آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

گل یاس | پرطرفدارترین گونه های یاس + نکات نگهداری

گل یاس یک گونه گیاه محبوب و زینتی است که در انواع مختلف در سراسر جهان رشد می‌کند. این گل در فرهنگ‌ها به عنوان نماد عشق، زیبایی و خوشبویی شناخته شده‌اند و از آن در زینت باغ‌ها و فضاهای سبز و صنایع مختلف از جمله عطرسازی استفاده می‌شود. برخی از انواع گل یاس دارای عطری مطبوع و ملایم هستند که برای ترکیب با محیط زیبا و آرامش‌بخشی که ایجاد می‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به معرفی گل یاس و انواع آن و موارد مورد نیاز برای نگهداری از آن پرداخته می شود. 

معرفی گل یاس

گل یاس یکی از گیاهان زینتی و عطری معروف است که در بسیاری از مناطق جهان کشت می‌شود. این گل به نام علمی "Jasminum" شناخته می‌شود و از خانواده گل‌های بلوطی (Oleaceae) می‌باشد. گل یاس در انواع مختلف و با رنگ‌ها و اندازه‌های متفاوتی یافت می‌شود، اما معمولاً دارای گل‌های سفید، زرد یا صورتی با عطری معطر و دلپذیر هستند.

این گل از دیدگاه فرهنگی و تاریخی نیز جایگاه مهمی دارد و در بسیاری از فرهنگ‌ها به عنوان نماد زیبایی، عشق، شور و شوق شناخته می‌شود. به عنوان مثال، در برخی کشورها گل یاس به عنوان نماد عشق و احترام به زنان شناخته می‌شود و در مراسم‌ها و جشن‌ها به عنوان تزیینات مورد استفاده قرار می‌گیرد. با گل برداری از گل‌های یاس، روغن‌های عطری و اسانس‌های معطری به دست می‌آید که در صنایع عطرسازی، صابون‌سازی و محصولات بهداشتی استفاده می‌شوند. همچنین، در طب سنتی نیز برخی از خواص دارویی به گل یاس نسبت داده می‌شود. گل یاس به دلیل ظاهر زیبا، عطر خوشایند و مفهوم‌های مثبتی که نمایانگر آن است، به عنوان یکی از گیاهان محبوب زینتی و عطری در باغ‌ها، پارک‌ها و فضاهای سبز شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معرفی گل یاس

22 نوع گل یاس را بشناسید

گیاه یاس دارای انواع مختلفی است که به طور گسترده در مناطق مختلف جهان کشت می‌شوند. در زیر 22 نوع معروف گل یاس آمده است:

1. گل یاس عطری (Jasminum officinale): گل‌های سفید با عطر ملایم و دلپذیر است که به عنوان نمادی از زیبایی و عشق در فرهنگ‌ها شناخته می‌شود. این گل نیاز به نور مناسب دارد و باید در تابستان مرتب آبیاری شود و در زمستان آبیاری را کاهش داد. خاک مناسب و دارای زهکشی خوب اهمیت دارد.

2. گل یاس جاوا (Jasminum sambac): گل‌های کوچک با عطر قوی و شیرین است که در مناطق آسیایی رایج است و به عنوان نمادی از زیبایی و پاکی استفاده می‌شود. این گل نیاز به نور مستقیم خورشید در طول روز دارد. 

3. گل یاس زرشکین (Jasminum polyanthum): گل‌های کوچک سفید با بوی مطبوع و دلپذیر هستند و به عنوان گیاه زینتی و داخلی استفاده می‌شود. 

4. گل یاس چینی (Jasminum chinense): دارای گل‌های بزرگ با عطر ملایم است و در مناطق مختلف دنیا پراکنده است. این نوع، نیاز به نور مستقیم یا نیمه سایه دارد. 

5. گل یاس پیگمه (Jasminum humile): دارای گل‌های زرد با بوی مطبوع است که در مناطق مختلف از آسیا رشد می‌کند. 

6. گل یاس اسپانیایی (Jasminum grandiflorum): دارای گل‌های بزرگ و سفید با بوی قوی و شیرین است که در صنایع عطرسازی نیز کاربرد دارد. این نوع، نیاز به نور مستقیم خورشید دارد. 

7. گل یاس اندونزیایی (Jasminum multiflorum): گل‌های کوچک سفید با عطر دلپذیر است . این گل در مناطق گرمسیری رشد می‌کند.

8. گل یاس نخودی (Jasminum nudiflorum): دارای گل‌های زرد در زمستان با گل‌دهی پویا و به عنوان گل زمستانی محبوب است.

