آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

دستگاه کنترل دما و رطوبت هوشمند

سیستم‌های کنترل دما و رطوبت گلخانه در زمینه بهبود محصولات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. یکی از دستگاه‌هایی که کار شما را در مدیریت این عوامل ساده‌تر می‌کند، دستگاه‌های کنترل هوشمند دما و رطوبت هستند. این دستگاه‌ها با استفاده از ماژول‌های کنترلی که درون خود دارند، به سادگی شما را از کنترل متعدد دما و رطوبت گلخانه رها می‌کنند. اما انتخاب این دستگاه‌ها مستلزم داشتن اطلاعات بسیاری است. در ادامه این مقاله به بررسی این دستگاه‌ها و مشخصات فنی اصلی آن‌ها می‌پردازیم. با ما در مجله دانشنامه گلخانه همراه بمانید.

دستگاه کنترل از راه دور دما و رطوبت

دستگاه کنترل از راه دور دما و رطوبت

کنترل دما و رطوبت گلخانه‌ها و مراکز صنعتی تا همین چند دهه پیش یک رویا محسوب می‌شد. بسیاری از محصولات به دلیل نداشتن اطلاعات کافی درباره دما و رطوبت گلخانه، از بین می‌رفتند. اما امروزه ماژول‌هایی به منظور کنترل از راه دور دما و رطوبت وجود دارند که در مراکز مختلف می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.
متداول‌ترین مرکزی که از این ماژول‌ها در آن استفاده می‌شود، گلخانه هاست. این ماژول‌ها در دستگاه‌های مختلف به شکل‌های گوناگونی به کار گرفته می‌شوند. اما نکته مهم، روش کار آن هاست که در بسیاری از ماژول‌ها یکسان است. این ماژول‌ها با ارسال مستقیم دما و رطوبت به تلفن شما، شما را از هر گونه مشکل در گلخانه مطلع می‌کنند.
به طور کلی دستگاه‌های کنترل دما و رطوبت هوشمند به پنج روش کار می‌کنند:

  • نمایش دما و رطوبت روی ال سی دی دستگاه
  • شبکه‌های مبتنی بر IP (شبکه‌های LAN داخلی یا شبکه اینترنت)
  • نمایش در سایت تولید کننده دستگاه
  • نمایش در اپلیکیشنی که تولید کننده به شما ارائه می‌کند
  • دریافت مستقیم پیامک از دستگاه کنترل دما و رطوبت هوشمند

دستگاه کنترل از راه دور دما و رطوبت

هر کدام از این دستگاه‌ها به روش‌های مخلتفی شما را مطلع می‌کنند. بسته به اینکه گلخانه و محل زندگی شما کجاست، روش مناسب شما متفاوت است. البته به یاد داشته باشید که در برخی از دستگاه‌ها می‌توان از چند روش اطلاعات گلخانه را دریافت کرد.
یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دستگاه‌های کنترل دما و رطوبت هوشمند گلخانه‌ای این است که می‌توانید این دستگاه‌ها را با سایر دستگاه‌های هوشمند گلخانه هماهنگ کنید. برای مثال تصور کنید گیاه شما بیش از اندازه در معرض تنش گرمایی بوده است. دستگاه کنترل دما به جای اینکه این موضوع را به شما اطلاع دهد، به سادگی می‌تواند دستگاه‌های خنک کننده را روشن کند. این موضوع در کاهش دخالت‌های انسانی در گلخانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
از سوی دیگر این سیستم‌ها چون به صورت خودکار عمل می‌کنند، در کاهش مصرف انرژی مفید هستند. فراموش نکنید در بحث گلخانه‌ها، بخش بزرگی از هزینه‌ها مربوط به مصرف انرژی است. هرچه گلخانه‌های بزرگتر و متعددتری داشته باشید، افزایش بهره وری انرژی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.
از سوی دیگر گلخانه‌هایی که مجهز به این سیستم‌ها هستند، از انرژی‌های طبیعی نیز بیشتر بهره مند می‌شوند. گلخانه‌ای را تصور کنید که گیاهان در آن احساس سرما می‌کنند. دستگاه با سنسورهایی که درون خود دارد، از این موضوع مطلع شده و پوشش‌هایی که برای جلوگیری از ورود گرما به گلخانه هستند را کاهش می‌دهد. از این رو دیگر نیازی به روشن کردن بخاری‌ها نیست!
در بسیاری از موارد بیماری‌های گیاهان به دلیل تغییر در دما و رطوبت آن‌ها شکل گرفته است. بسیاری از آفت‌ها از این شرایط سود می‌برند. گلخانه‌هایی که از دستگاه‌های کنترل دما و رطوبت هوشمند استفاده می‌کنند، سریعتر از هر زمانی متوجه این آفت‌ها و بیماری‌ها می‌شوند. طبیعی است که سرعت درمان گیاه در این گلخانه‌ها بیشتر است.

