آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

قیمت سیستم اتوماسیون گلخانه

ایران همواره با کمبود منابع آبی روبرو بوده است ، به همین جهت نیاز به گلخانه ها و افزایش کشت گلخانه ای همواره نیاز اساسی کشور است.
از طرفی از روزگاران قدیم تفکر برای حل مشکلات افراد و جامعه باعث خلق روش های نوآورانه و فناوری های روز بوده است . افزایش روز افزون جمعیت و کمبود منابع آبی و خاکی دلیل بر آن شده تا کشاورزان همیشه به فکر خلق ایده هایی برای افزایش دادن تولید محصول با کیفیت و با ارزش باشند که هم نیازهای جامعه به مواد غذایی را برطرف کنندو هم در زمینه تولید محصولات کشاورزی به کسب درآمد بیشتر خود کمکی کرده باشند.
نیاز به نظارت ، پایش و کنترل و همچنین پیگیری دقیق و مداوم بر همه ی امور گلخانه که شامل شرایط محیطی و تهویه گلخانه ، اقلیم گلخانه ، وضعیت دستگاه های مکانیکی مثل فن های خنک کننده و تهویه هوا ، هیتر ها ، روشنایی ، میزان آبیاری و کوددهی مناسب و... از جمله سختی ها و مشکلات گلخانه داران برای افزایش میزان تولیدات خود و همچنین افزیش کیفیت محصولات تا حد ارائه به بازارهای خارجی و صادرات آن محصولات می باشد.
مشکلاتی مانند دور بودن محل سکونت گلخانه دار تا محل گلخانه ، هزینه های حمل و نقل ، هزینه های نیروی کار و سایر شرایط زندگی باعث ایجاد نیاز به رفع مشکل به صورت اساسی و کاملا حرفه ای شده است.
سیستم اتوماسیون گلخانه یک دستیار کاملا حرفه ای است که می تواند این خلا را جبران نماید. یکی از راه حل های موثر و کارآمد در زمینه استفاده از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا برای افزایش کیفت محصولات گلخانه ای هوشمند سازی گلخانه است. هدف اصلی استفاده از سیستم اتوماسیون گلخانه برای گلخانه هوشمند در واقع افزایش بازدهی و بهینه سازی مصرف  سوخت و انرژی می باشد. در این مقاله از دانشنامه گلخانه با اتوماسیون گلخانه هوشمند بیشتر اشنا می‌ شویم.
کنترل کننده های این سیستم ، در فضای بسته گلخانه از شرایط دمایی، میزان رطوبت و سلامت خاک گیاهان گلخانه در همه ی شرایط  آب و هوایی و حمله آفات و حشرات موذی محافظت می کنند. قسمت زیادی از زیان های مالی وارد شده به محصولات گلخانه ای بدلیل توجه نکردن و عدم پایش پارامترهای محیط گلخانه و شرایط اقلیم گلخانه توسط کارشناسان گلخانه می باشد.
سیستم اتوماسیون گلخانه خدمات زیادی به گلخانه دار ارائه میدهد، که از جمله این خدمات می توان به چند مورد اصلی اشاره نمود:

  1. بالابردن کیفیت محصولات گلخانه

  2. بالا بردن میزان تولید محصولات گلخانه ای

  3. جلوگیری از خرابی و آفت زدگی محصولات

  4. سهولت در مدیریت گلخانه

  5. بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف منابع آبی و خاکی

  6. تولید آمار و محاسبات دقیق و قابل اطمینان

با استفاده از سیستم اتوماسیون گلخانه می توان تمامی پارامترهای اقلیم گلخانه را توسط دستگاه های موجود در سیستم آنالیز و انداره گیری نمود و به صورت آنی و از راه دور مانیتورینگ و کنترل کرد وهمچنین امکان نمایش از طریق نمایشگر روی دستگاه ها امکان پذیر است. از طریق ابزارهای کنترلی (پورت کنترلرها) می توان نسبت به خاموش و روشن نمودن دستگاه ها اقدام نمود.

