آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

نحوه نصب فن و پد در گلخانه

شاید در نگاه اول نصب فن کاری سخت و پیچیده به نظر برسد. اما در حقیقت اگر مراحل نصب به درستی انجام گیرد، کار چندان دشواری نخواهد بود. در این مقاله از دانشنامه گلخانه به صورت جامع و قدم به قدم نحوه نصب فن و پد در گلخانه مورد بررسی قرار می گیرد. اگر قصد نصب فن گلخانه را دارید، تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

0 تا 100 نصب فن و پد در گلخانه      

در این قسمت به بررسی 0 تا 100 نحوه نصب فن و پد در گلخانه می پردازیم. مراحل ذکر شده را با دقت و توجه کافی انجام دهید. تنها پنج مرحله ساده برای نصب کامل فن و پد وجود دارد. مراحل را به ترتیب انجام دهید. هر پنج قدم برای نصب کامل، ضروری به شمار می روند.

 • مرحله اول – تعبیه فن

پس از مشخص کردن مکان مورد نظر، فن را در محفظه جایگذاری کنید. موتور فن باید در قسمت بالا قرار گیرد. حتما حفره تخلیه آب فن را باز بگذارید. آب به الکتروموتور فن آسیب می زند. بنابراین طوری فن را نصب نمایید که آب باران به این الکتروموتورها آسیبی وارد نکند.

 • مرحله دوم – تراز کردن دمپر

فاصله دمپر و دیوار در نصب اهمیت زیادی دارد. دمپر باید حدود شانزده سانت از سطح دیوار بالاتر باشد. دقت نمایید که برای نصب فن از فشار استفاده نکنید؛ چرا که شاید فن آسیب ببیند. اگر فن وارد دریچه نشد، تنها کاری که باید انجام داد بزرگ تر کردن دریچه است.

 • مرحله سوم – تراز کردن توری

نحوه نصب فن و پد در گلخانه کار پیچیده ای نیست. با این حال در این کار توجه به نکاتی ریز لازم و ضروری است. در این مرحله از نصب باید توری هواکش را با دیوار هم تراز کنید. در صورتی که قادر به انجام این کار نشدید باید نصب فن را مجددا از سر بگیرید. تراز بودن توری و دیوار نشان دهنده نصب دقیق فن ها است.

 • مرحله چهارم – اضافه کردن فوم

وقتی فن را درون دریچه قرار می دهید، فاصله ای بین این دو ایجاد می شود. برای از بین بردن این فاصله باید از درزگیرهای پلاستیکی یا فوم استفاده کنید. این کار باعث ثابت شدن فن در درون دریچه خواهد شد. اگر فوم بزرگ تر از اندازه لازم بود می توانید به کم کردن اندازه آن اقدام کنید.

 • مرحله پنجم – سیم کشی

سیم کشی الکتروموتورها مرحله آخر در بررسی نحوه نصب فن و پد در گلخانه به شمار می رود. انجام این کار دقت زیادی می خواهد. غیراصولی بودن سیم کشی فن می تواند عواقب جبران ناپذیری چون سوختن موتور را به همراه داشته باشد. برای همین خاطر می توانید این مرحله را به برق کار بسپارید.

0 تا 100 نصب فن و پد در گلخانه      

نکات قابل توجه در طراحی سیستم فن و پد گلخانه

در طراحی سیستم های سرمایشی و خنک کننده باید به نکات مهمی توجه نمود. در نگاه اول ممکن است این موارد ابتدایی و غیر مهم تلقی شوند، اما همین نکات ساده می توانند در نتیجه کار تاثیر بسزایی بگذارند. برای استفاده و نصب فن و پد حتما به موارد ذکر شده در قسمت زیر دقت نمایید.

 • به دمای لازم و مورد نیاز گلخانه توجه کنید.
 • میانگین دمای محل احداث گلخانه را در فصول مختلف سال بررسی نمایید.
 • شدت تابش آفتاب از نکاتی است که در هنگام نصب باید به آن توجه شود.
 • اهمیت میزان رطوبت هوا را دست کم نگیرید.
 • ارتفاع گلخانه از سطح دریا در نصب فن و پد بسیار حائز اهمیت است.
 • قبل از نصب میزان بلوک مورد نیاز و همچنین پوشال ها را تعیین نمایید.

نکات قابل توجه در طراحی سیستم فن و پد گلخانه

محل نصب فن در گلخانه

تمام نکات مهم در نحوه نصب فن و پد در گلخانه مورد بررسی قرار گرفت. قبل از انجام تمامی این مراحل باید بتوان مکانی مناسب برای نصب فن ها پیدا کرد. توصیه می کنیم که برای افزایش بازده فن ها آن ها را به سمت بادهای موسمی نصب کنید. فن ها به هیچ وجه نباید باد را به سمت یکدیگر به جریان درآورند. بنابراین در نصب آن ها به این نکته توجه فرمایید.

برای جایگذاری فن و پد به این نکته توجه داشته باشید که فن ها در یک سمت و پدها در سمتی دیگر قرار می گیرند. فاصله لازم بین این دو دستگاه بر اساس معیارهایی تعیین می شود. این فاصله می تواند بین ۴۰ تا ۶۰ متر باشد. به طور کلی می توان گفت که نکات زیر در تعیین محل نصب و فاصله فن و پد تاثیرگذار هستند.

 • ابعاد گلخانه
 • نوع محصول و قدرت تحمل آن

در این مقاله از وب سایت دانشنامه گلخانه به بررسی نحوه نصب فن و پد در گلخانه پرداختیم. انجام این کار با چند قدم ساده امکان پذیر است. برای نصب حتما به محل قرارگیری فن و پد دقت نمایید. در وب سایت دانشنامه گلخانه می توانید دانش و معلومات روز دنیا درباره گلخانه را مطالعه کنید. در صورت تمایل از سایر صفحات سایت بازدید فرمایید.

 

نوشتن دیدگاه