آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

گیاهان مقاوم به آفتاب شدید؛ کدام گیاهان به نور مستقیم مقاومند؟

شلوغی و آلودگی هوای بیرون از خانه بسیار عذاب‌آور است. به همین دلیل دیدن گل‌ها و گیاهان زیبا در خانه که مقابل خورشید لم داده‌اند، حسی خوشایندی را به انسان منتقل می‌کند. اما برای مشاهده چنین صحنه‌ای، شما نیاز به گیاهان مقاوم به آفتاب شدید دارید؛ زیرا هر گونه نباتی نمی‌تواند حجم زیادی از پرتوهای سوزان را تحمل کند.

برخی از رستنی‌ها هستند که مقاومت بالایی در برابر گرمای بیش از حد مناطق گرمسیری دارند. به همین خاطر این نباتات آفتاب دوست گزینه‌هایی مناسب برای کاشتن و نگهداری در حیاط، باغچه، تراس و محیط‌های پرنور هستند. در این مقاله از دانشنامه گلخانه با 14 مورد از این دسته از نباتات و مزایای نگهداری و پرورش آن‌ها آشنا خواهید شد.  

گیاهان مقاوم به نور مستقیم آفتاب

اغلب در خانه‌هایی که انواع گل و گیاه وجود دارد، می‌توان سرزندگی و تازگی را حس کرد. برای ماندگاری این رستنی های زیبا مهمترین نکته این است که آن‌ها را در شرایط درست نگهداری کنید. برای مثال بسیاری از نباتات در صورت قرارگیری در زیر نور مستقیم خورشید از بین می‌روند. ما در ادامه برخی رستنی‌های آفتاب دوست را به شما معرفی کرده‌ایم. نگهداری از این مدل رستنی‌ها در فصل زمستان بسیار آسان است.

گیاه آلوئه ورا مقاوم در برابر آفتاب

از آنجایی که آلوئه ورا (Aloe vera) به سلامت پوست کمک زیادی می‌کند، در میان مردم بسیار محبوب است. این رستنی برای ادامه حیات خود و همچنین داشتن برگ‌های مقاوم و خوب به روشنایی مستقیم خورشید نیاز دارد. در ضمن، نگهداری از آلوئه ورا نه تنها بسیار آسان است، بلکه شب‌ها نیز شروع به اکسیژن سازی و بهبود وضعیت دستگاه تنفسی افراد حاضر در محیط می‌نماید. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که به منظور داشتن خوابی آرام و باکیفیت، این رستنی را در اتاق خواب بگذارید. همچنین جالب است بدانید که آلوئه ورا جزو گیاهان آپارتمانی با رشد سریع به حساب می‌آید که می‌تواند در کمترین زمان ممکن، بیشترین رشد را داشته باشد.

گیاه آلوئه ورا مقاوم در برابر آفتاب

گل ناز مقاوم به نور مستقیم خورشید

مطمئنا شما نیز گل ناز (Baby sun rose) را مانند بسیاری از افراد به خوبی می‌شناسید. این گل بی‌نهایت زیبا را می‌توان در باغچه یا گلدان‌های بیرون از خانه نگهداری کرده و از جذابیت منحصربه‌فردش لذت برد. گل ناز برخلاف اسمش عاشق روشنایی است و مقاومت بالایی در برابر گرما و خشکی دارد. به همین دلیل از این رستنی رونده به عنوان یک پوشش گیاهی زیبا در بالکن، تراس یا باغچه استفاده می‌کنند.

انواع کاکتوس گوشتی مقاوم

انواع کاکتوس‌های گوشتی (Cactus) یکی دیگر از گیاهان مقاوم به آفتاب شدید هستند. این رستنی‌های آپارتمانی را می‌توانید در رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف خریداری کرده و به واسطه آن‌ها زیبایی خانه خود را دوچندان کنید.

کاکتوس‌های طلایی، کویری و افوربیا تریگونا قرمز نیز در دسته کاکتوس‌های مقاوم به شمار می‌روند. طول عمر بالا و قدرت تحمل این نباتات توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. در ضمن، این نباتات دوست‌دار روشنایی، تصفیه کننده هوا نیز هستند؛ بنابراین می‌توانید آن‌ها را در هر مکان سربازی بکارید.