9. گل یاس تاژیک (Jasminum tenuiflorum): گل‌های کوچک با عطر ملایم هستند که در بسیاری از مناطق جهان رشد می‌کنند.

10. گل یاس ناری (Jasminum odoratissimum): دارای بوی بسیار قوی و تاثیرگذار است و به عنوان گیاه زینتی استفاده می‌شود.

11. گل یاس چیل (Jasminum chilense): دارای گل‌های سفید می باشد که در مناطق آندس جنوب آمریکا رشد می‌کند.

12. گل یاس پارکری (Jasminum parkeri): گل‌های کوچک با عطر ملایم است و در مناطق گرمسیری یافت می‌شود.

13. گل یاس نیاگارا (Jasminum officinale 'Fiona Sunrise'): این گل دارای گل‌های سفید و بوی دلپذیر است که به عنوان گیاه زینتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

14. گل یاس لاکی (Jasminum laurifolium): گل‌های کوچک و سفید با عطری ملایم می باشد.

15. گل یاس گراندوکتوروم (Jasminum grandidentatum): دارای گل‌های زرد و کوچک است که در مناطق آمریکای شمالی رشد می‌کند.

16. گل یاس لنگری (Jasminum fluminense): دارای گل‌های کوچک و عطری است و در مناطق گرمسیری یافت می‌شود.

17. گل یاس چیل (Jasminum chilense): دارای گل‌های سفید و بوی ملایم که در مناطق آندس جنوب آمریکا رشد می‌کند.

18. گل یاس کوبایی (Jasminum dichotomum 'Revolutum'): گل‌های بزرگ و چشم‌نواز و در رنگ‌های متنوع از سفید تا صورتی و قرمز یافت می‌شوند که در مناطق گرمسیری جهان، به ویژه کوبا، رشد می‌کند.

 19.گل یاس هواوی (Jasminum dichotomum): دارای گل‌های سفید و دلپذیر است و در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می‌کند و دارای شاخه‌های چندگانه با گل‌های خرد و متفاوت است.

20.گل یاس آمریکایی (Jasminum americanum): این نوع دارای گل‌های سفید و عطری با بوی ملایم و دلپذیر است که در مناطق آمریکای شمالی و جنوبی رشد می‌کند.

21.گل یاس وری (Jasminum auriculatum): یک نوع گل یاس با گل‌های بزرگ، سفید و عطری است و در مناطق گرمسیری جهان رشد می‌کند و دارای شاخه‌های چندگانه است.

22. گل یاس ولیانوم (Jasminum vulgare): گیاهی پیچیده شکل با گل‌های سفید یا زرد و عطری است. 

22 نوع گل یاس را بشناسید

نگهداری از یاس به چه صورت است؟

نگهداری از گیاه یاس به توجه به نوع گل یاس و شرایط محیطی مختلف متفاوت است، اما در حالت کلی عواملی مانند نور، آبیاری، خاک، دما و تغذیه مهم هستند. بیشتر گل‌های یاس نیاز به نور مستقیم متوسط تا خورشید مستقیم دارند. اما در مناطق با تابش نور زیاد، ممکن است بهتر باشد گیاه را در نور نیمه سایه قرار دهید. خاک این گیاه به طور کلی، باید مرطوب باشد اما خیلی خیس نباشد. زمان آبیاری بسته به شرایط محیطی متغیر است، اما در زمستان آبیاری را کمتر کنید. همچنین خاک باید خرده یا مخلوطی از ماسه، مزرعه و کمی کمپوست باشد. بهتر است خاک مناسب برای زراعت گل‌ها یا گلخانه‌ای را استفاده کنید.

بیشتر گل‌های یاس در دماهای معتدل یا گرمسیر رشد می‌کنند. برخی از گونه‌ها ممکن است در دماهای کمتر از گرمسیری هم بتوانند رشد کنند، اما معمولاً باید از یخبندان‌های شدید جلوگیری کنید. گیاه یاس نیاز به تغذیه منظم دارد. در فصل رشد فعال (بهار و تابستان) از کود مخصوص گیاهان زینتی یک بار در ماه استفاده کنید. می توان در زمان رشد فعال، شاخه‌های طولانی و نازک را برید تا گیاه تشدید شود و شکل زیباتری به خود بگیرد. مراقبت دقیق از گیاه و پاک‌سازی برگ‌های آلوده به زمینهای زیبایی و سلامتی گیاه کمک می‌کند.

نوشتن دیدگاه