قیمت سیستم اتوماسیون گلخانه

هزینه هوشمند سازی گلخانه

طراحی و ساخت سیستم کنترل هوشمند گلخانه های خانگی و بزرگ می تواند تصمیم بسیار مناسبی برای صاحبان آن باشد. چرا که نه تنها باعث کاهش مقدار مصرف انرژی می شود بلکه تعداد نیروهای انسانی مورد نیاز نیز کاهش می یابد. هزینه هوشمند سازی گلخانه یا به عبارتی قیمت سیستم اتوماسیون گلخانه متناسب با تجهیزات هوشمند مدرنی که استفاده می‌شود و اینکه تا چه حدی گلخانه را تحت پوشش قرار دهند، کاملا متغیر است.
کنترل و مشاهده پارامترهای محیطی مثل دما ،رطوبت نسبی ، گاز آمونیاک و... سالن در پرورش بسیار مهم است که این مشاهده و کنترل بایستی در تمام ساعات شبانه روز و در طی دوره پرورش به صورت لحظه ای و دقیق انجام پذیرد ؛ مشاهده 24 ساعت مانیتور و حضور فیزیکی فرد در جلوی سیستم امری غیرممکن است بطوری که اگر هم این امر امکان پذیر باشد دقت لازم در تحلیل پارامتریک مشاهده شده امکان پذیر نخواهد بود ، لذا وجود سیستم هوشمند اتوماسیون که می تواند با توجه به اطلاعات دریافتی و تحلیل آن ، پیامک (SMS) را در لحظه خطر ارسال نماید امری لازم است.
سیستم تنظیم دمای گلخانه و سیستم تغذیه هوشمند گلخانه که از مهم‌ترین سیستم‌ها در هوشمندسازی گلخانه به شمار می‌روند ، بخاطر اینکه متشکل از سخت‌افزارهایی با متریال خوب و نرم‌افزارهای پیچیده است، قیمت به نسبت بالاتری دارند.
به طور کلی میتوان گفت هزینه اجرای این سیستم کمتر از آنچه که به یک سرپرست متعهد، آن هم فقط برای یکسال می دهید می‌باشد.
هماهنگی بهتر تجهیزات و کنترل دقیق‌تر می‌تواند هزینه‌های اضافی را کاهش دهد. کنترل‌های خودکار، بهره‌وری کارگردان را از طریق توجه بیشتر به دیگر وظایف افزایش و تعداد کارگر مورد نیاز را کاهش می‌دهد. سیستم‌های کنترل اقلیم خوب، با فراهم کردن اطلاعات اضافی برای مدیر و کارگران، آن‌ها را قادر می‌کنند تصمیمات بهتری برای بهبود وضعیت گیاهان و گلخانه بگیرند.

هزینه هوشمند سازی گلخانه

هزینه هوشمند سازی گلخانه با کمترین قیمت

هزینه هوشمند سازی گلخانه به نوع محصول، تجهیزات هوشمند مورد استفاده و قابلیت های آن ها برای کنترل بستگی دارد. علاوه بر آن پروتکل ها ارتباطی و سطح اتوماسیون مورد نظر کارفرما از دیگر موارد تعیین کننده قیمت هوشمند سازی گلخانه خانگی است. با توجه به حساسیت بالای بعضی محصولات و هزینه بر بودن جبران خسارت، لازم است تا اتوماسیون گلخانه توسط افراد مجرب و متخصص انجام شود.
عوامل مختلفی مانند نوع و قیمت سیستم تهویه، دما، شدت نور، سیستم آبیاری، اقلیم منطقه و رطوبت بر کیفیت محصول در کنترل گلخانه هوشمند تاثیر می گذارد. علاوه بر آن هماهنگی هر یک از این وسایل با سایر تجهیزات در ساخت سیستم کنترل هوشمند گلخانه تأثیرگذار است.
کنترل برنامه ریزی شده تجهیزات گلخانه مانند فن،پمپ و بخاری باعث صرفه جویی در مصرف آب، برق، گاز، کود و غیره می شود. همچنین نیاز به کارگر نیز به حداقل ممکن میرسد.
یکی از مزایای اصلی سیستم اتوماسیون گلخانه که می تواند ایجاد کند ، توانایی کاهش هزینه های کلی تولید است. یک سیستم خودکار سرمایه نیاز دارد اما پس انداز طولانی مدت با ارزشی است البته که این هزینه در برابر هزینه های کلی ساخت گلخانه چندان هم زیاد نیست. این فناوری دلایل کافی و منطقی را برای بسیاری از گزینه های موجود ارائه می دهد ، تقریباً با هر بودجه می توان اتوماسیون را برای تقریباً هر پرورش دهنده بدست آورد. بسیاری از تولیدکنندگان به دلیل کار نکردن اتوماسیون ضرر های جبران ناپذیری متحمل میشوند و سود خود را از دست می دهند.
بهره گیری از تجهیزات گلخانه بسیار مقرون به صرفه و سودمندتر از روش های سنتی ساده خواهد بود؛ به گونه ای که میزان برق و آب مصرفی را به حداقل می رساند!

نوشتن دیدگاه