آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

کنترل گلخانه از راه دور

روش های قدیمی و سنتی دردسرهای زیادی دارند. همیشه یک نفر باید شرایط گلخانه را تحت نظر قرار دهد. یک کوتاهی می تواند به کسب و کارهای گلخانه ای آسیب برساند. اگر شما هم با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنید، پیشنهاد می شود این مقاله از دانشنامه گلخانه را مطالعه نمایید. در این مقاله با روش های کنترل گلخانه از راه دور آشنا خواهید شد. این روش های هوشمندسازی فرآیند کنترل و نظارت بر گلخانه را بهبود می دهد. با این راه ها دیگر نیازی به حضور مداوم در گلخانه نخواهید داشت.

روش‌های مختلف کنترل گلخانه از راه دور

در دهه های اخیر سیستم های کنترل از راه دور گلخانه کمک زیادی به شاغلان این صنعت کرده اند. روش های سنتی و پر زحمت کم کم کنار گذاشته شده و بالاخره منسوخ می شوند. با استفاده از روش های هوشمند کار با سرعت بالاتری به انجام می رسد. علاوه بر آن درصد خطا به اندازه قابل توجهی کاهش پیدا می کند. چراکه کارها به شیوه مدرن و پیشرفته با استفاده از نرم افزارهای تلفن همراه قابل انجام است.
کنترل از راه دور گلخانه باعث می شود همیشه کار خود را تحت نظر داشته باشید. در هر ساعتی از شبانه روز قادر هستید شرایط گلخانه را بررسی کنید. با رفع نواقص موجود می توانید محصولی باکیفیت تولید نمایید. دو روش مختلف برای کنترل گلخانه از راه دور وجود دارد. در این مقاله به بررسی این دو روش خواهیم پرداخت.

کنترل گلخانه از راه دور

روش تمام اتوماتیک کنترل از راه دور گلخانه

شاید همانند گذشته دیگر قادر نیستید تمام وقت خود را صرف گیاهان گلخانه کنید. محصولاتی که پرورش می دهید همانند کودکی نوپا نیاز به مراقبت و نظارت دارند. به هیچ وجه نمی توانید آن ها را به حال خود بگذارید. رطوبت، کوددهی و حتی آبیاری آن ها باید تحت نظر قرار گیرد. روش های سنتی وقت زیادی را می طلبند. روش های جدید و مدرن کم کم جای روش های قدیمی را می گیرند‌.
یکی از بهترین کارها برای رفع این معضلات کنترل گلخانه از راه دور به روش اتوماتیک است. از طریق نظارت خودکار قادر هستید بدون حضور در گلخانه و تنها با یک سیستم رایانه ای یا تلفن همراه کنار گیاهان باشید. در این مقاله به طور مفصل به بررسی نحوه کار این روش خواهیم پرداخت. برای آشنایی بیشتر با روش تمام اتوماتیک کنترل از راه دور با ما همراه باشید.

  • کنترل خودکار دما

نظارت بر دمای محیط در پروش گیاهان بسیار حائز اهمیت است. افزایش یا کاهش دما می تواند به محصولات آسیب وارد کند. با استفاده از روش های خودکار بدون حضور در گلخانه و با استفاده از تنظیمات ساده ای دما را کنترل خواهید کرد. تنها کافی است ترموستات هوشمند و پیشرفته ای را در محیط گلخانه نصب نمایید و پس از نصب در محل ، دمای ترموستات را تنظیم کنید. در این صورت با افزایش و کاهش دمای گلخانه ترموستات طبق دستور وارد عمل خواهد شد. ترموستات بدون دخالت فیزیکی و با استفاده از هوش مصنوعی دما را کنترل خواهد کرد.