گیاه نخل سیکاس دوست داشتنی

از دیگر بوته‌های تزئینی بسیار زیبا که مقاومت خوبی در برابر نور مستقیم آفتاب از خود نشان می‌دهند، نخل‌های سیکاس (Cycas) هستند. این رستنی‌ها بیشتر در مناطق گرمسیری ایران از جمله خوزستان رشد می‌کنند. این نوع رستنی نسبت به نور شدید مقاومت بسیار بالایی دارد و با هر دما و میزان روشنایی سازگار است.

سیکاس ظاهری بسیار سرسبز و زیبا دارد و آبیاری و نگهداری آن به راحتی و بدون دردسر انجام می‌شود. بنابراین اگر به عنوان یک باغبان تازه‌کار قصد ساختن یک باغ زیبا و شگفت‌انگیز را دارید، از این گل آپارتمانی مقاوم کمک بگیرید. البته برای آبیاری این بوته در نظر داشته باشید که خاک آن باید کاملا خشک گردد و سپس به آبیاری مجدد بپردازید.

در نهایت دقت داشته باشید که سیکاس با وجود داشتن شباهت زیاد به نخل آپارتمانی، جزء گونه نخل‌ها نیست. همچنین بهتر است که این رستنی را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید، زیرا سیکاس یک رستنی سمی شناخته می‌شود.

گیاه نخل سیکاس دوست داشتنی

سنسیو گیاه مقاوم به نور خورشید

احتمالا بسیاری از شما نام گیاه سنسیو یا غوره‌ای ( Ragworts) را نشنیده‌ یا آن را از نزدیک ندیده‌اید. این رستنی خاص ظاهری شبیه رشته مروارید دارد و علاقه به آفتاب صبح زود نیز یکی از ویژگی‌های آن محسوب می‌شود. دقت داشته باشید که این رستنی را باید به صورت آویزان نگهداری کنید. یکی دیگر از نکات قابل توجه در هنگام نگهداری از سنسیو این است که انتخاب خاک و دمای مناسب برای آن ضروری به حساب می آید. این نوع نباتات عمر بسیار طولانی دارند و پس از گذشت چند سال بهتر است که برگ‌های اضافی آن‌ها را هرس کنید. این کار باعث می‌شود که ظاهر سنسیو مجددا زیبایی خود را به دست آورد.

گیاه مقاوم به نور مریم گلی

شاید تا به حال گیاه مریم گلی را در باغچه‌ها مشاهده کرده باشید. این رستنی نازک و ظریف در فصل تابستان شکوفه‌های بنفش رنگ جذابی خواهد داشت. همچنین علاقه بسیار به روشنایی مستقیم و جذب حشرات گرده افشان همچون گونه‌های مختلف زنبورها نیز از جمله مهمترین ویژگی‌های این گل هستند. 

کروتون گیاه مقاوم به نور مستقیم آفتاب

یکی دیگر از گیاهان مقاوم به آفتاب شدید کروتون ( Garden croton) نام دارد. کروتون به واسطه ظاهر جذاب خود بسیار محبوب است و برگ‌های رنگی و باشکوه آن زیباییش را دوچندان کرده‌اند. برای پرورش این گل باید موارد بسیاری را رعایت کنید. در صورت عدم توجه به نکات مراقبتی این رستنی، کروتون به سرعت واکنش نشان می‌دهد. مثلا برای نگهداری از این نبات بسیار دوست داشتنی آپارتمانی باید به مرطوب بودن مکان آن توجه داشته باشید. لذا در صورتی که در زمینه باغبانی تازه‌کار هستید، به سراغ این گیاه دوست‌دار نور مستقیم خورشید نروید. زیرا در این شرایط احتمال شکست شما در نگهداری از کروتون بسیار بالا است.

کراسولا گیاه بالکنی مقاوم به گرما و سرما

کراسولا (Pigmyweeds) گیاهی است که باید آن را در پرنورترین قسمت خانه خود نگه‌دارید. البته با وجود اینکه این رستنی عاشق نور است، اما می‌تواند فقدان آن را نیز تحمل کند. اما روشنایی به رشد بهتر برگ‌های کراسولا کمک می‌نماید. این دسته از نباتات به خاطر داشتن برگ‌های یشمی رنگ به نام گیاه یشم نیز شناخته می‌شوند. همچنین ماندگاری و مقاومت بالای کراسولا، آن را به بوته‌ای مناسب برای کودکان تبدیل کرده است.

