آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

معرفی 20 تا از محبوب ترین درختچه های آپارتمانی

اکثر مردم معمولا علاقه‌ی زیادی به داشتن یک گیاه آپارتمانی دارند. نگهداری گیاهان مختلف در آپارتمان باعث آرامش بیشتر و طراوت بخشیدن به دکور خانه می‌شود. همه‌ی ما معمولا در خانه‌مان انواع گیاهان کوچک و بزرگ مختلف را داریم و از آن‌ها مراقبت می‌کنیم. با این‌حال کمتر افرادی پیدا می‌شوند که بخواهند یک درخت کامل و درست حسابی درون آپارتمان خود داشته باشد. این موضوع به این دلیل است که نگهداری یک درخت درون آپارتمان‌های کوچک معمولا امری غیر ممکن و غیر عقلانی به نظر می‌آید.

 اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و صنعت کشاورزی و گلخانه‌ای این امر اصلا غیر ممکن نیست. دلیل این امر این است که با دستکاری و ایجاد تغییرات ژنتیکی مدل‌های درختچه‌ی کوچک‌تر و سازگارتری تولید شده‌اند که می‌توانند در عین حال که یک درخت بالغ هستند، درون فضای خانه زنده بمانند و گاهی میوه هم بدهند. با این‌حال توجه کنید که محیط طبیعی این درخت‌ها در خانه نیست و بهتر است که از افراد متخصص در نگهداری از این درختچه‌ها کمک بگیرید. بهتر است که اگر می‌توانید درون آپارتمان خود محیطی طبیعی برای این درختچه‌ها تدارک ببینید. در این مطلب از سایت دانشنامه گلخانه تلاش می‌کنیم بیست مدل از این درختچه‌های فوق‌العاده، مانند فیکوس، یوکا، شامادورا و بنجامین را به شما معرفی کنیم.

بیست مدل از بهترین درختچه‌ها برای نگهداری در آپارتمان

در این بخش انواع مختلفی از گیاهان و درختچه‌هایی که می‌توانید در آپارتمان و محیط‌های کوچک نگهداری کنید را به شما معرفی می‌کنیم. برخی از این درختچه‌ها بسیار مقاوم و منعطف هستند و خود را با انواع آب و هوا وفق می‌دهند، برخی دیگر اما گیاهانی کمیاب و گران قیمت هستند که به زمان و هزینه‌ی زیادی برای نگهداری نیاز دارند. بنابراین اگر برای اولین بار تصمیم به نگهداری یک درختچه گرفته‌اید، بهتر است از نمونه‌های مقاوم‌تر شروع کنید.

فیکوس لیراتا، اولین درختچه از درختچه آپارتمانی

گیاهی است با برگ‌های سبز تیره که در لبه‌های برگ حالتی مواج دارد. این گیاه ساقه‌هایی بلند دارد که ریشه‌ هوایی دارند. فیکوس‌ها به طور طبیعی در مناطق گرم و مرطوب رشد می‌کنند. فیکوس لیراتا معمولاً به عنوان یک گیاه آپارتمانی برای تزئین داخل منازل و محیط‌های داخلی استفاده می‌شود. این گیاه به نور متوسط نیاز دارد و می‌تواند در شرایط دمایی معتدل تا گرم داخلی رشد کند.

درختچه‌های مرکبات

 درختان مرکبات شامل نارنگی، لیمو، نارنج و پرتقال هستند. آنها برگ‌هایی سبز تیره دارند و میوه‌ می‌دهند. مرکبات معمولاً در مناطق گرم و معتدل رشد می‌کنند و نیاز به نور زیاد و آبیاری منظم دارند. این درختچه‌ها معمولا به راحتی در گلخانه‌ها پیدا می‌شوند و اصلا سخت گیر نیستند!

فیکوس بنجامین، یکی از زیباترین و حساس‌ترین درختچه های خانگی

یکی از زیباترین گیاهان خانگی است که برگ‌های بزرگ و سبز تیره دارد. این گیاه نیازمند نور متوسط تا روشن و آبیاری منظم است. این فیکوس معمولا به دلیل داشتن شاخه‌های چوبی شبیه به درخت و با داشتن ارتفاع بین هشتاد تا صد سانتی‌متر، موردعلاقه‌ی کسانی است که گیاهان بزرگ را دوست دارند.

