آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

صفر تا صد روش نگهداری از گل شاه پسند و مشکلات رایج آن

گل شاه پسند یکی از گل های جذابی است که با داشتن برگ های موجدار و گل های رنگارنگ، می تواند زیبایی خانه ها و خیابان ها را چندین برابر کند. زیبایی گل شاه پسند باعث شده تا این گیاه جذاب در روزهای بهاری در نقاط مختلف شهر و خانه ها دیده شود. اگر به گل های زیبای گیاه شاه پسند علاقه مند شده اید و می خواهید این گیاه جذاب را در خانه خودتان نگهداری کنید، باید در ابتدا با روش نگهداری از گل شاه پسند آشنایی داشته باشید. در غیر این صورت مشکلاتی در گل های شما به وجود می آید که روی ظاهر و کیفیت آنها تاثیر زیادی خواهد داشت.

مشخصات کلی گل شاه پسند

گیاه شاه پسند دارای گونه های متنوعی است که از گیاه یک ساله در بازار موجود هستند تا گیاه چند ساله و برگ ریز. اندازه گل شاه پسند به بیش از 30 سانتی متر ارتفاع می رسد و حتی در برخی از مواقع این گیاه تا 2 متر نیز رشد می کند. بسته به نوع گیاه شاه پسند، ممکن است آن ها تا عرض 45 سانتی متر نیز رشد کنند. مدل های رنگی و معطر گیاه شاه پسند، منبع بسیار خوبی از گرده ها برای زنبورها هستند و می توانند پرنده های آوازخوان را دور خود جمع کنند.

نگهداری از گل شاه پسند نیاز به دقت و توجه زیادی دارد. گل های این گیاه بهار تا پاییز رشد می کنند و در فصل زمستان به خواب زمستانی می روند. رنگ گل های گیاه شاه پسند سفید، قرمز، هلویی و بنفش است که هر کدام زیبایی فوق العاده ای دارند. برگ های این گیاه سمی نیستند و به دلیل داشتن زیبایی فوق العاده، حتی در روزهای زمستان که گل های این گیاه رشدی ندارند، زیبایی این گیاه را تامین می کنند. ولی باید بدانید که میوه های گل شاه پسند سمی هستند.

مشخصات کلی گل شاه پسند

روش نگهداری از گل شاه پسند       

گل شاه پسند زمانی برای شما زیبایی فوق العاده ای خواهد داشت که شاداب و جذاب باشد. بنابراین، نگهداری از گل شاه پسند باید با دقت بالایی انجام شود و حتما نور، رطوبت و خاک مناسب این گیاه را برای رشد هر چه بهتر آن تامین کنید. در ادامه در مورد روش نگهداری از گل شاه پسند با شما صحبت می کنیم.

 • نور مناسب گیاه

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید در نگهداری از گل شاه پسند به آن توجه داشته باشید، نور مناسب است. این گیاه نیاز به نور زیاد دارد و باید حتما آن را در جایی بکارید که نور مستقیم خورشید به آن بتابد. زمانی گل های گیاه شاه پسند زیبایی فوق العاده ای خواهند داشت که حداقل این گیاه در طول روز 10 ساعت نور خورشید دریافت کند. اگر احساس کردید که گلدهی این گیاه کاهش پیدا کرده است، باید به مناسب نبودن میزان نور برای این گیاه شک کنید.

 • خاک مناسب برای نگهداری

یکی دیگر از مواردی که باید برای نگهداری گل شاه پسند به آن توجه کنید، خاک مناسب این گیاه است. اگرچه این گیاه حساسیت بالایی به نوع خاک خودش ندارد، ولی می توانید برای رشد بهتر این گیاه آن را در خاک نسبتا خشک و اسیدی بکارید. خاک های سنگین مانند رس سنگین، باعث فاسد شدن ریشه آن خواهد شد. از این رو اگر می خواهید یک خاک مناسب برای گل شاه پسند تهیه کنید، باید به سراغ خاک هایی بروید که زهکشی مناسبی دارند. برای سبک‌تر کردن خاک گیاه، می توانید از کمپوست و خاک برگ استفاده کنید. هر چقدر زهکشی خاک مناسب‌تر باشد، سلامت ریشه نیز تضمین شده خواهد بود.

 • میزان آبیاری گل شاه پسند

میزان آبیاری گل شاه پسند بستگی به سن آن دارد. در صورتی که گیاه شما هنوز جوان است تا زمانی که به طور کامل بزرگ نشده است، این گیاه را مرطوب نگه دارید. اما پس از اینکه گیاه به بلوغ رسید، دیگر نیازی به آبیاری منظم و مرطوب نگه داشتن خاک این گیاه نیست. بلکه میزان آبیاری باید کاهش پیدا کند. در چنین شرایطی، می بایست هر زمانی که خاک گیاه خشک شد، آن را آبیاری کنید.