حسن یوسف گل مناسب فضای باز

برای با صفا کردن باغچه‌های خود تنها کافی است که چند گلدان حسن یوسف (Solenostemon) را خریداری کنید. ظاهر زیبا و برگ‌های دو رنگ این رستنی توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌نماید. مقاومت بالا در برابر نور زیاد و سرما باعث شده است که حسن یوسف انتخابی مناسب برای قرار دادن در بالکن باشد. همچنین می‌توانید این رستنی مناسب فضای باز را در باغ، باغچه و حیاط نیز بکارید.

حسن یوسف گل مناسب فضای باز

آشوریا مناسب مکانی با نور شدید

آشوریا (Echeveria) به عنوان ساق عروس نیز معروف است. این نبات بسیار مقاوم رشد آهسته‌ای دارد و برای نگهداری در محیط‌های اداری ایده‌آل است. این گل به دلیل داشتن تنوع رنگی بالا قادر است که هر محیطی را زیباتر کند. به همین دلیل بسیاری از افراد از آشوریا برای تزیین دسته گل عروس نیز استفاده می‌نمایند.

البته شما باید در هنگام آبیاری این گل مطمئن شوید که آب از آن خارج شده است. زیرا در غیر این صورت ریشه آشوریا آسیب می‌بیند. همچنین از آنجایی که این گل سمی نیست، حضور آن برای کودکان و حیوانات خانگی خطری به همراه ندارد.

لیندا گیاه عاشق زندگی بیابانی

لیندا ( Ponytail palm) که نوعی ساکولنت محسوب می‌شود، به عنوان درختچه‌ مقاوم به نور خورشید محبوبیت زیادی دارد. این دسته از گیاهان مقاوم به آفتاب شدید علاقه زیادی به روشنایی زیاد دارند. بنابراین اگر در هنگام پرورش لیندا متوجه ریزش برگ‌های آن شدید، این اتفاق به معنی عدم تابش نور مستقیم آفتاب به گیاه است. این دسته از نباتات قادر به تحمل دمای بین 5 تا 26 درجه سانتیگراد هستند. همچنین میزان آب مورد نیاز آن‌ها مرطوب شدن 5 الی 10 سانتی‌متر از خاک است. 

نخل مرداب نخل عاشق آب و نور

برگ‌های نخل مرداب ( Cyperus alternifolius) از لحاظ ظاهری به پنجه کلاغ بسیار شبیه است؛ به همین دلیل بسیاری از افراد آن را به نام پنجه کلاغی می‌شناسند. این گیاه مقاوم به آفتاب شدید به آب زیادی احتیاج دارد و در صورت خشک بودن خاکش، خیلی زود از بین می‌رود. نحوه تکثیر نخل مرداب بسیار آسان است. لذا شما می‌توانید هر ساله در فصل بهار این درختچه را پرورش دهید. بدین ترتیب هم فضای کافی برای رشد گیاه به وجود می‌آید و هم خانواده آن بزرگتر خواهد شد.

پاپیروس گیاه مقاوم به نور مستقیم آفتاب

پاپیروس‌ها (Papyrus) عاشق نور آفتاب هستند. این گیاه در زمان‌های قدیم برای تولید کاغذ استفاده می‌شد و از همان زمان کاربردها و فواید بسیاری داشت. این رستنی رشد خوبی دارد و در مقابل شرایط محیطی نامساعد بسیار مقاوم است. البته باید توجه داشته باشید که برگ‌های سوزنی و چتری پاپیروس برای تامین نیازها و خواسته‌های خود به آب زیادی احتیاج دارند.

ریحان گل آفتاب دوست آپارتمانی

گیاه ریحان (Basil) به واسطه داشتن خواص دارویی متعدد به درمان بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها از جمله مشکلات پوستی، حالت تهوع، درد معده و سرفه کمک می‌نماید. این رستنی را حتی اگر برای یک و نیم الی دو روز در معرض پرتوهای خورشید قرار دهید، دچار هیچ‌گونه آسیبی نمی‌شود. لذا در زمان مراقبت از ریحان بهتر است که نور آفتاب را فراموش نکنید.

