آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

گلخانه هوشمند | گلخانه هوشمند چیست؟ و چه امکانات و مزایایی دارد؟

هنگامی که با کلمه هوشمندسازی گلخانه مواجه می‌شویم اولین سوالی که در ذهن ما ایجاد می‌شود این است که گلخانه هوشمند چیست؟ و به چه گلخانه ای هوشمند میگویند؟ در این مقاله از دانشنامه گلخانه ما قصد داریم تا شما را با گلخانه های هوشمند اشنا کنیم .
وجود تغییرات آب و هوایی، کاهش منابع آبی و خاکی و همچنین افزایش همه روزه جمعیت ، صنعت کشاورزی جهانی را تحت فشار قرار داده است تا راه حلی برای این مشکل جهانی پیدا کنند. بخاطر غیر قابل پیش‌بینی بودن شرایط آب و هوایی، تمایل گلخانه داران به استفاده از تکنولوژی برای بهبود کمی و کیفی محصول بیشتر شده است.
روش های کشاورزی سنتی در ایران، شرایط لازم را براي امنیت غذايي، ایجاد اشتغال و صادرات محصولات كشاورزي به وجود نخواهد آورد.
در قرن اخیر نقش اینترنت اشیاء در زندگی انسان ها به نقشی غیر قابل انکار تبدیل شده است.همچنین کاربرد اینترنت اشیا در کشاورزی هر روز پر رنگ و پررنگ تر می‌شود. در یک نمونه بارز می‌توان به استفاده از اینترنت اشیا در امر گلخانه داری اشاره نمود.
امروزه با هوشمندسازی گلخانه ها بسیاری از مشکلات که به واسطه خطا و بی­ دقتی انسان ها و یا عوامل طبیعی مانند حمله ی حشرات و آفات، باد و طوفان به وجود آمده اند، کاهش یافته است. همچنین با کمک گلخانه های هوشمند از نظر ایمنی در برابر سرقت محصولات نیز شاهد تاثیرات به سزایی هستیم.

گلخانه هوشمند | گلخانه هوشمند چیست؟ و چه امکانات و مزایایی دارد؟

گلخانه هوشمند چیست؟

گلخانه خود یک اکوسیستم کوچک است که در آن شما مشخص خواهید کرد که گیاهان چقدر آب، غذا، نور، رطوبت، حرارت و … دریافت کنند تا بهره وری بهتری داشته باشند. برای بهبود شرایط تولید شما میتوانید از تجهیزات الکترونیکی برای هوشمند سازی گلخانه استفاده کنید. پیچیده ترین گلخانه های امروزی، کنترل ساده ای دارند و تنها با لمس یک دکمه می توان تمامی تنظیمات را انجام داد. مدرن ترین گلخانه های امروزی، گلخانه های کاملا خودکار هستند و آن ها را گلخانه هوشمند می نامند.
گلخانه هوشمند، محیط کنترل شده ای است که می تواند نیازهای کشت گلخانه ای را بر اساس اینترنت اشیا تأمین کند. کشت گلخانه ای بر اساس تجهیزات هوشمند، به سرعت در حال رشد و توسعه است. برای ورود به صنعت گلخانه و پرورش محصولات گلخانه ای، بهتر است برنامه ریزی دقیقی را برای هوشمندسازی گلخانه ها انجام بدهید.
در گلخانه هوشمند تعدادی سنسور و محرک وجود دارند. این گلخانه‌ها ترکیبی از کشاورزی سنتی و تکنولوژی اینترنت اشیا هستند که امکان پایش کامل و اتوماسیون را برای شما فراهم می‌کنند.
اگر سعی کنیم که تمامی یا یکی از عوامل محیطی لازم برای گلخانه مانند دما و رطوبت، آبیاری و… را تحت کنترل خودمان قرار دهیم، گلخانه مان را هوشمند کرده ایم. در گلخانه های مدرن در سطح ایران و جهان، تمامی مراحل انجام شده از جمله آبیاری، کنترل دما و رطوبت در محیط و…. تحت کنترل سیستم های هوشمند است.


