آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

 • بهترین کود برای رشد زاموفیلیا

  یکی از محبوب­‌ترین گیاهان آپارتمانی زاموفیلیا است. این گیاه به واسطه مقاومت بالای خود در شرایط آپارتمانی شناخته می­‌شود. همچنین به‌ خاطر ظاهر زیبای...

 • گل مناسب دستشویی در فنگ شویی

  فنگ شویی برای هر محیطی ایده ­ای دارد. چیدمان منزل و بخش‌­های مختلف آن حتی سرویس بهداشتی نیز در فنگ شویی پیش بینی شده­ است. در چیدمان بر اساس فنگ...

 • گیاهان چهار فصل باغچه ای

  داشتن یک باغچه یا بالکن سرسبز و پرگل در فصل‌های سرد سال، باعث می‌شود تا شما بهار را در این فصل‌ها به خانه خود بیاورید. برخلاف تصور عموم مردم، نوعی...

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

با فواید گل پتوس آشنا شوید

گل پتوس یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی است که به دلیل مقاومت بالا و نگهداری آسان، مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. این گیاه علاوه بر زیبایی، دارای فواید متعددی برای سلامتی و محیط زیست نیز است و نگه داری از این گل سختی زیادی ندارد.

 گل پتوس«Pothos» یک گیاه همیشه سبز، رونده و چند ساله از خانواده گل‌شیپوریان «Araceae» است. این گیاه بومی مناطق گرمسیری جنوب شرقی آسیا و جزایر غربی اقیانوس آرام به حساب می آید. پتوس دارای برگ‌های قلبی شکل به رنگ سبز، سبز ابلق یا سفید است. برگ‌های این گیاه می‌توانند به طول 15 تا 25 سانتی‌متر برسند. پتوس یک گیاه مقاوم است که به نگهداری زیادی نیاز ندارد.

نگهداری ازپتوس بسیار ساده است

نگهداری از گل پتوس بسیار ساده است. این گیاه به نور کم تا متوسط، آبیاری متوسط و کود دهی کم نیاز دارد. همچنین، پتوس به راحتی تکثیر می‌شود و می‌توانید با قلمه زدن، گیاه جدیدی را از آن تهیه کنید.

پتوس می‌تواند در نور کم تا متوسط به خوبی رشد کند. با این حال، نور متوسط برای رشد بهتر این گیاه توصیه می‌شود. اگر پتوس خود را در نور کم قرار دهید، برگ‌های آن تیره‌تر می‌شوند. پتوس به آبیاری متوسط نیاز دارد. خاک این گیاه باید همیشه مرطوب باشد، اما نباید خیس باشد. اجازه دهید سطح خاک بین دو آبیاری خشک شود. پتوس به کود دهی زیادی نیاز ندارد. می‌توانید در فصل بهار و تابستان، هر دو هفته یک بار، به این گیاه کود بدهید.

با رعایت این نکات، می‌توانید از گل پتوس خود به مدت طولانی نگهداری کنید.

تکثیر پتوس بسیار ساده است

این گیاه را می‌توان به صورت قلمه زدن تکثیر کرد. برای این کار، یک قلمه از ساقه این گیاه را جدا کرده و آن را در آب یا خاک مرطوب قرار دهید. قلمه پتوس معمولا در عرض چند هفته ریشه می‌زند.

 • روش قلمه زدن پتوس در آب
 1. یک قلمه از ساقه پتوس را با طول حدود 15 سانتی‌متر جدا کنید.
 2. برگ‌های پایینی قلمه را جدا کنید تا فقط 2 تا 3 برگ باقی بماند.
 3. قلمه را در یک ظرف آب قرار دهید.
 4. ظرف را در مکانی روشن و گرم قرار دهید.
 5. هر چند روز یک بار آب ظرف را عوض کنید.

قلمه پتوس معمولاً در عرض چند هفته ریشه می‌زند. زمانی که ریشه‌های قلمه به طول حدود 5 سانتی‌متر رسیدند، می‌توانید آن را در خاک بکارید.

 • روش قلمه زدن پتوس در خاک
 1. یک گلدان کوچک را با خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی پر کنید.
 2. یک سوراخ کوچک در خاک ایجاد کنید.
 3. قلمه را در سوراخ قرار دهید.
 4. خاک را اطراف قلمه فشار دهید تا محکم شود.
 5. گلدان را در مکانی روشن و گرم قرار دهید.

