آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

  • بهترین کود برای رشد زاموفیلیا

    یکی از محبوب­‌ترین گیاهان آپارتمانی زاموفیلیا است. این گیاه به واسطه مقاومت بالای خود در شرایط آپارتمانی شناخته می­‌شود. همچنین به‌ خاطر ظاهر زیبای...

  • گل مناسب دستشویی در فنگ شویی

    فنگ شویی برای هر محیطی ایده ­ای دارد. چیدمان منزل و بخش‌­های مختلف آن حتی سرویس بهداشتی نیز در فنگ شویی پیش بینی شده­ است. در چیدمان بر اساس فنگ...

  • گیاهان چهار فصل باغچه ای

    داشتن یک باغچه یا بالکن سرسبز و پرگل در فصل‌های سرد سال، باعث می‌شود تا شما بهار را در این فصل‌ها به خانه خود بیاورید. برخلاف تصور عموم مردم، نوعی...

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

انواع بونسای و روش نگهداری از گل بونسای

بونسای گیاهان یا درختانی هستند که در طبیعت در اندازه های بزرگ و چند متری وجود دارند و برای استفاده از آن ها در فضای داخل، از روش های خاصی از جمله هرس کردن و پیوند زدن استفاده می شود. انواع بونسای در ایران آنقدر جذاب هستند که برای تکمیل دکوراسیون و روحیه بخشیدن به اعضای خانواده مورد استفاده قرار می گیرند. اگر نیاز به خرید بونسای جذاب و منحصر به فرد را دارید، ولی نمی دانید که کدام یک از انواع این گیاه گزینه بهتری برای خرید هستند و نحوه نگهداری هر کدام چگونه است با ما همراه باشید.

انواع بونسای و روش نگهداری از گل بونسای

با وجود بونسای دیگر رویای نگهداری از درختان در خانه های کوچک دور از دسترس نیست. بونسای در واقع درختچه های کوچکی هستند که با روش های خاص، کوچک و مینیمال شده اند و در فضای داخلی مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین، هر یک از درختانی که در جهان وجود دارند، می توانند به صورت بونسای در خانه ها و شرکت های شما مورد استفاده قرار گیرند. در ادامه مقاله قصد داریم انواع بونسای و روش نگهداری از این گیاهان را به شما توضیح دهیم.

بونسای انگور  

بونسای انگور یکی از زیباترین انواع بونسای است. این گیاه رشد بسیار سریعی دارد و به راحتی می تواند به یک درختچه تبدیل شود. برای اینکه بتوانید از زیبایی این گیاه بهره مند شوید، باید آن را در دما و نور مناسب نگهداری نمایید. بونسای انگور بین 8 الی 10 ساعت در طول روز نیاز به نور خورشید کامل و غیر مستقیم دارد. این گیاه به سرمای زیاد حساس است و نباید آن را در محیط خارج که دمای آن پایین است، نگهداری کنید. این گیاه می بایست در دمای بالای 13 درجه سانتی گراد قرار بگیرد.

بهترین زمان برای کود دادن به بونسای انگور، در فصل بهار و هر دو هفته یکبار با کود 20 – 20 – 20 است. فصل خواب این گیاه فصل زمستان است که می توانید کوددهی را قطع کنید. طرز آب دادن بونسای انگور به گونه ای است که آب دپو شده در پایین گیاه به آن داده می شود. دقت کنید که برای شاداب ماندن این گیاه، باید آن را به صورت منظم هرس کنید.

بونسای شفلرا 

یکی دیگر از انواع گیاهان بونسای که زیبایی آن خانه شما را زیباتر می کند، گیاه بونسای شفلرا است. این گیاه با نام گیاه چتر نیز شناخته می شود که دارای برگ های ریز مینیاتوری و سبز است. برگ های این گیاه گوشتی مانند و مشابه با فرم چتر هستند. آبیاری زیاد بونسای شفلرا می تواند باعث خرابی آن شود. بنابراین، فقط زمانی که سطح خاک تا عمق 0.5 سانتی متر خشک شد، گیاه را آبیاری کنید.

