آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

  • بهترین کود برای رشد زاموفیلیا

    یکی از محبوب­‌ترین گیاهان آپارتمانی زاموفیلیا است. این گیاه به واسطه مقاومت بالای خود در شرایط آپارتمانی شناخته می­‌شود. همچنین به‌ خاطر ظاهر زیبای...

  • گل مناسب دستشویی در فنگ شویی

    فنگ شویی برای هر محیطی ایده ­ای دارد. چیدمان منزل و بخش‌­های مختلف آن حتی سرویس بهداشتی نیز در فنگ شویی پیش بینی شده­ است. در چیدمان بر اساس فنگ...

  • گیاهان چهار فصل باغچه ای

    داشتن یک باغچه یا بالکن سرسبز و پرگل در فصل‌های سرد سال، باعث می‌شود تا شما بهار را در این فصل‌ها به خانه خود بیاورید. برخلاف تصور عموم مردم، نوعی...

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

معجزه دارچین برای رشد گیاهان

دارچین ویژگی‌های بی‌نظیری دارد و یکی از بهترین مواد طبیعی برای ریشه‌زایی و دفع آفات برای گیاهان آپارتمانی به شمار می‌رود. در این مقاله به بررسی معجزه دارچین برای رشد گیاهان می‌پردازیم و از خواص بی‌نظیر آن برای شما می‌گوییم.

 دارچین برای رشد گیاهان

 خواص دارچین برای رشد گیاهان بی‌شمار و بسیار مفید است و کاربردهای فراوانی دارد. این ادویه همه‌کاره به‌عنوان دافع آفات و پشه سیاه گلدان، حشرات مزاحم، قارچ‌ها و باکتری‌ها، کپک‌ها عمل می‌کند. به همین دلیل است که استفاده از دارچین شرایط بسیار مساعدی را برای رشد گل‌های آپارتمانی فراهم می‌کند و همچنین مانند یک محرک برای تقویت و ریشه‌زایی قلمه گیاهان به کار می‌رود.

دافع حشرات

در بسیاری از مواقع حشرات مختلفی مانند مورچه‌ها و پشه‌های قارچ سیاه بال در اطراف گلدان‌ها و گیاهان آپارتمانی به چشم می‌خورند. مورچه‌ها تحمل عطر خوش و قوی دارچین را ندارند. اگر مورچه‌ها در اطراف گلدان لانه کرده‌اند کافی است مقداری از پودر دارچین را به صورت خطوطی با فاصله 5 سانتی‌متر از هم روی زمین، خاک و اطراف گلدان بریزید.

 دفع آفات و پشه‌های سیاه گلدان

 برای دفع آفات به‌ویژه پشه‌های سیاهی که در اطراف گلدان هستند، کافی است مقداری از پودر دارچین را روی خاک گلدان بپاشید و به‌اندازه دو سانتی‌متر از خاک روی گلدان را با آن مخلوط کنید. پودر معطر دارچین مانع از تشکیل گروه‌های بزرگ حشرات در اطراف گیاهان و فضای خانه می‌شود.

درمان نیش حشرات

دارچین به‌عنوان یک ماده ضدالتهاب برای درمان نیش حشرات بسیار مناسب است. یعنی درد و تورم و خارش ناشی از نیش حشرات را کاهش می‌دهد. لازم است مقداری از پودر دارچین را مستقیماً بر روی محل نیش حشرات بگذارید.

خاصیت ضد باکتری

 دارچین حاوی ترکیبات فعالی نظیر سینامالدئید، اوژنول و سینامیک اسید است. این ترکیبات، باکتری‌ها را از طریق مکانیسم‌های مختلفی از بین می‌برند. دارچین به‌ویژه در برابر باکتری‌هایی مانند استافیلوکوکوس اورئوس و اشریشیا کلی مؤثر است. این باکتری‌ها عوامل اصلی بیماری‌هایی همچون پوسیدگی ریشه، سوختگی برگ و پوسیدگی میوه در گیاهان هستند. دارچین را می‌توانید به‌صورت پودر، روغن یا عصاره به گیاهان اضافه کنید. کافی است که پودر دارچین، عصاره یا روغن آن را به آب اضافه کرده و سپس روی قسمت‌های مختلف گیاه اسپری کنید.

خاصیت ضد باکتری

 از بین برنده قارچ‌ها

 ارگانیسم‌های قارچی و شبه قارچی، علت اصلی بیماری در گیاهان هستند. دارچین با بیماری‌های قارچی گیاهان به‌خوبی مقابله می‌کند. نتایج به‌دست‌آمده از تحقیقات آزمایشگاهی نشان می‌دهد، دارچین یک ماده طبیعی از بین برنده قارچ‌ها است. گونه‌های مختلفی از کپک‌ها (کپک خاکستری Botrytis cinerea) و قارچ‌های بیماری‌زای گیاهان وجود دارد و دارچین از رشد آنها جلوگیری می‌کند.

شما می‌توانید از محلول آب و دارچین برای نابودی قارچ‌ها استفاده کنید، بنابراین یک قاشق چایخوری دارچین را در پنج لیتر آب گرم بریزید. لازم نیست که محلول فوق را روی گاز بجوشانید. اجازه دهید تا محلول یکی دو ساعت به‌خوبی دم بکشد. حالا محلول قارچ‌کش شما آماده است و می‌توانید آن را بر روی گیاهان خود اسپری کنید.

 جلوگیری از رویش قارچ‌های وحشی

رطوبت و نمناکی خاک بستری مناسب برای رویش قارچ‌های وحشی است که در بسیاری از مواقع سمی و خطرناک هستند؛ بنابراین برای ممانعت از رویش آنها باید به اندازه یک بند انگشت پودر دارچین را با مقداری از خاک سطحی گلدان ترکیب کنید.

ترمیم ریشه و ریشه‌زایی

 دارچین به‌عنوان یک عامل ریشه‌زایی هورمونی در گیاهان عمل می‌کند. شما می‌توانید از دارچین برای رشد گیاهان استفاده نمایید. در ابتدا مقداری پودر دارچین را روی یک دستمال‌کاغذی بریزید و سپس قسمت پایینی قلمه گیاه موردنظر خود را در دارچین بغلتانید. در مرحله بعد قلمه آغشته به دارچین را در خاک گلدان به‌آرامی فروکنید. دارچین به‌سرعت قسمت بریده شده قلمه را ترمیم کرده و ریشه‌زایی آن را نیز تحریک می‌کند.

 

نوشتن دیدگاه