دستگاه کنترل از راه دور دما و رطوبت
به طور کلی دستگاه‌های کنترل هوشمند دما و رطوبت، به دنبال ایجاد یک محیط پایدار در طول روز، شب و سال هستند. یعنی در ظهر که رطوبت به شدت کاهش می‌یابد، این دستگاه‌ها تلاش می‌کنند رطوبت گیاه را به مقدار مشخصی برسانند. در شب که رطوبت زیاد و گیاه خنک می‌شود، این دستگاه‌ها به دنبال دمای مناسب گیاه هستند. ایجاد محیط پایدار برای رشد گیاه، اصلی‌ترین دلیل اختراع گلخانه‌ها به شمار می‌رود.

مشخصات فنی دستگاه کنترل دما و رطوبت هوشمند

به دنبال خرید هر دستگاهی که باشید، پیش از خرید باید بدانید بهترین دستگاه کنترل دما و رطوبت هوشمند باید چه مشخصاتی داشته باشد. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با اصلی‌ترین مشخصات فنی که باید به آن دقت کنید آشنا کنیم. با ما همراه بمانید.
تعداد ورودی‌ها و خروجی‌های دستگاه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. دستگاهی که دارای خروجی‌های متفاوت مناسب کولر، هیتر، فن هیتر رطوبت و… باشد، بهتر از سایر دستگاه‌ها می‌تواند گلخانه شما را مدیریت کند. به همین نسبت ورودی‌های دستگاه نیز باید متناسب باشند. ورودی‌ها برای دریافت اطلاعات به کار گرفته می‌شوند.
جریان مورد استفاده دستگاه نکته بعدی است که باید به آن توجه کنید. بسیاری از دستگاه‌ها نمی‌توانند با جریان‌های بالا کار کنند. برای استفاده از این دستگاه‌ها باید به دنبال خرید کنتاکتور باشید. این موضوع ممکن است هزینه‌های بیشتری برای شما به همراه داشته باشد.

مشخصات فنی دستگاه کنترل دما و رطوبت هوشمند
تعداد کارکردهای همزمان دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی از دستگاه‌های هوشمند تنها توان کنترل دما را دارند. این موضوع به تعداد و نوع سنسورهای دستگاه بستگی دارد.
روشی که دستگاه شما را از دما و رطوبت گلخانه مطلع می‌کند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شما باید در هر زمان از شبانه روز بتوانید با دستگاه ارتباط بگیرید. روش‌هایی که مبتنی بر حضور شما در محل هستند، این روزها کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند. این دستگاه‌ها قدیمی‌تر و در نتیجه ضعیف‌تر هستند.
گارانتی و برند تولید کننده از جمله دیگر مشخصات فنی دستگاه‌های کنترل دما و رطوبت هوشمند است که باید به آن دقت داشته باشید. هرچه از برند معتبرتری استفاده کنید، اطمینان شما بیشتر خواهد بود. از سوی دیگر برندهای معتبر محصولات خود را با مدت گارانتی بیشتری ارائه می کنند.
نصب این دستگاه‌ها نیاز به تخصص و تبحر کافی دارد. از این رو توصیه مجله ما این است که از شرکت‌هایی خرید کنید که نصب این دستگاه را به صورت رایگان برای شما انجام می‌دهد.
اگر به دنبال کنترل دما و رطوبت گلخانه خود هستید، راه‌های سنتی دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بهره مند شوید. اما فراموش نکنید استفاده از دستگاه‌های کنترل هوشمند مزایای بسیاری دارد که در صورت انتخاب روش سنتی، از آن‌ها محروم خواهید شد. اما برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه نیز می‌توانید مجله دانشنامه گلخانه را دنبال کنید.

نوشتن دیدگاه