آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

تجهیزات گلخانه هوشمند

با شناخت تجهیزات هوشمند گلخانه ای می توان بازده محصولات گلخانه را تا حد زیادی بالا برد. در این مقاله از دانشنامه گلخانه سوال هایی از قبیل: تجهیزات گلخانه ای کدامند؟ چه وسایلی در گلخانه هوشمند استفاده می شود؟ تجهیزات هوشمند خانگی و صنعتی تا چه اندازه در بازده آن تاثیر دارند؟ و ... پاسخ داده می‌شود. با رشد جمعیت و نیازی که جامعه جهانی به محصولات کشاورزی دارد تاسیس گلخانه ها یکی از راه کار های تامین این محصولات است. کشت های گلخانه ای برای گسترش نیاز به تجهیزات و ابزار آلات مدرن دارند.
امروزه نه تنها در صنعت گلخانه ای بلکه در تمامی علوم و زمینه های تخصصی، ردپای تکنولوژی و تاثیرات مثبت آن حس می شود. گلخانه ها با گذشت زمان تغییرات زیادی داشته اند. این تغییرات از نوع فضا تا تجهیزات مورد استفاده در گلخانه ها را تحت تاثیر قرار داده است. امروزه در مورد گلخانه ها به وفور با واژه هایی مانند گلخانه هوشمند و تجهیزات هوشمند گلخانه ها مواجه می شویم. در گلخانه های هوشمند مواردی مانند آبیاری و ... توسط ابزار و تجهیزات هوشمند انجام می شود. سیستم های آبیاری، سیستم های سرمایشی و گرمایشی، رطوبت، کنترل نور و دما و ... از مهم ترین مواردی است که در تجهیز کردن گلخانه های هوشمند باید به آن توجه شود. خطا و یا ناکارآمدی هر کدام از این سیستم ها ممکن است منجر به ضرر و هزینه های هنگفتی شود. در گلخانه های هوشمند مدیریت و عملیات آبیاری به محصولات توسط سیستم آبرسانی هوشمند انجام می شود. سیستم آبیاری دارای سنسور های هوشمندی است که می تواند بر اساس پارامتر هایی مانند دما، رطوبت و ... میزان نیاز گیاهان به آب را تشخیص دهد و به میزان نیاز به آن ها آب تزریق کند. سیستم آبیاری گلخانه ای از مهم ترین و اساسی ترین سیستم هایی است که در تجهیز گلخانه های هوشمند باید به آن توجه شود.

تجهیزات گلخانه هوشمند 

تجهیزات گلخانه هوشمند کدام هستند و هر یک چه قابلیت هایی دارند

علاوه بر سیستم های آبرسانی در گلخانه که وظیفه کنترل میزان آب مورد نیاز به محصولات گلخانه ای را بر عهده دارند، سایر سیستم ها نیز هر کدام وظایف متعددی را در گلخانه ها انجام می دهند به طور مثال سیستم تغذیه هوشمند یکی از مهم ترین موارد اتوماسیون گلخانه ای است. این سیستم وظیفه دارد که تغدیه و کوددهی گیاهان و سایر محصولات گلخانه ای را به طور یکنواخت انجام دهد. با به کارگیری سیستم تغذیه ای هوشمند علاوه بر کاهش هزینه ها، مصرف کود نیز به حداقل می رسد که باعث بالا رفتن راندمان تولید می شود.
با هوشمند سازی گلخانه و استفاده از تجهیزات به روز، رشد و پرورش محصولات کشاورزی به دور از اختلالات و تغییرات ناگهانی جوی اتفاق می افتد که همین موضوع می تواند تضمین کننده بازده بالای محصولات باشد.
میزان آبیاری و کود دهی به گیاهان توسط تجهیزات و ابزار دقیق انجام می شود به طور مثال این تجهیزات با بررسی کردن محتوای حجم آبی که در خاک وجود دارد توسط سنسور هایی که در آن ها تعبیه شده اند، متوجه می شود که گیاه به آبیاری نیاز دارد یا خیر . علاوه بر این دستگاه های تجهیز گلخانه می توانند میزان شوری خاک را نیز تعیین کنند که می تواند زمان کوددهی و حتی نوع کود را برای گیاه مشخص کند.
از قابلیت های دیگر ابزار و تجهیزات اوتوماسیون گلخانه ای می توان به توانایی آن برای اطلاع رسانی درباره خطرات وجود آفت و قارچ ها اشاره کرد. این پلتفرم هوشمند با برنامه ریزی و قدرت یادگیری بالایی که دارد می تواند این موارد را با دقت بسیار بالایی گزارش کند.
از مهم ترین تجهیزات گلخانه های هوشمند می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• سیستم تنظیم دمای گلخانه ای هوشمند
• سیستم تغذیه هوشمند
• سیستم آبیاری هوشمند
• سیستم تهویه HVAC
• سیستم آبیاری
• سیستم کنترل اقلیم هوشمند
• سیستم کنترل
• و ...