گیاه بونسای بین 6 تا 8 ساعت به نور غیر مستقیم خورشید احتیاج دارد. بهترین دما برای رشد این بونسای جذاب، بین 13 تا 27 درجه سانتی گراد است. برای هرس کردن بونسای باید برگ هایی را که از انتها به ساقه چسبیده اند را جدا کنید.

انواع بونسای و روش نگهداری از گل بونسای

بونسای انجیر  

بونسای انجیر، یکی دیگر از انواع بونسای است که ظاهر درخت مانند آن زیبایی خانه و شرکت شما را چند برابر می کند. برگ های بونسای انجیر دارای رنگ سبز روشن بوده و همین موضوع زیبایی آن را چندین برابر کرده است. این گیاه به سرمای زیاد حساس است و باید برای نگهداری از آن در فضای بیرون، آن را درون نایلون بپوشانید.

حداقل دمایی که بونسای انجیر می تواند تحمل کند، 15 درجه سانتی گراد است. برای آبیاری بونسای انجیر باید اجازه دهید تا سطح خاک کاملا خشک شود و بعد آن را آبیاری کنید. این گیاه به نور مستقیم خورشید نیاز دارد و باید آن را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهید.

بونسای جنسینگ       

یکی دیگر از انواع بونسای موجود در بازار، بونسای جنسینگ است. این گیاه را می توان به عنوان لوکس‌ترین گیاه آپارتمانی شناخت که امکان پرورش دادن آن در منزل وجود دارد. این گیاه به نور زیاد و البته غیر مستقیم نیاز دارد. به طوری که باید 6 الی 8 ساعت نور را برای این گیاه تامین کنید. در صورتی که قادر به تامین نور مناسب برای این گیاه نیستید، از لامپ های مخصوص رشد بونسای استفاده نمایید.

بونسای به کم آبی مقاومت بالایی نشان می دهد. بنابراین، زمانی باید آبیاری این گیاه را انجام دهید که سطح خاک تا عمق 0.5 الی 1 سانتی متر خشک شده باشد. معمولا در بهار و تابستان، هفته ای دو بار به این گیاه آب می دهند. در پاییز هفته ای یک بار و در زمستان هر دو هفته یکبار آبیاری این گیاه کافیست. بهترین دما برای نگهداری بونسای جنسینگ 16 تا 25 درجه سانتی گراد است.

بونسای افرا

یکی از مقاوم‌ترین بونسای ها، بونسای افرا است. این بونسای در طول سال مقاومت بالایی در برابر نور خورشید دارد و برگ های آن نمی ریزد. این گیاه رطوبت بالا را دوست دارد و باید از خشک شدن خاک آن جلوگیری کنید.

بونسای افرا به خاک اسیدی که متشکل از خاک هوموس، پیت ماس و مقداری کمپوست آلی است، نیاز دارد. بهترین محل برای نگهداری از این گیاه، در خانه و در دمای بین 18 الی 22 درجه سانتی گراد است. این گیاه به کم آبی حساس است و می توان برای آبیاری آن از آب جوشیده سرد استفاده کرد. دقت کنید که آبیاری بونسای افرا باید به صورت منظم انجام شود.

انواع بونسای و روش نگهداری از گل بونسای

بنسای شمشاد (فیکوس)

بونسای شمشاد یا فیکوس، یکی از انواع بونسای است که نیاز کمی به نور آفتاب دارد. به طوری که اگر آن را در یک محیط نیمه سایه قرار دهید، می توانید شاهد رشد خوب آن باشید. بونسای شمشاد بین 50 الی 70 درصد رطوبت نیاز دارد. این گیاه نیاز به آبیاری مناسبی دارد. هر زمانی که سطح خاک کاملا خشک شده بود، باید بونسای شمشاد را آبیاری کنید. بهترین دما برای نگهداری از بونسای شمشاد، بین 16 الی 27 درجه سانتی گراد است. بنابراین، این گیاه نیز به دمای پایین و سرما حساس است.