عواملی که در یک گلخانه هوشمند تحت کنترل و پایش قرار میگیرند شامل موارد زیر هستند:

  • شرایط دمایی
  • وضعیت رطوبت
  • شرایط نور
  • فرایند کوددهی و آبیاری
  • غلظت CO2
  • شدت تابش نور
  • گاز منو اکسید کربن

انواع سطوح کنترلی در گلخانه ها :

سطح غیر خودکار یا دستی:
شما می بایست در محل حضور داشته باشید و کنترل وضعیت خاموش و روشن بودن تجهیزات را خود بر عهده بگیرید.
این نوع از کنترل ابتدایی ترین حالت گلخانه داریست و مورد پسند گلخانه داران بزرگ نمی باشد.

سطح تقویمی:
در این سطح از سیستم کنترلی شما در واقع یک تقویم را برای عملگر خود مانند فن تنظیم می کنید که در روز خاص و ساعت مورد نظر خاموش یا روشن شود.

سطح نیمه خودکار :
در این سطح سیستم ها تا حد قابل قبولی وضعیت گلخانه هوشمند شما را کنترل می کنند اما برای اطمینان از عملکرد و در گاهی اوقات می بایست برای نظارت و اصلاح امور در گلخانه حضور یابید.

سطح خودکار:
در این سطح از عملکرد شما کنترل و نظارت بر عملکرد تمامی بخش های گلخانه هوشمند خود را به سیستم می سپارید و تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که از طریق تلفن همراه و یا کامپیوتر به سیستم متصل شوید و وضعیت سیستم را از راه دور چک نمایید.

گلخانه هوشمند چیست؟

گلخانه هوشمند چه مزایای دارد؟

با هوشمند سازی گلخانه میتوان شاهد افزایش بهره وری با وجود کاهش عملیات انسانی بود. به عنوان مثال ، از مسائل مهم برای صاحبان گلخانه مدیریت مصرف انرژی است. گلخانه داران با کمک گلخانه هوشمند می توانند مصرف انرژی را به میزان تقریبی ۳۰% کاهش دهند.چند نمونه از مهمترین مزایای گلخانه هوشمند به شرح زیر می‌باشد:

شرایط آب و هوایی ایده آل گلخانه در مقیاس میکرو حفظ می شود
این سنسورهای سیستم اطلاعات واقعی در مورد عوامل مهم آب و هوایی از جمله دما، رطوبت، قرار گرفتن در معرض نور و دی اکسید کربن در سراسر گلخانه هوشمند را ارائه می دهند.

شیوه‌های آبیاری و کوددهی را تسریع و نظم می‌بخشد.
علاوه بر پارامترهای محیطی، گلخانه‌های هوشمند به کشاورزان این امکان را می‌دهند که از شرایط محصولات خود آگاه شوند. این موضوع تضمین می‌کند که فعالیت‌های آبیاری و کوددهی با نیازهای واقعی گیاهان مطابقت دارد و منجر به بهره‌ وری و کارایی بهتر می‌شود.

کنترل از راه دور
در گلخانه های معمولی، شخص پرورش دهنده باید زمان زیادی از شبانه روز را در گلخانه حضورداشته باشد تا کارها به صورت دستی انجام شوند. اما با هوشمند سازی گلخانه دیگر نیازی به حضور فیزیکی نیست زیرا گجت های هوشمند به نیابت از شما در گلخانه حضور دارند و منتظر دستور شما از گوشی هوشمندتان هستند تا کارها را انجام دهند.

امکان زمانبندی و برنامه ریزی
قابلیت زمانبندی تجهیزات گلخانه هوشمند مزیتی فراتر از کنترل از راه دور است. با این قابلیت، فراموشی خاموش یا روشن کردن تجهیزات اهمیتی ندارد. تمامی تجهیزات و سیستم های هوشمند به صورت خودکار و طبق برنامه ی تعیین شده توسط شما تمامی کارها را پیش می برند.

افزایش میزان تولید محصول
در گلخانه هوشمند نسبت به گلخانه معمولی از فضا بهتر استفاده می‌شود. به علاوه اطلاعات دقیقی از سنسورها به دست می‌آید که خطای انسانی را به حداقل رسانده و باعث تولید محصولات بیشتر با کیفیت بالاتر می‌شوند.

صرفه‌جویی در مصرف آب
حدود 70% مصرف آب مربوط به کشاورزی غیر اصولی است. در گلخانه هوشمند سنسورهای مختلف تضمین می‌کنند که به گیاهان آب به میزان نیاز و نه بیشتر برسد.نوشتن دیدگاه