آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

 مشخصات ورق سیاه از زبان آهن تاپ

ورق سیاه یک نوع ورق فلزی است که از جنس‌های فولادی تولید می‌شود. این ورق‌ها به دلیل روش تولید نورد گرم خود، دارای سطح خشن و مات هستند و معمولا برای مصارف مختلفی از جمله ساخت و ساز، خودروسازی و صنعت عمومی به کار می‌روند. ورق سیاه به دلیل خصوصیات متفاوت خود از دیگر انواع ورق‌ها متمایز می‌شود و در صنعت مهمی محسوب می‌شود. اگر می خواهید مشخصات ورق سیاه را بدانید این مطلب را مطالعه کنید.

 مشخصات ورق سیاه از زبان آهن تاپ

مشخصات فولاد به کار رفته در ورق سیاه

ویژگی و مشخصات ورق سیاه اگر چه تا حدودی به برند تولیدی این نوع از ورق ها و البته استانداردهای به کار رفته وابسته است، ولی بعضی خواص مشخص را برای این ورق ها می توانیم در نظر بگیریم. ورق سیاه به عنوان ورق نورد نیز یاد می شود. یکی از مهمترین محصولات فولادی است که از عمده ترین محصولات تولید شده توسط کارخانه های فولاد است. انواع مختلف از این ورق ها با ساختار ظاهری خاص، در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. فولاد به کار رفته در ورق سیاه معمولا از نوع فولاد کربنی است. مشخصات دقیق فولاد ممکن است تا حدودی متغیر باشد و بستگی به استفاده مورد نظر داشته باشد، اما در کل مشخصات عمومی به شرح زیر است:

 • محتوای کربن: فولاد سیاه حاوی مقادیر متفاوتی از کربن است، اما معمولا در بازه 0.18 تا 0.35 درصد قرار دارد. این مقدار کربن برای ایجاد خصوصیات مکانیکی مناسب برای ورق سیاه مهم است.
 • مقدار منگنز: منگنز به عنوان یک عنصر آلیاژی در فولاد سیاه به کار می‌رود و ممکن است در مقادیر متفاوتی وجود داشته باشد. این عنصر به استحکام و سختی فولاد کمک می‌کند.
 • سایر عناصر: فولاد سیاه ممکن است شامل عناصری مانند سیلیسیم، فسفر، گوگرد و منیزیم باشد که به خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آن تاثیر می‌گذارند.
 • خصوصیات مکانیکی: ورق سیاه باید خصوصیات مکانیکی مناسبی از جمله استحکام کششی، سختی، تخلخل و تغییر شکل پذیری داشته باشد. این ویژگی‌ها بسته به نوع مصرف و نیازهای مشتری متغیر هستند.
 • ضخامت و ابعاد: مشخصات فیزیکی ورق سیاه مانند ضخامت، عرض و طول نیز بر اساس استفاده مورد نظر مشخص می‌شود.

مشخصات دقیق فولاد ممکن است بر اساس استانداردها و نیازهای مشتری متغیر باشد. تولید کنندگان و توزیع کنندگان این محصولات معمولا مشخصات دقیق فولاد را در محصولات خود اعلام می‌کنند. برای استفاده مناسب از ورق سیاه، مهم است که مشخصات فیزیکی و شیمیایی آن با نیازهای پروژه مورد نظر هماهنگ شود.

مشخصات فولاد به کار رفته در ورق سیاه

ویژگی ورق سیاه

در بررسی مشخصات ورق سیاه لازم است یادآور این موضوع باشیم که ورق های سیاه به دو صورت ورق های سیاه معمولی و ورق های سیاه صنعتی طراحی می شوند. هر کدام از این ورق ها نیز دارای استانداردهای خاصی هستند. در ایران رایج ترین نوع ورق های سیاه ST37 و ST52 است. ورق های ST37 دارای سختی و نرمی معمولی هستند، در حالی که نمونه های ST52 سخت تر است. هر چه میزان کربن در این ورق سیاه بیشتر باشد، سختی آن ورق نیز بیشتر خواهد بود.  مشخصات ورق سیاه به طور ویژه در کارایی آن ها تاثیر گذار است. ورق های سیاه در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. مهم ترین کاربرد آن ها صنایع ساختمان سازی است. البته برای ساخت سیلندر گاز و تانکر نیز از آن ها استفاده می شود. برای انتخاب یک ورق سیاه مناسب باید جدول وزنی آن ها در اولویت قرار گیرد.

ویژگی ورق سیاه

جدول وزنی ورق سیاه

در بررسی مشخصات ورق سیاه لازم است بگوییم ضخامت این نوع از ورق ها از 1.5 میلی متر تا 200 میلی متر است که با توجه به نیاز موجود در صنایع تولید و طراحی می شوند. ناگفته نماند که ورق ها تا ضخامت 15 میل به صورت رول تولید می شوند،  در حالی که نمونه های بیشتر از 15 میل به صورت شیت خام در بازار به فروش می رسد. در جدول زیر جدول وزنی ورق سیاه ارائه شده است.

ردیف

طول ورق سیاه (m)

عرض ورق سیاه (m)

ضخامت ورق سیاه (mm)

وزن ورق سیاه (kg)

1

2000

1000

2

32

2

2000

1000

3

48

3

2000

1000

4

64

4

2000

1000

5

80

5

2000

1000

6

96

6

6000

1500

8

576

7

6000

1500

10

720

8

6000

1500

12

864

9

6000

1500

15

1080

10

6000

1500

20

1440

ورق های سیاه قابل برش به سایزهای مختلف را دارند. با توجه به مقدار سفارش، می توان این محصولات را در هر ابعادی تولید کرد. برخی از ابعاد و ضخامت ورق های سیاه کاربرد بسیاری دارند که از مهم ترین آن ها می توان موارد زیر را نام برد:

 • ورق سیاه به صورت ابعاد ۲۰۰۰*۱۰۰۰ میلی متر
 • ورق سیاه به صورت ابعاد ۲۵۰۰*۱۲۵۰ میلی متر
 • ورق سیاه به صورت ابعاد ۶۰۰۰*۱۰۰۰ میلی متر
 • ورق سیاه به صورت ابعاد ۶۰۰۰*۱۵۰۰ میلی متر
 • ورق سیاه به صورت ابعاد ۶۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر
 • ورق سیاه به صورت ابعاد ۱۲۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر

شما هم می توانید برای مشاهده قیمت ورق سیاه لحظه ای به سایت آهن تاپ مراجعه کنید. نرخ آهن تاپ به روز و به قیمت تعیین شده توسط کارخانه است. 

نوشتن دیدگاه