بونسای نارون  

بونسای نارون با برگ های سبز تیره و براق، به عنوان یکی از گیاهان خانگی خاص شناخته می شود. این گیاه به دلیل اینکه شرایط نگهداری آسانی دارد، به عنوان یکی از بهترین گیاهان برای قرار دادن در فضای داخل و خارج خانه شناخته می شود. بونسای نارون به آبیاری منظم و رطوبت بالا علاقه زیادی دارد.

خاک مناسب بونسای نارون، باید مخلوطی از خاک های خیلی سنگین باشد. می توان از مخلوط خاک هوموسی، پیت ماس و تورب استفاده کرد. خاک هایی که دارای تخلخل بالا هستند، می توانند به رشد بونسای نارون کمک کنند. این گیاه نیاز به نور غیر مستقیم دارد. بنابراین، در صورتی که آن را در فضای باز قرار دادید، یک محیط سایه برای آن در نظر بگیرید.

بونسای کاج     

اگر از درخت کاج خوشتان آمده و دوست دارید آن را در خانه خودتان نگهداری کنید، بونسای کاج یکی از بهترین گزینه ها برای شما است. این بونسای دارای برگ های سوزنی و همیشه سبز است که زیبایی فوق العاده ای دارند. این گیاه در داخل آپارتمان قابل نگهداری بوده و برخلاف سایر گیاهان بونسای، دارای رشد کندی است. این گیاه نیاز به آبیاری منظم نداشته و با خاک کم رطوبت نیز رشد می کند. در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هر 7 الی 10 روز یکبار این گیاه را آبیاری کنید. خاک بونسای کاج باید همیشه مرطوب باشد و بهترین آب برای رشد این گیاه، آب جوشیده سرد شده است.

بونسای برای رشد نیاز به نور غیر مستقیم و کامل دارد. باید هر روز بین 6 الی 8 ساعت نور برای بونسای در نظر بگیرید. بونسای می تواند در سایه نیز نگهداری شود. ولی اگر می خواهید رشد این گیاه سریع تر باشد، بهتر است که نور غیر مستقیم را برای آن در نظر بگیرید. بهترین خاک برای بونسای کاج، ترکیبی از کمپوست سبک است.

انواع بونسای و روش نگهداری از گل بونسای

بونسای کراسولا یا خرفه         

اگر به دنبال زیباترین درختچه مینیاتوری برای استفاده در خانه هستید، بونسای کراسولا یا خرفه یکی از بهترین انواع بونسای است که طرفداران زیادی دارد. این گیاه نیاز به نور غیر مستقیم داشته و می تواند در محیط های کم نور نیز دوام بیاورد. میزان آب مورد نیاز برای بونسای کراسولا یا خرفه در حد متوسط بوده و بهتر است که سطح خاک همیشه مرطوب بماند پس هفته دو بار این گیاه را آبیاری کنید.

تغییرات ناگهانی شرایط نگهداری و آب و هوایی محل نگهداری از بونسای کراسولا باعث ریزش برگ های آن می شود. بنابراین، سعی کنید که زیاد گیاه را جابه‌جا نکنید. این گیاه با انواع خاک ها سازگاری دارد و می توان از خاک باغچه، ماسه، کود و مقداری خاک برگ برای آن ها استفاده کرد.

بونسای انار

بونسای انار یکی از انواع بونسای موجود در بازار است که می تواند به عنوان زیباترین درختچه در خانه شما شناخته شود. گل های بونسای انار مثل شیپورهای قرمز چسبیده به شاخه ها هستند. زمانی که میوه انار تشکیل می شود، باز هم این درخت منظره بسیار زیبایی را ایجاد می کند. ریزش برگ بونسای انار کم بوده و اگر به درستی از آن نگهداری کنید، تا چندین سال شاهد زیبایی آن خواهید بود.