یکی از اشتباهات رایجی که در میان افراد برای نگهداری از گل شاه پسند وجود دارد، این است که چون این گیاه در مناطق خشک رشد می کند، می تواند گرما و خشکی را تحمل کند. ولی واقعیت این است گل شاه پسند فقط قادر به تحمل خشکی در دوره کوتاهی است و نباید خشکی گیاه طولانی شود. در غیر این صورت گل شما از بین خواهد رفت. از طرف دیگر، آبیاری بیش از حد گل شاه پسند باعث می شود که گل شما به بیماری خاصی مبتلا شود که به آن پوسیدگی یا کپک خاکستری می گویند. کم آبی و خشکی گیاه نیز باعث رشد کنه تار عنکبوتی در این گیاه خواهد شد.

 • دما و رطوبت مورد نیاز

رطوبت و دما دو فاکتور مهم برای نگهداری از گل شاه پسند هستند. اگر می خواهید این گل را در شرایط آب و هوایی مناسب نگهداری کنید، باید بدانید که این گیاه حساسیت بالایی به رطوبت و دما ندارد و می توانید آن را در شرایط مختلف نگهداری کنید. با این حال گرمای زیاد هوا، می تواند باعث ایجاد ضعف جزئی در این گیاه شود. از این رو در صورت نگهداری از این گیاه در بیرون از منزل و در مناطق گرم و خشک، بهتر است که گیاه را در جایی بکارید که کمی سایه وجود داشته باشد. با آبکاری حیاط و در نظر گرفتن یک فضای سایه مناسب، رشد این گیاه و گلدهی آن بهتر خواهد شد.

 • کوددهی به گل شاه پسند

اگرچه کود برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بسیار مهم است، اما باید بدانید که شاه پسند علاقه چندانی به کود ندارد و فقط می توانید هر ماه یک بار به این گیاه کود بدهید تا رشد آن بهبود پیدا کند. بهار تا قبل از رسیدن زمستان، بهترین زمان برای کود دهی به این گل محسوب می شود. استفاده از کود متعادل و حلال در آب، برای این گیاه ضروری است. بهتر است که از کودهایی استفاده کنید که در خاک رهایش آرامی دارند. همچنین می توانید برای رشد بهتر گیاه، خاک را با الیاف طبیعی تقویت نمایید.

 • هرس کردن شاه پسند

هرس کردن گیاه شاه پسند می تواند جانی دوباره به آن بدهد، اما باید بدانید که هرس کردن این گیاه چندان ضروری هم نیست. در صورتی که دارای گیاه شاه پسند دنباله دار هستید، می توانید برای جلوگیری از رشد بیش از حد این گیاه، آن را هرس کنید تا وارد گلدان ها و گیاهان دیگر نشوند. در مجموع توصیه ما این است که هر چند وقت یک بار دستی به گل خودتان بکشید تا هم زیبایی آن بهبود پیدا کند، هم تراکم و گلدهی گل شاه پسند بهتر شود.

روش نگهداری از گل شاه پسند       

مشکلات رایج نگهداری از گل شاه پسند      

نگهداری از گل شاه پسند چندان سخت نیست. این گیاه نیاز به نور کافی و آبیاری مناسب دارد تا گل های آن رشد بسیار خوبی داشته باشد. با این حال اگر می خواهید از این گل نگهداری کنید، باید با مشکلات رایج نگهداری از گل شاه پسند آشنایی داشته باشید که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

 • سفیدک های سطحی

یکی از رایج ترین مشکلاتی که در نگهداری از گل شاه پسند ممکن است با آن مواجه شوید، ظهور سفیدک های سطحی است. این سفیدک ها با رنگ سفید روی گل ها و برگ های این گیاه شکل می گیرند. برای اینکه بتوانید سفیدک های سطحی را از بین ببرید، نیاز به ایجاد فضای کافی برای گردش هوا در اطراف گل دارید. همچنین نباید آن را از بالا آبیاری کنید. آبیاری در ساعات بعد از ظهر که باعث می شود خاک در طول شب مرطوب باقی بماند، می تواند باعث خرابی و بیماری این گیاه شود. دقت کنید که آبیاری گیاه باید به گونه ای انجام شود که آب خاک گیاه را مرطوب کند، نه باعث خیس شدن ساقه های این گیاه گردد.

 • گلدهی پراکنده

اگر گل شاه پسند شما دارای گل دهی پراکنده و نامنظم است، باید تغییراتی را در نحوه نگهداری از گل شاه پسند ایجاد کنید. معمولا سایه بیش از حد می تواند باعث بروز چنین مشکلی شود. این گیاه نیاز روزانه به نور مستقیم خورشید به مدت 8 ساعت دارد. اگر این مشکل برای شما رخ داده است، می توانید شاه پسند را به باغچه منتقل کنید تا این گیاه خود را بازیابی کند و رشد بهتری داشته باشد.

 • زرد شدن برگ ها

در صورتی که برگ های شاه پسند زرد شده اند، باید خاک گیاه را بررسی کنید. در اکثر موارد به دلیل زهکشی ضعیف، این مشکل رخ می دهد. برای بهبود وضعیت برگ ها، می بایست چند حفره در کنار خاک این گیاه ایجاد کنید یا اینکه خاک گلدان را عوض نمایید.