بیست مدل از بهترین درختچه‌ها برای نگهداری در آپارتمان

فیکوس الاستیکا

 گیاهی با برگ‌های بزرگ، سبز تیره و گوشتی است. این گیاه نوعی گران‌تر از فیکوس‌ها است که می‌تواند تا کم‌تر از یک متر رشد کند. توجه کنید که نگهداری از فیکوس‌ها به هزینه و زمان زیادی نیاز دارد و بهتر است که در محیطی با نور کم قرار بگیرند. با این‌حال قرار دادن فیکوس پشت پنجره باعث سوختن برگ‌ها می‌شود. پس در نگهداری از این گیاه این موضوع را هم لحاظ کنید.

درخت موز، هم فال و هم تماشا

 زیبایی درخت موز معمولا همیشه با جنوب کشور و مناطق مرطوب به ذهن ما می‌آید. این گیاه در مناطق گرم و مرطوب رشد می‌کند و نیاز به نور زیاد و آبیاری منظم دارد. با این‌حال شما می‌توانید با ساخت یک محیط مصنوعی گرم و مرطوب، درخت موز را در خانه‌تان نگهداری کنید. این درخت معمولا تا یک متر و نیم یا دو متر رشد می‌کند. توجه کنید این درخت به مکمل‌ها و هزینه‌ی نسبتا زیادی برای نگهداری نیاز دارد.

کاج مطبق، از جمله زیباترین درختچه های آپارتمانی

 کاج مطبق نمونه‌ای کوچک‌تر از درخت کاج است که معمولا میوه نمی‌دهد. این درخت حالت طبقه طبقه دارد و برگ‌های آن سوزنی شکل هستند. گیاه کاج مطبق شرایط خیلی خاصی برای نگهداری ندارد و در محیط‌های مختلف رشد می‌کند. با این‌حال بهتر است که هرازگاهی از کودهای مناسب برای این گیاه استفاده کنید، آن را در محیطی با نور زیاد نگهدارید. آبیاری این گیاه کاملا منظم باشد. همچنین شما می‌توانید از کودهای پتاسیم و نیتروژن برای تغذیه‌ی گیاه استفاده کنید.

شفلرا

 شفلرا یک گیاه سبز با برگ‌های گرد و ضخیم است. این گیاه نیازمند نور متوسط تا زیاد و آبیاری منظم است. شفلرا معمولاً در داخل منازل و محیط‌های داخلی قرار می‌گیرد و به هوای سرد حساس است. این گیاه عاشق هوای مرطوب است و ممکن است که نیاز باشد، برای رطوبت رسانی به آن از دستگاه بخار سرد استفاده کنید. برای آبیاری این گیاه بهتر است که خاک آن همیشه مرطوب باشد.

یوکا

گیاهی است با برگ‌های ضخیم که به صورت عمودی و مستقیم از ساقه رشد می‌کنند. یوکا دارای برگ‌هایی با رنگ سبز روشن و لبه‌های تیز است. این گیاه در شرایط نوری متوسط تا روشن و آبیاری معتدل رشد می‌کند. این گیاه حالتی نخل‌گونه دارد و برای دکورهای سنتی و مدرن بسیار مناسب است.

یشم، از جمله درختچه های آپارتمانی با نگهداری آسان

 گیاهی با برگ‌های کوچک، گرد و سبز است. این گیاه بسیار لطیف و کوچک می باشد و معمولا به آبیاری زیاد واکنش نشان می‌دهد. این گیاه معمولا تا بیشتر از سی سانت ارتفاع ندارد و حالتی شبیه بن سای دارد. دمای هوای مناسب برای این گیاه بین هجده تا بیست و چهار درجه‌ی سانتیگراد است. این گیاه را بهتر است که در نزدیکی پنجره نگهداری کنید و آن را زیاد آبیاری نکنید.