بونسای انار نیاز به 7 الی 9 ساعت نور دارد. اگر این گیاه را پشت پنجره آفتاب گیر قرار دهید، رشد بسیار خوبی خواهد داشت. در صورتی که نور غیر مستقیم برای گیاه فراهم نشده است، بهتر است که از لامپ های مخصوص برای تامین نور مورد نیاز این گیاه استفاده کنید. برای آبیاری بونسای انار باید دقت داشته باشید که گلدان این گیاه باید زهکشی مناسبی داشته باشد. ریشه های این گیاه حساس هستند و نباید بیش از اندازه آبیاری شوند. هر زمانی که خاک بونسای انار خشک بود، آن را آب بدهید. آب دادن این گیاه باید به گونه ای باشد که آب روی ساقه ها و برگ های آن نریزد.

نکته مهمی که در مورد نگهداری از بونسای انار باید به آن توجه داشته باشید، این است که در زمان گل دادن این درختچه باید آبیاری را با میزان بیشتری و در دفعات بیشتر انجام دهید. میزان کود دهی نیز در این زمان هر هفته یک بار انجام می شود و می توانید از کود 20-20-20 برای آن استفاده کنید. پس از آب دادن به گیاه، می توانید به آن کود بدهید.

انواع بونسای و روش نگهداری از گل بونسای

بونسای ادنیوم 

یکی از زیباترین انواع بونسای که می توانید در خانه و شرکت از آن نگهداری کنید، بونسای ادنیوم است. این بونسای رشد بسیار خوبی دارد و اگر به درستی و مرتب آن را هرس کنید، می توانید شاهد زیبایی فوق العاده آن باشید. این گیاه دارای ساقه گوشتی مانند و آبدار است. گل های زیبا و رنگی آن، زیبایی این گیاه را چندین برابر کرده اند. گیاه بونسای ادنیوم نیاز به آبیاری متوسط دارد. هر زمانی که سطح خاک به اندازه 0.5 سانتی متر خشک شد، گیاه را آبیاری کنید. به گونه ای به گیاه آب بدهید که روی ساقه و شاخه های آن آب نریزد.

در روزهای زمستان باید هر 2 هفته یکبار به این گیاه آب بدهید، در روزهای گرم تابستان نیز هر 10 روز الی 2 هفته یکبار. بونسای ادنیوم نیاز به نور غیر مستقیم دارد. باید این گیاه را روزانه از 6 الی 8 ساعت در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید تا رشد خوبی داشته باشد.

بونسای گل کاغذی

بونسای گل کاغذی، یکی از انواع گیاهانی است که نگهداری از آن در خانه برای شما لذت بخش خواهد بود. بونسای گل کاغذی دارای گل های بسیار زیبایی بوده و رنگ های آن معمولا قرمز، نارنجی، زرد و سفید است. این گیاه در فصل زمستان و اوایل بهار گل دهی فوق العاده ای دارد. بونسای گل کاغذی به سرما حساس بوده و باید در دمای 15 الی 26 درجه سانتی گراد نگهداری شود. سرمای بیش از حد باعث خشک شدن این گیاه می شود.

این گیاه نیاز به رطوبت متوسط دارد و باید آن را با نور کامل و غیر مستقیم خورشید تغذیه کنید. بهترین زمان برای آبیاری بونسای گل کاغذی، زمانی است که خاک آن به طور کامل خشک شود. سپس می توانید از قسمت پایین و روی خاک را آبیاری کنید. بهتر است با نزدیک شدن به فصل تابستان و گرما میزان آبیاری را بیشتر کنید.

بونسای افرا قرمز        

بونسای افرا قرمز که به آن افرا سرخ نیز می گویند، یکی از انواع بونسای با برگ های قرمز است. این گیاه دارای برگ های جذابی بوده و باید حتما تمام تلاش خودتان را بکنید تا برگ های آن رشد بسیار خوبی داشته باشند. کود 20-20-20 باید هر 3 هفته یکبار به این گیاه داده شود تا برگ های این گیاه دچار شکستگی نشوند.