نگهداری ریحان در آپارتمان باعث می‌شود که از رایحه آن سرمست و سرزنده شوید. همچنین شما می‌توانید از خواص دارویی ریحان نیز بهره ببرید. اما نکته مهم در خصوص پرورش ریحان، میزان رطوبت خاک است. در هنگام نگهداری از این بوته دقت کنید که خاک آن همیشه مرطوب باشد؛ زیرا خشکی خاک باعث بروز مشکل در حین رشد ریحان می‌گردد.

ریحان گل آفتاب دوست آپارتمانی

مزایای نگهداری از گیاهان مقاوم به نور مستقیم آفتاب

پرورش و نگهداری از گیاهان مقاوم به آفتاب شدید مزایای بسیاری را به همراه دارد. اما پیش از خرید گل و گیاه مورد علاقه خود باید به شرایط مراقبت از آن توجه زیادی داشته باشید. زیرا برخی از رستنی‌ها برای رشد خود به نور زیاد احتیاج دارند، در حالی که بعضی دیگر اصطلاحا سایه دوست هستند. در ادامه چند مورد از مزایای پرورش نباتات مقاوم به نور مستقیم خورشید را شرح داده‌ایم:

 • دارای طول عمر بسیار زیاد.
 • امکان آبیاری و پرورش آسان.
 • افزایش زیبایی محیط اطراف.
 • پاکسازی دی اکسید کربن موجود در هوا و تولید اکسیژن بیشتر.
 • کاهش میزان ذرات گرد و غبار معلق در هوا.
 • کاهش میزان استرس و اضطراب افراد حاضر در محیط.

مزایای نگهداری از گیاهان مقاوم به نور مستقیم آفتاب

سوالات متداول گیاهان مقاوم به نور مستقیم آفتاب

در این بخش به برخی از مهمترین سوالات شما عزیزان درباره گیاهان آفتاب دوست پاسخ داده‌ایم:

 • چه گیاهانی در مقابل قرارگیری مستقیم در برابر نور خورشید مقاوم هستند؟

انواع مختلفی از رستنی همچون سنسیو، گل ناز، کاکتوس‌ها، آلوئه ورا، مریم گلی و غیره در برابر نور آفتاب از خود مقاومت نشان می‌دهند.

 • گیاهان اصطلاحا دوست بالکنی کدامند؟

سنسیو، گل ناز، کراسولا، حسن یوسف، شمعدانی و بگونیا به عنوان گیاهان بالکنی مقاوم به گرما شناخته می‌شوند. با کمک این گل‌ها می‌توانید منظره‌ای زیبا را در بالکن خود ایجاد کنید.

 • کدام یک از رستنی‌های رونده، آفتاب دوست هستند؟

سنسیو و گل ناز یخی جزو رستنی‌های رونده دوست‌دار نور زیاد هستند که جلوه‌ای زیبا به باغ، باغچه یا بالکن شما هدیه می‌دهند. این نوع گل‌ها باید در معرض تابش پرتوهای خورشید قرار گیرند.

 • گیاهان مقاوم به آب‌وهوای مناطق گرمسیری از جمله خوزستان کدامند؟

کاکتوس‌ها، مریم گلی و کروتون در خوزستان و بسیاری از شهرهای گرم ایران دوام می‌آورند.

 • فواید مراقبت از نباتات نور دوست چیست؟

به طور کلی چه نگهداری از گل‌های مقام در برابر نور و چه گل‌های مقاوم در برابر کم نوری مزایا و فواید بسیاری به همراه دارد. برای مثال رستنی‌های آفتاب دوست باعث افزایش زیبایی محیط، کاهش گرد و غبار و بهبود کیفیت هوا می‌شوند. همچنین نگهداری آسان، طول عمر بالا و غیره نیز از دیگر ویژگی‌های مثبت این گیاهان هستند.

 • چرا برگ نباتات در زیر پرتو مستقیم خورشید می‌سوزد؟

شرایط مراقبت از رستنی‌ها با یکدیگر بسیار متفاوت است. برای مثال برخی از نباتات توانایی زنده ماندن در هنگام تماس مستقیم با پرتوهای خورشید را ندارند، در حالی که بعضی گیاهان مقاوم به آفتاب شدید هستند. دلیل سوختن برگ گل‌ها در شرایط نوری زیاد نیز گرمای بیش از حد است. در صورتی که گل شما به نور زیاد حساس بود، باید آن را در مکانی مناسب نگهداری کنید.  

 

نوشتن دیدگاه