آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

سیستم کنترل دمای گلخانه

گلخانه های پیشرفته و نوین از فضاهایی به شمار می آیند که برای بالا بردن میزان تولیدات خود لازم است توجه بسیاری به مدیریت آن ها اختصاص داده شود. به همین دلیل به منظور بالا رفتن رشد محصولات گلخانه ضروری است که عوامل مهمی از جمله دما و رطوبت آن به طور مداوم کنترل شود. طرح ریزی دقیق و مرتب نقش مهمی در رشد گیاهان گلخانه ای دارد. امروزه تکنولوژی به کمک صاحبان گلخانه ها آمده و سامانه کاملا پیشرفته ای برای تنظیم دمای گلخانه و کنترل رطوبت آن ابداع کرده است. سامانه کنترل دما و رطوبت جزء ساز و کارهایی محسوب می‌ شود که در جهت هوشمند سازی گلخانه بسیار کارآمد است.

بکارگیری حسگرهای تنظیم رطوبت و کنترل دمای گلخانه در محوطه های کشت قارچ و اقسام گلخانه های صنعتی و نوین این امکان را به وجود می آورد که سرپرست گلخانه به آسانی بر نحوه رشد و پرورش گیاهان کشت شده نظارتی بهینه داشته باشد، انتخاب بهترین سیستم کنترل دمای گلخانه کمی سخت و چالش برانگیز است. با این حال در این متن قصد داریم به بررسی کامل این موضوع بپردازیم. در صورتی که شما نیز با این مشکل مواجه هستید، ما را تا پایان این متن همراهی نمایید.

بهترین سیستم کنترل دمای گلخانه کدام است؟

بهترین سیستم کنترل دمای گلخانه کدام است؟

همانطور که اشاره شد تنظیم و پایش رطوبت و دمای گلخانه قابلیت بسیار زیادی بر بهتر شدن رشد گیاهان گلخانه ای دارد. با دقت نظر به این مورد مهم به منظور بالا بردن راندمان رشد تولیدات گلخانه ای ضروری است که رطوبت و دمای داخل فضای گلخانه همیشه در حد مناسب و متعادلی حفظ شود. این تجهیزات این قابلیت را دارند که گیاهان را در مقابل صدمات ناشی از نوسانات دما و رطوبت حفظ نمایند. سیستم کنترل دمای گلخانه تجهیزاتی مفید و مدرن محسوب می شوند که به صاحبان گلخانه این قابلیت را می دهند که برای پایش درست دما از فناوری جدید استفاده کنند. در پایش دمای گلخانه و سامانه کار گذاشته شده تعدادی حسگر با دقت زیادی این توانایی را ایجاد می کنند که دمای محیط گلخانه و نمناکی مورد سنجش قرار گیرد. به هر میزان که دقت سیستم کنترل دمای گلخانه بیشتر باشد، مشاهده خواهید کرد که گیاهان و محصولات گلخانه از نظر کیفیت و کمیت پیشرفت قابل ملاحظه ای خواهند داشت.

سیستم کنترل دمای گلخانه می تواند همه فاکتورهایی که جهت رویش گیاهان تاثیرگذار هستند را مورد سنجش قرار دهد. بعد از درج اطلاعات مهم در این زمینه شرح کار در اختیار کارفرما قرار خواهد گرفت. اگر خطای ریزی در اندازه دمای گلخانه به وسیله حسگرها مشاهده شود، همه اعمال لازم برای رفع این مشکل انجام خواهد گرفت. تمام مؤلفه ها به صورت منظم و با دقت زیاد به سرپرست گلخانه ارائه خواهند شد.

بهترین سیستم کنترل دمای گلخانه کدام است؟

همانطور که اطلاع دارید در طی شبانه روز و نیز در طول ماه های مختلف سال دما به طور مکرر دارای نوساناتی است. بنابراین به دلیل اینکه افت دما یا بالا رفتن آن سبب ممانعت از رشد بهینه گیاهان کشت شده می شود ضروری است که از سیستمی کاردان به منظور حفاظت از دما و رطوبت استاندارد گلخانه استفاده کنید. در زیر به انواع سیستم کنترل دمای گلخانه اشاره خواهیم کرد و در نهایت بهترین نوع از آن را به شما معرفی خواهیم نمود.

