آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

معرفی کامل گل ادریسی یا هورتانسیا| روش‌های نگهداری در خانه

 گل ادریسی یکی از زیباترین درختچه‌ها و گیاهان زینتی رنگارنگی است که خریداران زیادی دارد و در مهمانی‌ها، عروسی‌ها و جشن‌ها برای تزیین فضا و محیط بسیار عالی است. بسیاری از علاقه‌مندان به گل‌وگیاه از گل ادریسی در آپارتمان و خانه خود نگهداری می‌کنند. در این مقاله به معرفی کامل گل ادریسی یا هورتانسیا خواهیم پرداخت.

 معرفی گل ادریسی یا هورتانسیا

 گل ادریسی یا هورتانسیا (Hydrangea) متعلق به جزایر بومی کشور ژاپن است و به نام گل هفت‌رنگ نیز شناخته می‌شود و در مناطق سرد بهتر رشد می‌کند. برگ‌های آن پهن و به ‌صورت دندانه‌ای و نوک‌تیز است. شکوفایی گل‌های رنگارنگ ادریسی در فصل بهار آغاز می‌شود و در رنگ‌های آبی، بنفش، سفید، صورتی هستند و به دلربایی جلوه می‌کنند و زیبایی مسحورکننده آن بیننده را به وجد می‌آورد. گونه‌های مختلفی از گل هفت‌رنگ وجود دارد:

  • گل ادریسی برگ درشت (bigleaf) یا ماکروفیلا (macrophylla)
  • گل ادریسی لطیف (smooth)
  • گل ادریسی پانیکل (panicle)
  • گل ادریسی برگ بلوطی (oakleaf)

هورتانسیا در بهار و تابستان گلدهی بسیار زیادی دارد و با شروع فصل پاییز به خواب می‌رود. معمولاً گلخانه‌ها از اواسط زمستان این گیاه را برای گلدهی عید نوروز آماده می‌کنند تا شکوفا شود. گل ادریسی برای کادو دادن و ابراز محبت بسیار مناسب است به همین دلیل بسیاری از مردم آن را به یکدیگر در مناسبت‌های خاص مانند تولد، نامزدی، عروسی و غیره هدیه می‌دهند. شکوفه‌های ادریسی برای پوست حساسیت‌زا هستند؛ بنابراین قبل از تماس دست با آنها دقت کنید.

 معرفی گل ادریسی یا هورتانسیا

روش‌های نگهداری در خانه

خوشبختانه نگهداری از گل ادریسی در خانه و آپارتمان بسیار راحت است و نیاز به آبیاری منظم و هرس سالیانه دارد. بدین ترتیب شما گلی بسیار شاداب از شکوفه‌های فراوان ادریسی دارید که بسیار دلربا و لذت‌بخش است.

گل هفت‌رنگ را می‌توانید به ‌صورت درختچه‌های زینتی، گلدانی و حتی در باغچه و حیاط پرورش دهید. به‌ عنوان ‌مثال گل ادریسی پانیکل به ‌صورت بوته‌ای در محیط بیرون از خانه به‌ خوبی رشد می‌کند و باغبان‌های هنرمند آن را هرس می‌کنند و به شکل درختچه‌های تزیینی در می‌آورند. در برخی موارد نیز این گیاه به‌صورت رونده روی دیوار یا جلوی در ورودی بسیار تماشایی و چشم‌نواز است و همچنین نگهداری از آنها در گلدان با گل‌های توپی پر و رنگارنگ فضای دلپذیری را به محیط خانه هدیه می‌کند.

  • نور

گل هورتانسیا آفتاب‌ دوست است و در بهار و تابستان بهتر است که آن را زیر نور خورشید در قسمتی که سایه کمی هم دارد بگذارید؛ در فصل تابستان نباید در معرض شدید نور خورشید قرار گیرد با شروع فصل پاییز آن را در فضای باز و جلوی آفتاب بگذارید. در فصل سرما بهتر است که گلدان را به داخل خانه منتقل کنید و در نور غیرمستقیم قرار دهید.

  • دما

گل ادریسی در فصل سرما گلدهی خود را آغاز می‌کند و در فضای گلخانه‌ای با دمایی بین ۱۵ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری می‌شود. در فصل بهار دمای هوا بین ۱۶ تا ۱۷ درجه برای رشد این گیاه مطلوب است. در زمستان بهتر است که روی گل را در محیط خارج از خانه با نایلون بپوشانید تا به آن آسیب نرسد و اگر به ‌صورت گلدان است آن را به داخل منزل منتقل کنید تا دچار سرمازدگی نشود.

