آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

نجات دادن نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار از مقاوم‌ترین و زیباترین گیاهان آپارتمانی به حساب می آید که علاوه بر رشد سریع و سهولت در نگهداری، موجب تصفیه هوای محیط شده و حال و هوای خانه را سبز و رویایی می‌کند. این گیاه از خانواده ساکولنت‌ها بوده و دلیل نامگذاری آن صرفا شباهت ظاهری برگ‌های آن به گیاه نخل است.

 نگهداری از این ساکولنت‌های زیبا بسیار آسان است، اگر آنها را به خوبی بشناسید و به موقع برای نجات آنها اقدام کنید. در این مقاله قصد داریم تمام نیازهای این ساکولنت دوست‌داشتنی را شناخته، بیماری‌ها و عوامل رکود رشد آن را بررسی و نحوه نجات دادن نخل ماداگاسکار را به شما عاشقان گل و گیاه معرفی کنیم؛ پس ما را تا پایان همراهی کنید.

نیازهای نخل ماداگاسکار

تمام گیاهان برای رشد به آب کافی، مواد مغذی و نور مناسب نیاز دارند؛ این نیاز برای هر گیاه منحصر به فرد بوده و تنها در صورتی می‌توانید از گیاهان خود به خوبی نگهداری کنید که نیازهای آنها را شناخته و شرایط مطلوب را برایشان فراهم کنید.

  • چگونه نخل ماداگاسکار را آبیاری کنیم؟

این نوع ساکولنت‌ها در برابر خشکی مقاوم هستند و اگر آب زیادی دریافت کنند، احتمال پوسیدگی در ریشه آنها افزایش خواهد یافت؛ البته این به معنای خشک رها کردن آنها نیست، زیرا نباید آنها را وادار به دریافت آب از ذخایر ساقه کنید، در این صورت ساقه آنها ضعیف و باریک شده و اندام زیبای آنها رو به خشکی خواهد گذاشت. برای آبیاری صحیح این گیاه باید:

  1. با فواصل حدودا هشت روزه آبیاری کنید.
  2. در فصول سرد فواصل آبیاری افزایش یابد.
  3. در فصول خشک روزانه 3 بار آبیاری غباری برگ‌ها کافی است.
  • چه میزان نور برای رشد نخل ماداگاسکار مناسب است؟

سرعت مناسب رشد این گیاه به شدت وابسته به نوری است که از محیط دریافت می‌کند. این گیاه عاشق نور است و دوست دارد حداقل شش ساعت در روز گیسوان سبز‌ رنگش را در زیر نور مستقیم خورشید رها کند. اگر این امکان را نمی‌توانید برایش فراهم کنید، بهترین کار قرار دادن آن در نزدیکی پنجره‌ای است که در طول روز بیشترین نور را دارد.

البته در فصول سرد سال بهتر است یک دماسنج در نزدیکی نخل ماداگاسکار قرار دهید تا به هیچ عنوان دمای زیر ده درجه سانتی‌گراد را تجربه نکند.

  • چه دمایی برای رشد گیاه نخل ماداگاسکار مناسب است؟

دمای بهینه برای این گیاه بین 15 الی 29 درجه سانتی‌گراد است. دمای زیر 10 درجه سانتی‌گراد موجب پژمردگی نخل ماداگاسکار می‌شود؛ علایم پژمردگی این گیاه، سیاهی و ریزش برگ‌ها است. گرمای شدید به همراه تابش نور طولانی مدت نیز موجب سوختن نخل ماداگاسکار خواهد شد.

  • چه خاکی برای رشد نخل ماداگاسکار مناسب است؟

بهترین ترکیب برای رشد این گیاه ترکیب ماسه، پیت ماس و ورمی کمپوست است و سالانه دو مرتبه باید کوددهی صورت گیرد. بستر رشد این گیاه باید زهکشی مناسبی داشته باشد؛ بهتر است 15 سانتی‌متر پایین گلدان سنگ‌ریزه باشد تا آب اضافی به سرعت تخلیه شده و موجب پوسیدگی ریشه گیاه نشود.

نیازهای نخل ماداگاسکار

مشکلات و بیماری‌های نخل ماداگاسکار

آفاتی که نخل ماداگاسکار را تهدید می‌کنند، شپشک آردآلود و شته هستند که از شیره گیاه تغذیه کرده و موجب ضعف گیاه می‌شوند. گاهی این آفات ترشحات دوده مانند بر سطوح برگ برجای می‌گذارند که برگها را سیاه و چسبناک می‌کنند و رفته‌رفته موجب ریزش برگ‌ها می‌شوند.

یکی دیگر از تهدیدات، آبیاری و کوددهی بیش از حد نیاز است. آبیاری بیش از اندازه حتی با وجود زهکشی مناسب نیز می‌تواند موجب پوسیدگی ریشه و زرد شدن برگ‌های گیاه شود. کوددهی بیش از حد و یا غیراصولی نیز گیاه را می‌سوزاند.

پژمردگی فوزاریومی نیز یکی از بیماری‌های قارچی است که در کمین نخل ماداگاسکار می‌نشیند. این بیماری ابتدا برگ‌های مسن‌تر را هدف می‌گیرد و رفته‌رفته تمامی گیاه را تسخیر می‌کند. علایم این بیماری تغییر رنگ برگ‌ها ابتدا به زرد و سپس به قهوه‌ای است.

مشکلات و بیماری‌های نخل ماداگاسکار

نجات نخل ماداگاسکار

به هنگام بروز بیماری‌های قارچی باید ابتدا برگ‌های آلوده را جمع‌آوری و خاک را ضدعفونی کنید. تنها تا زمانی قادر به نجات نخل ماداگاسکار خواهید بود که قسمت‌های نزدیک خاک آلوده نشده باشند. تمام قسمت‌های آلوده را جدا کنید و از پیشرفت بیماری قارچی جلوگیری کنید. اگر نخل ماداگاسکار درگیر آفات شده است، بهترین راه استفاده از سموم آفت‌کشی مناسب با این گیاه است. از خاک استریل شده استفاده کنید، برگهای درگیر را حذف و بقیه گیاه را ضدعفونی کنید.

نخل ماداگاسکار هم مانند بسیاری از گیاهان به خواب می‌رود. این خواب از اواخر پاییز تا پایان زمستان به طول خواهد انجامید. در این مدت برگ‌ها کم‌کم زرد شده و کمی دچار ریزش خواهند شد. حال و هوای نخل‌ها هم می‌تواند پاییزی باشد، نگران نشوید! نخل ماداگاسکار شما حالش کاملا خوب است و فقط به خواب عمیقی فرو رفته است.

حال و هوای آدم‌های یک خانه را از گلدان‌های خانه باید پرسید؛ اگر گلها می‌درخشند، دل آدم‌ها هم سبز است. بهترین راه برای سبز نگه داشتن خانه پیشگیری از بروز بیماری در گیاهان است. با مراقبت اصولی و کسب دانش، پیش از بروز هر گونه بیماری نخل ماداگاسکار را نجات دهید.

نوشتن دیدگاه