آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

کاشت سبزه نارنج در تنگ ماهی و گلدان

یکی از زیباترین سبزه هایی که می توانید در تنگ ماهی و گلدان بکارید، سبزه نارنج است. این سبزه با ظاهر جذاب نسبت به برخی از سبزه های موجود در بازار ماندگاری بالاتری دارد و می تواند انتخاب مقرون به صرفه ای نیز باشد؛ چرا که شما می توانید در منزل بدون اینکه هزینه زیادی صرف کنید این سبزه جذاب را بکارید و از زیبایی آن در سفره های هفت سین خودتان لذت ببرید. برای اینکه سبزه نارنج زیبایی فوق العاده ای داشته باشد، باید یک ظرف و محل مناسب نیز برای کاشت آن انتخاب کنید. حالا تصور کنید که در تنگ ماهی و گلدان با ظرافت خاصی این سبزه ها را بکارید. اگرچه کار کاشت سبزه نارنج چندان پیچیده نیست؛ اما اگر می خواهید یک سبزه خاص و منحصر به فرد داشته باشید، کافیست که با ما همراه باشید تا نحوه کاشت این سبزه را به شما توضیح دهیم.

کاشت سبزه نارنج در تنگ ماهی و گلدان چگونه است؟

برای کاشت سبزه نارنج در هر محلی، ابتدا باید دو مرحله را انجام دهید. در این صورت می توانید نارنج را به هر جایی که می خواهید منتقل کنید و از زیبایی سبزه رشد کرده آن نهایت لذت را ببرید. اولین مرحله برای کاشت سبزه نارنج، خیس کردن هسته های نارنج است و دومین مرحله هم کندن پوست هسته ها است. در ادامه بیشتر با این مراحل و اقداماتی که باید انجام دهید، صحبت می کنیم.

 • مرحله اول: خیساندن هسته های نارنج

در اولین مرحله برای کاشت سبزه نارنج لازم است که ابتدا هسته های نارنج را از داخل میوه نارنج جدا کنید. دقت کنید که اگر نارنج در دسترس شما نیست، می توانید از پرتقال و لیمو نیز استفاده کنید که هر کدام می توانند برای کاشت سبزه استفاده شوند. پس از اینکه هسته ها را جدا کردید، به مدت 24 تا 48 ساعت درون یک کاسه پر از آب بریزید تا خیس بخورد.

کاشت سبزه نارنج در تنگ ماهی و گلدان چگونه است؟

 • مرحله دوم: مرطوب نگه‌داشتن هسته های نارنج

مرحله دومی که باید برای کاشت سبزه نارنج انجام دهید، این است که هسته نارنج خیس شده را از آب خارج کنید. سپس بدون اینکه آسیبی به هسته ها وارد کنید، به آرامی آنها را در یک دستمال مرطوب قرار دهید. به گونه ای که هسته ها مرطوب باقی بمانند اما خیس کامل نباشند.

 • کاشت هسته نارنج در تنگ ماهی

پس از اینکه دو مرحله بالا را برای کاشت هسته نارنج انجام دادید، نوبت به استفاده از تنگ ماهی می رسد. تنگ ماهی می تواند با زیبایی که در کنار سبزه های سبز شده نارنج ایجاد می کند، انتخاب بسیار خوبی برای قرار دادن در سفره های هفت سین باشد. به همین خاطر بسیار مهم است که یک تنگ ماهی جذاب و تمیز را برای کاشت هسته نارنج انتخاب کنید. پس از انتخاب تنگ ماهی جهت کاشت سبزه نارنج می توانید مطابق با مراحل زیر پیش بروید.