تجهیزات گلخانه هوشمند کدام هستند و هر یک چه قابلیت هایی دارند 

خرید و فروش انواع تجهیزات گلخانه هوشمند

امروزه خرید و فروش انواع تجهیزات هوشمند گلخانه ای به راحتی امکان پذیر است. با توجه به تعداد تولید کننده هایی که در زمینه تجهیزات هوشمند گلخانه ای فعالیت می کنند دسترسی به آن ها دشوار نیست. رنج قیمتی سیستم های اتوماسیون گلخانه ای بسیار متفاوت است و قیمت آن ها بسته به تجهیزات هوشمند و مدرنی دارد که در آن ها تعبیه شده است متغیر است.
معمولا سیستم های گرمایشی و سرمایشی گلخانه ها در تجهیز آن نقش بسزایی دارند و با توجه به نرم افزار های پیچیده و سخت افزار هایی که دارا هستند به نسبت دارای قیمت بالایی می‌باشند.
نصب تجهیزات گلخانه ای باید توسط عرضه کنندگان برتر این محصول انجام شود. به دلیل اهمیت و حساسیت بالایی که تجهیزات هوشمند گلخانه ای دارند اگر آن ها را از فروشگاه ها و یا حتی تولید کنندگان غیر معتبر تهیه کنید ممکن است متحمل ضررهای زیادی شوید.
تمامی این تجهیزات باید با استفاده از بهترین متریال سخت افزاری تهیه شده و برای فعالیت در فضای گلخانه ای مناسب باشند. امروزه هوشمند ترین گلخانه ها با PLC پیاده سازی شده اند که می تواند هر نوع سناریویی را برای گلخانه های هوشمند تعریف کند. به طور مثال در این گلخانه ها فاکتور های مهمی مانند رطوبت، گرما، نور و ... به طور دقیقی مورد بررسی و کنترل قرار می گیرند.
هرچه این تجهیزات به نسبت مدرن تر و به روز تر باشند و تکنولوژی که در ساخت آن ها استفاده می شود هوشمندتر باشد قیمت این تجهیزات بالاتر است. البته با توجه به میزان بازدهی و تاثیری که این تجهیزات در بالا بردن بازده و سودآوری گلخانه ها دارند بالا بودن قیمت آن ها کاملا قابل توجیه است. البته در گلخانه های کوچک و سنتی استفاده از تجهیزات هوشمند و اتوماسیون گلخانه ای مورد توصیه نیست . اما هر چه حجم محصولات گلخانه ای بیشتر می شود و فضای گلخانه ای بزرگ تر می شود برای کنترل و بهبود شرایط اقلیمی آن به تجهیزات مدرن تر نیاز است. در گلخانه های بزرگ و صنعتی، سنتی اداره کردن گلخانه بسیار دشوار و همراه با ریسک است زیرا در صورت خطای انسانی و یا ناتوانی در کنترل وضعیت اقلیمی، ضررهای هنگفتی به بار می آید هم چنین در این گونه موارد بازده و کیفیت محصولات گلخانه ای پایین است.

با توجه به موارد ذکر شده برای خرید تجهیزات هوشمند گلخانه ای حتما باید از طریق مراکز معتبر اقدام نمایید. تا علاوه بر بالا رفتن کیفیت محصولات خود متحمل ضرر مالی و... نشوید.

نوشتن دیدگاه