 • پوسیدگی ریشه

پوسیدگی ریشه یکی از مشکلات رایج در نگهداری از گل شاه پسند است. این مشکل می تواند به علت عدم زهکشی خوب خاک رخ دهد و کیفیت گیاه را به حداقل برساند. برای اینکه این مشکل رخ ندهد، باید خاک با زهکشی مناسب برای گل شاه پسند داشته باشید.

 • کنه تار عنکبوتی

یکی دیگر از آفت های مضر برای گل شاه پسند، کنه تار عنکبوتی است. علامت وجود چنین کنه هایی در این گیاهان، وجود شبکه های تاری در گیاه است. معمولا برگ ها در چنین شرایطی رنگ پریده به نظر می رسند. برای درمان این مشکل گل شاه پسند، باید برگ های این گیاه را به خوبی با جریان آب شستشو دهید. سپس از صابون های حشره کش استفاده کنید تا مطمئن شوید که کنه از بین رفته است. به دلیل اینکه گیاه شاه پسند محبوبیت بالایی در میان زنبورها و پروانه ها دارد، بهتر است که از اسپری های شیمیایی برای از بین بردن حشرات در این گیاه استفاده نکنید.

مشکلات رایج نگهداری از گل شاه پسند      

نگهداری از گل شاه پسند در زمستان

نگهداری از گل شاه پسند در زمستان، در شرایطی که این گل در گلدان قرار گرفته باشد، بسیار ساده است. ولی اگر گل شاه پسند را درون باغچه یا محیط بیرون کاشته باشید، باید مراقبت بیشتری از آن برای جلوگیری از خرابی گل شاه پسند انجام دهید.

برای جلوگیری از خراب شدن گل شاه پسند کاشته شده در محیط بیرون در زمستان، بهتر است که این گیاه را در گلدان بکارید و سپس آن را به محیط داخل خانه منتقل کنید تا گل دچار یخ زدگی و خرابی نشود. برای انجام این پروسه، می توانید مطابق با مراحل زیر پیش بروید:

 • در ابتدا می بایست به اندازه نصف گیاه را کوتاه کنید.
 • پس از اینکه گیاه را از دل خاک خارج کردید، توپ ریشه را تا نصف اندازه هرس کنید.
 • یک گلدان مناسب انتخاب کنید. به طوری که بدنه آن تا ریشه چندین سانتی متر فاصله داشته باشد و آن را با خاک گلدان مناسب و زهکشی شده پر کنید.
 • گیاه را درون گلدان و در وسط آن بکارید و گلدان را در محیط خانه جایی که نور به آن بتابد، قرار دهید.
 • تا چند هفته هر روز مقداری آب به گیاه اسپری کنید تا رشد آن متوقف نشود.
 • پس از اینکه زمستان تمام شد، گیاه را هرس کنید تا رشد آن تقویت شود و پس از گذشت چند روز آن را به خارج از خانه ببرید و در خاک باغچه بکارید.

نگهداری از گل شاه پسند در زمستان

تکثیر کردن شاه پسند

با توجه به اینکه گیاه شاه پسند در گروه گیاهان ارزان قیمت قرار می گیرد، توصیه می شود که در طول نگهداری از گل شاه پسند به فکر تکثیر آن نباشید. چون از نظر اقتصادی این کار به صرفه نیست و شاید بهتر باشد که یک گل جدید بخرید. البته قلمه زدن این گیاه، راهی برای تکثیر آن است که به سادگی نیز قابل انجام می باشد.

برای تکثیر شاه پسند در ابتدا می بایست حدود 8 سانتی متر از ساقه را ببرید و برگ های پایینی آن را جدا کنید. سپس ساقه بریده شده را در ترکیب آغاز کننده رشد گیاه قرار دهید. خاک را مرطوب کنید و گلدان را در یک پلاستیک قرار دهید تا رطوبت در آن افزایش پیدا کند. پس از گذشت چند هفته شاهد رشد جدید این گیاه خواهید بود. پس از اینکه گیاه رشد مناسبی داشت، می توانید آن را به گلدان اصلی منتقل کنید.

 • نکته مهم: برای تهیه مخلوط خاک آغاز کننده رشد گیاه، می توانید از 4 قسمت خاک کمپوست، 1 قسمت خاک پرلیت، 1 قسمت ورمیکولیت و 2 قسمت پیت ماس استفاده کنید.

کاشت گیاه شاه پسند در گلدان دیگر

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید برای نگهداری از گل شاه پسند به آن توجه داشته باشید، تعویض گلدان است. معمولا این گل در گلدان های آویزی کاشته می شود. برای اینکه زیبایی این گل را چندین برابر کنید، باید یک گلدان مناسب برای آن تهیه کنید و آن را به این گلدان منتقل نمایید. بهترین خاک برای کاشت گل شاه پسند به یک گلدان دیگر، خاک چند منظوره است که بر پایه زغال سنگ تولید شده و می تواند فواید بسیاری برای این گیاه داشته باشد.

 

نوشتن دیدگاه