 • ابتدا یک ظرف پلاستیکی، مانند بشقاب یا کاسه کوچک را بردارید و کف آن را چند سوراخ ایجاد کنید.
 • ظرف شیشه ای تنگ ماهی را پر از آب کنید و ظرف پلاستیکی سوراخ شده را روی دهانه تنگ ماهی قرار دهید. به گونه ای که ظرف پلاستیکی در بالای تنگ قرار بگیرد.
 • هسته های نارنج را روی ظرف پلاستیکی قرار دهید. سپس یک دستمال نخی نمدار نیز روی دانه ها قرار بدهید تا رطوبت دانه ها حفظ شود و به مرور زمان ریشه بزنند.
 • اجازه دهید تا هسته های نارنج ریشه بزنند و از سمت سوراخ ها به سمت پایین حرکت کنند. هر زمانی که دانه ها سبز شدند، می توانید دستمال نخی را بردارید. اما قبل از آن باید مدام دستمال نخی را مرطوب کنید تا رطوبت هسته ها حفظ شود.

اگر علاقه مند باشید، می توانید ظرف پلاستیکی را از روی درب تنگ ماهی جدا کنید و یک ماهی درون آب تنگ قرار دهید. در این صورت یک ظاهر فوق العاده در تنگ شما به وجود خواهد آمد. یعنی در پایین تنگ، ماهی و در بالای تنگ یک سبزه جذاب خواهید داشت.

کاشت سبزه نارنج در تنگ ماهی و گلدان چگونه است؟

کاشت سبزه نارنج در گلدان

اگر تنگ ماهی در دسترس ندارید و می خواهید کاشت سبزه نارنج را در گلدان انجام دهید، نگران نباشید؛ چرا که سبزه نارنج به خوبی می تواند در گلدان رشد کند و زیبایی فوق العاده ای نیز داشته باشید. برای کاشت این سبزه در گلدان حتما مطابق با مراحل زیر پیش بروید تا یک گلدان با سبزه نارنج خاص داشته باشید. قبل از شروع مراحل، ابتدا یک گلدان مناسب را تهیه کنید که هم اندازه خوبی برای کاشت سبزه داشته باشد، هم امکان سوراخ شدن آن وجود داشته باشد. ته گلدان را سوراخ کنید تا آب اضافی آن خارج گردد. سپس مطابق با مراحل زیر، کاشت سبزه را انجام دهید.

 • در ابتدا باید مقداری خاک سبک را درون گلدان بریزید.
 • سپس هسته ها را با فاصله نه خیلی زیاد نه خیلی کم در کنار هم در خاک گلدان قرار دهید. دقت کنید که هسته ها باید در عمق 2 سانتی متری از خاک گلدان قرار بگیرند و روی آن ها با خاک سبک و سنگریزه پوشانده شود.
 • حال گلدان را در محلی که نور خورشید مستقیم وجود دارد قرار دهید. هر روز مقداری آب به دانه ها بدهید. به طوری که رطوبت روی خاک حفظ شود.
 • تا 10 روز اول روی گلدان پلاستیک بکشید و روزانه چند بار با اسپری به دانه های درون گلدان آب بدهید.
 • معمولا 15 الی 30 روز طول می کشد تا سبزه نارنج رشد کند. در این زمان باید حفظ رطوبت خاک را اولویت قرار دهید.

پس از اینکه سبزه نارنج رشد کرد، می توانید آن را در سفره هفت سین خودتان قرار دهید و از زیبایی آن لذت ببرید. حتی اگر علاقه مند باشید، می توانید بعدا سبزه را از گلدان کوچک خارج کرده و در یک گلدان بزرگ تر قرار دهید.

در این مقاله شما را با نحوه کاشت سبزه نارنج در تنگ ماهی و گلدان آشنا کردیم. با توجه به دستورالعمل ذکر شده می توانید این سبزه جذاب را در هر گلدانی بکارید و از آن استفاده کنید. فراموش نکنید که مرطوب نگه داشتن سبزه نارنج بسیار مهم است. در این صورت برگ های نارنج رشد کرده، بسیار جذاب و سبز رنگ خواهند بود و می توانند ظاهر فوق العاده ای را در سفره هفت سین شما ایجاد کنند.

 

نوشتن دیدگاه