آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

 معرفی 16 گل تزئینی برای نگهداری در گلخانه و آپارتمان

 خوشبختانه امروزه نگهداری از گل‌های تزئینی در گلخانه و آپارتمان به سادگی امکان‌پذیر است. با وجود امکانات جدید و همچنین بدون توجه به شرایط آب‌وهوا و تغییرات فصلی، گل‌های زینتی گلخانه‌ای و آپارتمانی در طول سال به خوبی رشد می‌کنند. انواع مختلفی از گل‌ها وجود دارند که می‌توانید با کمترین هزینه آن‌ها را در گلخانه پرورش دهید.

 بهترین گل‌ها برای رشد در گلخانه

در این قسمت، نمونه‌هایی از گل‌های زینتی و زیبا را به شما معرفی می‌کنیم. هر یک از این گیاهان تزیینی را می‌توانید در آپارتمان یا گلخانه خود نگهداری نمایید.

آبوتیلون (Abutilon) افرای گل‌دار

برگ‌های این گیاه مانند درخت افرا است. این گیاه گل‌های آویخته زنگوله‌ای شکل و رنگارنگی (سفید، زرد کم‌رنگ، قرمز و مرجانی) دارد. ظاهر گل‌های این درخت، نیمه‌گرمسیری و چشم‌نواز هستند. مراقبت از این گیاه زینتی آسان است. ابوتیلون همیشه شاد و باطراوت است و تقریبا از اواخر بهار تا اولین سرمای شدید زمستان، بدون توقف رشد می‌کند. شکوفایی این درخت به اندازه‌ای است که گاهی حتی برای سال بعد نیز بزرگ‌تر و قوی‌تر می‌شود. افرای گل‌دار شباهت زیادی به گل ختمی و گل چای ترش دارند.

گل زینتی آکالیفا نیمه استوایی (Acalypha hispida)

گیاه اکالیفا به صورت درختچه‌ای مملو از گل‌های رشته‌ای آویخته به رنگ قرمز اناری است. این درخت در طول سال سبز می‌ماند.

گل زینتی آکالیفا نیمه استوایی (Acalypha hispida) 

اگر در شرایط آب‌وهوایی مناسب نگهداری شود، ارتفاع آن تا 4 متر و عرض آن نیز تا 2.5 متر رشد می‌کند. ظاهر برگ‌های این گل زینتی، به شکل قلب با حاشیه‌های دندانه‌دار است که بر روی ساقه‌های آن می‌ایستند. اگر این گیاه را به طور مستمر هرس کنید، می‌توانید آن را در گلدان‌های کوچک نیز به راحتی پرورش دهید.

گل زینتی آشیانتوس (Aeschynanthus)

گیاهی زینتی و گلخانه‌ای  از خانواده شکرپاره (Gesneriaceae) است که بومی مناطق گرمسیری آسیا و استرالیا است. این گیاه گل‌های قرمز یا نارنجی بلند و لوله‌ای شکل دارد که شبیه به رژ لب هستند. به همین دلیل، به نام آشیانتوس یا گل رژ لب نیز معروف است.

 آشیانتوس گیاهی همواره ‌سبز است که می‌تواند به طول 1 تا 3 متر برسد. برگ‌های آن بیضی وار، نوک‌تیز و چرمی هستند. گل‌ها در دسته‌های کوچک جمع شده و از یک کاسبرگ قرمز یا نارنجی و یک گلبرگ لوله‌ای شکل تشکیل می‌شوند.

 مراقبت و نگهداری از این گل در گلخانه آسان است و در شرایط مختلف رشد می‌کند و در بهار و تابستان گل می‌دهد.

سوسن آفریقایی (Agapanthus)

 سوسن آفریقایی گیاهی زینتی و گل‌دار از خانواده لیلی (Liliaceae) است. این گل، بومی مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری آفریقا است. سوسن آفریقایی به دلیل گل‌های آبی یا سفید بزرگ و زیبای خود که شبیه لاله هستند، به نام گل عشق نیز معروف است.

سوسن آفریقایی (Agapanthus) 

 ارتفاع سوسن آفریقایی 60 تا 90 سانتی‌متر می شود. برگ‌های آن عریض و سبز تیره هستند. گل‌های قیفی شکل بزرگ از 6 تا 12 گلبرگ آبی یا سفید تشکیل شده‌اند. نگهداری از این گل بسیار آسان بوده و در شرایط مختلف، به خصوص در گلخانه، به خوبی رشد می‌کند. این گیاه به آبیاری متوسط و نور غیرمستقیم نیاز دارد.

گل زینتی اگاپتس (Agapetes)

 گیاهی زینتی گل‌دار و رنگین از خانواده خلنگیان (Ericaceae) است. اگاپتس از مناطق هیمالیا و آسیای جنوب شرقی است. این گیاه، گل‌های قرمز، نارنجی یا زرد لوله‌ای شکلی دارد که به صورت  خوشه‌های معلق از ساقه قرار گرفته‌اند.

