آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

 • گیاه پتوس در فنگ شویی

  گیاه پتوس با برگ‌های قلبی شکل و رنگ‌های متنوع، نه تنها زیبایی و طراوت را به خانه شما می‌آورد، بلکه در فلسفه فنگ شویی نیز جایگاهی ویژه دارد. این گیاه به عنوان...

 • کاشت سبزه نارنج در تنگ ماهی و گلدان

  یکی از زیباترین سبزه هایی که می توانید در تنگ ماهی و گلدان بکارید، سبزه نارنج است. این سبزه با ظاهر جذاب نسبت به برخی از سبزه های موجود در بازار...

 •  10گیاه مقاوم به سرما برای راه پله + مشخصات و عکس

  اگر شما هم به دنیای گل و گیاه علاقه دارید، حتما در آپارتمان شما گیاهان تزئینی پیدا می­شود. گیاهان آپارتمانی و تزئینی نیاز به مراقب خاصی دارند. باید...

 • 44 گل و گیاه مناسب سرویس بهداشتی و دستشویی و گل حمامی

  شما با کمک انواع گل و گیاه در داخل سرویس بهداشتی و حمام می توانید به راحتی تغییرات چشمگیری در دکوراسیون داخلی منزل خود به وجود بیاورید و با معجزه...

 • درمان آفت گیاهان آپارتمانی

  اگر شما هم در آپارتمان خود گیاهان مختلف نگهداری می­ کنید، حتما با آفت ­های آن­ها آشنایی دارید. سلامت گیاهان آپارتمانی اهمیت ویژه­ای برای صاحبان آن...

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

استاندارد استفاده از پد سلولزی در گلخانه

پد سلولزی از مهمترین وسایل کاربردی گلخانه ها محسوب می شود. جنس این پدها از ورقه های کاغذی سلولزی است که هوای درون گلخانه را به حالت مناسب آن می رساند. این روزها  استفاده از پد سلولزی در گلخانه، وسایل خانگی و صنعتی خواهان زیادی دارد. علاوه بر آن کولرهای سلولزی بسیار رایج شده اند. این پدها درجه حرارت فضای گلخانه را به دمایی که مد نظر است می رسانند. کارکرد این وسیله همانند پوشال های کولر است.

آن ها از ورقه های نازکی از نوع سلولز ساخته شده اند که در مجاور هم هستند. پد ها از استحکام زیادی در برابر تخریب برخوردارند. به کارگیری پد سلولزی مثل کولر آبی بسیار راحت است. تنها نیاز است که روی این پدها آب بپاشید و به این وسیله هوای فضای گلخانه را خنک کنید. در حقیقت این شیوه را سرمایش تبخیری می نامند که فن گلخانه در یک سو و پد سلولزی در سوی دیگر گلخانه در مقابل فن کار گذاشته می شود. در نهایت این فن سبب ایجاد دمای مورد نیاز گلخانه خواهد شد.

فاصله فن و پد در گلخانه چه مقدار باید باشد؟

برای این که هوای گلخانه به خوبی تنظیم شود، نباید فن را مقابل تابش نور خورشید کار گذاشت. با این کار هوای فضای گلخانه خیلی دیرتر خنک می شود. ضروری است که پد سلولزی و فن جلوی هم با فاصله متناسبی مستقر شوند که مسئله ای به وجود نیاید. فاصله بهینه بین پد و فن بهتر است بین ۳۰ تا ۶۰ متر باشد.

مکان بهینه برای نصب پد سلولزی در گلخانه ها روی دیوار است که وزش باد در آن بخش زیادتر باشد. چنانچه فاصله بین پد و فن در گلخانه از ۳۰ متر کمتر بود، این احتمال وجود دارد که هوای محیط را به صورت یکسان تعدیل نکند و این  باعث به وجود آمدن مشکلانی در این مورد شود. بنابراین تناسب بین متراژ و فاصله پدها را به خوبی رعایت کنید.

فاصله فن و پد در گلخانه چه مقدار باید باشد؟

مزایای استفاده از سرمایش تبخیری پد

در دنیای امروز از پد سلولزی برای تعدیل هوای داخل گلخانه و دیگر مکان ها استفاده زیادی می شود. بکارگیری آن به این نحو است که در ابتدا هوای گرم از طریق پنکه وارد فضای دستگاه می شود و در آنجا آب ولرم به وسیله پد سلولزی تبخیر خواهد شد. در نهایت دستگاه هوای سرد را به فضای داخل وارد می کند. از اصلی ترین مزیت های بکارگیری پدهای سلولزی، نداشتن آلودگی آن ها است که هوای پاک را در چندین مرحله و با گذر از پد سلولزی به محیط وارد می کنند. کارآمدی سامانه پد سلولزی به مواردی از قبیل ضخامت و ابعاد پد، نوع مواد استفاده شده در آن، مسیر باد و مساحت محیط بستگی دارد. همه این موارد با توجه به این سامانه و محل قرارگیری فن ها عمل می کنند.

نتایج تحقیقات در این مورد نشان داده است که پدهای سلولزی به کار گرفته شده در کولرهای آبی به جای پوشال، کارکردهای این سامانه را بسیار افزایش داده و دمای محیط را کم می کنند. در حقیقت این پدها با جذب رطوبت هوا باد سرد را در فضا پخش می کنند.

با این وجود باید به وزن پدها نیز دقت نظر داشت. چون که این پدها در تولید هوای خنک تاثیرگذاری بالایی دارند. مزیت های این نوع پدها سبب شده است در خیلی از کارخانه ها، انبارها، گلخانه ها، مرغداری ها، سامانه های خنک کننده منازل و بسیاری از مکان های دیگر به کار گرفته شوند. جنس قاب پد سلولزی از آلومینیوم و گالوانیزه است که سبب ماندگاری و مقاوم بودن آن می شود.

مزایای استفاده از سرمایش تبخیری پد

مزیت های استفاده از پد سلولزی در گلخانه

به طور کلی چنانچه می خواهید یک سامانه خنک کننده و به صرفه برای گلخانه خود خریداری نمایید، استفاده از  پد سلولزی در گلخانه انتخاب بهینه ای است. کاغذ استفاده شده در این دستگاه از استحکام زیادی برخوردار است و دوام زیادی هم دارد. لازم به یادآوری است که حتما به فاصله بین پد و فن دقت لازم را داشته باشید که در این زمینه به مشکل برنخورید. بسیاری از مردم از کارکردهای این نوع سیستم خنک کننده برای مکان های بزرگ بهره می گیرند. از مزیت های پد سلولزی، ساختار مستحکم و هزینه کم آن است. پیشنهاد می دهیم فن ها را در مکان های خنک و سایه مانند نصب کنید.

مزایای بسیار بالای پد سلولزی در گلخانه موجب جایگزینی آن با پوشال شده است. البته برای بهره بری از تمامی مزایای این پد لازم است از استانداردهای استفاده از آن اطلاع داشته باشید. به همین خاطر در متن فوق از دانشنامه گلخانه به معرفی و بررسی کامل این استانداردها پرداختیم.

 

نوشتن دیدگاه