استفاده از عایق جهت کنترل دمای گلخانه

عایق بندی و بکارگیری پوشش مناسب از راه هایی به شمار می آید که قادر است میزان بالایی از انرژی را در فصول گرم و سرد سال در فضای گلخانه مورد حفاظت قرار دهد.

نصب فن

در این روش به صورت منظم و باقاعده فن هایی روی دیوار کار گذاشته می شود که هوای گلخانه را به طور مداوم به گردش درآورند. بکارگیری فن در روزهای گرم سال سبب می شود که هوای داخل گلخانه به طور مناسب خنک شده و گرما افت کند. پخش یکپارچه هوای گرم در روزهای سرد سال نیز سبب می شود که گلخانه گرم بماند و شرایط دمایی مطلوب باشد.

بکارگیری دستگاه فوگر

دستگاه فوگر یا مه پاش با متصل شدن به لوله کشی آب شهری دائما در فضا مه خنکی را به وجود می آورد و سبب تعدیل هوای گرم تابستان می شود.

استفاده از عایق جهت کنترل دمای گلخانه

بکارگیری پد سلولزی

این پدها معمولاً در ورودی گلخانه کار گذاشته می شوند و به علت رطوبتی که دارند هوای گرم را به خود جذب می کنند و دمای هوا را کاهش می دهند.

نصب ونت یا هواکش

هواکش ها سبب خارج نمودن دی اکسید کربن زائد در محیط گلخانه می شوند و به این وسیله وضعیت دمایی گلخانه متعادل می شود.

بکارگیری هیتر

برای گرم نمودن فضای گلخانه نور خورشید کافی نیست و باید از لوازمی مثل هیتر نیز کمک گرفت. این هیترها انواع مختلفی دارند که از جمله آن ها می توان به هیتر برقی، هیتر گازی، هیتر همرفتی و هیتر آب داغ اشاره کرد.

بکارگیری کمپوست در فضای گلخانه

کمپوست یا کود گیاهی نه تنها باعث تقویت گیاهان می شود. بلکه موجب ایجاد حرارت در محیط گلخانه هم خواهد شد. ترکیبات کمپوست هنکامی که در معرض تجزیه شیمیایی قرار می گیرند ایجاد گرما می کنند.

نصب پوشال و پنکه

این ساز و کار در مناطق با رطوبت پایین بکار گرفته می شود و به این صورت است که در یک سوی گلخانه پوشال نمناک و در سوی دیگر پنکه نصب می شود که هنگام عبور باد از پوشال ها هوا خنک شود.

استفاده از عایق جهت کنترل دمای گلخانه

به وجود آوردن سایه در گلخانه

با به کار بردن یک پوشش پارچه ای در سقف گلخانه می توان در این فضای سایه ایجاد کرد و جذب نور خورشید را کاهش داد.

سیستم گرمایش موضعی در گلخانه

این روش به وسیله بخاری های منفرد و پراکنده در قسمت های خاصی از گلخانه اجرا می شود که البته سبب گرم شدن همان محدوده نصب خواهند شد.

استفاده از سیستم هوشمند کنترل دما و رطوبت گلخانه

یک سامانه هوشمند قابل کنترل است که می تواند مقدار دقیق دما و رطوبت گلخانه را مورد سنجش قرار دهد. این دستگاه به علت هوشمند بودن امکان برنامه ریزی دارد و می تواند سیستم های حرارتی و برودتی داخل گلخانه را به شکل بهینه و با دقت بالا تنظیم و کنترل کند.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب گفته شده شما می توانید بر حسب شرایط محیطی گلخانه خود، یکی از روش های کنترل دمای را در فضای گلخانه خود بکار ببرید. اما به نظر می رسد که با توجه به پیشرفت انواع فناوری ها بهترین روش کنترل دمای گلخانه استفاده از سیستم کنترل دمای گلخانه هوشمند است. کنترل هوشمند دمای گلخانه روشی بسیار کارآمد و مطلوب در مدیریت دما محسوب می شود.

نوشتن دیدگاه