آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

اتوماسیون گلخانه هیدروپونیک

گلخانه های هیدروپونیک در دهه ۸۰ ابداع شدند و در محیط فن آوری کشاورزی تازگی ندارند، اما امروزه به لطف اتوماسیون و کنترل پارامترهای تولید، کاربرد تجاری پیدا کرده اند.
هیدروپونیک اصطلاحی است که در کشاورزی و باغ داری نوین به کار گرفته می شود. Hydroponic مشتق شده از دو بخش Hydro به معنای آب و ponic معادل فعالیت می باشد.
در مقدمه این مقاله از دانشنامه گلخانه بر آنیم نکات فنی سیستم های هیدروپونیک را به روشی ساده درک کنیم. رشد محصولات، شامل فرایندهای متعددی از جمله فتوسنتز است. فتوسنتز شامل سه عامل اصلی آب، نور خورشید و هوا است. در یک مزرعه یا باغ، گیاهان در خاکی رشد می کنند که منبع مواد مغذی آنها است.
امروزه در بیشتر گلخانه ها از سیستم های هیدروپونیک استفاده می شود. با فراهم کردن پایه ای از آب غنی از مواد مغذی، خاک را از سناریو حذف می کند. ریشه گیاهان به محلول غذایی غنی از مواد مغذی دسترسی مستقیم دارند.
گیاهان در کیسه های رشد یا محیطی بدون خاک مانند کوکوپیت برای افزایش جذب کود و آب قرار می گیرند. همچنین از حشرات و بیماری ها در امان هستند. گاهی اوقات مانند سیستم های کشاورزی عمودی هیدروپونیک از هیچ محیط رشدی استفاده نمیشود. در این گونه سیستم ها ریشه های گیاه مستقیماً در سینی های آب قرار می گیرند.
در سیستم رشد هیدروپونیک، محصولات در محلول های آب معلق می شوند. گاهی اوقات، ممکن است در محیط های بدون خاک دیگری مانند پرلیت، پشم سنگ، ورمیکولیت، نارگیل و غیره نیز رشد کنند.

اتوماسیون گلخانه هیدروپونیک

برای ایجاد اتوماسیون گلخانه هیدروپونیک از سنسورهای PH، رسانایی، دما و رطوبت و نور پردازی به منظور به دست آوردن محصولات با کیفیت استفاده میشود. سیستم خودکار گلخانه هیدروپونیک امکان کنترل کامل بر کیفیت آب و مواد مغذی گیاهان را فراهم می کند.
اتوماسیون گلخانه هیدروپونیک را به عنوان سیستمی کامل میتوان برای انجام تمام فعالیت های گلخانه، حساب کرد. تمام مسئولیت های آبیاری، بازیافت آب گلخانه و فرمول های تغذیه متعدد را اتوماسیون گلخانه هیدرویونیک بر عهده دارد. می توان از طریق برنامه های مربوطه، به کلیه فعالیت ها نظارت کرد. این فرایند افزایشی قابل توجه در تولید است.
تنها تفاوت بین گلخانه سنتی و گلخانه هیدروپونیک در روش انتخابی برای رشد گیاه با خاک یا بدون خاک است. بر این اساس، انتخاب سیستم کود دهی مناسب اهمیت زیادی دارد.
باید آن را طوری تنظیم کرد، که آب تمیز و محلول های مغذی کافی برای محصولات گلخانه ای فراهم شود. اتوماسیون گلخانه هیدروپونیک، به پمپ آب، مخزن، کنترل و سیستم پشتیبانی مناسب نیاز دارد. گلخانه هیدروپونیک نیز باید دارای سیستم کنترل نور و تهویه باشد. بنابراین ترکیبی از یک سیستم آبیاری قطره ای هیدروپونیک مناسب و یک سیستم اتوماسیون گلخانه لازم است.
در یک سیستم فعال، از پمپ ها برای گردش محلول های غذایی و تهویه هوا استفاده می شود. سیستم های گلخانه‌ای هیدروپونیک خودکار، بر اساس برنامه زمان بندی و حفظ مقادیر مناسب کود، روش پیشرفته کود دهی به محصولات دارند.
این نظم و کنترل شدگی که در خط آبیاری اتوماسیون وجود دارد، گیاهان را از هر خطری مصون می دارد. محیط گل خانه را هیدراته نگه می دارد و برای تغذیه و تقویت گیاهان و بسیار دقیق عمل می کند.
بسته به اندازه، نوع و ساختار گلخانه می توان مواد مغذی، pH، EC، آبیاری و تخلیه آب را کنترل کرد. در صورت بروز مشکل، سیستم خودکار هشدار داده و امکان دسترسی و مدیریت کلیه امور را از راه دور فراهم می کند.
کاهش هزینه های نیروی کار و صرفه جویی در وقت و هزینه از مزایای اتوماسیون است. شایان ذکر است تعریف برنامه های خودکار، در مصرف کود و مواد مغذی نیز صرفه جویی می کند.