ارتفاع این گل زینتی همیشه سبز، به یک تا سه متر نیز می‌رسد. برگ‌های آن کوچک، بیضی شکل و چرمی هستند. گل‌ها در غلاف‌های آویزان جای گرفته و از یک کاسبرگ قرمز، نارنجی یا زرد و یک گلبرگ لوله‌ای شکل، تشکیل شده‌اند. اگاپتس در تابستان و پاییز گل می‌دهد.

گل تزئینی آلاماندا (Allamanda)

 گیاه آلاماندا از خانواده Apocynaceae بومی آمریکای جنوبی است. این گیاه زینتی، گل‌های زرد رنگ و معطری به شکل شیپور دارد و  به نام آلاماندا یا گل شیپوری معروف است.

گل تزئینی آلاماندا (Allamanda) 

آلاماندا گیاهی همیشه سبز است که می‌تواند به ارتفاع 2 تا 5 متر برسد. برگ‌های آن بیضی وار، اما باریک و نوک‌تیز هستند. گل‌های کوچک تکی و دوتایی از یک کاسبرگ زرد و یک گلبرگ لوله‌ای شکل، تشکیل شده‌اند. این گیاه به نور زیاد غیرمستقیم و آبیاری و رطوبت متوسط نیاز دارد. آلاماندا در تابستان و پاییز گل می‌دهد.

گل زینتی مروارید یا عسل (Alyssum)

 این گیاه تزئینی از خانواده آلیوزیناسه (کلم سانان) است که بومی مناطق مدیترانه‌ای است. این گیاه گل‌های معطر شیرین سفید، زرد یا صورتی رنگ دارد که دسته‌های کوچک کروی و تو پر آن در انتهای غلاف گل جمع شده‌اند و به نام آلیوژین یا گل عسل معروف است.

آلیوژین گیاهی است که می‌تواند به ارتفاع 10 تا 20 سانتی‌متر برسد و سطح زمین را می‌پوشاند. برگ‌های آن کوچک، بیضی‌شکل و سبز روشن هستند.  این گیاه به نور زیاد غیرمستقیم و آبیاری و رطوبت متوسط نیاز دارد و در تابستان و پاییز گل می‌دهد.

گل تزئینی آنیگوزانتوس (Anigozanthos)

این گیاه از خانواده شکرپارگان (Haemodoraceae) است که بومی جنوب غربی استرالیا است. گل‌های لوله‌ای و مخملی این گیاه، ترکیبی از رنگ های قرمز، نارنجی، قهوه ای یا زرد است و بسیار  شبیه پنجه کانگورو هستند. 

گل تزئینی آنیگوزانتوس (Anigozanthos) 

آنیگوزانتوس همیشه سبز است که می‌تواند به ارتفاع 1 تا 2 متر برسد. برگ‌های آن باریک و بسیاربلند و سبز تیره هستند. گل‌ها در خوشه‌های کوچک متراکم شده و از چهار گلبرگ تشکیل شده‌اند. رشد این گیاه در شرایط مختلف بسیار خوب است.

گل زینتی آنتوریوم (Anthurium)

گل زینتی آنتوریوم از خانواده گل شیپوریان (Araceae) است که بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است. این گیاه گل‌های قرمز، صورتی، سفید، زرد یا بنفش قلبی شکل با پرچم زرد دارد و به همین دلیل به نام آنتوریوم یا گل قلبی معروف است.

آنتوریوم همیشه سبز است و می‌تواند به ارتفاع 60 تا 90 سانتی‌متر برسد. برگ‌های آن بزرگ، بیضی شکل و سبز تیره و چرمی هستند. نگهداری از این گل راحت و آسان است؛ زیرا در برابر سرما بسیار مقاوم بوده و بسیار ماندگار است.

گل زینتی آفلاندرا (Aphelandra)

این گیاه از خانواده گل شیپوریان (Araceae) و بومی آمریکای جنوبی و برزیل است. برگ‌های آن نوک تیز، بسیار پهن به رنگ سبز تیره هستند. رگه‌های سفید آن‌ها شبیه راه‌راه‌های یک zebra و به صورت زیگزاگ از وسط برگ به سمت بیرون امتداد دارند. به همین دلیل، به آن آفلاندرا یا گل گورخری می‌گویند. گل‌های آن کوچک، سفید یا زردرنگ هستند. آفلاندرا گیاهی است که می‌تواند به ارتفاع 1 تا 2 متر برسد. این گل یکی از زیباترین گیاهان زینتی و آپارتمانی محسوب می‌شود.