بیست مدل از بهترین درختچه‌ها برای نگهداری در آپارتمان

درخت پول، یکی از خاص‌ترین درختچه های خانگی

 درخت پول یا پاچیرا یکی از گیاهان خانگی و تزئینی محبوب است. دلیل نامگذاری این درخت به نام پول، این است که این درخت به عنوان یک نماد ثروت و خوشبختی شناخته می‌شود و باور قدیمی‌ای وجود دارد که باعث ثروتمند شدن افراد می‌شود. این گیاه باید همیشه خاکش مرطوب باشد اما نباید ریشه‌های آن در آّب غرق شوند. می‌توانید برای این‌کار درون زیر گلدانی آب بریزید و بگذارید که گیاه از این آب استفاده کند.

نخل بانو

 نخل بانو یک گونه‌ی درختی است که در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری یافت می‌شود. این درخت با ساقه‌های بلند و رسیده و برگ‌های بزرگ و شکوفه‌های زیبا یک منظره رویایی را به ارمغان می‌آورد. نخل بانو به دلیل ظاهر خاص و زیبایی که دارد، معمولاً در پارک‌ها، باغ‌ها و فضای سبز شهری کاشته می‌شود. درخت بانو را می‌توان در خانه و در محیطی کنترل شده نگهداری کرد و آن را جزئی از دکور خانه دانست.

درخت اژدها

 درخت اژدها یا درخت نخل دراگون یا ماداگاسکار، یک گونه‌ی درختی منحصر به فرد است که در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری یافت می‌شود. این درخت با ساقه‌های باریک و برگ‌های بزرگ ظاهری اصیل و جذاب دارد. همچنین این درخت را می‌توان درون گلدان و در خانه نگهداری کرد. توجه کنید که اگر می‌خواهید یک درخت بزرگ داشته باشید، بهتر است که از همان ابتدا نوع بالغ و بزرگ این درخت را خریداری کنید زیرا چند سال رشد این درخت به طول می‌انجامد.

شامادورا الگانس، از جمله درختچه های آپارتمانی مقاوم به نور کم

شامادورا الگانس یکی از گونه‌های درختچه‌های آپارتمانی است که  به نور کم مقاوم است و در شرایط نامساعد نیز رشد می‌کند. این درختچه دارای ساقه‌های ریشه‌ای و برگ‌های سوزنی و تیره است. شامادورا الگانس معمولا برای تزیین داخلی و خارجی ساختمان‌ها و محیط‌های آپارتمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این درخت که از خانواده‌ی نخل‌ها است، به صورت چندتایی خریده می‌شود و ساقه‌ی بسیار ظریفی دارد. توجه کنید که به شامادورا زیاد آب ندهید زیرا در برابر آبیاری زیاد بسیار حساس و آسیب‌پذیر است.

نخل پرشکوه

 نخل پرشکوه یا راونیا ریولاریس یک گونه‌ی درختی نخل است که در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری خشک یافت می‌شود. این درخت ساقه‌های بلند و نخل‌گونه و برگ‌هایی بزرگ و قدرتمند دارد. درخت نخل را می‌توان در شرایط مختلفی نگهداری کرد. بهتر است از انواع کودهای مخصوص این درخت برای نگهداری آن در آپارتمان استفاده کنید.

بیست مدل از بهترین درختچه‌ها برای نگهداری در آپارتمان

درخت ساقه ذرتی (دراسنا بلالی)

 درخت ساقه ذرتی یا دراسنا بلالی یک گونه‌ی درختی است که در مناطق مختلف یافت می‌شود این گیاه برگ‌های تیز و عمودی دارد که در لبه‌ها حالتی موج دار دارند، به طوری که برگ‌های این درخت شبیه غلاف روی ذرت است. این گیاه بومی مناطق گرم است و به سرمای هوا حساس است. شما می‌توانید این گیاه بزرگ را درون خانه و حتی در تابستان، در بالکن نگهداری کنید.