خاک مناسب بونسای افرا قرمز، ترکیبی از خاک هوموس و کمپوست است. به اندازه یک دهم از خاک باید برگ گیاهان پوسیده استفاده شود. این گیاه نسبت به سرما حساس است و باید آن را در دمای 15 الی 22 درجه سانتی گراد نگهداری کنید. آبیاری این گیاه نباید بیش از حد باشد. فقط زمانی که سطح خاک خشک شده بود گیاه را آبیاری کنید. همچنین از آب جوشیده سرد شده برای آبیاری بونسای افرا قرمز استفاده نمایید.

بونسای افرا قرمز به نور غیر مستقیم و کامل خورشید نیاز دارد. حداقل باید 6 الی 7 ساعت این گیاه را در معرض نور خورشید قرار دهید. نور شدید خورشید می تواند به این گیاه آسیب وارد کند. بنابراین، آن را از نور مستقیم خورشید نیز دور نگه دارید.

انواع بونسای و روش نگهداری از گل بونسای

بونسای بنجامین

بونسای بنجامین یکی از انواع بونسای است که طرفداران بسیار زیادی را از آن خود کرده است. البته نگهداری از بونسای بنجامین نیاز به توجه زیادی دارد. به همین خاطر اگر حوصله کافی برای نگهداری از گیاهان ندارید، بهتر است که به سراغ سایر بونسای های معرفی شده بروید. بونسای بنجامین دارای برگ های دو رنگ و جذاب است. اگر به درستی از این گیاه نگهداری نکنید، رنگ های برگ های آن یکدست می شوند.

بهترین خاک برای بونسای بنجامین، خاک کمپوست و کمی کوکوپیت یا پیت ماس است. این گیاه نیاز به نور بیشتری دارد. ولی قادر به تحمل نور مستقیم نیز نیست. به همین خاطر نور غیر مستقیم بین 7 الی 9 ساعت باید برای این گیاه مورد استفاده قرار گیرد. در صورت عدم دسترسی به نور کافی، بهتر است که از نور مصنوعی برای نگهداری از بونسای استفاده کنید.

این گیاه به سرما حساس بوده و حتما باید در روزهای سرد سال آن را در اتاق نگهداری کنید. بازه دمای مناسب برای نگهداری از بونسای بین 15 الی 24 درجه سانتی گراد است. بهترین زمان برای آبیاری این گیاه زمانی است که سطح خاک آن خشک شده باشد. آب جوشیده سرد شده که دمای آن پایین نباشد، برای آبیاری این گیاه بهتر است.

بونسای بلوط   

اگر به دنبال بهترین نوع بونسای می گردید که نیاز به نور مستقیم خورشید داشته باشد، بونسای بلوط بهترین گزینه برای شما است. البته این گیاه آفتاب دوست نیز نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد و بهتر است که در یک محیط نیمه سایه نگهداری شود.

برای آبیاری بونسای بلوط، نیازی نیست که اجازه دهید خاک این گیاه خشک شود. خاک بونسای بلوط همواره باید مرطوب بماند. هرس کردن به موقع بونسای بلوط را فراموش نکنید. برگ های اضافی روی بونسای بلوط را از روی ساقه ها حذف کنید.

انواع بونسای و روش نگهداری از گل بونسای

بونسای بامبو

بامبو یکی از گیاهان محبوب داخل آپارتمانی است که برگ های جوان و زیبایی به رنگ سبز دارد. بونسای بامبو ظاهر مینیاتوری داشته و ظاهر متفاوتی نسبت به بونسای های معرفی شده دارد. بونسای بامبو نیاز به 5 الی 6 ساعت نور مستقیم خورشید دارد.

بونسای بامبو علاقه زیادی به آبیاری ندارد. هر زمانی که 2 سانتی متر از خاک بونسای خشک شده بود، آن را آبیاری کنید. دقت کنید که بونسای بامبو هر روز به 5 الی 6 ساعت نور مستقیم نیاز دارد. برای رشد بهتر بونسای بامبو، بهتر است که هر 1 الی 5 سال گلدان آن را عوض کنید.

 

نوشتن دیدگاه