گل زینتی آفلاندرا (Aphelandra) 

گل زینتی آردیسیا (Ardisia)

 گیاهی گلدار و همیشه سبز از خانواده میرسناسه (Myrsinaceae) و بومی مناطق شرق آسیا و استرالیا است. این گیاه به دلیل داشتن میوه‌های قرمز، روشن و معطر خود که به شکل توت هستند، به نام آردیسیا یا توت کریسمس معروف است و در تابستان و پاییز میوه می‌دهد.

آردیسیا گیاهی است که می‌تواند به ارتفاع 1 تا 2 متر برسد. برگ‌های آن کوچک، بیضی شکل و سبز تیره هستند. نگهداری این گل راحت و آسان است و عمر بسیار طولانی دارد و پس از 3 سال به بلوغ می‌رسد.

گل تزئینی آریستولوشیا (Aristolochia)

گل پیپ از خانواده آریستولوشیاسه (Aristolochiaceae) و بومی مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری جهان است.  گل‌های این گیاه، پهن و قلبی شکل شبیه  لوله‌های تنباکو هستند؛ بنابراین به نام آریستولوشیا یا گل پیپ معروف است.

آریستولوشیا گیاهی همیشه سبز است که می‌تواند به ارتفاع 3 تا 6 متر برسد. برگ‌های آن بزرگ و قلبی ‌شکل است که در انتها تیز شده و سبزرنگ هستند. اگر این گل در شرایط مناسبی نگهداری شود، تقریبا به 50 سانتی‌متر نیز خواهید رسید.

گل تزئینی آسکلپیاس (Asclepias)

گیاهی علفی، گل‌دار، سمی از خانواده آسکلپیاداسه (Asclepiadaceae) و بومی مناطق گرمسیری و نیمه‌گرمسیری جهان است. این گیاه، گلبرگ‌های پنج‌تایی چتری برعکس و ریز به رنگ قرمز تیره دارد  که شبیه خون هستند؛ به همین دلیل، به نام آسکلپیاس یا گل خون معروف است. این گل بسیار شبیه بومادران است و شاخه‌های آن بسیار ضخیم است.

گل تزئینی آسکلپیاس (Asclepias) 

آسکلپیاس گیاهی یک‌ساله یا چند ساله است که می‌تواند به ارتفاع 1 تا 2 متر برسد. برگ‌های آن کوچک، باریک و بلند و سبز هستند.

گل تزئینی بانکسِیا (Banksia)

این گل نمونه‌ای از گیاهان گلدار و در معرض انقراض از خانواده شکرپاره سانان (Proteaceae) و بومی استرالیا است. این گیاه به چوب کبریت بانکسیا نیز معروف است. بانکسیا گیاهی همیشه سبز است که می‌تواند به ارتفاع 1 تا 10 متر برسد. برگ‌های آن بلند و باریک خاردار هستند و به‌صورت متناوب روی ساقه قرار گرفته‌اند. خوشه‌های گل، مخروطی شکل بوده و در رنگ‌های زرد تا قرمز متغیر است. میوه‌های بانکسیا سخت و چوبی هستند و به شکل مخروط در کنار هم قرار دارند.

گل زینتی دم اسبی (BEAUCARNEA)

گل لیندا یا دم اسبی، بومی مناطق نیمه بیابانی جنوب شرقی مکزیک است و برگ های بلند و باریک، نوک تیز به شکل دم اسب از ساقه آویخته می‌شوند. پایه گل لیندا به شکل پیاز است و بسیاری از مردم آن را به عنوان گل تزئینی در آپارتمان نگهداری می‌کنند.

به طور کلی این گیاه، به شکل درختچه با ساقه‌ای ضخیم و پایه‌دار است و آب را در قسمت تحتانی خود ذخیره می کند و در برابر خشکسالی بسیار مقاوم است.  

گل زینتی دم اسبی (BEAUCARNEA) 

گیاه میگو (بلوپرون) یا ناوک

این گیاه زینتی، درختچه‌ای بسیار زیبا و همیشه سبز، متعلق به خانواده آگانتاسه و بومی مکزیک است. گل آذین‌های آن به صورت خوشه‌های معلق با ترکیبی از رنگ‌های سفید، قرمز و زرد است. برگ‌های آن نیز تخم‌مرغی شکل و نرم بر روی هم قرار می‌گیرند.

این گیاه تزئینی در تمامی فصول سال به غیر از زمستان گل می‌دهد و گلبرگ‌های سنبله‌ای آن به شکل میگو خم شده و آویزان هستند. مراقبت و نگهداری از این گیاه باید با‌ دقت انجام شود. در‌این صورت عمر آن 10 الی 20 سال خواهد بود.

نتیجه گیری
در این مقاله بر آن شدیم تا تعدادی از گل‌های زیبای آپارتمانی را به شما معرفی کنیم. شما می‌توانید بر اساس سلیقه خود، این گل‌ها را انتخاب کرده و در محیط آپارتمان و گلخانه از آن‌ها نگهداری نمایید.

نوشتن دیدگاه