  • کنترل رطوبت به صورت خودکار

یکی از قابلیت های سیستم کنترل گلخانه از راه دور تنظیم رطوبت است. گیاهان به شدت تحت تاثیر شرایط جوی قرار می گیرند. برای همین کنترل رطوبت اهمیت بالایی دارد. سنسورهای مخصوصی برای کنترل رطوبت تولید شده اند. وظیفه آن ها تحت نظر گرفتن رطوبت محیط است. میزان و درجه رطوبت توسط این ابزارها اندازه گیری می شود. در صورتی که درجه رطوبت کاهش یا افزایش یابد سنسورها پیام هشداری را به تلفن همراه شما می فرستند. علاوه بر آن میزان رطوبت محیط گلخانه همواره در نرم افزار تلفن همراه به شما نشان داده می شود.

  • کوددهی و آبیاری خودکار گیاهان

شاید در گذشته رسیدگی به گیاه از راه دور غیر ممکن تلقی میشد. اما تکنولوژی پیشرفت و توسعه زیادی داشته است. به طوری که امروزه می توان بدون دخالت دست ، گیاهان و محصولات زراعی را آبیاری نمود. دیگر به نیروی انسانی برای عمل کوددهی نیاز نخواهید داشت. سیستم هوشمند کنترل گلخانه از راه دور وضعیت گیاهان را بررسی می کند.
عجیب ترین گجت سیستم های هوشمند گلخانه ای ، آبیاری از راه دور است. این سیستم با سنجش رطوبت خاک به نیاز گیاه پی می برد. در صورتی که رطوبت خاک از حد مجاز کمتر بود سیستم به طور خودکار گیاه را آبیاری می کند. این کار محدود به آبیاری محصولات نمی شود. سیستم های مدرن می توانند کود مورد نیاز گیاه را در زمان مشخص به گیاه بدهند. هر دو کار بدون دخالت نیروی فیزیکی انجام می شود. دیگر نیاز ندارید در ساعات مشخص برای آبیاری و کوددهی به گیاهان سر بزنید. سیستم کنترل هوشمند گلخانه این کار را بدون هیچ نقصی برای شما انجام خواهد داد.

  • سنجش غلظت گاز

یکی از کارهایی که سیستم های کنترل از راه دور گلخانه انجام می دهند سنجش میزان گاز محیط است. درجه غلظت گازها از جمله دی اکسید کربن توسط این سیستم اندازه گیری می شود. سپس میزان غلظت را از طریق نرم افزار در تلفن همراه شما نشان می دهد.

روش‌های مختلف کنترل گلخانه از راه دور

روش نیمه اتوماتیک کنترل از راه دور گلخانه

بر خلاف روش قبلی کار این سیستم ها به صورت نیمه خودکار انجام می گیرد. به عبارت دیگر به حضور در گلخانه نیاز پیدا می کنید. اما همانند روش سنتی همه کارها به صودت دستی انجام نمی شود. از طریق تلفن همراه قادر هستید محیط گلخانه را زیر نظر داشته باشید. سیستم نیمه خودکار عملکرد تجهیزات گلخانه را تا اندازه قابل توجهی کنترل می کند. این روش نسبت به نوع خودکار ارزان تر خواهد بود. اگر بودجه شما کم است، می توانید این روش را جایگزین راه دستی نمایید. قطعا بازده کار شما تا حد زیادی افزایش پیدا خواهد کرد.

کلام آخر
در این مقاله روش های کنترل گلخانه از راه دور مورد بررسی قرار گرفت. شما می توانید با توجه به نیاز خود و همچنین سرمایه موجود یکی از این روش ها را انتخاب کنید. قطعا روش تمام اتوماتیک کار شما را آسان تر خواهد کرد. اما در صورت داشتن بودجه کمتر روش نیمه خودکار توصیه می شود. این روش نسبت به کنترل دستی گلخانه بسیار آسان تر و سریع تر است. با کنترل گلخانه به روش مدرن محصولات و گیاهان باکیفیت و مرغوبی را تولید کرده و عرضه نمایید.

 

نوشتن دیدگاه