آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

معجون تقویت کننده خاک گلدان + دستور تهیه در خانه

اگر می خواهید معجون تقویت کننده خاک گلدان را برای گیاهان آپارتمانی خود در خانه تهیه کنید، در اینجا به شما آموزش می دهیم تا با مواد ساده و طبیعی یک تقویت کننده خاک مناسب درست کنید. به این ترتیب مواد مغذی برای رشد انواع گل ها و گیاهان به راحتی در دسترس شما قرار می گیرند.

تقویت کننده خاک گلدان با پوست موز

پوست موز سرشار از پتاسیم است و یک کود عالی برای گلها و گیاهان آپارتمانی به شمار می رود. پتاسیم برای حفظ سلامتی گلها و گیاهان آپارتمانی لازم است؛ زیرا به تنطیم جذب آب در گلها کمک کرده و ریشه ها را قویتر می کند و گل دهی گیاهان را هم بیشتر می کند. پوست موز به کندی تجزیه می شود و یک منبع عالی از مواد مغذی برای گیاهان است. بسیاری از شته ها و کنه ها بوی پوست موز را دوست ندارند؛ در نتیجه پوست موز از حمله آفات به گیاهان جلوگیری می کند.

 • طرز تهیه کود پوست موز

چند عدد پوست موز رسیده را بردارید و برای اینکه به سرعت تجزیه شود به قطعات کوچکتر تقسیم کنید. در مرحله بعدی تکه های کوچک را در اطراف ریشه گیاهان در خاک گلدان دفن کنید و مطمئن شوید که خاک کاملا آنها را بپوشاند. بعد از گذشت زمان وقتی که تکه های پوست موز تجزیه می شوند مواد مغذی به ویژه پتاسیم را در خاک آزاد کرده و جذب ریشه های گیاه می شود.

 • طرز تهیه معجون پوست موز و آب

ابتدا باید پوست موز را به قطعات کوچکتری برش دهید. سپس قطعات را درون بطری خالی بیاندازید و بعد بطری را از آب پر کنید. می توانید از بطری های آب معدنی یا نوشابه استفاده نمایید.

 1. شیشه را کاملا با آب پرکنید تا تکه های پوست موز در آن غوطه ور شوند.
 2. در بطری را ببندید و اجازه دهید 3 روز تا یک هفته بماند.
 3. پس از گذشت یک هفته معجون تقویت کننده خاک گلدان آماده است. اصطلاحا به این معجون چای موز می گویند.
 4. برای استفاده از این معجون کافی است که یک فنجان از چای موز را با پنج فنجان آب مخلوط کرده و به پای گلدان های خود بریزید.
 5. شما می توانید معجون چای موز را به مدت 2 هفته در یخچال نگهداری کنید. این چای برای رشد تمامی گلها و گیاهان خیلی مفید است.

تقویت کننده خاک گلدان با پوست موز

معجون تقویت کننده خاک گلدان با پوسته تخم مرغ

خوشبختانه پوسته تخم مرغ خیلی سریع و آسان کلسیم و سایر مواد مغذی مورد نیاز گیاهان آپارتمانی را تامین می کند زیرا حاوی کربنات کلسیم است و مقادیر کمی آهن، روی، منیزم و گوگرد نیز دارد.

پوسته تخم مرغ فوائد زیادی برای گیاهان دارد، از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. خاصیت اسیدی خاک را متعادل می کند.
 2. ریشه های گیاهان را قویتر می کند.
 3. باعث دفع آفات (حلزون، سوسک) از گلها می شود.
 • نحوه درست کردن کود با استفاده از پوست تخم مرغ

در ابتدا مطمئن شوید پوسته های تخم مرغ کاملا تمیز هستند بعد آنها را زیر نور آفتاب قرار دهید تا کاملا خشک شوند و سپس به خوبی پوسته ها را خرد کنید تا تقریبا به شکل پودر شود. برای این کار می توانید از آسیاب یا خردکن استفاده کنید. حالا کافی است که پودر بدست آمده را با خاک گلدان مخلوط کنید تا مواد مغذی لازم به گیاه برسد.

استفاده از مواد طبیعی و ساده ای که در خانه به وفور یافت می شوند به عنوان تقویت کننده خاک بسیار مفید، مغذی و مقرون به صرفه هستند؛ بنابراین شما گل هایی شاداب و سرزنده خواهید داشت.

 

نوشتن دیدگاه