آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

چگونه بیماری حسن یوسف را درمان کنیم؟!

حتما شما هم تا به حال گل حسن یوسف را دیده اید. این گل دارای ظاهر بسیار جذاب، کیفیت بالا و مقاومت بسیار خوبی در شرایط مختلف است. با این حال این دلیل نمی شود که گیاه حسن یوسف شما هیچ گاه دچار مشکل نشود و شما نیز آن را به حال خود رها کنید. بیماری حسن یوسف می تواند برای شمایی که به گل و گیاه علاقه مند هستید و می خواهید گیاهان خودتان را سالم نگه دارید، دغدغه بسیار زیادی باشد. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با نحوه درمان بیماری های حسن یوسف آشنا کنیم تا بتوانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بیماری های حسن یوسف را درمان کرده و از زیبایی گیاه خودتان نهایت لذت را ببرید.

مشکلات و بیماریهای گل حسن یوسف که باید آن ها را بشناسید   

گل حسن یوسف یکی از گل های جذاب برای ما ایرانیان است. این گل را می توان به شرط رعایت شرایط نگهداری در محیط های داخل یا خارج از خانه نگهداری کرد. اگرچه گیاه حسن یوسف جزء گیاهان مقاوم است و به ندرت دچار مشکل می شود، اما به هر حال شناخت بیماری حسن یوسف و نحوه درمان آن نیز به شما برای نگهداری اصولی‌تر این گیاه کمک خواهد کرد. در ادامه به انواع بیماری های حسن یوسف اشاره می کنیم.

چرا حسن یوسف بی حال می شود؟    

اگر احساس می کنید حسن یوسف شما بی حال شده است و دیگر آن شادابی همیشگی را ندارد، باید به دنبال دلیل بروز این مشکل باشید. گاهی اوقات برگ های حسن یوسف به شدت بی حال می شوند و حتی ساقه ها نیز دچار مشکل می گردند. دلیل بروز چنین مشکلی خشک شدن بیش از حد گیاه و نیاز به آب آن است. گاهی اوقات هم آبیاری زیاد باعث بی حالی حسن یوسف می شود. کمبود نور نیز می تواند باعث بی حالی گیاه شود و در مقابل آن، نور بیش از حد نیز این گیاه را بی حال می کند. پایین بودن دمای محل نگهداری از حسن یوسف یکی دیگر از دلایل بی حال شدن این گیاه می باشد.

چرا حسن یوسف بی حال می شود؟    

محو و کم رنگ شدن برگ های حسن یوسف

اگر به حسن یوسف علاقه مند هستید و می خواهید که رنگ برگ های این گیاه همیشه شاداب و خوش رنگ بمانند، باید به محو و کم رنگ شدن برگ های این گیاه توجه کنید. حتما برای شما پیش آمده که در یک مغازه یک گل حسن یوسف خوش آب و رنگ ببینید، ولی حسن یوسف شما برگ های محو و کم رنگی پیدا کرده است.

اگر چنین مشکلی برای گیاه به وجود آمده است و رنگدانه های این گیاه از بین رفته اند، باید به نور حسن یوسف توجه بیشتری کنید. معمولا به دلیل نور کم در محل نگهداری این اتفاق رخ می دهد. پس گیاه خودتان را به یک مکان پرنور منتقل کنید. کمبود ازت در خاک نیز می تواند باعث کمرنگ شدن برگ های حسن یوسف شود که اگر این برگ ها را با ازت تغذیه کنید، این مشکل برطرف خواهد شد.

ایجاد نقاط سوخته روی برگ حسن یوسف

ممکن است برگ های حسن یوسف دارای نقاط سوخته و تیره رنگ روی خودشان باشند و این موضوع باعث شود تا برگ های حسن یوسف زیبایی خود را از دست بدهند. غبارپاشی گیاه حسن یوسف باید در سایه انجام شود. اگر این کار را در آفتاب انجام دادید، منتظر نقاط سوخته روی برگ های حسن یوسف باشید. علاوه بر این موضوع آفتاب مستقیم نیز می تواند باعث بروز چنین مشکلی شود و باید حتما این مورد را نیز مورد بررسی قرار دهید.      

ایجاد نقاط سوخته روی برگ حسن یوسف

قهوه ای شدن برگ ها و سوختن حاشیه آن ها در حسن یوسف          

یکی از انواع بیماری های حسن یوسف که متاسفانه بسیاری از گونه های این گیاه درگیر آن می شوند، قهوه ای شدن نوک برگ ها می باشد. این موضوع به دلیل عدم زهکشی مناسب خاک و گلدان رخ می دهد. اگر گیاه خودتان را غرقابی می کنید، شک نکنید که این مشکل برای شما رخ می دهد. دقت کنید که حتما باید پس از آبیاری، آب اضافی از گلدان خارج شود تا مشکلی برای برگ های گیاه شما به وجود نیاید.