قلمه پتوس معمولا در عرض چند هفته ریشه می‌زند. زمانی که ریشه‌های قلمه به طول حدود 5 سانتی‌متر رسیدند، می‌توانید آن را به گلدان بزرگتری منتقل کنید.

تکثیر پتوس بسیار ساده است

پتوس هوا را تصفیه می کند

پتوس یکی از بهترین گیاهان تصفیه‌کننده هوا است. این گیاه می‌تواند ترکیبات آلی فرار «VOCs» مانند بنزن، فرمالدئید و تری کلرواتیلن را از هوا جذب کند. این ترکیبات می‌توانند باعث مشکلات تنفسی، سردرد و خستگی شوند.

پتوس می‌تواند تا 90 درصد از بنزن موجود در هوا را جذب کند. بنزن یک ترکیب آلی فرار است که در دود سیگار، رنگ‌ها، چسب‌ها و مواد شیمیایی خانگی یافت می‌شود. این ترکیب می‌تواند باعث سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ شود.

پتوس همچنین می‌تواند تا 80 درصد از فرمالدئید موجود در هوا را جذب کند. فرمالدئید یک ترکیب آلی فرار است که در مبلمان، فرش‌ها، کاغذ دیواری و مواد شیمیایی خانگی یافت می‌شود. این ترکیب می‌تواند باعث تحریک چشم، بینی و گلو شود. پتوس همچنین می‌تواند سایر ترکیبات آلی فرار مانند تری کلرواتیلن، متانول، زایلن و اتیل بنزن را از هوا جذب کند.

پتوس رطوبت محیط را افزایش می دهد

این گیاه از طریق فرآیند تعرق، آب را از برگ‌های خود به هوا آزاد می‌کند. این امر باعث افزایش رطوبت هوا می‌شود. پتوس می‌تواند تا 10 درصد رطوبت هوا را افزایش دهد. این امر برای افرادی که در مناطق خشک زندگی می‌کنند، مفید است. نحوه افزایش رطوبت هوا توسط پتوس به شرح زیر است:

 • پتوس را در مکانی قرار دهید که در معرض جریان هوا باشد.
 • برگ‌های پتوس را به صورت منظم غبارروبی کنید.
 • از یک ظرف آب در کنار پتوس استفاده کنید.

پتوس در فنگشویی توصیه می شود

این گیاه نماد ثروت، شانس و رشد است. در فنگشویی، پتوس را می‌توان در هر مکانی از خانه یا محل کار قرار داد. با این حال، قرار دادن پتوس در مکان‌های زیر توصیه می‌شود:

 • اتاق نشیمن
 • آشپزخانه
 • اتاق خواب

پتوس در فنگشویی توصیه می شود

پتوس در دکوراسیون داخلی تاثیر مثبتی دارد

این گیاه دارای برگ‌های سبز و زیبا است که می‌تواند به فضای داخلی خانه یا محل کار شما طراوت و زیبایی ببخشد. پتوس برای قرار دادن در سبدهای آویزان بسیار مناسب است. این کار باعث می‌شود تا برگ‌های پتوس به زیبایی در معرض دید قرار گیرند. همچنین پتوس می‌تواند در نور غیر مستقیم خورشید به خوبی رشد کند. قرار دادن پتوس در کنار پنجره می‌تواند باعث شود تا برگ‌های آن درخشش بیشتری داشته باشند. پتوس را می‌توان در کنار مبلمان، روی میز یا روی زمین قرار داد. این کار باعث می‌شود تا فضای داخلی خانه یا محل کار شما زیباتر و دلپذیرتر شود.

داشتن  گل در خانه و محل کار باعث افزایش آرامش می شود. پتوس یک گیاه آپارتمانی زیبا، مقاوم و دارای فواید متعدد است. این گیاه می‌تواند هوا را تصفیه کند، رطوبت هوا را افزایش دهد، استرس را کاهش دهد و در دکوراسیون داخلی تاثیر مثبتی داشته باشد. با نگهداری از پتوس در خانه یا محل کار خود، می‌توانید از مزایای آن بهره‌مند شوید و فضای داخلی خود را زیباتر و دلپذیرتر کنید.

 

نوشتن دیدگاه