نحوه ی اتوماسیون کردن گلخانه هیدروپونیک

نحوه ی اتوماسیون کردن گلخانه هیدروپونیک

در صورتی که پروسه آبیاری بدون دخالت نیروی انسانی از اول تا آخر، به واسطه دستگاه ها انجام شود، آبیاری اتوماتیک است. برای رسیدن به آبیاری اتوماتیک ابتدا نیاز به نصب تجهیزاتی داریم.
سنسورها و دستگاه هایی برای کنترل دما و رطوبت داخل گلخانه از موارد ضروری هستند. در ابتدا لازم است اپراتور با در نظر گرفتن این اعداد به دست آمده دستور العمل هایی را برای کنترلرها فعال کند. سپس سیستم به صورت خودکار در زمان های تعریف شده شیرهای برقی را باز و بسته می کند.
در سیستم آبیاری اتوماتیک به علت تحت کنترل بودن میزان و زمان آبیاری سلامت گیاه تأمین میشود. بهینه سازی زمان، صرفه جویی در مصرف مقدار آب و کاهش نیروی انسانی از مزایای اصلی محسوب می شود.
شرایط و اقلیم گلخانه به طور کامل سنجیده و به صورت دائمی در سیستم ثبت می شوند. امکان دسترسی بر تغییر فشار و جریان آب از راه دور موجود است. در صورتی که دستگاه از سرویس خارج شود از طریق آلارم اطلاع رسانی میشود. به کمک تایمر می توان برنامه هوشمند آبیاری را مدیریت کرد. این تایمرها به صورت بلوتوث، پیامک یا دیجیتالی در بازار موجود هستند.

مزایای کشت هیدروپونیک

کشت هیدروپونیک در هر آب و هوا و هر فصلی قابل اجراست. این ویژگی سبب اشتغال زایی و تولیدات بیشتر کشاورزی در سر تا سر ایران شده است. این کشت بی نیاز از خاک و آبیاری به صورت مه پاش بسیار مقرون به صرفه است.
در صورتی که بتوان از تکنولوژی روز دنیا استفاده کرد، تولید محصول بهینه می شود. در این راه استمرار فراوان نیاز است. کشت هیدروپونیک یکی از انواع کشت است که در آن از هدر رفت محصول تا حد زیادی جلوگیری می شود.

چرا باید روی اتوماسیون سیستم هیدروپونیک سرمایه گذاری کرد؟
در سیستم هیدروپونیک هر گونه وقفه در آبیاری یا تغذیه می تواند گیاهان را سریع خراب کند. در جایی که ناحیه ریشه در معرض (NFT) قرار دارد، امکان خشک شدن و هدررفتن گیاهان وجود دارد. یک سیستم نظارت خودکار هیدروپونیک تضمین می کند که همه چیز به درستی اجرا می شود.
برای رشد موفق گیاه در عملیات جدید یا فعلی خود، باید روی سیستم های گلخانه ای هیدروپونیک خودکار، همراه با سنسورها و کنترل کننده ها سرمایه گذاری شود. سیستم اتوماسیون مسئولیت مدیریت کوچک ترین جزئیات گلخانه را مرتفع می کند. بنابراین امکان تمرکز روی سایر جنبه های تجارت را برای صاحبان گلخانه ها حاصل می شود.

Hydroponic greenhouses automation 1

سخن آخر
امروزه برای صرفه جویی بیشتر و بازدهی بهتر به جای استفاده از سیستم های سنتی از اتوماسیون گلخانه هیدروپونیک استفاده می کننده. سایت دانشنامه گلخانه برای دسترسی بهتر شما عزیزان کلیه مطالب مرتبط به گلخانه در یک جا جمع آوری کرده است.
شما به راحتی می توانید با مراجعه به سایت دانشنامه گلخانه آگاهی خود در رابطه با گلخانه هارا بالا ببرید.

 

نوشتن دیدگاه