آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

  • گل مناسب دستشویی در فنگ شویی

    فنگ شویی برای هر محیطی ایده ­ای دارد. چیدمان منزل و بخش‌­های مختلف آن حتی سرویس بهداشتی نیز در فنگ شویی پیش بینی شده­ است. در چیدمان بر اساس فنگ...

  • بهترین کود برای رشد زاموفیلیا

    یکی از محبوب­‌ترین گیاهان آپارتمانی زاموفیلیا است. این گیاه به واسطه مقاومت بالای خود در شرایط آپارتمانی شناخته می­‌شود. همچنین به‌ خاطر ظاهر زیبای...

  • گیاهان چهار فصل باغچه ای

    داشتن یک باغچه یا بالکن سرسبز و پرگل در فصل‌های سرد سال، باعث می‌شود تا شما بهار را در این فصل‌ها به خانه خود بیاورید. برخلاف تصور عموم مردم، نوعی...

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

نگهداری از گیاه کروتون در منزل + روش پرورش و تکثیر 

گیاه کروتون (با نام علمی: Codiaeum variegatum) یک گیاه زینتی محبوب است که برای برگ‌های چندرنگ و طرح‌های منحصر به فردش شناخته می‌شود. این گیاه اصلیاً اهل جزایر مالایا است و به دلیل ظاهر جذاب و پر رنگ برگ‌هایش، به عنوان یک گیاه داخلی و زینتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برگ‌های زیبا و متنوع این گیاه چند رنگ، شاداب و پررنگ با رنگ‌های مختلف از جمله سبز، زرد، قرمز و نارنجی می‌باشند.

با گیاه کروتون آشنا شوید

گیاه کروتون به طور طبیعی در مناطق گرم و مرطوب جنوب شرق آسیا و شمال استرالیا رشد می‌کند  این گیاه در منطقه جنوب شرق آسیا و جزایر اقیانوسیه مانند اندونزی، مالزی و جزایر محیطی منتشر شده است. در این مناطق، گیاه کروتون به صورت بومی در محیط‌های جنگلی، اطراف رودخانه‌ها و مناطق مرطوب رشد می‌کند. به علت شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب این مناطق، کروتون به خوبی در این محیط‌ها رشد می‌کند و برگ‌های آن تنوع رنگی و طراحی زیبایی دارد. این گیاه از خانواده اسپورگیه‌ها (Euphorbiaceae) به عنوان یک گونه زینتی محبوب شناخته می‌شود و از جمله گیاهانی است که به عنوان گیاه زینتی و داخلی در محیط‌های خانگی و دفاتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. از زمان‌های گذشته به دلیل ظاهر منحصر به فرد برگ‌های چندرنگش، محبوبیت بسیاری برای خود به ارمغان آورده است.

از جذابیت‌های کروتون، برگ‌های چندرنگ و رنگارنگش می‌باشد که توانسته است جذب توجه بسیاری از علاقه‌مندان به گیاهان زینتی کند. برگ‌های گیاه کروتون معمولاً بزرگ، چند لوب و با تقسیمات عمیقی هستند که ظاهر زیبا و جذابی به گیاه می‌بخشد. رنگ‌های برگ‌های کروتون می‌تواند متنوع باشد، از سبز تا نارنجی، قرمز و حتی بنفش. همچنین، برخی از انواع کروتون دارای الگوهای ویژه‌ای در روی برگ‌ها هستند که طراحی آنها را بیشتر برجسته می‌کند.

با گیاه کروتون آشنا شوید

نگهداری از کروتون در منزل

نگهداری از گیاه کروتون در منزل نیازمند مراقبت‌های خاصی است تا این گیاه زینتی زیبا در محیط مناسب رشد کند. از جمله  توصیه‌ها و مراقبت‌های لازم برای نگهداری از گیاه کروتون در منزل این است که باید دانست گیاه کروتون به نور متوسط تا روشن نیاز دارد، اما از نور مستقیم خورشید باید پرهیز کرد. مکانی با نور غرب یا شرقی مناسب است. اگر گیاه دارای برگ‌های زیبا و چند رنگ است، نور کافی برای زیبایی طرح‌های رنگی ضروری است. 

همچنین خاک قبل از آبیاری باید کاملاً خشک شده باشد و سپس به میزان مناسب آبیاری کنید. زیاده‌روی در آبیاری ممکن است به ریشه‌ها آسیب برساند. در زمستان، آبیاری را کاهش دهید و اطمینان حاصل کنید که گیاه در خاک خیس نماند. کروتون به رطوبت معتدل نیاز دارد. این گیاه از محیط‌های خشک خوشش نمی‌آید و نیاز به محیط با رطوبت مناسب دارد. اگر محیط خشک باشد، می‌توانید با استفاده از پاشش آب یا قرار دادن گلدان در تراشه‌های آب رطوبت مناسب را ایجاد کنید. اما از آبیاری زیاد که باعث مسمومیت ریشه‌ها می‌شود، پرهیز کنید. همچنین باید دانست که دمای مناسب برای کروتون بین 18-24 درجه سانتی‌گراد است. از دمای زیر 10 یا بیشتر از 30 درجه سانتی‌گراد پرهیز کنید. خاک خودراه‌گردان با زهکشی مناسب برای کروتون استفاده کنید. این نوع خاک باعث افزایش تهویه هوا و جلوگیری از آب‌رسانی زیاد به ریشه‌ها می‌شود.

نگهداری از کروتون در منزل

تکثیر و پرورش گل کروتون

پرورش و تکثیر کروتون نیازمند توجه به جزئیات است. این گیاه را می‌توان به چندین روش تکثیر کرد:

1- تقسیم ریشه: 

گیاه کروتون را به دو یا چند بخش تقسیم کرده و هر قسمت را در گلدان جداگانه با خاک مناسب کاشته و ریشه دادن را انتظار بیاورید.

2- برش‌های برگ: 

برگ‌های سالم گیاه را ببرید و در آب قرار دهید تا ریشه داده و سپس در گلدان‌هایی با خاک خودراه‌گردان کاشته و نگهداری کنید.

3- تکثیر از گلدان‌های جانبی: 

به گلدان‌های جانبی که از گیاه اصلی رشد کرده‌اند، توجه کنید. این گلدان‌ها ممکن است گیاه‌های جدیدی بیافرینند که می‌توانید آنها را با مراقبت مناسب جدا کرده و تکثیر کنید.

با توجه به طبیعت سمی بودن برگ‌ها و شیره‌های گیاه کروتون، در هنگام تکثیر، از دستکش استفاده کنید و احتیاط‌های لازم را برای جلوگیری از تماس مستقیم با آن‌ها انجام دهید .

نوشتن دیدگاه