیم. این سامانه یکی از تجهیزات کارآمد گلخانه است که نقش بسیار مهمی در مدیریت شرایط اقلیمی گلخانه ها دارد. امروزه بسیاری از فعالیت های گلخانه ای  در جهان به صورت اتوماتیک و خودکار انجام می شود که باعث شده است محصولات کشاورزی بیشتر تولید شوند و تأثیر بسزایی در میزان صادارت خارجی نیز داشته باشند.

نوشتن دیدگاه