روش‌های نگهداری در خانه

  • تغذیه و کوددهی

گیاه هورتانسیا کود متعادلی لازم دارد و چنانچه به آن زیاد کود بدهید باعث سوختن ریشه‌های این گل می‌شوید و این گیاه از بین خواهد رفت. چنانچه نیتروژن را به ‌اندازه مناسبی به خاک برسانید برگ‌ها و گل‌های زیادی به شما می‌دهد. کودهای حیوانی و کمپوست نیز برای رشد ادریسی خوب است؛ زیرا خاک به‌ خوبی تغذیه می‌شود و رطوبت را در خود نگه می‌دارد. توصیه می‌شود از کودهای ارگانیک کمپوست استفاده کنید و به‌اندازه ۵ سانتی‌متر از کود را اطراف ریشه و خاک بریزید.

  • آبیاری

گل هفت ‌رنگ آب زیادی می‌طلبد تا پرطراوت بماند اگر محیط زهکشی خاک ماسه‌ای است در فصل گرما زود خشک می‌شود و دقت کنید که آبیاری آن همیشه منظم صورت بگیرد. البته از یاد نبرید که در آبیاری زیاده‌روی نکنید. برای اطمینان بهتر است که تا عمق ۱۵ سانتی‌متر خاک گلدان را چک کنید اگر خشک بود به آن آب بدهید. از طرفی پژمردگی برگ‌ها نیز بیانگر کمبود آب است و توصیه می‌شود در فصل گرم سال بر روی گل‌ها و برگ‌ها نیز آب‌پاشی انجام شود.

روش‌های نگهداری در خانه

نحوه کاشت گل ادریسی

دقت کنید که گل ادریسی نسبت به نوع خاکی که در آن قرار می‌گیرد حساسیت خاصی ندارد؛ اما بهتر است که زهکشی مناسبی را برای آن در نظر بگیرید. خاک خیس و مرطوب با زهکشی ضعیف ریشه گیاه را می‌پوساند و از بین می‌برد، به همین دلیل اگر خاک آن سنگین است قبل از اینکه گل را بکارید مقداری کمپوست برای نرم و سبک‌شدن خاک به آن اضافه کنید.

معمولاً گل ادریسی را در فصل بهار می‌کارند شما می‌توانید اوایل بهار یا پایان زمستان این گل را از گلخانه‌ها خریداری نمایید. بسیاری از علاقه‌مندان این گیاه زینتی فقط می‌توانند آن را در آپارتمان نگهداری کنند پس برای اینکه آن را در گلدان مناسبی بکارید توصیه می‌شود که خاکی غنی از کمپوست و زهکشی مناسب را انتخاب کنید.

گلدان خود را بزرگ‌تر در نظر گرفته و در هنگام کاشت مقداری از کمپوست مغذی را در اطراف ریشه‌ها قرار دهید، سپس خاک را روی آن بریزید و در مرحله بعد آن را سیراب کنید. البته خاک مرطوب و سبک برای آن بسیار مناسب است.

همان‌طور که گفته شد انواع مختلفی از این گیاه وجود دارد که هرس هر یک از آنها نیز متفاوت است. البته شیوه و زمان هرس به مواردی همچون نوع گل، محیط کاشت و اندازه گل بستگی دارد. معمولاً درختچه‌های ادریس را در فصل تابستان هرس می‌کنند؛ یعنی ساقه‌های مرده یا متقاطع را از آن جدا می‌کنند. برای جوان‌سازی این گیاه، ساقه‌های زنده قدیمی را به ‌اندازه یک‌ سوم می‌توانید برش دهید. هر چقدر ساقه‌های قدیمی را بیشتر هرس کنید در فصل بهار و تابستان گل‌دهی بیشتر و زیباتری را شاهد خواهید بود.

در آخر توصیه می‌کنیم شرایط نگهداری کاشت و هرس انواع گل‌های ادریسی را مطابق با نوع آن از فروشنده به طور کامل بپرسید؛ زیرا هر یک شرایط خاص مراقبت و پرورش خود را دارند. 

 

نوشتن دیدگاه