نخل پروانه

 نخل پروانه یا اریکا یکی از گونه‌های درختچه‌های آپارتمانی است که به دلیل شکل منحصر به فرد برگ‌هایش، ظاهری زیبا و جذاب دارد. این درختچه دارای ساقه‌های بلند و برگ‌های بزرگ و تقسیم شده است که شبیه به بال پروانه هستند، از همین رو هم به آن نخل پروانه می‌گویند. نخل پروانه به دلیل ظاهر خاص و ظرافت برگ‌هایش، معمولاً در دکوراسیون مدرن بسیار استفاده می‌شود. این نخل به نسبت سایر گونه‌های نخل نیاز کم‌تری به آب دارد اما نیاز است که هر چند وقت یکبار به آن کود آهن یا کود مخصوص نخل بدهید.

پورنج، از جمله درختچه های آپارتمانی که می‌تواند میوه نیز بدهد

 پورنج یکی از گونه‌های درختچه‌های آپارتمانی است که می‌تواند به صورت درختچه یا درخت بزرگ رشد کند. این درختچه دارای ساقه‌های بلند و برگ‌های بزرگ و شکوفه‌های قرمز رنگ است. این گیاه جذاب از خانواده‌ی مرکبات و پرتقال به حساب می آید، به همین دلیل پورنج علاوه بر ظاهر زیبا و جذابی که دارد، می‌تواند میوه‌های خوراکی نیز تولید کند. این گیاه کمیاب و معمولا نگهداری از آن کمی مشکل است.

برگ بو

 برگ بو یکی از گونه‌های درختچه‌های آپارتمانی است. این گیاه را معمولا به دلیل داشتن برگ‌هایی خوراکی که از آن‌ها ادویه تهیه می‌کنند، می‌شناسند. این درختچه دارای ساقه‌های بلند و برگ‌های فراوان است. برگ بو معمولا رشدی سریع و زیاد دارد و گاهی تا ده متر هم رشد می‌کند. با این‌حال شما می‌توانید نمونه‌های کوچک‌تر این گیاه را در آپارتمان و خانه‌ی خود نگهداری کنید.

بیست مدل از بهترین درختچه‌ها برای نگهداری در آپارتمان

گواوا

 درختچه گواوا یک گونه درختچه میوه‌ای است که برگ‌های سبز تیره و براق دارد. این گیاه در اصل در مناطق گرمسیری و جنوبی کشور رشد می‌کند و میوه‌هایی با پوست سبز و گوشت قرمز و شیرین دارد. میوه گواوا باعث ایجاد انرژی و تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود و به عنوان یک منبع غنی از ویتامین C شناخته می‌شود. این درختچه نیاز به آبیاری منظم و خاک با زهکشی خوب دارد.

نخل لیندا، آخرین درختچه از لیست درختچه های آپارتمانی

 نخل لیندا در سال‌های اخیر بسیار طرفدار پیدا کرده است. این نخل یکی از گونه‌های درختچه‌های آپارتمانی است که شاخه‌های آن به صورت خمیده و برگ‌های طولانی و باریک دارد. این نخل دارای یک ساقه‌‌ی چوبی است که در بالا به برگ‌های‌ آن متصل هستند. نخل لیندا در فضاهای داخلی بسیار محبوب است و مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید این گیاه فوق‌العاده را در آپارتمان خود بدون هیچ دردسری نگهداری کنید و از زیبایی آن لذت ببرید.

داشتن یک اکوسیستم طبیعی و کوچک درون خانه برای خیلی از افراد بسیار رویایی و لذت بخش است. افراد زیادی تلاش می‌کنند با زندگی کردن در یک خانه‌ی ویلایی این نیاز را برطرف کنند. این‌ افراد معمولا در خانه‌ی خود انواع درخت‌ها و گیاهان را نگهداری می‌کنند. با این‌حال با مدرن‌تر شدن جامعه و از بین رفتن شکل سنتی خانه‌ها، داشتن خانه‌ای با حیاط و درخت‌های بزرگ کمی دشوار است. در این شرایط است که درختچه‌های بسیار جذاب به نظر می‌رسند. درختچه‌های کوچک در واقع انواع کوچک شده‌ی درختان بزرگ‌اند که برای محیط‌های کوچک طراحی شده‌اند. در این مطلب سایت دانشنامه گلخانه تلاش کردیم که بیست نوع مختلف و زیبا از این درختچه‌ها را به شما معرفی کنیم.

 

نوشتن دیدگاه