وجود حشرات سفید پنبه مانند روی برگ گیاه حسن یوسف  

حشرات می توانند یکی از آفات رایج در حسن یوسف باشند. اگر می خواهید بیماری حسن یوسف را درمان کنید، باید بدانید که چه نوع حشره ای روی این گیاه قرار گرفته است. حشرات پنبه ای شکل و سفید روی برگ های این گیاه می توانند رایج‌ترین حشراتی باشند که روی حسن یوسف قرار می گیرند. معمولا این حشرات در ابتدا روی اتصال برگ و ساقه پدید می آیند و سپس در جاهای دیگر گیاه شیوع پیدا می کنند.

حشرات سفید پنبه مانند می توانند شیره گیاه حسن یوسف را بمکند و از آن تغذیه کنند. به همین خاطر خیلی سریع می توانند یک حسن یوسف شاداب و جذاب را به یک حسن یوسف بی حال تبدیل کنند. برای رفع چنین مشکلی، می بایست از ترکیبات مفید استفاده کنید. محلول آب، مایع ظرفشویی و الکل می توانند برای رفع حشرات سفید و پنبه ای مانند گیاه حسن یوسف گزینه خوبی محسوب شوند.

این محلول را می توانید در خانه تهیه کنید و سپس روی ساقه ها و برگ های گیاه اسپری نمایید. اسپری را در همه اطراف حسن یوسف انجام دهید و حتی زیر برگ ها را نیز به این محلول آغشته کنید. اگر هر 3 هفته یکبار این کار را تکرار کنید، حشرات سفید و پنبه ای مانند از بین می روند. ولی هنوز تخم های آن ها باقی مانده اند. بهتر است که چند بار این کار را انجام دهید تا آلودگی به طور کامل از بین برود.

وجود حشرات سفید پنبه مانند روی برگ گیاه حسن یوسف  

بلند شدن بیش از حد ساقه حسن یوسف

زیبایی حسن یوسف برای وقتی است که برگ های آن زیاد و پر باشند. بلند شدن بیش از حد ساقه حسن یوسف می تواند میزان پرپشتی این گیاه را به حداقل برساند. اگر حسن یوسف شما جوان است، ولی ساقه آن بیش از حد بزرگ شده؛ باید به نور ناکافی این گیاه شک کنید. همچنین هرس نکردن شاخه های گیاه نیز می تواند دلیلی دیگری برای بروز چنین مشکلی باشد.

برای اینکه بتوانید این بیماری حسن یوسف را درمان کنید، باید هر 1 تا 2 هفته یکبار آن را هرس نمایید. به منظور هرس کردن حسن یوسف، می توانید سرشاخه های این گیاه را بزنید در آب ریشه دار نمایید و دوباره آن را بکارید. اگر گیاه در جایی با نور کافی قرار ندارد، آن را جابجا کنید و در یک مکان پرنورتر (نور غیر مستقیم) قرار دهید.

زرد شدن و ریزش برگ ها (برگها نرم شده و سپس می‌ریزند) 

برگ های حسن یوسف معمولا رنگ سبز و بنفش دارند. اینکه برگ های این گیاه زرد شوند، نشان دهنده این است که این گیاه دچار مشکل و بیماری شده است. اگر چنین مشکلی برای حسن یوسف شما به وجود آمد، حتما آبیاری را کم کنید. در اکثر مواقع آبیاری بیش از حد باعث بروز چنین مشکلی می شود. علاوه بر آن، اگر زهکشی این گیاه مناسب نباشد، احتمال بروز چنین مشکلی وجود دارد.

زرد شدن و ریزش برگ ها (برگها نرم شده و سپس می‌ریزند) 

خشک شدن و ریزش برگ های حسن یوسف

بسیار مهم است که ریزش برگ های حسن یوسف به دلیل خشک شدن آن اتفاق می افتد یا زرد شدن آن. خشک شدن برگ های حسن یوسف معمولا طبیعی است. چرا که برگ های مسن و قدیمی به دلیل سرمای هوا و تغییر فصل می ریزند تا برگ های جدید جایگزین آن ها شوند. ولی اگر شدت ریزش برگ ها زیاد شده است، بهتر است که گیاه را از نظر وجود آفات بررسی کنید. در برخی از مواقع آفات می توانند دلیلی برای ریزش برگ های حسن یوسف باشند.

 

نوشتن دیدگاه